......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254920
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

Yetişen: Toplumsal Barışa Katkı Ödülünü cemiyetimiz adına aldım

Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından düzenlenen 2. Ulusal Cemil Meriç Ödülleri ve Toplumsal Barışa Katkı Ödülleri kapsamında Ödüle layık görülen Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen Yaptığı açıklamada ödülü cemiyet adına aldığını belirtti.

            Yetişen konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “İlimizin yaşadığı sıkıntılı günlerde sorumlu gazetecilik örneği göstererek, bizleri kardeş kavgasına sürüklemek isteyenlere prim vermeyip basın ahlak yasasına uygun haberler yaparak İlimiz Hatay'ın Medeniyetler şehri hoşgörü kenti ünvanlarına sahip gazetecilik örneği gösteren ve benim başkanlığımda tüm gazeteci arkadaşlarımızın toplanarak ''Biz Bu Oyunu Bozarız'' açıklamalarıyla da oynanan oyunlara son noktayı koyan cemiyetimizin üyelerinin bu ödülü hak ettiğini düşünü-yorum ve bu ödülü hepsine armağan ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 23.10.2014 10:41:58   

Kayıplar ek zamla telafi edilsin

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin, memurlara 2014 yılı ekonomik verileri ve revize edilen enflasyon tahmini de hesaba katılarak yaşadığı zararların karşılanması için %12 oranında ek zam verilmesi zorunlu hale geldiğini belirtti.

            Şahin, yaptığı yazılı açıklamada 2014 yılının 9 aylık döneminde enflasyon %6,43 olarak gerçekleşince ekonomik hedefler de yeniden revize edildi ve 2014 yılında enflasyon hedefi %5,2'den %9,4'e yükseltildiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Enflasyon hedefinin revize edilerek %9,4'e yükseltilmesi de 2014 yılı sonunda bu hedeflere ulaşılacağı anlamına gelmiyor. Büyük olasılıkla ilk 9 aylık dönemde olduğu gibi 2014 sonunda bu hedef de aşılacak ve enflasyon çift haneli rakamlarda gerçekleşecek. Ekonomik hedeflerin tutmaması ve yıl ortasında yeniden revizyona gidilmesi ise en fazla memur ve emekliler açısından olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Özellikle 2013 yılında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde sözde yetkili konfederasyonun memurların ve emeklilerin "enflasyon farkı" hakkının gasp edilmesine göz yumması, bundan sonraki yıllarda kamu görevlilerinin ve emeklilerinin enflasyon karşısında korumasız kalacağını gösteriyor.

            Yetkili konfederasyon eğer memurların enflasyon farkından faydalanma hakkını toplu sözleşme görüşmelerinde korumuş olsaydı, memurların %3+%3 zam alması durumunda, 2014 yılı sonunda revize edilmiş enflasyon hedefi olan %9,4'e ulaşılması durumunda bile toplamda maaşlarına %3,4 daha enflasyon farkı eklenecekti. Başka bir deyişle 2014 yılının Ocak ayında 123 TL zam alan ve yıl boyunca maaşına bir daha artış yapılmayacak olan memurlar, 2014 sonu itibarı ile en az %9,4 zam alacaklardı.

            İş bilmeyen, sözde sendikaların memurlara verdiği zarar ortadadır. Aylardan beri memurlarımızın enflasyon farkı hakkına dikkat çekmeye çalışıyor, hazırlanan bütün kanun tasarılarına memurlara 2014 yılı için enflasyon farkı verilmesini öngören bir hüküm eklenmesi için mücadele ediyoruz. Bu konudaki her uyarımızda malum konfederasyon 'Taban aylığa zam yaptık' gibi anlamsız bir gerekçe ile karşı çıktı. Şimdi gelinen durum ortadadır. Enflasyon farkının dahi memurların gerçek kayıplarını karşılaması mümkün değildir. Resmi rakamlara göre memurun kaybı aylık 200 lirayı aşmıştır. Bir yıl sonrasını dahi göremeyen ve memurların kazanılmış haklarını dahi savunmaktan aciz bir konfederasyonun 2 milyon 600 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin dolayındaki emekliyi temsil yeteneğinden yoksun olduğu görülmüştür.

            Bu nedenle her fırsatta memurların hakkını gasp etme sevdasına kapılan Hükümet yetkililerinin, ekonomideki tüm verileri revize etmesi ve enflasyon hedefini iki katına çıkarması sonucunda, iş bilmez, konuşamaz, hak savunamaz bir konfederasyonla yaptığı toplu sözleşmenin hükmü de kalmamıştır.

            Bu nedenle memurlara 2014 yılı ekonomik verileri ve revize edilen enflasyon tahmini de hesaba katılarak yaşadığı zararların karşılanması için %12 oranında ek zam verilmesi zorunlu hale gelmiştir."dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 23.10.2014 10:40:31   

Bursa tarım fuarına teknik çiftçi gezisi

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; 13-15 Ekim 2014 tarihleri arasında çiftçilerinin katılımıyla Bursa 12. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarına teknik gezi düzenledi.

