......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254920
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

17'LİK GENÇLERİN MAŞALLAHI VAR

Yuvam Dekor Antakya Gençlik U-17 futbol takımı, Odabaşı Belediyespor'u 5-0 yenerken güzel futbolu ile Maşallah dedirtti

            Amatör takımı yanında altyapı takımlarının başarısı ile dikkat çeken Yuvam Dekor Antakya Gençlik'in U-17 takımı, 26 Ekim Pazar günü Antakya Nazım Koka sahasında oynanan maçta Odabaşı Belediyespor'u 5-0 yenmeyi başardı.

            Antrenör Mustafa Yılmaz'ın talebeleri, güzel futbollarını 5 golle süslerken grupta iki maçta kazandığı 6 puanla zirve yarışında bende varım dedi.

            Maçta iki takımda iyi mücadele ederken Sarı-Siyahlı Antakya ekibi 23. Dakikada Hasan Güleryüz'le gol perdesini açtı:1-0

            38.dakikada günün başarılı ismi Mehmet Kılıç attığı golle maçın ilk yarısının skorunu belirledi: 2-0

            İkinci yarıya da iyi başlangıç yapan Yuvam Dekor Antakya Gençlik, 49.dakikada yine Mehmet Kılıç'la bir gol buldu ve farkı üçe çıkardı.

            67.dakikada Hakan Demirci skoru 4-0 yaptı. 68. Dakikada Mehmet Kılıç kendisinin üçüncü takımının dördüncü golünü atarak maçın skorunu ilan etti: Yuvam Dekor Antakya Gençlik: 5 Odabaşı Belediyespor:0

            Ligdeki ilk maçını da 2-1 kazanan Yuvam Dekor Antakya Gençlik, iki maç sonunda puanını 6 yaptı.

            Maç sonunda Başkan Sadullah Ergin, Başkanvekili Ahmet Davut, Amatör takım antrenörü Ahmet Hayri Yılmaz soyunma odasında antrenör Mustafa Yılmaz ve futbolcularını tebrik ettiler. Bu arada amatör takım antrenörü Ahmet Hayri Yılmaz, eşi ve çocuklarıyla bu maçı izleyerek Yuvam Dekor Antakya Gençlik U-17 takımına destek verdiler.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 29.10.2014 10:49:18   

Cengiz Zobu düğün kirvesi

Hatay Süt Üreticileri Başkanı Cengiz Zobu, yakın aile dostu Mehmet Kıyak'ın oğlu Savaş Kıyak ile Ayşegül'ün düğününde kirvelik görevini başarıyla gerçekleştirdi.

            Başkan Cengiz Zobu ve beraberindeki kişiler, Antakya'dan 38 araçlık konvoyla Hassa'da yapılan düğüne katılırken havai fişeklerle büyük bir karşılama yapıldı.

            Hatay süt Üreticileri Birlik üyeleri yanında, Antakya Ziraat Odası Başkanı ve muhtarlarında katıldığı düğün töreni güzel bir ortamda gerçekleşti.

            Üç gün boyunca devam eden düğün öncesi Kıyak Ailesi, gelini Gaziantep ilindeki evinden çıkarak Hatay'a getirdi. Düğünün kirvesi olan Cengiz Zobu, tüm misafirlerle yakından ilgilenirken kendisine verilen bu önemli görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşadı. Düğün törenine katılan misafirlerle halay çeken Cengiz Zobu, genç çiftlere ömür boyu saadetler diledi.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 29.10.2014 10:47:19   

Mükellefler borçlarını daha kolay öğrenecek

Hatay Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ile birlikte Hatay Vergi Dairesi Başkanlığının işbirliği ile Hatay SMMM Odası Toplantı Salonunda Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen 6552 Sayılı Kanunun 73 ve 74. Maddeleriyle ilgili alacakların yeniden yapılandırılması ve kasa hesabının düzeltilmesine ilişkin hükümlerin anlatıldığı bir toplantı düzenlendi.

            Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol yeni torba yasa ile mükelleflerin borçlarını e devlet kapısından, vergi dairelerinden, şahsen veya pıtsa yoluyla veya kısa mesajla müracaat edebileceğini belirtti.

            Toplantıya SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz, Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, Grup Müdürleri Ahmet Tecimen ve Namık Orhan, Vergi Dairesi Müdürleri ve oda mensupları, mükellefler ile vergi dairesi müdürlüklerinin takip ve icra servisi şefleri katıldı.

            Toplantıda açılış konuşmasını yapan Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, torba kanunla ilgili bilgi vererek şu açıklamalarda bulundu: Yapılandırma için; bağlı olunan vergi dairesine şahsen, posta yoluyla veya www.gib.gov.tr üzerinden internet yoluyla 01Aralık 2014 tarihine kadar müracaat edilebilir.

            Mükellefler borçlarını; vergi dairelerinden, e-devlet kapısından, internet vergi dairesinden cep telefonlarından 1189 a kısa mesaj yazarak (BORÇ TCKN Anne kızlık soyanının ilk 2 harfi yazılıp 1189 gönder)  borçları olup olmadığını öğrenebilecek.

            Ayrıca; Gelir İdaresi Başkanlığının PTT Genel Müdürlüğü İle sözleşme yapmış olup, borçlu mükelleflerimizin mernis kaydına göre adreslerine bilgilendirme mektupları yakın zamanda gönderileceğini belirtmiştir.

            Yasadan faydalanan mükelleflerin avantajları ile ilgili olarak ise; yapılandırmanın birikmiş borçların enflasyon oranında güncellenerek, faiz ve zamlar silindi. 

            Alacak aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50'sinin ödenmesi halinde bu cezaların kalan %50'sinin tahsilinden vazgeçilecek. Yapılandırılan borçlara taksitler halinde ödenme imkânı getirildi. Taksitlendirme süresinin 18 taksit 36 ayı geçmemesi şartıyla borçlunun tercihine bırakıldığını, gecikme zammı tutarı yerine daha düşük oranlı Yİ-ÜFE tutarı hesaplanarak, mükelleflerimize kolaylık sağlandı. Ödemelerin; vergi dairelerine, bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) den kredi kartıyla, (ayrıca mahsuben) ödenme kolaylığı sağlandı. Borçların yapılandırılabilmesi için teminat gösterilmesi şartının bulunmadığı, borçlarını yapılandıran mükellefler hakkında yeni başlatılan cebri icra takiplerinin kaldırılacağı.

            Ödediği vergilerle ülkenin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine katkıda bulunan tüm mükelleflere ve ev sahipliği yapan Hatay SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Korkmaz'a misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

            Bilgilendirme Toplantının sunumunu İstanbul SMMMO eğitmeni Murat Ceyhan yapmış olup, soru ve cevap kısmı Grup Müdürü Ahmet Tecimen ve Antakya Vergi Dairesi Müdürü Ali Şerifler'le birlikte tamamlandı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 28.10.2014 11:29:38   

NAKLİYECİLERDEN BÜYÜK ATILIM

Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle Ortadoğu'daki 9 ülkeye deniz yoluyla taşımacılık yapan, ancak anlaşma yaptıkları Ro-Ro firmalarıyla çeşitli sorunlar yaşadıkları için zarara uğrayan Hataylı 55 nakliye firması, Hatay RoRoLineİnc. A.Ş. adıyla şirket kurdu.

            Hataylı nakliyeciler, kiraladıkları Ulusoy-5 Ro-Ro Gemisi'ne İskenderun Limanı'ndan TIR'larını yükleyip, dualar eşliğinde çifte kurban keserek Mısır'a uğurladı. Hatay RoRoLineİnc. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güler, şirketin yönetiminde görev alan nakliye firmalarının yöneticileri ve Ortaklar İskenderun Limak Port Limanı'na, kiraladıkları Ulusoy-5 RoRo Gemisi'ni gezdi. Daha sonra gemi önünde iki koyun kurban edilip, dualar eşliğinde TIR'ların girişi yapıldı.

