......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 248758
YORUM MANŞET
SON SÖZ CUMHURDA
SON SÖZ CUMHURDA

SON SÖZ CUMHURDA24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde son söz cumhurda yani milletin kendisinde. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak erken seçimlerde oy kullanmak üzere sandık başına gitmeye adım adım yaklaşıldı.

Siyasi partiler ve cumhurbaşkanı adayları, yurdun dört bir yanında vatandaşlara kendi projelerini anlatarak milletten yetki istedi.

24 Haziran'da seçmene iki pusula tek zarf verilecek. Oy pusulaların biri Cumhurbaşkanı seçimi için, diğer oy pusulası ise milletvekili seçimi için tercihe sunulacak.

Seçmenler 24 Haziran Pazar günü sabah saat: 08.00’den başlayarak saat: 17.00’ye kadar kayıtlı bulunduğu sandığa giderek oyunu kullanabilecek.

NASIL OY KULLANACAĞIM

Cumhurbaşkanı seçilecek olan oy pusulasının üzerinde Cumhurbaşkanı adaylarının fotoğrafı ve isimleri bulurken, Milletvekili seçilecek pusulanın üzerinde partilerin logosu ve isimleri yer alıyor.

Oyunuzu kullanabilmek için T.C. Kimlik Numarasını taşıyan kimlik kartınızı veya geçici kimlik belgesini, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini sandık kuruluna ibraz etmeniz gerekir.

Üzerinde kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart.

Oyunuzu kullanmadan önce kimlik belgenizi ve seçmen bilgi kâğıdınızı sandık kurulu görevlisine teslim edin. Adınız Sandık seçmen listesinde bulunduktan sonra kimlik bilgilerinizi kontrol ettikten sonra oy kullanacaksınız.

Sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy zarfı ile birlikte size verilen Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine ait 2 ayrı birleşik oy pusulasını ve Evet/Tercih mührünü alarak tercih ettiğiniz Cumhurbaşkanı adayı ve siyasi parti, ittifak için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle mührü basın. Oy pusulasını katlayıp zarfın içine koyduktan sonra zarfı sandığa atın ve imzanızı attıktan sonra kimliğinizi almayı unutmayın.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girilmesi yasak ve cezası bulunmaktadır. Yanınızda bu tür cihazlar varsa sandık kuruluna teslim edin ve oy verme işlemi bittikten sonra teslim almayı unutmayın.

(Haber Merkezi)

KARAMOLLAOĞLU BUGÜN HATAY’DA
KARAMOLLAOĞLU BUGÜN HATAY’DA

KARAMOLLAOĞLU BUGÜN HATAY’DASaadet Partisi (SP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu 19 Haziran Salı (Bugün) saat 17.30’da Hatay’da e-mitingle halkla buluşacak.

   Saadet Partisi Hatay Milletvekili Adayı Dr. Necmettin Çalışkan, İl Başkanı Hamza Çalışkan ve milletvekili adayları Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde (HGC) düzenledikleri basın toplantısında, Karamollaoğlu’nun Hatay’da yapacağı e-miting ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dr. Necmettin Çalışkan, "Ülkemizdeki ulusal ana akım medya Saadet Partimize ambargo uygulamaktadır. Partimizin Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı Adayı olmasına rağmen televizyon kanallarında yok denecek kadar az yer aldığını görüyoruz. Genel Başkanımızın ifadesiyle ‘medya padişahınsa, sosyal medya bizimdir’ diyerek çalışmalarımızda büyük ölçüde sosyal medyadan yararlandık.

Partimiz teknolojiyi çok iyi kullanan bir parti olarak bu seçimlerde yeni bir strateji geliştirdi, bu anlamda salonlarda toplantı yapıyor ancak toplantılar sosyal medya üzerinden yayınlanıyor. Bu vesile ile hem ilimizde hem de yurdun dört bir yanında ki insanlar interaktif bir kullanımla Genel Başkanımıza yazılı olarak sorularını iletiyor ve başkanımızda cevaplıyor” dedi.

Çalışkan, bu çerçevede Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanı Adayımız Temel Karamollaoğlu’nun 19 Haziran Salı (Bugün) saat 17.30’da  Hatmek Salonu’nda e-miting ile halkla buluşacak. Tüm halkımızı bekliyoruz” diye konuştu.

(Haber: Adile Okta-İsmail Aslan)

HADO, YOLA ÇIKTI
HADO, YOLA ÇIKTI

HADO, YOLA ÇIKTIHatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin ilk gemisi, Yunanistan'ın Kos Adası'ndan Türk Loydu ve Mtu tam yol deneme seferi, mekanik ve elektronik motor testleri için yola çıktı.

   Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, geminin İskenderun Limanı'na vardıktan sonra Türk Loydu Class işlemleri, hukuki süreç, seyir raporları ve Türk Bayrağı'na geçiş işlemleri sonrasında kiralama yoluyla HADO'nun ilk yüksek hızlı gemisi olması hedeflendiğini söyledi.

Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin ilk gemisinin mekanik ve elektronik motor testleri için yola çıktığını belirten Başkan Savaş, açıklamasına şöyle devam etti: “Uzun süredir üzerinde çalışılan başta Hatay olmak üzere bölge illerinin de merakla beklediği deniz yoluyla bölgesel kalkınma projesi Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin ilk gemisi, Yunanistan'ın Kos Adası'ndan Türk Loydu ve Mtu tam yol deneme seferi, mekanik ve elektronik motor testleri için yola çıktı.

Geminin İskenderun Limanı'na vardıktan sonra Türk Loydu Class işlemleri, hukuki süreç, seyir raporları ve Türk Bayrağı'na geçiş işlemleri sonrasında kiralama yoluyla HADO'nun ilk yüksek hızlı gemisi olması hedefleniyor.” dedi.

(Haber Merkezi)

RAMAZAN ETKİNLİKLERİNE YOĞUN İLGİ
RAMAZAN ETKİNLİKLERİNE YOĞUN İLGİ

RAMAZAN ETKİNLİKLERİNE YOĞUN İLGİAntakya Belediyesi Mübarek Ramazan ayının sonlarına yaklaşılması münasebeti ile Ramazan’a veda etkinlikleri düzenledi. Milli İrade Parkı’nda düzenlenen etkinlikler vatandaşların yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi.

Antakya Belediyesi Mehteran Bölüğü dinletisi ile başlayan program, tiyatral gösteriler, genç sanatçılar tarafından verilen konserler ile vatandaşlara keyif dolu saatler yaşattı.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci programda yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi; “Biliyorsunuz 24 Haziran’da önümüze bir sandık gelecek. İlk kez devlet başkanımızı seçmiş olacağız. Bu konuyla alakalı öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızı Antakya’mızda milletçe en kalbi şekilde bağrımıza basarak karşıladık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere kucak dolusu selamlarını arz ediyorum.

Sizlerin duaları ve destekleri ile son 16 yılda ülkemizin kalkınmasını, gelişmesini, hayatın her alanında tarımda, sanayide, ekonomide, eğitimde, sağlıkta, milli savunma sistemlerinde daha birçok alanda Türkiye’mizi adeta 21. Yüzyılın parlayan yıldızı haline gelmesine sebep olarak, aynı zamanda dünya gelişmişlik sırasında en güçlü 16. Ülkesi haline getiren Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan milletimiz adına güçlü bir selam göndererek, Allah kendisinden razı olsun diyorum.

24 Haziran’da yapılacak olan seçim sadece Antakya’mızı, Hatay’ımızı, Türkiye’mizi ilgilendirmiyor. Aynı zamanda bütün dünyadaki mazlum coğrafyaları ve en önemlisi de İslam coğrafyasını ve İslam ümmetini ilgilendiriyor. Bu bağlamda yeni sistemde vereceğiniz bir oy çok önemli. Çünkü yeni seçilecek Cumhurbaşkanımız halkımızın yarısından bir fazla oy alarak ilk turda seçilmiş olacak. Bu bağlamda sizin oylarınız çok kıymetli. Ülkemizin son 16 yılda elde ettiği bütün kazanımları önce korumak daha sonra güçlü bir şekilde 2023 dünyanın en güçlü ilk 10 ülkesi içerisinde yer almak için çok önemli. O açıdan sadece ülkemizin gururu olmakla yetinmeyen, Türk milletinin şan ve şerefini dünya üzerinde çok güçlü bir şekilde, gür bir sesle dile getiren Davos’da one minute diyerek, birleşmiş milletlerde dünya beşten büyüktür diyerek, sadece türkün o gür sesini, dünyada haksızlığın dindirilmesi ve dünya üzerinde hakkın hakim olması konusundaki o güçlü duruşunu devam ettirmek, bizler için çok önemli. Bu bağlamda sizlerin 24 Haziran’da Türk milletinin gururu olan, aynı zamanda 21. Yüzyılda ülkemizi dünyanın en güçlü ve hızlı büyüyen ülkesi olarak 1. Sıraya taşıyan sayın Cumhurbaşkanımızı önce dualar, ardından kucak dolusu oy destekleri vereceğiz.” dedi.

