......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 250182
YORUM MANŞET
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR

 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYORHatay Valiliği koordinasyonunda, ilimiz milletvekilleri, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının katılımı, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinin desteği ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı gerçekleştirilecek.

  15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüşe vatandaşların Türk Bayrakları ile katılması istendi.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “Tüm vatandaşlarımızı; 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüş ile akabinde ülkemize, devletimize ve demokrasimize yönelen tüm tehditlere karşı birlik ve beraberliğimizi bir kez daha göstermek amacıyla düzenlenecek etkinliğe Türk Bayrakları ile katılmaya davet ediyoruz.” denildi.

PROGRAM ŞÖYLE

15 Temmuz 2018 Pazar Saat: 11.00: Şehitlik Ziyareti (Antakya Şehitliği)

Saat: 12.00: Mevlid-i Şerif Programı (Habib-i Neccar Camii)

Saat: 20.00: Anıt Alanında Toplanma ve Milli Birlik Yürüyüşü (Köprübaşı - DSİ Parkı)

Saat: 20.05: 15 Temmuz Etkinlikleri (DSİ Parkı)

Saat: 00.13: Tüm Camilerimizde Selalar Okunması

Sn. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Konuşması

(Haber Merkezi)

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ

  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci:  11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 11 Milyon TL olan alacaklarının bir an önce ödenmesini beklediklerini ifade etti.

Başkan Kimyeci; Biz bugüne kadar yasal kesinti payı olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 195 Milyon TL, eski parayla 195 trilyon para ödediklerini, ancak Hatay Büyükşehir’in Antakya Belediyesi’ne olan 11 Milyon TL yani 11 trilyon olan alacağını ödemediğini belirtti.

Başkan Kimyeci açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Tüm Büyükşehirlere ve ilçe belediyelerine İller Bankası’ndan nüfus sayısı oranına göre para kaynağı aktarılıyor. Bir yandan bu gelirleri alırken bir yandan da 15 İlçe Belediyesi’nin de Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yasal açıdan yatırmak zorunda olduğu bir meblağ var. Antakya Belediyesi olarak biz bugüne kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 195 Milyon TL kaynak aktardık. Bir yandan bu miktarları aktarıp bir yandan da hizmetleri aksatmadan sürdürdük. Ancak Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU kurumumuza olan 11 Milyon TL’lik borcunu ödemediği gibi, Antakya’ya da hizmet yapmıyor. Yolların hali ortada, delik deşik. Asi Nehri içler acısı durumda. Biz bıraktıktan sonra Antakya sivrisinek ve haşereden geçilmiyor. İlçe Belediyeleri olarak HATSU’nun yapmış olduğu kazılara ilişkin alacaklarımızı alamıyoruz. Biz ilçe belediyesi olarak yapmak zorunda olduğumuz ödenekleri aktarıyoruz ama örneğin Antakya’da bulunan 600 sokakta yapılan kazıya ilişkin ödemesi gereken 11 Milyon TL ödeneği Antakya Belediyesi’ne ödemiyor. Bu 600 sokağın 400’ünü düzensiz bir şekilde yapıldığı için abone hattı olmadığı için tekrar kazacak.

Tüm bu konuların çözülmesi ve 11 Milyon TL kurum alacağımızın bir an önce ödenmesi için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR
VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

  VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

 

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son günlerde yaşanan çocuk kaçırma, istismar gibi olaylar nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

Kayıp çocuk vakaları artıyor, çocuk istismarı çoğalıyor ve çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor sosyal medya tepkisinin dışında hiçbir adım atılmıyor diyen Bayrakdar, “Bu olaylar bizi bir gerçeği bir daha düşünmeye davet ediyor ve geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı behemehal vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor.” dedi.

Bir çocuğun katledilmesi, bir insanın yaşam hakkının ihlal edilmesinin çok ötesinde insanlığın tükendiğini, vicdan ve merhametin iflas ettiğini gösteren ve zerre insanlık nasibi olanı bile yaralayan bir durumdur diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “İki masum evladımızın art arda gelen ölüm haberlerinin tüm ülkede, toplumun her kesiminde yarattığı üzüntü ve öfke hepimize bazı gerçekleri çok çıplak bir şekilde gösterdi. Savunmasız masum çocuklara dönük her türlü şiddet, istismar ve katledilme olaylarının toplumda yarattığı sorgulamanın temelinde, yitirdiğimiz bu evlatlarımızla birlikte toplumdan iyilik, merhamet ve vicdanın da eksildiği gerçeğidir. Nitekim katledilen sadece çocuklar değil, masumiyet, insani ilişkiler ve toplumsal güven zeminidir.