            55 Hataylı nakliye firmasının oluşturduğu Hatay RoRoLineİnc. A.Ş.'nin ilk taşımayı Mısır'a yapacağını belirten İbrahim Güler, TIR'ların daha sonra AfterWoderRoRo Gemisi'ne aktarılıp, Suudi Arabistan'a ulaşacağını belirtti.

            Suriye'deki iç savaş nedeniyle karayolu güvenli olmadığı için Ortadoğu'daki 9 ülkeye deniz yoluyla Mısır üzerinden ihracat yapıldığını, 3 yıldır bu yöntemin uygulandığını kaydeden İbrahim Güler şu açıklamalarda bulundu: “Anlaşma yaptığımız RoRo firmalarıyla çeşitli sorunlar yaşadık. Mısır'da, Suudi Arabistan'da ve İskenderun'da araçlarımız uzun süre beklemek zorunda kaldı. TIR'larımızdaki gıda ürünleri, yaş sebze ve meyve yükü bozulmuş, ihracatçılarımız mağdur olmuş, bizler de zor durumlar yaşamıştık. Hataylı 55 nakliye firması olarak bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için şirket kurup, gemi kiraladık. Lojistik sektörünün ve ihracatın büyümesini sürdürmesi konusunda üzerimize düşeni yaptık.

            Hataylı nakliyeciler olarak, bir yıl süren, daha sonra durdurulan teşvik uygulamasının devam ettirilmesini istiyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 28.10.2014 11:28:23   

Güder'den ATB'ye ziyaret

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hüseyin Gözübenli eşliğinde, Antakya Ticaret Borsası Başkanlığına nezaket ziyaretinde bulundu.

            Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ile ilin ve bölgenin genel durumunun görüşüldüğü ziyarette, hayata geçirilen ve gerçekleşecek olan faaliyetler görüşüldü.

            Üniversitenin, Hatay için öneminden bahseden Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, dört yılda gerçekleşen faaliyetleri ilgiyle takip ettiklerini ve olumlu gelişmelerin gözlerden kaçmadığını vurguladı.

            Başkan Kuseyri, bilimsel çalışmalarının yanında, üniversitenin sanayi ortaklıklarının ilin gelişimindeki etkisini, sağlık alanındaki uygulamaları ile Hatay halkının kendi şehrinde hizmet alabildiğini dile getirdi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'in başarılarıyla kendinden söz ettirdiğini, bu çalışmaların karşısında kimsenin duramayacağını ifade etti.

            Bu anlamlı ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Rektör Prof.Dr. Güder'e teşekkürlerini sundu ve her zaman birlikte çalışmak istediklerini belirtti.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, gördüğü destek ve takdirden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bundan sonraki dört yılda daha ivmeli şekilde çalışmalarının süreceğini; bilimsel ve fiziki projelerin yanında sosyal sorumluluk taşıyan bir anlayışla, Hatay'ın ve bölgenin faydasına çalışacaklarını ifade etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 28.10.2014 11:26:19   

SAĞLAM ADIM ATACAĞIZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Antakya ilçesine bağlı Güzelburç mahallesini ziyaret ederek vatandaşlarla biraraya geldi. Başkan Savaş ziyarette, mahallede meydana gelen zemin çökmelerine değinerek yapılan çalışmaların aşamaları hakkında bilgi verdi.

            CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Serdar Güven'in de katıldığı ziyarette Güzelburç Mahallesindeki zemin çökmesiyle ilgili sorunu çözmek üzere bir bilim heyetini kente getirttiğini ve bu bilim adamlarının bu zemin çökmeleri üzerinde çalışmalar yaptığını hatırlatarak, bu zemin çökmelerine ilişkin raporlar çıktığı tarihe kadar altyapı ve köprü gibi çalışmaların yapılmayacağını belirtti.