(Haber Merkezi)

REİSE HATAY’DAN TAM DESTEK
REİSE HATAY’DAN TAM DESTEK

REİSE HATAY’DAN TAM DESTEKCumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Hatay'da düzenlediği mitinge katılarak konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimleri öncesinde dün Hataylı hemşehrileri ile bir araya geldi.

Hatay siz bugün bir başka güzelsiniz, şu muhteşem kalabalığa bak diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “24 Haziran inşallah yine böyle olacak. 24 Haziran'da birilerine o dersi vermeye hazır mıyız? Buradan sizlerin aracılığıyla Hatay'ın ilçelerindeki tüm kardeşlerime en kalbi selamlarımı gönderiyorum.” dedi.

Güçlü Türkiye için, Avrupa'da ve dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan tüm vatandaşlarımızı oylarını kullanmaya davet ediyorum diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Hatay’a bir müjdem var. Millet bahçelerinden birini de Hatay’a kazandırıyoruz. Eski stadyumun yerine herkesin hoşça vakit geçirebileceği bir alan yapacağız.

İnşallah millet kıraathanelerini kuracağız. Burası tamamen kitaplarla donatılmış kütüphane olacak. Gençler yaşlılar herkes buraya gelecek ve hem kitabını okuyacak hem de çay ve kahvesini ücretsiz alacak. Yani Hatay’a adeta ruh katacağız. Gençler buralar sizin en fazla uğrak yerini olacak, biz bunları yaparak gençlerimize kazandıracağız. 24 saat buralar açık olacak.

Sağlık alanında biz kendi başına bir başarı yapmadık. Yaşı kırkın üzerinde olanlar daha iyi bilir, sağlık alanında her açıdan dökülen sağlık sistemini yeniden ayağa biz kaldırdık. Hatay’da 13 hastane olmak üzere toplam 42 adet sağlık tesisini yaptık. Ayrıca Reyhanlı, İskenderun, Dörtyol, Hassa, Samandağ ve Arsuz ile birlikte toplam 43 adet yeni sağlık tesisini ihale ve proje aşamasında.

TOKİ vasıtasıyla Hatay’da 16 yılda 8 bin konut projesini hayata geçirdik. 151 KM olan bölünmüş yol uzunluğunu 502 KM’ye çıkardık.

Ferhat Şirin için nasıl dağı deldiyse bizde Hataylı hemşehrilerimiz için Amanos dağını deliyoruz. Hatay’ın çılgın projesi olan bu projenin hayata geçmesiyle Gaziantep, Kilis arası kısalacak.

Hatay Havaalanı’na bir terminal binası kazandırdık. Hatay ayrıca bir tarım şehri.

Hatay’ın kalkınmasını sağlayacak 4 barajı hayata geçiriyoruz. Bu projeler tamamlandığında çiftçilerimiz tarlasından ikinci mahsulünü alacak. Tahtaköprü Barajını yükselterek hizmete geçireceğiz. Hatay’ın su hasretini bitirdik, 4 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz.

Hataylı çiftçilere 2,2 katrilyon lira destek sağladık. Kırıkhan ve Reyhanlı’nın çehresini değiştirecek 2 kültür hanı inşa ediyoruz. Barış içinde bir arada yaşamanın şehri olan Hatay’ı çok daha cazip hale getireceğiz.

Siyaset kalp işidir, sevda işidir, vatandaşıyla gönül bağı kuramamış birinin başarı şansı yoktur. Siyasetçi milletten aldığı emaneti hakkıyla layıkıyla taşımayı göze alan kişidir.” dedi.

(Haber Merkezi)

YUVAM DEKOR ANTAKYA GENÇLİK YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜMÜ YAPTI