Bu menfur olaylar ile yeniden çocukların korunması için acil yasal düzenlemeler yapılması üzerine birçok tartışma yapılıyor. İlk olarak adi ve vahşi katillere hak ettikleri ceza verilmeli. Sonrasında mesele sadece ceza boyutuyla bırakılmadan bu tür vahşetleri ortaya çıkaran etmenler hassas bir şekilde analiz edilmeli, caydırıcı cezaların yanında önleyici tedbirler alınmalı, çocukları koruma konusunda bütünlük arz eden bir tarzda eğitim, hukuk ve sosyal boyutlarıyla konu bütüncül bir şekilde ele alınmalıdır.

Çocukların korunmasında bütüncül bir yaklaşımın geliştirilmesi; Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan, Basın Medya Enformasyon’a kadar ilgili tüm kamu kurumlarının, bu konuda çalışmalar yürüten STK’lar ve akademinin işbirliği içerisinde ortak adımlar atması ile mümkün olabilir.

Bu tarz olaylarda medyaya da büyük görevler düşmektedir. Toplumun dikkatini çeken bu olayları bir reyting malzemesi olarak görmekten imtina ederek, haber dilinin hem maktulün ailesini incitmeyecek hem de diğer ailelerde güvenlik paranoyasına neden olmayacak şekilde kurulması konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Bu süreçlerde, toplumun bilinçlendirilmesi için önemli bir araç olduğu gerçeği dikkate alınarak medyanın haber içeriklerinde uzman pedagogların görüşlerine daha fazla zaman ayırması beklenen bir tutumdur.

Canımızı ne kadar yakarsa yaksın bu olayların faillerine “cani, hasta ruhlu” diyerek işin içerisinden çıkma kolaycılığına düşmemeliyiz. Bu faillerin hangi koşullarda nasıl bir eğitim ve yetiştirilme tazının ürünü olduklarına dair ayrıntılı çalışmalar ortaya koymak durumundayız.

İnsani hasletleri yozlaştıran etmenlerin, insani değerleri ayakta tutma dirayetinden daha hızlı yayıldığı her koşulda maalesef bu gibi menfur olayların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak yarınımıza umut olan çocuklarımızın korunması için her türlü çabanın bir parçası olduğumuzu bir kez daha deklare ediyor ve bu olayların bir daha yaşanmaması için önleyici tedbirlerin kamu STK işbirliği ile etkin bir şekilde geliştirileceğine inanıyoruz. Bu vesile ile bu menfur olayı kınıyor, evlatlarımızın kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, ayrıca yargı ve yasal düzenleme süreçlerinin yakın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR
TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜRSeçimden sonra teker teker ilçeleri gezen AK Parti Hatay Milletvekilleri tüm Hatay halkına teşekkür etti.

  Dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ile birlikte HGC Başkanı Ahmet Yetişen ve basın mensupları ile bir araya geldi.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Hatay Milletvekilleri Yayman ve Çelik, artık hizmet vaktinin geldiğini ve çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Seçim sonuçları Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olsun diyen AK Parti Milletvekili Yayman, açıklamasına şöyle devam etti: Artık hizmet vakti, icraat vakti, taş üstüne taş koyma zamanı bu bilinç ve şuurla önce Hatay diyoruz beş milletvekilimizle daha çok çalışacağız bunu sivil toplumumuzla, meslek odalarımızla, gazeteciler cemiyetimizle ve Hatay halkımızla beraber yapacağız.

Biz hizmet partisiyiz, biz AK Partiyiz büyük projelerimiz var ama şimdi bu dostlar arasında bir buluşma bize verdiğiniz destekler için teşekkür buluşması, bize oy verse de, vermese de tüm Hatay halkına teşekkür ediyoruz, bu demokratik olgunlukla önümüzdeki dönem de de çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Hatay halkına bizim sözümüz şudur kucağımız kollarımız açık, cep telefonlarımız açık, kapılarımız sonuna kadar açık, asıl önemlisi kalbimiz yüreğimiz Hatay’ımıza açık bu bilinçle çalışmalarımız devam edecek bizi tekrar misafir ettiğiniz gazeteciler cemiyetine teşekkür ediyoruz” dedi.