            Verilecek olan raporların yapılacak olan hizmetlerin daha sağlıklı bir şekilde yapılmasına katkı sağlayacağını belirten Başkan Savaş “ Zemin çökmesiyle birlikte bazı köprülerde ve evlerde zararların meydana geldiğini biliyoruz. Bunun sebeplerini araştırmadan çıkacak raporların sonuçlarını görmeden bir adım atamayız. Sağlıklı adım atabilmemiz için bilim adamlarımızın vereceği raporları bekliyoruz” dedi.

            Sarsıntıların sebebini öğrenme-den, ezbere işler yapmamız hemşeh-rilerimizi tekrar zarara uğratabile-ceğini belirten Baş-kan Savaş “Köprüler-de, yollarda meydana gelen bozuklukları yeni köprüler, yollar yaparak giderebiliriz. Büyükşehir Belediyesi'nin bunu yapmak için bütçesi de, gücü de var. Fakat sağlam adım atmalıyız bir kere yapacağız sağlam yapacağız bu çalışmaları. Bu yüzden raporları bekliyoruz” dedi.

            Yapılan konuşmaların ardından Başkan Savaş, vatandaşların sorularını, merak edilen konuları tek tek açıp açıklayıp yanıtladı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 28.10.2014 11:25:18   

Öldürülmüş halde bulundu

Payas ilçesinde deniz sahilinde bir kadın, geçtiğimiz hafta sonu bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. Olaydan sonra polis karakoluna gelen bir şahsın cinayeti kendisinin işlediğini belirterek teslim olduğu kaydedildi.

            Edinilen bilgiye göre, Payas Tüten bacalar mevkii deniz sahilinde yerde yatan bir kadın gören çevre sakinleri hemen durumu polise haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, cesedin Dilber Kalaz'a ait olduğunu tespit etti. Yaklaşık 20 bıçak darbesiyle öldürüldüğü belirlenen kadının cesedi, otopsi için Adana Adli Tıp kurumuna gönderildi.

            Olaydan sonra polis karakoluna gelen bir şahsın cinayeti kendisinin işlediğini belirterek teslim olduğu, soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 28.10.2014 11:24:32   

Defne 'Cumhuriyet Turu'nda pedal çeviriyor

Defne Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 91. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde 'Cumhuriyet Turu' düzenliyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Haftası etkinlikleri kapsamında Antakya Bisikletliler Derneği ile birlikte düzenlenen bisiklet turu, 2 Kasım Pazar günü saat 10:00'da Defne Belediyesi Turunçlu Binası önünde toplanılmasıyla başlayacak.

            Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında düzenlenen etkinliğin amacıyla ilgili olarak; “Ulaşım aracı olduğu gibi aynı zamanda hem çevreye hem de insan sağlığına büyük faydaları olan bisikletin dünyanın birçok çağdaş kentinde kullanım oranı oldukça yüksek.

            Bisiklet kullanımını Defne'de de teşvik etmek, özellikle gençlerimize ve çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmak için çalışmalar yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 91. kuruluş yıldönümünde vatandaşlarımızla böyle bir etkinlikte buluşmak bizi mutlu edecektir. Tüm halkımızı bisikletleriyle birlikte 'Cumhuriyet Turu'na katılmaya davet ediyoruz.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 28.10.2014 11:23:36   

ENERJİ SEKTÖRÜNE 97 MİLYONLUK YATIRIM YAPILDI

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'Hatay Enerji Değerlendirmesi Toplantısı' vesilesiyle Ottoman Otel'de düzenlenen enerji konulu toplantıya katıldı.

            Bakan Yıldız, toplantıda yaptığı konuşmada şu ana kadar 9.3 milyar TL'lik toplam yatırım içerisinde 500 milyonluk enerji yatırımı var olduğunu belirterek “Yalnızca 2014 yılında toplam 97 milyon liralık yatırım yapacağız” dedi.