İlimizin en eski ve köklü spor kulüplerinden biri olan Yuvam Dekor Antakya Gençlik'te yeni yönetim kurulu, kendi arasında görev bölümünü gerçekleştirdi.
Bir süre önce olağanüstü genel kurulunu yaparak yeni yönetimini seçen Yuvam Dekor Antakya Gençlik ve Spor Kulübünde görev dağılımı şöyle gerçekleşti:
Başkan: Sadullah Ergin
Başkanvekili: Ahmet Davut
2.Başkan: Bedi Yıldız
Başkan Yardımcıları: Cengiz Özcan, Halit Balıkçı, Durmuş Yıkar, İbrahim Hakkı Ergin
As Başkanlar: Yusuf Hatay, Süleyman Arslan, Necat Özkan, Tahir Kabakoğlu
Muhasip: Aykut Doğru
Genel Sekreter: Atilla Sahillioğlu
Basın Sözcüleri: Hasan Seid Okay, Yusuf Sayar
Kulüp Tesisler Sorumlusu: Teysir Karaf
Spor Şube Sorumlusu: Ahmet Davut
YUVAM DEKOR'A TEŞEKKÜR
Yuvam Dekor Antakya Gençlik Spor Kulübü Başkanı Sadullah Ergin, yeni yönetimde görev alan birbirinden değerli tüm yönetim kurulu üyelerine bu yola birlikte çıktıkları için teşekkür etti.
Kulüp 2.Başkanı aynı zamanda Yuvam Dekor firması sahibi Bedi Yıldız'ın bu sezonda ana sponsor olarak Antakya Gençlik'e sahip çıktığına dikkat çeken Ergin, Bedi Yıldız ve Yuvam Dekor çatısı altındaki tüm çalışma arkadaşlarına hassaten teşekkürlerini iletti.
AHMET HOCA İLE YOLA DEVAM
Hatay 1.Amatör Küme A Grubunda yer alan Yuvam Dekor Antakya Gençlik takımını 4 sezondur çalıştıran Ahmet Hayri Yılmaz ile yeni sezon öncesi nikah tazelendi. Ahmet Hoca ile başarılara imza atan Yuvam Dekor Antakya Gençlik'te yeni sezonda da centilmence mücadele ve başarı hedefleniyor.
Amatör takım, U-19 ve U-17 futbol takımlarını Ahmet Hayri Yılmaz'ın çalıştıracağı Yuvam Dekor Antakya Gençlik'te 13-14-15-16 yaş grubu takımlarını da Mustafa Yılmaz çalıştıracak.
RAKİPLER
BELLİ OLDU
Bu arada Yuvam Dekor Antakya Gençlik'in yer alacağı Hatay 1.Amatör Küme A Grubunda Sarı-Siyahlılar ligde şu rakiplerle mücadele edecek:
Altınözü Belediyespor, Hatay Şirincespor, Dörtyolspor, Maşukluspor, Harbiyespor, Dörtyol Belediyespor, Sakaryaspor, Sarısekispor.
(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 1 ay önce / 12.09.2014 10:52:49   

Asi Nehri kenarında alternatif yol açıldı


Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri dur durak demeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Odabaşı Mahallesi Kavaslı mevki Asi Nehri kenarında E-5'e alternatif karayolu açtıklarını belirtti.
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, kentin ana arterlerinde, sokaklarında ve caddelerinde yürüttüğü çalışmalar ile kent insanına hizmet sunuyor. Şehrin muhtelif yerlerinde yürütülen asfaltlama, parke taş döşeme çalışmaları ile cadde ve sokaklar daha kullanışlı bir hale geliyor. Asfalt yama gereken yerlere asfalt yama, parke taş döşemesi gereken yere parke taş döşeme çalışması gerçekleştiren ekipler, imar planında yer alan yeni cadde ve sokakları kullanıma açarak kent trafiğinin rahatlamasına yardımcı oluyorlar.
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışma ile şehir trafiğinde yaşanan sıkıntıların azalmasında önemli adımlar atıldığını ifade ederek, “İskenderun istikametinden şehrimize giriş ve çıkış yapan araçların dönem dönem yaşadığı sıkıntılara son vermek üzere Odabaşı Mahallesi Kavaslı mevki Asi Nehri kenarında E-5'e alternatif karayolu açtık. 1100 metre uzunluğundaki alternatif yol ile sanayi sitesine, İskenderun istikametine giden araçlar ana artere çıkmadan Defne Hastane kavşağına kadar rahatlıkla seyir içindeler. Bu arada cadde ve sokaklarımızda asfalt yama, parke taş döşeme ve onarım işlerimiz aralıksız, hız kesmeden devam ediyor. İmar Planında yer alan cadde ve sokaklarımızı açarak vatandaşlarımıza ulaşım konusunda büyük kolaylıklar sağlamış oluyoruz” dedi.
(Haber Merkezi)