Teşekkür mahiyetinde bir ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydeden milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik; ise “AK Parti olarak uzun ve meşakkatli bir yoldan geldik. AK Parti olarak alnımızın akıyla seçimlerden çıktık. Bundan sonra çalışmalarımız Hatay için olacaktır” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Hatay Milletvekillerine ziyaretten dolayı teşekkür ederek başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ
AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ

AZİZ FATİH YILMAZ  BİR KEZ DAHA GURURUMUZHatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, önceki gün Ankara’da yapılan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu kongresinde yönetim kuruluna yeniden seçilerek ilimizi gururlandırdı.

  Hatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yılmaz, yönetime yeniden seçilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirerek “Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun Bugün yapılan Olağan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmemden dolayı başta TŞOF Genel Başkanım Fevzi Apaydın’a, desteklerini şahsımdan esirgemeyen HESOB Başkanım Abdulkadir Teksöz’e, Hatay’daki bütün Şoförler Odası Başkan ve yönetim kurulu üye abilerime, genel kurul delegelerimize teşekkür ederim.” dedi.

Yeniden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) başkanlığına seçilen Fevzi Apaydın yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Ali Ateş (Kayseri), Celil Anık (İzmir), Hasan Topçu (Bursa), Mehmet Ali Alkan (Antalya), Halit Yılmaz (İstanbul), Seyfi Çalışkan (Aydın), Mehmet Yiğiner (Ankara), Ünal Akdoğan (Gaziantep, Veysel Sarı (Mersin), İbrahim Yılmaz (İstanbul), Aziz Fatih Yılmaz (Hatay) ve Ali Fuat Şeker (Kırklareli) ‘den oluştu. Denetim kurulu üyelerine ise Oktay Nuhoğlu (İstanbul), Mehmet Tiryakioğlu (Kastamonu) ve Heşar Haşimoğlu (Şırnak) ‘ndan oluştu.

(Haber Merkezi)

YOL HARİTAMIZ BELLİ

Antakya Belediyesi'nin 5 yıllık hizmet ve yatırımlarının belirlendiği Stratejik Planı görüşen Antakya Belediye Meclisi, 2015- 2019 yıllarını kapsayan yol haritasını oybirliği ile kabul etti.

    Antakya Belediye Meclisi Eylül ayı ikinci oturumunda, 2015 - 2019 Stratejik Planı oylandı. AK Parti, CHP ve MHP meclis üyeleri, ilçede önümüzdeki 5 yılda yapılacak projeleri içeren Stratejik Plan'ı oybirliği ile kabul etti.

    Üst yapı peyzaj ve çevre düzenlemeleri, imar uygulamaları, sosyal belediyecilik,tesisler, kültür, sanat, spor ve turizm alanlarında 5 yıl boyunca yapılması öngörülen hizmetlerin, tüm meclis üyeleri tarafından kabul görmesi memnuniyet yarattı.

    Antakya'yı marka kent yapmak için yola çıktıklarını belirten Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci; “Şeffaf ve katılımcı belediyecilik anlayışımızla şehrimizde yapmayı planladığımız yatırım ve projelerimizi, iktidarı, muhalefeti tüm belediye meclis üyelerimizle, Antakya halkının, sivil toplum örgütlerinin düşünce ve önerileri ile zenginleştirdik. Kentin her kesimiyle bir bütün olarak çalıştık.

    Vatandaşımızın yararına, toplumun faydasına çalışmaya devam edeceğiz. Stratejik Plana emekveren, katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. 2019'a kadar Antakya'ya hizmetiçin yol haritası belirlenmiştir. Vatandaşlarımızın desteğiyle Antakya Belediyesi ailesi olarak hizmetlerimize artarak devam edeceğiz.” dedi.


(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 09.09.2014 13:20:18   

Kimyeci, esnafla sohbet etti

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kentin tarihi çarşısı olan Uzunçarşı da, KemalPaşa Caddesi'nde gezi ve incelemelerde bulunarak esnaf ile sohbet etti.


