......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 250182
YORUM MANŞET
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYOR

 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ DÜZENLENİYORHatay Valiliği koordinasyonunda, ilimiz milletvekilleri, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının katılımı, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinin desteği ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı gerçekleştirilecek.

  15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüşe vatandaşların Türk Bayrakları ile katılması istendi.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “Tüm vatandaşlarımızı; 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 20.00’de Antakya Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak DSİ parkına kadar yapılacak olan yürüyüş ile akabinde ülkemize, devletimize ve demokrasimize yönelen tüm tehditlere karşı birlik ve beraberliğimizi bir kez daha göstermek amacıyla düzenlenecek etkinliğe Türk Bayrakları ile katılmaya davet ediyoruz.” denildi.

PROGRAM ŞÖYLE

15 Temmuz 2018 Pazar Saat: 11.00: Şehitlik Ziyareti (Antakya Şehitliği)

Saat: 12.00: Mevlid-i Şerif Programı (Habib-i Neccar Camii)

Saat: 20.00: Anıt Alanında Toplanma ve Milli Birlik Yürüyüşü (Köprübaşı - DSİ Parkı)

Saat: 20.05: 15 Temmuz Etkinlikleri (DSİ Parkı)

Saat: 00.13: Tüm Camilerimizde Selalar Okunması

Sn. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Konuşması

(Haber Merkezi)

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci: 11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZ

  Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci:  11 MİLYON TL’LİK ALACAĞIMIZI İSTİYORUZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 11 Milyon TL olan alacaklarının bir an önce ödenmesini beklediklerini ifade etti.

Başkan Kimyeci; Biz bugüne kadar yasal kesinti payı olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 195 Milyon TL, eski parayla 195 trilyon para ödediklerini, ancak Hatay Büyükşehir’in Antakya Belediyesi’ne olan 11 Milyon TL yani 11 trilyon olan alacağını ödemediğini belirtti.

Başkan Kimyeci açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Tüm Büyükşehirlere ve ilçe belediyelerine İller Bankası’ndan nüfus sayısı oranına göre para kaynağı aktarılıyor. Bir yandan bu gelirleri alırken bir yandan da 15 İlçe Belediyesi’nin de Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yasal açıdan yatırmak zorunda olduğu bir meblağ var. Antakya Belediyesi olarak biz bugüne kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 195 Milyon TL kaynak aktardık. Bir yandan bu miktarları aktarıp bir yandan da hizmetleri aksatmadan sürdürdük. Ancak Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU kurumumuza olan 11 Milyon TL’lik borcunu ödemediği gibi, Antakya’ya da hizmet yapmıyor. Yolların hali ortada, delik deşik. Asi Nehri içler acısı durumda. Biz bıraktıktan sonra Antakya sivrisinek ve haşereden geçilmiyor. İlçe Belediyeleri olarak HATSU’nun yapmış olduğu kazılara ilişkin alacaklarımızı alamıyoruz. Biz ilçe belediyesi olarak yapmak zorunda olduğumuz ödenekleri aktarıyoruz ama örneğin Antakya’da bulunan 600 sokakta yapılan kazıya ilişkin ödemesi gereken 11 Milyon TL ödeneği Antakya Belediyesi’ne ödemiyor. Bu 600 sokağın 400’ünü düzensiz bir şekilde yapıldığı için abone hattı olmadığı için tekrar kazacak.

Tüm bu konuların çözülmesi ve 11 Milyon TL kurum alacağımızın bir an önce ödenmesi için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR
VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

  VİCDAN İFLAS EDİYOR, ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR

 

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son günlerde yaşanan çocuk kaçırma, istismar gibi olaylar nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

Kayıp çocuk vakaları artıyor, çocuk istismarı çoğalıyor ve çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor sosyal medya tepkisinin dışında hiçbir adım atılmıyor diyen Bayrakdar, “Bu olaylar bizi bir gerçeği bir daha düşünmeye davet ediyor ve geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı behemehal vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor.” dedi.