4 yıl, 1 ay önce / 12.09.2014 10:51:55   

Gazilerden Dingil'e ziyaret


Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi ve İskenderun temsilcilik yönetimi, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'e nezaket ziyaretinde bulundu.
Makamda gerçekleşen ziyarete, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, Başkan Yardımcısı Galip Dalyan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan, Temsilcilik Başkan Yardımcısı Şükrü Altay eşlik etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “Her zaman yanınızdayım. Siz gazilere, şehitlerimize çok şey borçluyuz. Ziyaretiniz beni ziyadesiyle mutlu etti. Sivil toplum kuruluşlarımız, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla diyalog halinde olacağız. Sizlerin fikirlerinizden, önerilerinizden de yararlanacağız. Bu kent hepimizin” dedi.
Belediye Başkanı Seyfi Dingil'i tebrik eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilcilik ve Hatay Şubesi yöneticileri, “Size görevinizde başarılar diliyoruz. İskenderun için güzel hizmetler yapacağınıza inanıyoruz” dedi.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Türkiye Muharip Gaziler Derneği'ne anı tabağı verirken, konukları da Başkan'a başarı temennisinde bulunarak, plaket takdim etti.
(Haber Merkezi)

4 yıl, 1 ay önce / 12.09.2014 10:50:22   

OKULLARDA KAYNAK KİTAP KARMAŞASI


Yeni eğitim öğretim yılı anaokulları, ilkokul birinci sınıflar ile orta okul birinci sınıfların uyum eğitimiyle hafta başı başladı. Pazartesiden itibaren ise normal eğitim öğretim dönemine ilçemizdeki 28 bine yakın öğrenci ve 1400 eğitim çalışanı merhaba diyecek.
Okulların açılacak olmasıyla birlikte kırtasiye sektöründe de gözle görülür bir hareketlilik yaşanmakta. Özellikle kaldırım üstlerinde kurulan seyyar kırtasiyelerle rekabet etmeye çalışan ilçedeki kırtasiyeler diğer taraftan önemli yatırımlar yaptıkları kaynak kitaplar konusunda okul müdürlerinin müdahil olmaları nedeniyle ayrı bir sıkıntı yaşamaktalar.
Kırtasiye sektöründe ilçede marka konumuna gelmiş olan Saray Kırtasiye Sahibi Ökkeş Çelik ve İncesu Kırtasiye Sahibi Mustafa Kemal İncesu dün gazetemizi ziyaret ederek konu hakkında detaylı ve çarpıcı iddiaların içinde yer aldığı açıklamalarda bulundular. Çelik ve İncesu yaptıkları ortak açıklamada; “Biz yıllardır bu sektörde hemşerilerimize kaliteli ve sağlıklı bir hizmeti en uygun seçeneklerle sunmaya çalışıyoruz. Yıllardır ilçemizde kaynak kitap seçimleri öğretmenlerin tercihiyle yapılırdı. Kaynak kitapların yayıncıları ilçemize gönderdikleri tanıtım temsilcileri ile okullarda öğretmenlerimize kaynak kitapları hakkında bilgilendirmede bulunurlar, öğretmenlerimizde bu bilgilendirmenin ışığında kendi kaynak kitaplarını belirlerlerdi. Bizde kırtasiyeciler olarak bir ana kaynak kitabı kendimize belirler, diğer arkadaşlarımızın satışa sunduğu kaynak kitapları da onlardan temin ederek raflarımızda bulundururduk. Yani bir veli bir kırtasiyeye girdiğinde istediği kaynak kitabı bulabilirdi. Fakat bu yıl uygulamayı bazı okul müdürlerimiz değiştirerek tekel olan bir kaynak kitabı öğretmenlerine dayatmakta. Bu rekabet ortamını zedelediği gibi belli bir şahsa yönelik kamu yetkileri kullanılarak çıkar sağlamak anlamına gelmekte. Kimseyi zan atlında bırakmak istemesek de kulağımıza bu müdürler ile kırtasiye işletmecisi arasında bazı maddi konuların oluştuğunu bilgileri gelmekte. Bu yöndeki dedikoduların saygınlığı olan eğitimcilik mesleğine gölge düşüreceği endişesini taşımaktayız.” dediler.
Okul müdürlerinin hükümete yakın bir kırtasiyenin kaynak kitaplarını öneriyor olmasının tam da müdür atamalarına isabet ediyor olmasını da manidar bulduklarını belirten İncesu ve Çelik; “Bu uygulamayı bazı okul müdürleri bazı yerlere şirin gözükmek amacıyla yapıyor olabilecekleri gibi bazı okul müdürlerinin ise örtülü ödenekte kaynak oluşturdukları gibi çirkin iddialar veliler arasında dolaşmakta. Bu kırtasiyede tekel olan kaynak kitapları öğretmenlerine dayatan okul müdürlerinin isim listesi elimizde mevcut. Yapılan bu usulsüzlüğe, yapılan bu haksızlığa ve oluşturulmaya çalışılan bu çıkar çemberine seyirci kalmaya hiç niyetimiz yok. Bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dediler.
İsminin açıklanmasını istemeyen çok sayıda öğretmen ile yaptığımız görüşmede de olayın tamamen bir haksızlık ve usulsüzlük olduğuna vurgu yapan eğitimciler, böyle bir uygulamayla tüm öğretmenlerin bazı okul müdürleri tarafından bir yere angaje edildiği ve öğretmenlerin maşa gibi kullanılarak birilerine haksız kazançlar ve çıkar sağlandığını belirtmekteler.
İdareye karşı duramayacaklarını ifade eden öğretmenler; “Bize okul müdürü hangi yayını ve hangi kırtasiyeyi işaret ederse biz de veliyi o yayına yönlendirmek zorunda kalacağız. Yayın piyasada bir tek kırtasiyenin tekelinde olduğu için dolaylı yoldan kırtasiyeyi de veliye dayatmış olacağız. Bu güne kadar biz hiçbir kırtasiyeciye çıkar sağlamak için böyle bir uygulama yapmadık. Bu güne kadar verdiğimiz kaynak yayının ilçede en az beş kırtasiyeden temin edilebilir olmasına özen gösterdik. Önümüzdeki süreçte idare bize, biz de veliye şu kaynak kitabı alacaksınız diyeceğiz. Kimin nereden nasıl bir çıkar sağladığını bilmediğimiz kirli bir oyunun aktörleri yapılıyor olmamız bizler açısından oldukça üzücü. Bizler eğitimci olarak kalmak istiyoruz, tüccarların arasında oyuncak olmak istemiyoruz.” diyerek içinde bulundukları sıkıntıyı dile getiriyorlar.
(Haber Merkezi)