    Uzunçarşıve Kemal Paşa Caddesi esnafına yapılan ziyarette Antakya Belediye Başkanıİsmail Kimyeci'nin yanı sıra Meclis Üyesi Ömer Gürbüz de katıldı.


    KemalPaşa Caddesi ve Uzun Çarşı esnafı Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci veBelediye Meclis üyesi Ömer Gürbüz'ün yapmış olduğu ziyaretten dolayı duyduklarımemnuniyeti dile getirirken, kent genelinde ve özellikle çarşı da AntakyaBelediyesi'nin yürüttüğü hizmetlerin kayda değer olduğunu vurguladı.


    Karşılıklısohbet ve fikir alış verişi şeklinde geçen ziyarette Başkan Kimyeci çarşıesnafına hayırlı işler ve bol kazançlar diledi.         Kimyeci, kent genelinde yürütülen hizmetler hakkında çarşıesnafını aydın-latıcı bilgiler sundu.


(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 09.09.2014 13:17:55   

Taşçıoğlu ve Yılmaz Ailelerinin mutlu günü

Antakya'nın tanınmış Taşçıoğlu ve Yılmaz Aileleri, genç evlatlarının düğün töreniyle mutlugün yaşadılar.

    Hatay Elektronik Cihaz Tamircileri Odası Başkanı Adnan Taşçıoğlu ve eşi Sibel Hanımefendi'nin yakışıklı oğlu İdo Erhan ile Remza-Nizamettin Yılmaz çiftinin güzel kızı Burcu, 7 Eylül 2014 Pazar günü akşamı Ottoman Palace Lalezar salonunda yapılan törenle hayatlarını birleştirdiler.

    Birbirlerine çok yakışan ve mutlu oldukları gözlenen Burcu-Erhan Taşçıoğlu'nun düğün törenine; Türkiye Elektronikçiler Federasyonu Başkanı Osman Yeşilyurt,Federasyon Yönetim Kurulu ve farklı illerden 17 oda başkanı, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz, Hatay Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, Antakya Terziler Odası Başkanı Ruşen Akyüz, Antakya Bakkallar Odası Başkanı M.Sabit Teksöz, Taşçıoğlu ve Yılmaz Ailelerinin akraba, dost vesevenleri 500 kişilik salonu tamamen doldurdular.

    Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin nikahını kıydığı gençlerin nikah şahitliklerini Osman Yeşilyurt, Kemal Altunay, Abdulkadir Teksöz ve Şehmuz Kahraman yaptı. Düğün pastasını birlikte kesen genç çift, ilk dilimleri birbirlerine ikram ettiler.

    Neşe içinde başlayan düğün töreninde davetliler, gelin ve damatla birlikte hem oynadılar hem de halay çektiler. Düğün, gecenin geç vakitlerinde takı töreni ile son buldu.

    Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Taşçıoğlu ve Yılmaz Ailelerinin bu mutlu gününü kutlar,Burcu-Erhan Taşçıoğlu çiftine hayat boyu saadetler dileriz.

Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


4 yıl, 2 ay önce / 09.09.2014 13:14:28   

Ergin`den sporhatay.org sitesi editörlerine teşekkürYorum Gazetesi sahibi Sadullah Ergin, ilimizde bir süre önce faaliyete girerek büyük ilgi toplayan sporhatay.org sitesi editörleri Emrah Karayılan, Furkan Kekil ve Sait Yelkaya`ya şahsı ile ilgili yaptığı bir haber dolayısıyla teşekkür etti.

Geçtiğimiz günlerde spor sitesinde çıkan “O Eksik” başlıklı haberi siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz:

O EKSİK

Hatayspor`un perşembe günü gerçekleştirilen Olağan Üstü Kongresi`nde Başkan Jan Baram`ın yeni yönetim kurulu seçilmişti. Yeni yönetimde olmayışıyla dikkat çeken en önemli isim Sadullah Ergin oldu. Jan Baram`ın eski ekibinde Hatayspor`un 2.Başkanlık ve Basın Sözcülüğü görevini yürüten Sadullah Ergin, Baram`ın yeni yönetiminde de kendisini istemesine rağmen kabul etmedi. Hatayspor`da görev yaptığı sürece basın ile müthiş bir iletişim halinde olan Sadullah Ergin takımı da kampta olsun deplasmanda olsun evinde olsun tesislerde olsun hiç yalnız bırakmadı. Her hafta basın toplantılarına katılarak Hatayspor`u değerlendirdi. Haberleri gelişmeleri an be an tam 32 basın yayın grubuna aynı anda göndererek Hatayspor`un adeta dünyaya açılan kapısı oldu.