            Bursa Uluslararası Tarım Fuarı ile Bursa'da bulunan özel sektöre ait tarımsal işletmeler ve tarımsal amaçlı kooperatiflerin ziyaret edildiği fuara İl Müdürlüğünde görevli personellerle birlikte 52 çiftçi katıldı.

            Gezi ekibi, ziyaret kapsamında Uluslararası Tarım Fuarında sergilenen sektörel yenilikleri yerinde inceleme fırsatı bulurken; Bursa'da bulunan SÜTAŞ eğitim tesislerine yapılan ziyaretlerinde de tesislerde görevli konu uzmanları tarafından, hayvansal üretim konularında kapsamlı eğitimler aldı.

            Gezi kapsamında, Bursa'da bulunan tarihi ve turistik yerleri de ziyaret eden çiftçiler, bu gezi programı sayesinde teknik bilgi ve donanımlarının artmasıyla birlikte, diğer illerin çiftçileri ile tanışma imkânı da bulduklarını belirterek memnuniyetlerini ve teşekkürlerini ifade etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 23.10.2014 10:38:33   

Vali Topaca, konaklama tesisinde incelemelerde bulundu

Hatay Valisi Ercan Topaca, Altınözü Kaymakamlığı'nda ilçede yürütülen faaliyetler hakkında Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü'den brifing aldı.

            Vali Topaca özellikle eğitim, güvenlik, sağlık ve ulaşımla ilgili konular ile yapımı devam eden ve yapılacak olan projeler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

            Vali Topaca toplantıdan sonra Altınözü ilçesinde bulunan ve ilimizde geçici olarak misafir edilen Tekel Konaklama Tesislerindeki Suriyelileri ziyaret etti. Tesislerde kalan Suriyeli misafirlerle yakından ilgilenen Topaca, buradaki yetkililerden bilgi alarak konaklama tesisinde incelemelerde bulundu.

            Toplantıya İl Jandarma Komutanı J.Alb.Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ile İl ve İlçe Müdürleri katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 23.10.2014 10:37:03   

Rektör adayı Kaya'dan Memur-Sen'e ziyaret

Rektörlük seçimlerine az bir süre kala Hatay'daki kurum ve kuruluşları ziyaret eden Rektör Adayı Prof. Dr. Hasan Kaya, Memur-Sen Hatay İl Başkanı Hasan Urhan'ı ziyaret etti.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Hasan Kaya, baş-hekimliği zamanında Hemotologların otuzu geçmediğini ifade ederek: "Başhekim-liğim zamanında hemotologlar otuzu geçmiyordu. Bilimsel alanda kaybımız vardı. Metin Gürkanlar döneminde 13-14 arkadaş herşeyi yaptık. Dik durduk" dedi.

            Memur-Sen Hatay İl Başkanı Hasan Urhan ise, Memur-Sen çıtasının yüksek olduğunu belirterek yaklaşan rektörlük seçimlerinin Hatay ve üniversite olarak başarılı geçmesi dileklerini sözlerine ekledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 23.10.2014 10:36:06   

PRIME MALL'DE 2.GARAJ GÜNLERİ

Alışveriş yaparken kazandıran Prime Mall Antakya, indirimli kampanyalarına devam ediyor.

            Prime Mall Antakya'nın ev sahipliğini yaptığı “Garaj İndirim Günleri”nin ikincisi 18 Ekim-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Dünyaca ünlü birçok markanın ürünlerine uygun fiyatlarla sahip olma fırsatı sağlayan 2. Garaj İndirim Günleri, Prime Mall Antakya kapalı otoparkında 10:00 ile 22:00 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet veriyor.

            Etkinliğe katılan ziyaretçiler, bayan giyimden, teknolojiye, ayakkabıdan çantaya kadar birçok ürünü çok daha uygun bir fiyata satın alma şansı yakalıyor.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 23.10.2014 10:35:13   

Bordo-Beyaz renkli mağaza

Hatayspor Taraftarlar Derneği kurucusu ve aynı zamanda dernek başkanvekili Mehmet Deviren'in işletmeciliğini yaptığı Yeni Çakmak Fanatik Kundura Mağazası, Hatayspor'un Bordo-Beyaz rengi ile baştan başa donanmış durumda.

            Komando Mehmet, dükkanın içini dışını Bordo-Beyaz renklere boyatmasının ardından satışa çıkarılan tüm ayakkabı kutuları da Bordo-Beyaz Hatayspor logosuyla güzel bir görüntü veriyor.

            Ayakkabı Mağazası içinde Hatayspor'un bayrağı ve atkıları dikkat çekerken Hatayspor sevdalısı Mehmet Deviren, işyerine aşığı olduğu Bordo-Beyaz renklerle güzellik katmış durumda.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


4 yıl, 3 ay önce / 23.10.2014 10:30:18   

Biz işlemlerimizi yapalım

Eylül 2014 tarihinde yürürlülüğe giren 6552 İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun'un uygulamaya yönelik detaylarının anlatıldığı seminer organizasyonu Hatay Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Odası (SMMMO), Maliye ve Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarının ve meslek mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

            Dün SMMMO toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere, İstihdam Teşvikleri Daire Başkanı Bekir Hançer, Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz, Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, Sosyal Güvenlik Kurumu Hatay İl Müdürü Hamit Bal, muhasebeciler ve mali müşavirler katıldı.