4 yıl, 1 ay önce / 10.09.2014 10:52:58   

Bu atıl bölgeyi, park ve yeşil alan olarak

ANTAKYA'YA KAZANDIRALIM

Son düzenleme ile yarım milyon insanı barındıran Antakya, maalesef park ve yeşil alan açısından bölgemizde ki iller arasında yetersiz durumda.

Antakya Belediye parkı ve yeni oluşturulan DSİ parkı dışında doğru dürüst park ve yeşil alanı bulunmayan Antakya'da Haraparası Mahallesinde eski tarihi su kemerleri yanındaki bir dönümlük alan, bakımsızlığı, çöpler içinde oluşu ile şehrimize yakışmıyor.

Gazetemizin yaptığı araştırmada günde binlerce kişinin kullandığı ilçe ve köy garajları yanında ki bu atıl bölgenin park ve yeşil alan olarak değerlendirilmesi isteniyor.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin park ve yeşil alanlara karşı ilgili bir belediye başkanı olduğunu vurgulayan vatandaşlar, mimarlık mesleği dolayısıyla göreve geldikten sonra parkların ve yeşil alanların bakımına yönelik önemli hizmetler verdiğine dikkat çektiler.

İçinde tarihi su kemeri de bulunan bir dönümlük arazinin güzel bir proje ve peyzajla Antakya'da değer katılacağına inanılıyor.

Yorum Gazetesi olarak çevre sakinlerinin ve vatandaşların bu isteklerini kamuoyuna bildirirken, Belediye Başkan İsmail Kimyeci ve Antakya Belediye Meclisinin bu konuda nasıl bir karar vereceği, bu bölgeyi park ve yeşil alan olarak yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.
(Yorum Haber Merkezi)

4 yıl, 1 ay önce / 09.09.2014 13:36:47   

Eğitim pahalı ama cehalet daha da pahalı

Hayırsever işadamı Ali Uysal tarafından İskenderun'da yaptırılacak olan ve annesi merhume Hanife Uysal'ın adı verilen 24 derslikli ortaokulun temeli düzenlenen törenle atıldı.

    Temel atma programında konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, eğitimin önemine vurgu yaparak, “Bir ilçenin, bir ilin, bir ülkenin yer altı kaynakları olabilir, kalkınmanın temel unsurlarından olan yer üstü zenginlikleri olabilir,çok zengin kültür mirası olabilir ama biliyoruz ki iyi yetişmiş, eğitimli insan gücü yeterli değilse bunların hiç biri bir anlam ifade etmez. Toplumun gücü eğitimli, iyi yetişmiş insan gücü kadardır.” dedi.