            Toplantıya, Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Milletvekilleri H.Bayram Türkoğlu, Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Hasan Akgöl, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü H. Salih Güder, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Fahrettin Göncü, Bilal Bozdemir, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, İl Müdürleri, İş adamları, Esnaf Odaları temsilcileri, Sanayi Odaları temsilcileri ve ilgili diğer yetkililer katıldı. 

            Vali Topaca, toplantıda yaptığı konuşmada “Bugün kentimizin önemli sorunlarından birisi olan enerji sorunlarını görüşmek üzere, Sayın Bakanımızın da uygun görmesiyle 'Hatay Enerji Değerlendirme Toplantısı' diye bir toplantı tertip ettik. Tabi Hatay ilimiz gerek tarımdaki gerek sanayideki hızlı gelişimiyle ülkemizdeki önemli enerji tüketen illerden birisi. Öyle olunca tüketime paralel alt yapının ve üst yapının yapılmamış olmasından kaynaklanan birçok sorunumuz var. Bunu hep beraber sanayicilerimiz, vatandaşlarımız, çiftçilerimiz, burada yaşayanlar bir şekilde hissediyor, onun sıkıntısını çekiyor.

            Onun için bu sektördeki tüm ihtiyaçların tam olarak karşılanması, alt yapının eksiksiz bir şekilde yapılmış olması kentler ve ülkeler için de önemlidir. Bizim ilimiz için de enerji altyapısı olmazsa olmaz ihtiyaçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

            Öyle tahmin ediyorum enerji sorununu bu kentin gündeminden önümüzdeki dönem içerisinde hızlı bir şekilde düşüreceğiz ve kentimiz enerji sorununun halledilmesiyle birlikte her alanda hayat kalitesinin daha da arttığını, ekonominin daha hızlı ilerlediğini, insanlarımızın daha mutlu olduğunu hep beraber göreceğiz. Yine bu taşkın konusu da tabi buranın coğrafyası biraz daha özel bir coğrafya üzerinde daha geniş bir şekilde çalışılması, tartışılması gereken bir alan. İnşallah onu da buna benzer bir toplantıyla Orman Ve Su İşleri Bakanımızı da aynı şekilde davet edip bir bütün olarak makro ölçekte taşkın sorunlarını da tartışarak dere ıslahlarını gerek Büyükşehir Belediyesinin, HATSU genel Müdürlüğü'nün katkılarını da almak suretiyle çözeceğiz. Şu anda inşaatı devam eden Reyhanlı Barajı ve Karaçay Barajlarının da devreye girmesinden sonra inşallah taşkın olayını da bu kentin gündeminden düşürmek konusunda belli çalışmaları hep birlikte yapıp hayata geçireceğiz.” dedi.

ENERJİ SEKTÖRÜNE 97 MİLYONLUK YATIRIM YAPILDI

            Vali Topaca'dan sonra kürsüye gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Hatay'da böylesine seçkin bir toplulukta bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Bugün enerji sektörü ile ilgili olarak Hatay'ın bugünü ve geleceği ile alakalı bir kısım değerlendirmeler yapmak istedik. Bundan daha önce siz sanayicilerimizle kısa bir değerlendirme yapıp gerek Türkiye'nin gerek Hatay'ın içinde bulunduğu konumla alakalı bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Hatay tükettiğinden daha fazla üretebilen, yaklaşık iki bin megavatlık kurulu gücü ile Türkiye'nin enerji arzında ciddi katkısı olan bir ilimiz. Şu ana kadar 9.3 milyar TL'lik toplam yatırım içerisinde 500 milyonluk enerji yatırımı var. Yalnızca 2014 yılında toplam 97 milyon liralık da yatırım yapacağız. Bütün bunlar bahsettiğimiz problemlerin giderilmesi ile ilgili yatırımlar.

            Dünyada Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre 40.1 trilyon dolarlık 2035 yılına kadar yapılacak yatırımların %60'ı eski tesislerin yenilenmesi ile alakalı yatırımlar. Petrol ve doğalgazla alakalı dünyadaki istikrarsızlıkların geldiği nokta bizi her zamankinden daha fazla yerli kaynaklara, yenilenebilir enerji kaynaklarına itiyor. Bunlardan hepinizin de çok iyi bildiği gibi su, güneş, jeotermal, Hatay'da bolca bulunan rüzgar gibi santraller var.