Bir çocuğun katledilmesi, bir insanın yaşam hakkının ihlal edilmesinin çok ötesinde insanlığın tükendiğini, vicdan ve merhametin iflas ettiğini gösteren ve zerre insanlık nasibi olanı bile yaralayan bir durumdur diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “İki masum evladımızın art arda gelen ölüm haberlerinin tüm ülkede, toplumun her kesiminde yarattığı üzüntü ve öfke hepimize bazı gerçekleri çok çıplak bir şekilde gösterdi. Savunmasız masum çocuklara dönük her türlü şiddet, istismar ve katledilme olaylarının toplumda yarattığı sorgulamanın temelinde, yitirdiğimiz bu evlatlarımızla birlikte toplumdan iyilik, merhamet ve vicdanın da eksildiği gerçeğidir. Nitekim katledilen sadece çocuklar değil, masumiyet, insani ilişkiler ve toplumsal güven zeminidir.

Bu menfur olaylar ile yeniden çocukların korunması için acil yasal düzenlemeler yapılması üzerine birçok tartışma yapılıyor. İlk olarak adi ve vahşi katillere hak ettikleri ceza verilmeli. Sonrasında mesele sadece ceza boyutuyla bırakılmadan bu tür vahşetleri ortaya çıkaran etmenler hassas bir şekilde analiz edilmeli, caydırıcı cezaların yanında önleyici tedbirler alınmalı, çocukları koruma konusunda bütünlük arz eden bir tarzda eğitim, hukuk ve sosyal boyutlarıyla konu bütüncül bir şekilde ele alınmalıdır.

Çocukların korunmasında bütüncül bir yaklaşımın geliştirilmesi; Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan, Basın Medya Enformasyon’a kadar ilgili tüm kamu kurumlarının, bu konuda çalışmalar yürüten STK’lar ve akademinin işbirliği içerisinde ortak adımlar atması ile mümkün olabilir.

Bu tarz olaylarda medyaya da büyük görevler düşmektedir. Toplumun dikkatini çeken bu olayları bir reyting malzemesi olarak görmekten imtina ederek, haber dilinin hem maktulün ailesini incitmeyecek hem de diğer ailelerde güvenlik paranoyasına neden olmayacak şekilde kurulması konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Bu süreçlerde, toplumun bilinçlendirilmesi için önemli bir araç olduğu gerçeği dikkate alınarak medyanın haber içeriklerinde uzman pedagogların görüşlerine daha fazla zaman ayırması beklenen bir tutumdur.

Canımızı ne kadar yakarsa yaksın bu olayların faillerine “cani, hasta ruhlu” diyerek işin içerisinden çıkma kolaycılığına düşmemeliyiz. Bu faillerin hangi koşullarda nasıl bir eğitim ve yetiştirilme tazının ürünü olduklarına dair ayrıntılı çalışmalar ortaya koymak durumundayız.

İnsani hasletleri yozlaştıran etmenlerin, insani değerleri ayakta tutma dirayetinden daha hızlı yayıldığı her koşulda maalesef bu gibi menfur olayların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak yarınımıza umut olan çocuklarımızın korunması için her türlü çabanın bir parçası olduğumuzu bir kez daha deklare ediyor ve bu olayların bir daha yaşanmaması için önleyici tedbirlerin kamu STK işbirliği ile etkin bir şekilde geliştirileceğine inanıyoruz. Bu vesile ile bu menfur olayı kınıyor, evlatlarımızın kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, ayrıca yargı ve yasal düzenleme süreçlerinin yakın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR
TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜR

TÜM HATAY HALKINA TEŞEKKÜRSeçimden sonra teker teker ilçeleri gezen AK Parti Hatay Milletvekilleri tüm Hatay halkına teşekkür etti.

  Dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ile birlikte HGC Başkanı Ahmet Yetişen ve basın mensupları ile bir araya geldi.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Hatay Milletvekilleri Yayman ve Çelik, artık hizmet vaktinin geldiğini ve çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Seçim sonuçları Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olsun diyen AK Parti Milletvekili Yayman, açıklamasına şöyle devam etti: Artık hizmet vakti, icraat vakti, taş üstüne taş koyma zamanı bu bilinç ve şuurla önce Hatay diyoruz beş milletvekilimizle daha çok çalışacağız bunu sivil toplumumuzla, meslek odalarımızla, gazeteciler cemiyetimizle ve Hatay halkımızla beraber yapacağız.