    Eğitim pahalı ama cehalet daha da pahalı, cehaletin maliyeti çok daha yüksek diyen Vali Lekesiz daha sonra şu açıklamalarda bulundu: “Eğitim adına konulan her bir tuğla ilçemizin, ilimizin, ülkemizin daha güçlü, daha müreffeh, daha aydınlık,daha kudretli geleceğine verilen destektir. İşte bugün sadece ilimizin,İskenderun ilçemizin değil aynı zamanda ülkemizin güçlü geleceğine katkıda bulunmak üzere genç nesil yetiştirecek eğitim yuvasının temelini hep beraber atacağız. Burayı işini seven, dünya yokuşunu çıkmak için her türlü meşakkati yaşamış değerli bir hemşehrimiz yaptırıyor. İlçemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Uysal ayrıca annesine hürmetini, okula adını vererek ve gençlere bu konuda örnek olarak gösteriyor, sadece bunun için bile ne kadar teşekkür etsek azdır.” diye konuştu. 

    İşadamı Ali Uysal da, merhume annesi Hanife Uysal adına yaptıracağı ortaokulu ilçeye kazandıracak olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Ben okuyamadım ama istedim ki, geleceğe yönelik en güçlü varlığımız olan çocuklarımız daha iyi şartlarda okusunlar, daha iyi şartlarda eğitim ve öğretimine devam etsinler.İlçemiz için hayırlı olsun." dedi.

    İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit ve İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan'ın konuşmalarının ardından Vali Lekesiz, işadamı Uysal ve katılımcılar butona basarak okulun temeli attı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 09.09.2014 13:33:56   

Okula uyum eğitimi start aldı

2014-2015 eğitim ve öğretim dönemi; okul öncesi, ilkokul 1. sınıf ve ortaokula başlayan öğrencilerin "okula uyum eğitimi" start aldı.

    Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin, okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla okul tanıtım etkinlikleri, öğretmen ve arkadaş tanışma etkinlikleri,okul kuralları tanıtımı gibi bir dizi etkinlik yapılacak. Okula uyum programı,12 Eylül Cuma sona erecek.

    Özel Ata Koleji'nde düzenlenen tanışma merasiminin ardından öğrencilere"hoşgeldin" karşılamaları kapsamında meyve suyu ve kek ikram edildi.


(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 09.09.2014 13:32:51   

Askerler yemin etti

Serinyol 121.Er Eğitim Alay Komutanlığı'nda askerler yemin ederek çakı gibi bir askeroldu.Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Serinyol 121.Er Eğitim AlayKomutanlığı'nda düzenlenen yemin törenine katıldı.


    İlimizprotokolünün yanı sıra erlerin ailelerinin de yoğun katılım gösterdiği yemintöreninde konuşan Jandarma 121. Er Eğitim Alay Komutanı J.Kurmay Alb. ErdemÖzcan, “Milletimizin bizlere emaneti olan genç Mehmetçiklerin askerlik sürecinehızla uyum sağlamaları ve en üst düzeyde kazançlarla tekrar sevenlerinekavuşmaları en büyük arzumuzdur.


    Komutanlarıolarak böylesine üstün karakterli ve çalışkan evlatlar yetiştirdiğiniz için sizailelerine şükranlarımızı sunarız. Bugün bu görkemli tabloyu oluşturaraksizleri yüksek bir heyecan ve coşkuyla selamlayan evlatlarınızla ne kadar gururduysanız azdır.” dedi.


    Konuşmalarınardından erler yemin etti. Yemin töreni resmi geçit töreni ile sona erdi.


(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 09.09.2014 13:31:07   

Valilik personeline “Teşekkür Belgesi”

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz,Hatay Valiliği'nin koordinesinde İl Yenilik Platformu tarafından düzenlenen ve ülkemiz dahil 18 ülkenin katılımı ile gerçekleşen Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğine emeği geçen Valilik personeline “Teşekkür Belgesi” verdi.

    Latife Hanım Anaokulu'nda gerçekleşen Kapanış Programı'nda konuşan Vali Lekesiz, 03-06 Eylül tarihleri arasında ilimizde gerçekleştirilen etkinliğin verimli ve etkili bir şekilde yürütülebilmesi için gösterdikleri olağanüstü gayret ve başarılarından dolayı personeli kutlayarak, “Personelimiz Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliğinin en iyi şekilde ve verimli geçebilmesi için rahatından, konforundan fedakarlık ederek önemli bir çaba sarfetti. Bundan dolayı hepsine teşekkür ediyorum.”dedi.