Aynı zamanda Hatayspor Taraftarlar Derneği Başkanı da olan Ergin: Birçok görevi olduğunu amatör kulüp başkanlığından taraftarlar derneği başkanlığına, 22 yıllık yerel Yorum Gazetesi imtiyaz sahipliğinden çeşitli yöneticiliklere kadar onlarca görevi olduğunu söyledi. Eğer bir koltuğa oturuyorsam onun hakkını vermem gerek diye sözlerine devam eden usta yazar Ergin, Hatayspor`a yine hizmetlerinin devam edeceğini elinden geleni yapacağını ve yine takip edeceğini söyledi. Yöneticilik yaptığı sürece en büyük üzüntüsünün Hatayspor`un şampiyon olamaması olduğunu iki yıl üst üste finalde kaybetmenin kendisini çok etkilediğini söyledi. Yeni yönetime en içten dileklerle başarılar dilediğini ve inşallah beklenen özlenen şampiyonluğun bu sene gelmesi için en içten duygularıyla dua ettiğini söyleyerek sözlerini bitirdi.

Yıllarca Hatayspor için hayatını feda eden Sadullah Ergin`e bizde sporhatay.org ailesi olarak verdiği emeklerden dolayı teşekkür ederiz. Hayatında başarılarının devamını dileriz.

(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 2.9.2014 10:36:59   

750 yataklı yeni devlet hastanesinin inşaatında son aşamaya gelindi:
BÖLGE HASTANESİ OLACAK
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı`nın ortaklaşa yürüttüğü proje çerçevesinde 2015 yılı Temmuz-Ağustos ayına kadar inşaatı tamamlanması beklenen 750 yataklı Yeni Devlet Hastanesi, bölge hastanesi olacak.

Edinilen bilgilere göre; devlet hastanesi inşaatını sürdüren TOKİ`nin Antakya`da ki hastaneyi 750 yataklı olarak inşaatını sürdürmesi hükümetin Hatay`a verdiği önem olarak değerlendiriliyor.

Başta Hatay olmak üzere çevre iller için de önem taşıyan hastane inşaatının 2015 yılı Temmuz-Ağustos ayına kadar bitirilmesi ve hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

Hastanenin hizmet vermeye başlamasıyla birlikte bugün sağlık kurumlarında yaşanan yığılmalar, uzun kuyruklara son verilecek. TOKİ tarafından Antakya`da yaptırılan ve 11 bloktan oluşan 750 yataklı Antakya Devlet Hastanesi bölgenin en büyük hastanesi olacak.

750 yataklı hastane, yataklı tedavi kurumlarının hem kapasitesini artıracak hem de adeta bölge hastanesi gibi, 1,5 milyon nüfuslu ilin tamamına hizmet verecek.

Yaşanan söz konusu gelişmeden büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Antakyalılar ise hâlihazır hizmet veren sağlık kurumlarının artık Antakya`ya yetmediğine dikkat çekti. Bu nedenle söz konusu hastanenin ciddi bir açığı kapatacağına inandıklarını söyleyen Antakyalılar, ilgili birimlere ve hükümetin ilgili bakanlığına gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

4 yıl, 2 ay önce / 2.9.2014 10:35:16   

Binlerce kişi Kur`an ziyafetinde buluştuİlimizin tanınmış hayırsever işadamları Hacı Bostan Alkan ve Hacı Mehmet Alkan tarafından babası merhum Hacı İbrahim Alkan ve annesi merhume Hacı Hatice Alkan`ın ruhuna ithafen okutulan Kuran-ı Kerim ziyafetine binlerce kişi katıldı.

Merhum Hacı İbrahim Alkan`ın 9. ve merhume Hacı Hatice Alkan`ın 3. vefat yıldönümü dolayısıyla 31 Ağustos Pazar günü Yayladağı`na bağlı Yenice Köy Mahallesinde Kur`an-ı Kerim ziyafeti düzenlendi.