Biz hizmet partisiyiz, biz AK Partiyiz büyük projelerimiz var ama şimdi bu dostlar arasında bir buluşma bize verdiğiniz destekler için teşekkür buluşması, bize oy verse de, vermese de tüm Hatay halkına teşekkür ediyoruz, bu demokratik olgunlukla önümüzdeki dönem de de çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Hatay halkına bizim sözümüz şudur kucağımız kollarımız açık, cep telefonlarımız açık, kapılarımız sonuna kadar açık, asıl önemlisi kalbimiz yüreğimiz Hatay’ımıza açık bu bilinçle çalışmalarımız devam edecek bizi tekrar misafir ettiğiniz gazeteciler cemiyetine teşekkür ediyoruz” dedi.

Teşekkür mahiyetinde bir ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydeden milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik; ise “AK Parti olarak uzun ve meşakkatli bir yoldan geldik. AK Parti olarak alnımızın akıyla seçimlerden çıktık. Bundan sonra çalışmalarımız Hatay için olacaktır” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Hatay Milletvekillerine ziyaretten dolayı teşekkür ederek başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ
AZİZ FATİH YILMAZ BİR KEZ DAHA GURURUMUZ

AZİZ FATİH YILMAZ  BİR KEZ DAHA GURURUMUZHatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, önceki gün Ankara’da yapılan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu kongresinde yönetim kuruluna yeniden seçilerek ilimizi gururlandırdı.

  Hatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yılmaz, yönetime yeniden seçilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirerek “Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun Bugün yapılan Olağan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmemden dolayı başta TŞOF Genel Başkanım Fevzi Apaydın’a, desteklerini şahsımdan esirgemeyen HESOB Başkanım Abdulkadir Teksöz’e, Hatay’daki bütün Şoförler Odası Başkan ve yönetim kurulu üye abilerime, genel kurul delegelerimize teşekkür ederim.” dedi.

Yeniden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) başkanlığına seçilen Fevzi Apaydın yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Ali Ateş (Kayseri), Celil Anık (İzmir), Hasan Topçu (Bursa), Mehmet Ali Alkan (Antalya), Halit Yılmaz (İstanbul), Seyfi Çalışkan (Aydın), Mehmet Yiğiner (Ankara), Ünal Akdoğan (Gaziantep, Veysel Sarı (Mersin), İbrahim Yılmaz (İstanbul), Aziz Fatih Yılmaz (Hatay) ve Ali Fuat Şeker (Kırklareli) ‘den oluştu. Denetim kurulu üyelerine ise Oktay Nuhoğlu (İstanbul), Mehmet Tiryakioğlu (Kastamonu) ve Heşar Haşimoğlu (Şırnak) ‘ndan oluştu.

(Haber Merkezi)

YUVAM DEKOR ANTAKYA GENÇLİK YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜMÜ YAPTI


İlimizin en eski ve köklü spor kulüplerinden biri olan Yuvam Dekor Antakya Gençlik'te yeni yönetim kurulu, kendi arasında görev bölümünü gerçekleştirdi.
Bir süre önce olağanüstü genel kurulunu yaparak yeni yönetimini seçen Yuvam Dekor Antakya Gençlik ve Spor Kulübünde görev dağılımı şöyle gerçekleşti:
Başkan: Sadullah Ergin
Başkanvekili: Ahmet Davut
2.Başkan: Bedi Yıldız
Başkan Yardımcıları: Cengiz Özcan, Halit Balıkçı, Durmuş Yıkar, İbrahim Hakkı Ergin
As Başkanlar: Yusuf Hatay, Süleyman Arslan, Necat Özkan, Tahir Kabakoğlu
Muhasip: Aykut Doğru
Genel Sekreter: Atilla Sahillioğlu
Basın Sözcüleri: Hasan Seid Okay, Yusuf Sayar
Kulüp Tesisler Sorumlusu: Teysir Karaf
Spor Şube Sorumlusu: Ahmet Davut
YUVAM DEKOR'A TEŞEKKÜR
Yuvam Dekor Antakya Gençlik Spor Kulübü Başkanı Sadullah Ergin, yeni yönetimde görev alan birbirinden değerli tüm yönetim kurulu üyelerine bu yola birlikte çıktıkları için teşekkür etti.
Kulüp 2.Başkanı aynı zamanda Yuvam Dekor firması sahibi Bedi Yıldız'ın bu sezonda ana sponsor olarak Antakya Gençlik'e sahip çıktığına dikkat çeken Ergin, Bedi Yıldız ve Yuvam Dekor çatısı altındaki tüm çalışma arkadaşlarına hassaten teşekkürlerini iletti.
AHMET HOCA İLE YOLA DEVAM
Hatay 1.Amatör Küme A Grubunda yer alan Yuvam Dekor Antakya Gençlik takımını 4 sezondur çalıştıran Ahmet Hayri Yılmaz ile yeni sezon öncesi nikah tazelendi. Ahmet Hoca ile başarılara imza atan Yuvam Dekor Antakya Gençlik'te yeni sezonda da centilmence mücadele ve başarı hedefleniyor.
Amatör takım, U-19 ve U-17 futbol takımlarını Ahmet Hayri Yılmaz'ın çalıştıracağı Yuvam Dekor Antakya Gençlik'te 13-14-15-16 yaş grubu takımlarını da Mustafa Yılmaz çalıştıracak.
RAKİPLER
BELLİ OLDU
Bu arada Yuvam Dekor Antakya Gençlik'in yer alacağı Hatay 1.Amatör Küme A Grubunda Sarı-Siyahlılar ligde şu rakiplerle mücadele edecek:
Altınözü Belediyespor, Hatay Şirincespor, Dörtyolspor, Maşukluspor, Harbiyespor, Dörtyol Belediyespor, Sakaryaspor, Sarısekispor.
(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 12.09.2014 10:52:49   