    Vali Lekesiz daha sonra; Vali Yardımcıları H.Volkan Köksal ve Kadir Sertel Otçu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ümmühan Eryurt, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Vahit Harputluoğlu,Protokol Şube Müdürlüğü Sorumlusu Murat Söker, Proje Koordinatörü Funda Hüzmeli, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Şefi Songül Tanrıkulu, Protokol Şube Müdürlüğü görevlileri Didem Çetiner ve Mustafa Uzun, Proje Asistanı Burcu Aysever, Proje görevlileri Ufuk Uslu ve Mehmet Koca'ya “Teşekkür Belgesi”verdi.


4 yıl, 1 ay önce / 09.09.2014 13:30:21   

Akdeniz Ülkeleri arasında karşılıklı kültür alışverişi

Sıcakkanlı ve sevecen Akdeniz ülkeleri arasında mutfak günleri vesilesiyle kurulandostluklarda karşılıklı kültür alışverişi devam ederken bu sevgi tohumu küçükşeflere de yansıdı.


    Hatay Valiliği'ninkoordinasyonunda İl Yenilik Platformu tarafından 03-06 Eylül tarihleri arasındailk kez düzenlenen ve ülkemiz dahil 18 ülkenin katılımı ile gerçekleşen AkdenizÜlkeleri Mutfak Günleri'nin kapanış programına minikler renk kattı.


    HatayValiliği tarafından restore edilerek çocukların hizmetine sunulan Latife HanımAnaokulu'nda düzenlenen programda, “Aşçılık Atölyesi” kurularak Fransız MasterŞef Cristophe Bidoult tarafından gastronomi konusunda eğitim alan minikleresertifikaları verildi.


    HatayValisi M. Celalettin Lekesiz yaptığı konuşmada, iki gün boyunca Le CordonBlew'in şefi Fransız Master Şef Cristophe Bidoult yönetiminde Latife HanımAnaokulu öğrencilerine gastronomi eğitimi verildiğini hatırlatarak SayınBidoult ve ekibine teşekkür etti.


    ValiLekesiz, “İnsanın her alanda iyi yetişmesi gerekiyor ve söz konusu eğitimleringelecek kuşaklara çok daha iyi şekilde verilmesi gerekiyor. Bu anlamda anaokuluöğrencilerimize verilen aşçılık eğitimlerinde emeği geçen herkese teşekkürediyorum ve miniklerimize de gelecekte başarılı bir hayat diliyorum.” dedi.


    Lekesiz,“Üretim ve iletişim teknolojisi değişmiş ve gelişmişse, ulaşım teknolojisindekolaylıklar oluşmuşsa bunlar bileşik kaplar misali hayatın hemen her alanınıetkiliyor. Son 30 yılda, bu alanlarda çok büyük değişiklikler ve gelişmeleroldu. Bugün dünya genelinde en az 1 milyar insan başka ülkelere gidiyor. 2023yılında bu sayının 1.5 milyardan az olmayacağı tahmin ediliyor.


    Bizim de4 gündür hep beraber yapmaya çalıştığımız; yöresel lezzetlerimizi tanıtmak vekeşfedilmesini sağlamak, ilimizin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerindaha tanınır ve bilinir olmasına katkı sunmaktı. Şüphesiz bu bir karın doyurmakhadisesi değildir, o lezzetler aracılığı ile tarihi perspektifleri, sosyolojikyaşantıları, toplumsal değerleri tanıtmak, göstermek ve öğretmektir. Lezzethissi, insanlarda estetik duyguların imalini de gerçekleştiriyor, hayatabakışını değiştiriyor.” diye konuştu.


    EtkinlikteVali Lekesiz tarafından Fransız Master Şef Cristophe Bidoult'a teşekkür belgesiverildi. Ayrıca minik şeflere sertifikalarını da veren Vali Lekesiz eğitimsüresince araba, tavşan, çiçek gibi sempatik görünümde pastalar yapan minikşefleri başarılarından dolayı kutladı. Etkinliğin sonunda Vali Lekesiz,konuklarını tek tek uğurlayarak katılımlarından dolayı teşekkür etti.Etkinliğe, İl Yenilik Platformu üyeleri, yemek uzmanı ve yazarı Ahmet Örs,başarılı gurmeler Sahrap Soysal ve Ayşe Tüter ile diğer konuklar katıldı.


(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 09.09.2014 13:21:10