            Bunların yaygınlaştırılmasını siz sanayicilerimize de tavsiye ediyoruz. Rüzgar enerjisi Hatay'da 5-6 yılda kendini amorti edebilecek bir enerji yatırımıdır. Hem ileriye dönük işletme masraflarını en aza indirmek hem de yerli kaynakları kullanmak açısından bizim sanayicilerimize tavsiye edebileceğimiz bir alandır.

            Şu anda Hatay'da 304 megavatlık rüzgar santrali gücü bulunmakta ve önümüzdeki iki yıl içerisinde bu daha da artacaktır. Bizim biraz sonra yapacağımız toplantıda, tavsiyelerin, önerilerin hatta eleştirilerin çok rahatlıkla sergilenebildiği bir toplantı olacak. TEDAŞ, TEİAŞ, Özel Şirket, TOROSLAR EDAŞ,EPDK, BOTAŞ temsilcileri de toplantıda hazır bulunacak.

            Her birimiz ülkenin istikrarına sahip çıkacağız. Bu ilke hepimizin bunun Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı, herhangi bir etnik unsuru ve Alevisi, Sunnisi olmaz. Her birimiz 77 milyon olarak biriz ve beraberiz. Buna her zamankinden daha fazla sahip çıkmamız lazım. Bu hassasiyetin sizde fazlasıyla olduğunu biliyorum. Bütün bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

            Konuşmalardan sonra Hatay Valisi Ercan Topaca, HATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bakan Yıldız'a hediye takdim etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 28.10.2014 11:22:38   

Hilton Antakya Müze Otel’e ikinci kez birincilik ödülü

Geçen yılın sonlarına doğru İspanya'da yapılan Dünya Mimarlık festivalinde birincilik alan Hilton Antakya Müze Otel projesi tüm dünyada mimarlık alanındaki en önemli etkinliklerden biri olarak kabul edilen, Singapur WAF World Architecture Festival Dünya Mimarlık Festivalinde Geleceğin Yapıları dalında birincilikle döndü. Bu dereceyle Hilton Antakya Müze Otel önemli mimarlık festivallerinden ikinci kez birinciliği alarak yurda döndü.

            Konu ile ilgili yapılan açıklamada İlki 2008 yılında düzenlenen WAF World Architecture Festivalinin (Dünya Mimarlık Festivali), tüm dünyada mimarlık alanındaki en önemli etkinliklerden biri olarak kabul edildiğine dikkat çekilerek; “Etkinlik boyunca geniş kapsamlı sergiler, söyleşiler ve seminerler düzenleniyor ve tüm dünyadan aday gösterilen projeler jüri tarafından değerlendirilerek farklı kategorilerde ödüllendiriliyor.

            Bu yıl 1-3 Ekim 2014 tarihleri arası Singapur, Marina Bay Sands Convention Center'da düzenlenen etkinlikte EAA-Emre Arolat Architects adına finale kalan projelerin sunumları ekibin önemli mimarları olan Leyla Kori, Natali Tombak, Özge Ertoptamış ve Zeynep Uşşaklı tarafından gerçekleştirildi. Bu projeler arasında olan Hilton Antakya Müze Otel, festivalin ilk günü sonunda “Geleceğin Yapıları / Dinlence” kategorisinde birincilik ödülünü aldı.

            Bu proje kapsamında, arazi içinde bulunan Helenistik dönem kalıntıları korunarak bir kamusal müzeye çevrilirken üst kotlar nitelikli bir otel olarak düzenleniyor.

            Asfuroğlu Grubu'nun bir yatırımı olan Müze Otel, önümüzdeki yıl tamamlanarak bir uluslararası otel zinciri Hilton tarafından işletmeye açılacak” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 28.10.2014 11:21:23