Asi Nehri kenarında alternatif yol açıldı


Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri dur durak demeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Odabaşı Mahallesi Kavaslı mevki Asi Nehri kenarında E-5'e alternatif karayolu açtıklarını belirtti.
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, kentin ana arterlerinde, sokaklarında ve caddelerinde yürüttüğü çalışmalar ile kent insanına hizmet sunuyor. Şehrin muhtelif yerlerinde yürütülen asfaltlama, parke taş döşeme çalışmaları ile cadde ve sokaklar daha kullanışlı bir hale geliyor. Asfalt yama gereken yerlere asfalt yama, parke taş döşemesi gereken yere parke taş döşeme çalışması gerçekleştiren ekipler, imar planında yer alan yeni cadde ve sokakları kullanıma açarak kent trafiğinin rahatlamasına yardımcı oluyorlar.
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışma ile şehir trafiğinde yaşanan sıkıntıların azalmasında önemli adımlar atıldığını ifade ederek, “İskenderun istikametinden şehrimize giriş ve çıkış yapan araçların dönem dönem yaşadığı sıkıntılara son vermek üzere Odabaşı Mahallesi Kavaslı mevki Asi Nehri kenarında E-5'e alternatif karayolu açtık. 1100 metre uzunluğundaki alternatif yol ile sanayi sitesine, İskenderun istikametine giden araçlar ana artere çıkmadan Defne Hastane kavşağına kadar rahatlıkla seyir içindeler. Bu arada cadde ve sokaklarımızda asfalt yama, parke taş döşeme ve onarım işlerimiz aralıksız, hız kesmeden devam ediyor. İmar Planında yer alan cadde ve sokaklarımızı açarak vatandaşlarımıza ulaşım konusunda büyük kolaylıklar sağlamış oluyoruz” dedi.
(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 12.09.2014 10:51:55   

Gazilerden Dingil'e ziyaret


Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi ve İskenderun temsilcilik yönetimi, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'e nezaket ziyaretinde bulundu.
Makamda gerçekleşen ziyarete, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, Başkan Yardımcısı Galip Dalyan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan, Temsilcilik Başkan Yardımcısı Şükrü Altay eşlik etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “Her zaman yanınızdayım. Siz gazilere, şehitlerimize çok şey borçluyuz. Ziyaretiniz beni ziyadesiyle mutlu etti. Sivil toplum kuruluşlarımız, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla diyalog halinde olacağız. Sizlerin fikirlerinizden, önerilerinizden de yararlanacağız. Bu kent hepimizin” dedi.
Belediye Başkanı Seyfi Dingil'i tebrik eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilcilik ve Hatay Şubesi yöneticileri, “Size görevinizde başarılar diliyoruz. İskenderun için güzel hizmetler yapacağınıza inanıyoruz” dedi.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Türkiye Muharip Gaziler Derneği'ne anı tabağı verirken, konukları da Başkan'a başarı temennisinde bulunarak, plaket takdim etti.
(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 12.09.2014 10:50:22   