            Seminerin açılış konuşmasını yapan Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz; 6552 Sayılı Kanun kapsamında getirilen yapılandırmanın meslek mensuplarınca tavsif edilmediği, vergi, hak ve ödevlerinin zamanında yerine getiren mükellefler ile ödevlerini zamanında yerine getirmeyen mükelleflerin yasa ile aynı kefeye konduğunu ifade ederek; “Sıklıkla yapılan borçların yapılandırılması kanunları meslek mensuplarının yapmış olduğu işin önemini düşürmüştür. Bu uygulamalar vergi mükelleflerinin düzenli borç ödeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Bu yasayla ödeyenle ödemeyen arasında dengesizlik var. Bizim 30 Kasım'la ilgimiz yok. Biz işlemlerimizi yapalım, ödeme boyutu kalsın. Beyanlarımızı verelim beklememize gerek yok.” dedi.

            Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol da yaptığı konuşmada kanunun vergi yasası kapsamında getirmiş olduğu haklardan bilgi verdi.

            Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal ise konuşmasında, kanunun SGK kapsamında getirmiş oldukları yenilikler ve yapılandırma hakkında bilgi verirken, İstihdam Teşvikleri Daire Başkanı Bekir Hançer ise kanunun özellik arzeden durumlarından katılımcıları bilgilendirdi.

            Soru cevap bölümünün sona ermesine müteakip seminere katılan İstihdam Teşvikleri Daire Başkanı Bekir Hançer'e Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz tarafından plaket takdim edildi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:49:44   

MKÜ'den toplumsal barışa katkı ödülü

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen 2. Ulusal Cemil Meriç Ödülleri ve Toplumsal Barışa Katkı Ödülleri ayrım gözetmeden yapılan çalışmalar nedeniyle “Toplumsal Barışa Katkı Ödülü”ne Hatay eski Valileri, STK Temsilcileri Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen layık görüldü.

            Dün MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonu'nda yapılan ödül törenine çok sayıda davetli, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

            MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonu'nda yapılan ödül törenin de konuşan MKÜ Rektörü H. Salih Güder 22. yılın gururunu yaşadıklarını belirterek; “Binlerce yıllık tarihi dokusu ve kültürel mirasıyla, Anadolu'nun tüm renklerini bünyesinde bulunduran, ününü tüm dünyaya duyurmayı başarmış medeniyetler şehri Hatay, yüzyıllardır kardeşlik içerisinde yaşayan halkıyla, hoşgörü köklerinin dünyaya uzanan en güçlü dallarından biridir. Bünyesindeki sayısız güzellikleri, imkânları ve sevgi dolu insanıyla, İlimiz Hatay toplumsal barış için emsalsiz bir örnektir. Kendi içinde barışı sağlamış bireyler, üçüncü kişilerin sorunları ile ilgilenebilir hale gelerek topluma fayda sağlayabilirler.

            Uzlaşma atmosferi içerisinde, hukukun üstünlüğü ve bireylerin eşitliği ile kişisel haklara ağırlık vererek, ayrım gözetmeden yapılan çalışmalar, toplumu savrulmaktan kurtararak bir arada tutar ve bu noktada toplumun her kesimi sorumluluk taşımaktadır” dedi.

            MKÜ tarafından düzenlenen 2. Ulusal Cemil Meriç Ödülleri ve Toplumsal Barışa Katkı Ödülleri kapsamında Adalet eski Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Hatay eski Valisi ve Emniyet Genel Müdürü M. Celalettin Lekesiz, Hatay eski Valisi Utku Acun, ATB Başkanı M. Ali Kuseyri,  HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve bazı STK Temsilcileri de ödüle layık görüldü.

(Haber: Hasan Kaya)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:48:22   

ANTAKYA BELEDİYESİ'NDEN AĞABEY BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ

Hatay'ın en büyük ilçe belediyesi konumundaki Antakya Belediyesi anlamlı bir dayanışma örneğine imza attı. 95 mahalle ve yaklaşık 350 bin nüfusa hizmet veren Antakya Belediyesi bir taraftan Antakya'da hizmetlerini aralıksız sürdürürken, diğer yandan ağabey belediyecilik anlayışıyla ilçe belediyelerine de imkânları ölçüsünde destek veriyor.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, talep doğrultusunda sokak ve cadde temizliği için çöp kamyonuna ihtiyaç duyan Belen Belediyesi'ne ihtiyaç fazlası iki adet çöp kamyonu desteği verildiğini ifade etti.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci “Kardeş bir belediyemizin destek talebini geri çevirmedik. Sosyal belediyecilik anlayışının gereğini yerine getirdik ve ihtiyaç fazlası iki kamyonu Belen Belediyemizin hizmetine verdik. İmkânlarımız doğrultusunda, bu tür dayanışma örneklerini bundan sonra da sürdüreceğiz” diye konuştu.

(Haber merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 22.10.2014 10:46:36