İlimizin tanınmış hayırsever işadamları Hacı Bostan Alkan ve Hacı Mehmet Alkan kardeşler tarafından Hacı İbrahim Alkan, Hacı Hatice Alkan ve tüm geçmişlerinin ruhuna her yıl geleneksel olarak okuttukları Kur`an-ı Kerim ziyafet programına; Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Prof. Dr. Rektörü Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, sivil toplum kuruluş temsilcileri, köy muhtarları ve binlerce kişi katılarak bu manevi ziyafetten nasiplerini aldılar.

Din görevlileri tarafından Kuran-ı Kerim ve dualar okundu. Hatim duasının ardından son bulan programda misafirlere yöresel yemekler ikram edildi.

Program sonunda misafirlerini uğurlayan Hacı Bostan ve Mehmet Alkan kardeşler, Kur`an-ı Kerim ziyafeti ve mevlit programında emeği geçen Yeniceköy mahalle halkına ve kendilerini yalnız bırakmayan tüm konuklarına teşekkür etti.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)

4 yıl, 2 ay önce / 2.9.2014 10:34:12   

Sorunlara anında çözüm üretiliyorAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, beraberinde başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, icracı daire müdürleri ve AK Parti İl ve İlçe teşkilatı üyeleriyle birlikte sorunları ilk ağızdan dinlemek, yerinde tespit etmek, anında çözüm ve hizmet için Antakya`ya bağlı 95 mahalleyi karış karış dolaşıyor.

Geçtiğimiz hafta da 9 günde 54 mahalleyi ziyaret eden Başkan Kimyeci yaptığı açıklamada; Yeni Büyükşehir yasasıyla birlikte köyden mahalleye dönü-şen Antakya`ya bağlı 54 mahalleyi ziyaret ettiklerini, gelecek haftadan itibaren Antakya merkezde bulunan 41 mahalleyi de ziyaret ederek merkez mahallelerin sorunlarını yerinde tespit edip, mahalle muhtarlarının ev sahipliğinde gerçekleşecek halkımızla buluşma toplantılarında sorunları ilk ağızdan dinleyeceklerini ifade etti.

Yerel seçim kampanyası esnasında birer birer ziyaret ettikleri mahalleleri yalnızca seçim döneminde hatırlamadıklarını belirten Başkan Kimyeci, her daim vatandaşlarımızla birlikte, iç içe ve bir arada olduklarını ifade etti.

Antakya merkezde bulunan 41 mahalleye yapılacak ziyaretlerle birlikte Antakya ilçe sınırlarında yer alan

95 mahallenin tamamını ziyaret etmiş olacaklarını belirten Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, böylelikle mahallelerimizin, vatandaşlarımızın her türlü sorunlarını bir kez daha yerinde tespit edip, ilk ağızdan dinleyeceklerini, bu doğrultuda kısa-orta ve uzun vadeli hizmetlere hızla devam edeceklerini ifade etti.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 2.9.2014 10:32:59   

Osmanlı yemekleri ile lezzet yolculuğuKadim uygarlıklara ev sahipliği yapan Hatay`ın, Uluslararası “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”ne ev sahipliği yapmasına az kaldı. Hoşgörü, kardeşlik ve dostluk şehrinde “mutfak kardeşliği” ile muhteşem lezzetlerden muhteşem dostluklara yol alınacak.

Hatay uluslararası “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğinin üçüncü gününde Mimar Sinan`ın muhteşem eserlerinden biri olan Sokullu Mehmed Paşa Külliyesi`nde 16. asır Osmanlı dönemi mutfak uygulamaları yer alıyor. 16. yüzyılın dönem yemekleri o dönemin Osmanlı kıyafetleri giymiş servis elemanları ile servis edilecek ve adeta bir zamanda yolculuğa çıkılacak.

Hatay Valiliği`nin koordine ettiği “Hatay İl Yenilik Platformu” projesi kapsamında 3-6 Eylül tarihleri arasında Hatay`da düzenlenecek uluslararası “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğine Fransa`dan İtalya`ya, Lübnan`dan Fas`a, Bosna-Hersek`ten Yunanistan`a kadar 17 Akdeniz ülkesinden dünyaca ünlü şefler ve gurmeler geliyor.

Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğinin üçüncü gününde Hatay`ın Payas ilçesindeki bölgenin tarihi ve kültürel mimarisinde çok önemli bir yere sahip olan Payas Kalesi`nin yanında yer alan Mimar Sinan`ın muhteşem eserlerinden biri olan Sokullu Mehmed Paşa Külliyesi`nde önce hamam sefası yapılacak. Ardından yer sofrasında 16. yüzyıl Osmanlı yemeklerinin tadına bakılacak. Yer sofrasında yenilecek kazanlarda pişirilecek yemekleri 16. yüzyıla özgü kıyafetler içinde görevliler sunarken, adeta bir zamanda yolculuğa çıkılacak.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 2.9.2014 10:31:40   

HATAY`DA HUZURU KORUMALIYIZBir takım temaslarda bulunmak üzere Hatay`a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş`ı ziyaret etti. Başkan Savaş, Ortadoğu`da yaşanan sorunlardan etkilenen Hatay`daki birlik ve beraberlik anlayışına zarar gelmemesi için ellerinden gelen tüm mücadeleyi verdiklerini ifade etti.

Milletvekili Pavey`in, Başkan Savaş`a gerçekleştirdiği ziyarette CHP Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl, Mehmet Ali Edipoğlu, Mevlüt Dudu, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ve çok sayıda partili katıldı.

Düzenlenen ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren Başkan Savaş günün anısına içinde Hatay`a özgü ürünlerin yer aldığı bir sandık hediye etti.

Sohbet havasında geçen toplantının ardından Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu`nda gerekleştirilen toplantıda Suriye olaylarıyla birlikte Hatay, Gaziantep, Kilis, Adana, Mersin gibi birçok illerimize gelen mültecilerin insanlar üzerinde sosyal, kültürel ve psikolojik etkileri değerlendirildi.

Fikir ve görüşlerini ortaya sunan Gazeteci ve vatandaşlar son zamanlarda Ortadoğu`da kaynaklanan sorunlardan ötürü bu sorunların Hatay`a yansıması halkı oldukça olumsuz etkilediğini belirtti. Suriye`den bazı kesimlerin gerçekten mağdur olduğunu kimilerin ise iyi niyetli olmadıklarını ifade eden katılımcılar Türkiye`de yaşayan insanlarla Suriye`den gelen insanların yaşam tarzlarının birbirine ters olduğunu belirtti.

Yapılan tüm konuşmaların ardından açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, Ortadoğu`da yaşanan sorunlardan etkilenen Hatay`da ki birlik ve beraberlik anlayışına zarar gelmemesi için ellerinden gelen tüm mücadeleyi verdiklerini ifade etti.

Hatay etnik kökeni farklı insanlarla yüzyıllardır kardeşçe yaşadığı bir şehir olduğuna vurgu yapan Başkan Savaş, “Bizler hiçbir din, ırk, mezhep ayrımı yapmadan Hatay`ın kardeşlik felsefesine birlik ve beraberlik katarak hizmet etmeye çalışıyoruz. Birliğimizi ve beraberliğimizi koruyarak hiçbir kışkırtmaya aldanmadan huzurumuzu korumalıyız.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 2.9.2014 10:30:40   

Hacı adayları Kutsal Topraklara uğurlandıYayladağı`ndan bu yıl hacca gidecek 31 hacı adayı için uğurlama töreni yapıldı.

Yayladağı Belediye binası önünde hacı adayları için gerçekleştirilen uğurlama törenine, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları ve hacı adaylarının yakınları katıldı.

İkindi namazından sonra önce Kur`an-ı Kerim okundu, ardından hacı adayları için İlçe Müftüsü tarafından dua yapıldı. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla toplam 31 hacı adayının kutsal topraklara gideceğini ifade eden Yayladağı Belediye Başkanı Kalkan, hacı adaylarının sağlık ve sıhhat içinde görevlerini yapıp ailelerine kavuşmalarını temenni etti.

Konuşmanın ardından hacı adayları törene katılanlarla vedalaşarak kutsal toprakların yolunu tuttu.

(Haber A. Vahit Güraslan)

4 yıl, 2 ay önce / 2.9.2014 10:28:40