OKULLARDA KAYNAK KİTAP KARMAŞASI


Yeni eğitim öğretim yılı anaokulları, ilkokul birinci sınıflar ile orta okul birinci sınıfların uyum eğitimiyle hafta başı başladı. Pazartesiden itibaren ise normal eğitim öğretim dönemine ilçemizdeki 28 bine yakın öğrenci ve 1400 eğitim çalışanı merhaba diyecek.
Okulların açılacak olmasıyla birlikte kırtasiye sektöründe de gözle görülür bir hareketlilik yaşanmakta. Özellikle kaldırım üstlerinde kurulan seyyar kırtasiyelerle rekabet etmeye çalışan ilçedeki kırtasiyeler diğer taraftan önemli yatırımlar yaptıkları kaynak kitaplar konusunda okul müdürlerinin müdahil olmaları nedeniyle ayrı bir sıkıntı yaşamaktalar.
Kırtasiye sektöründe ilçede marka konumuna gelmiş olan Saray Kırtasiye Sahibi Ökkeş Çelik ve İncesu Kırtasiye Sahibi Mustafa Kemal İncesu dün gazetemizi ziyaret ederek konu hakkında detaylı ve çarpıcı iddiaların içinde yer aldığı açıklamalarda bulundular. Çelik ve İncesu yaptıkları ortak açıklamada; “Biz yıllardır bu sektörde hemşerilerimize kaliteli ve sağlıklı bir hizmeti en uygun seçeneklerle sunmaya çalışıyoruz. Yıllardır ilçemizde kaynak kitap seçimleri öğretmenlerin tercihiyle yapılırdı. Kaynak kitapların yayıncıları ilçemize gönderdikleri tanıtım temsilcileri ile okullarda öğretmenlerimize kaynak kitapları hakkında bilgilendirmede bulunurlar, öğretmenlerimizde bu bilgilendirmenin ışığında kendi kaynak kitaplarını belirlerlerdi. Bizde kırtasiyeciler olarak bir ana kaynak kitabı kendimize belirler, diğer arkadaşlarımızın satışa sunduğu kaynak kitapları da onlardan temin ederek raflarımızda bulundururduk. Yani bir veli bir kırtasiyeye girdiğinde istediği kaynak kitabı bulabilirdi. Fakat bu yıl uygulamayı bazı okul müdürlerimiz değiştirerek tekel olan bir kaynak kitabı öğretmenlerine dayatmakta. Bu rekabet ortamını zedelediği gibi belli bir şahsa yönelik kamu yetkileri kullanılarak çıkar sağlamak anlamına gelmekte. Kimseyi zan atlında bırakmak istemesek de kulağımıza bu müdürler ile kırtasiye işletmecisi arasında bazı maddi konuların oluştuğunu bilgileri gelmekte. Bu yöndeki dedikoduların saygınlığı olan eğitimcilik mesleğine gölge düşüreceği endişesini taşımaktayız.” dediler.
Okul müdürlerinin hükümete yakın bir kırtasiyenin kaynak kitaplarını öneriyor olmasının tam da müdür atamalarına isabet ediyor olmasını da manidar bulduklarını belirten İncesu ve Çelik; “Bu uygulamayı bazı okul müdürleri bazı yerlere şirin gözükmek amacıyla yapıyor olabilecekleri gibi bazı okul müdürlerinin ise örtülü ödenekte kaynak oluşturdukları gibi çirkin iddialar veliler arasında dolaşmakta. Bu kırtasiyede tekel olan kaynak kitapları öğretmenlerine dayatan okul müdürlerinin isim listesi elimizde mevcut. Yapılan bu usulsüzlüğe, yapılan bu haksızlığa ve oluşturulmaya çalışılan bu çıkar çemberine seyirci kalmaya hiç niyetimiz yok. Bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dediler.
İsminin açıklanmasını istemeyen çok sayıda öğretmen ile yaptığımız görüşmede de olayın tamamen bir haksızlık ve usulsüzlük olduğuna vurgu yapan eğitimciler, böyle bir uygulamayla tüm öğretmenlerin bazı okul müdürleri tarafından bir yere angaje edildiği ve öğretmenlerin maşa gibi kullanılarak birilerine haksız kazançlar ve çıkar sağlandığını belirtmekteler.
İdareye karşı duramayacaklarını ifade eden öğretmenler; “Bize okul müdürü hangi yayını ve hangi kırtasiyeyi işaret ederse biz de veliyi o yayına yönlendirmek zorunda kalacağız. Yayın piyasada bir tek kırtasiyenin tekelinde olduğu için dolaylı yoldan kırtasiyeyi de veliye dayatmış olacağız. Bu güne kadar biz hiçbir kırtasiyeciye çıkar sağlamak için böyle bir uygulama yapmadık. Bu güne kadar verdiğimiz kaynak yayının ilçede en az beş kırtasiyeden temin edilebilir olmasına özen gösterdik. Önümüzdeki süreçte idare bize, biz de veliye şu kaynak kitabı alacaksınız diyeceğiz. Kimin nereden nasıl bir çıkar sağladığını bilmediğimiz kirli bir oyunun aktörleri yapılıyor olmamız bizler açısından oldukça üzücü. Bizler eğitimci olarak kalmak istiyoruz, tüccarların arasında oyuncak olmak istemiyoruz.” diyerek içinde bulundukları sıkıntıyı dile getiriyorlar.
(Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 10.09.2014 10:52:58   

Bu atıl bölgeyi, park ve yeşil alan olarak

ANTAKYA'YA KAZANDIRALIM

Son düzenleme ile yarım milyon insanı barındıran Antakya, maalesef park ve yeşil alan açısından bölgemizde ki iller arasında yetersiz durumda.

Antakya Belediye parkı ve yeni oluşturulan DSİ parkı dışında doğru dürüst park ve yeşil alanı bulunmayan Antakya'da Haraparası Mahallesinde eski tarihi su kemerleri yanındaki bir dönümlük alan, bakımsızlığı, çöpler içinde oluşu ile şehrimize yakışmıyor.

Gazetemizin yaptığı araştırmada günde binlerce kişinin kullandığı ilçe ve köy garajları yanında ki bu atıl bölgenin park ve yeşil alan olarak değerlendirilmesi isteniyor.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin park ve yeşil alanlara karşı ilgili bir belediye başkanı olduğunu vurgulayan vatandaşlar, mimarlık mesleği dolayısıyla göreve geldikten sonra parkların ve yeşil alanların bakımına yönelik önemli hizmetler verdiğine dikkat çektiler.

İçinde tarihi su kemeri de bulunan bir dönümlük arazinin güzel bir proje ve peyzajla Antakya'da değer katılacağına inanılıyor.

Yorum Gazetesi olarak çevre sakinlerinin ve vatandaşların bu isteklerini kamuoyuna bildirirken, Belediye Başkan İsmail Kimyeci ve Antakya Belediye Meclisinin bu konuda nasıl bir karar vereceği, bu bölgeyi park ve yeşil alan olarak yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.
(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 2 ay önce / 09.09.2014 13:36:47   

Eğitim pahalı ama cehalet daha da pahalı

Hayırsever işadamı Ali Uysal tarafından İskenderun'da yaptırılacak olan ve annesi merhume Hanife Uysal'ın adı verilen 24 derslikli ortaokulun temeli düzenlenen törenle atıldı.

    Temel atma programında konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, eğitimin önemine vurgu yaparak, “Bir ilçenin, bir ilin, bir ülkenin yer altı kaynakları olabilir, kalkınmanın temel unsurlarından olan yer üstü zenginlikleri olabilir,çok zengin kültür mirası olabilir ama biliyoruz ki iyi yetişmiş, eğitimli insan gücü yeterli değilse bunların hiç biri bir anlam ifade etmez. Toplumun gücü eğitimli, iyi yetişmiş insan gücü kadardır.” dedi.

    Eğitim pahalı ama cehalet daha da pahalı, cehaletin maliyeti çok daha yüksek diyen Vali Lekesiz daha sonra şu açıklamalarda bulundu: “Eğitim adına konulan her bir tuğla ilçemizin, ilimizin, ülkemizin daha güçlü, daha müreffeh, daha aydınlık,daha kudretli geleceğine verilen destektir. İşte bugün sadece ilimizin,İskenderun ilçemizin değil aynı zamanda ülkemizin güçlü geleceğine katkıda bulunmak üzere genç nesil yetiştirecek eğitim yuvasının temelini hep beraber atacağız. Burayı işini seven, dünya yokuşunu çıkmak için her türlü meşakkati yaşamış değerli bir hemşehrimiz yaptırıyor. İlçemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Uysal ayrıca annesine hürmetini, okula adını vererek ve gençlere bu konuda örnek olarak gösteriyor, sadece bunun için bile ne kadar teşekkür etsek azdır.” diye konuştu. 

    İşadamı Ali Uysal da, merhume annesi Hanife Uysal adına yaptıracağı ortaokulu ilçeye kazandıracak olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Ben okuyamadım ama istedim ki, geleceğe yönelik en güçlü varlığımız olan çocuklarımız daha iyi şartlarda okusunlar, daha iyi şartlarda eğitim ve öğretimine devam etsinler.İlçemiz için hayırlı olsun." dedi.

    İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit ve İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan'ın konuşmalarının ardından Vali Lekesiz, işadamı Uysal ve katılımcılar butona basarak okulun temeli attı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 09.09.2014 13:33:56   

Okula uyum eğitimi start aldı

2014-2015 eğitim ve öğretim dönemi; okul öncesi, ilkokul 1. sınıf ve ortaokula başlayan öğrencilerin "okula uyum eğitimi" start aldı.

    Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin, okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla okul tanıtım etkinlikleri, öğretmen ve arkadaş tanışma etkinlikleri,okul kuralları tanıtımı gibi bir dizi etkinlik yapılacak. Okula uyum programı,12 Eylül Cuma sona erecek.

    Özel Ata Koleji'nde düzenlenen tanışma merasiminin ardından öğrencilere"hoşgeldin" karşılamaları kapsamında meyve suyu ve kek ikram edildi.


(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 09.09.2014 13:32:51   

Askerler yemin etti

Serinyol 121.Er Eğitim Alay Komutanlığı'nda askerler yemin ederek çakı gibi bir askeroldu.Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Serinyol 121.Er Eğitim AlayKomutanlığı'nda düzenlenen yemin törenine katıldı.


    İlimizprotokolünün yanı sıra erlerin ailelerinin de yoğun katılım gösterdiği yemintöreninde konuşan Jandarma 121. Er Eğitim Alay Komutanı J.Kurmay Alb. ErdemÖzcan, “Milletimizin bizlere emaneti olan genç Mehmetçiklerin askerlik sürecinehızla uyum sağlamaları ve en üst düzeyde kazançlarla tekrar sevenlerinekavuşmaları en büyük arzumuzdur.


    Komutanlarıolarak böylesine üstün karakterli ve çalışkan evlatlar yetiştirdiğiniz için sizailelerine şükranlarımızı sunarız. Bugün bu görkemli tabloyu oluşturaraksizleri yüksek bir heyecan ve coşkuyla selamlayan evlatlarınızla ne kadar gururduysanız azdır.” dedi.


    Konuşmalarınardından erler yemin etti. Yemin töreni resmi geçit töreni ile sona erdi.


(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 09.09.2014 13:31:07   

Valilik personeline “Teşekkür Belgesi”

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz,Hatay Valiliği'nin koordinesinde İl Yenilik Platformu tarafından düzenlenen ve ülkemiz dahil 18 ülkenin katılımı ile gerçekleşen Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğine emeği geçen Valilik personeline “Teşekkür Belgesi” verdi.

    Latife Hanım Anaokulu'nda gerçekleşen Kapanış Programı'nda konuşan Vali Lekesiz, 03-06 Eylül tarihleri arasında ilimizde gerçekleştirilen etkinliğin verimli ve etkili bir şekilde yürütülebilmesi için gösterdikleri olağanüstü gayret ve başarılarından dolayı personeli kutlayarak, “Personelimiz Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğinin en iyi şekilde ve verimli geçebilmesi için rahatından, konforundan fedakarlık ederek önemli bir çaba sarfetti. Bundan dolayı hepsine teşekkür ediyorum.”dedi.

    Vali Lekesiz daha sonra; Vali Yardımcıları H.Volkan Köksal ve Kadir Sertel Otçu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ümmühan Eryurt, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Vahit Harputluoğlu,Protokol Şube Müdürlüğü Sorumlusu Murat Söker, Proje Koordinatörü Funda Hüzmeli, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Şefi Songül Tanrıkulu, Protokol Şube Müdürlüğü görevlileri Didem Çetiner ve Mustafa Uzun, Proje Asistanı Burcu Aysever, Proje görevlileri Ufuk Uslu ve Mehmet Koca'ya “Teşekkür Belgesi”verdi.


4 yıl, 2 ay önce / 09.09.2014 13:30:21   

Akdeniz Ülkeleri arasında karşılıklı kültür alışverişi

Sıcakkanlı ve sevecen Akdeniz ülkeleri arasında mutfak günleri vesilesiyle kurulandostluklarda karşılıklı kültür alışverişi devam ederken bu sevgi tohumu küçükşeflere de yansıdı.


    Hatay Valiliği'ninkoordinasyonunda İl Yenilik Platformu tarafından 03-06 Eylül tarihleri arasındailk kez düzenlenen ve ülkemiz dahil 18 ülkenin katılımı ile gerçekleşen AkdenizÜlkeleri Mutfak Günleri'nin kapanış programına minikler renk kattı.


    HatayValiliği tarafından restore edilerek çocukların hizmetine sunulan Latife HanımAnaokulu'nda düzenlenen programda, “Aşçılık Atölyesi” kurularak Fransız MasterŞef Cristophe Bidoult tarafından gastronomi konusunda eğitim alan minikleresertifikaları verildi.


    HatayValisi M. Celalettin Lekesiz yaptığı konuşmada, iki gün boyunca Le CordonBlew'in şefi Fransız Master Şef Cristophe Bidoult yönetiminde Latife HanımAnaokulu öğrencilerine gastronomi eğitimi verildiğini hatırlatarak SayınBidoult ve ekibine teşekkür etti.


    ValiLekesiz, “İnsanın her alanda iyi yetişmesi gerekiyor ve söz konusu eğitimleringelecek kuşaklara çok daha iyi şekilde verilmesi gerekiyor. Bu anlamda anaokuluöğrencilerimize verilen aşçılık eğitimlerinde emeği geçen herkese teşekkürediyorum ve miniklerimize de gelecekte başarılı bir hayat diliyorum.” dedi.


    Lekesiz,“Üretim ve iletişim teknolojisi değişmiş ve gelişmişse, ulaşım teknolojisindekolaylıklar oluşmuşsa bunlar bileşik kaplar misali hayatın hemen her alanınıetkiliyor. Son 30 yılda, bu alanlarda çok büyük değişiklikler ve gelişmeleroldu. Bugün dünya genelinde en az 1 milyar insan başka ülkelere gidiyor. 2023yılında bu sayının 1.5 milyardan az olmayacağı tahmin ediliyor.


    Bizim de4 gündür hep beraber yapmaya çalıştığımız; yöresel lezzetlerimizi tanıtmak vekeşfedilmesini sağlamak, ilimizin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerindaha tanınır ve bilinir olmasına katkı sunmaktı. Şüphesiz bu bir karın doyurmakhadisesi değildir, o lezzetler aracılığı ile tarihi perspektifleri, sosyolojikyaşantıları, toplumsal değerleri tanıtmak, göstermek ve öğretmektir. Lezzethissi, insanlarda estetik duyguların imalini de gerçekleştiriyor, hayatabakışını değiştiriyor.” diye konuştu.


    EtkinlikteVali Lekesiz tarafından Fransız Master Şef Cristophe Bidoult'a teşekkür belgesiverildi. Ayrıca minik şeflere sertifikalarını da veren Vali Lekesiz eğitimsüresince araba, tavşan, çiçek gibi sempatik görünümde pastalar yapan minikşefleri başarılarından dolayı kutladı. Etkinliğin sonunda Vali Lekesiz,konuklarını tek tek uğurlayarak katılımlarından dolayı teşekkür etti.Etkinliğe, İl Yenilik Platformu üyeleri, yemek uzmanı ve yazarı Ahmet Örs,başarılı gurmeler Sahrap Soysal ve Ayşe Tüter ile diğer konuklar katıldı.


(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 09.09.2014 13:21:10