......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261521
YORUM MANŞET
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİTürkiye’de ilk defa Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başlayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili geliştirdikleri proje olan ‘Siber Güvenilir Hatay Zirvesi’ni gerçekleşti.

  Erol Bilecek Kongre Salonu’nda gerçekleşen konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde, SGH proje yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, BT Haber Şirketler Kurulu Başkanı Murat Göçe, Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu,  Secure Way adına Can Tarakçı,  Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran, MKÜ Öğretim Üyesi Tuğba Parlar,  MES Üniversitesinden Selen Aydın, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenciler katılım sağladı.

Siber güvenliğin açıklamasını yaparak konuşmalarına başlayan Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, siber güvenliğin sağlanması için tüm paydaşların güvenlik risklerini bilmeleri ve bu risklerin yönetilmesine ilişkin yaklaşımlarından bahsetti.

DİJİTAL DÜNYANIN NİMETLERİNDEN HATAY’IN FAYDALANMASINI İSTİYORUZ

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konferansta yaptığı konuşmasında, dünyadaki gelişim sürecinden bahsederek, belediyecilikteki etkilerini anlattı.

Başkan Savaş sözlerine şöyle devam etti; “Dünya hızlı gelişiyor. Önce buhar makineleri çıktı ardından elektrik bulundu, daha sonra bilgisayar, sonrasında dünyanın her tarafında bilgisayar ağı ve internet kullanılmaya başlandı. Sonuç itibariyle geldiğimiz dönem, çılgın bir çağda yaşıyoruz. Dünyanın en çok savaştığı iki konu var, bunlardan biri dijital diğeri ise ekonomidir. Bizlerde kentimizde ve ülkemizde bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Hatay jeopolitik konum olarak dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi. 2021 yılında da kentimizde EXPO’yu yapacağız. Bu platformu gerçekleştirirken de teknolojiyi bilen, dünyayla yarışan gençlere ihtiyacımız var. EXPO ve Gastronominin yanı sıra dijital dünyada da söz sahibi olmak için çalışma başlattık. Daha güvenilir bir dijital dünya hedefliyoruz. 2019 yılı itibariyle Yapay zeka uygulamasını kullanmaya başlayacağız. Bu uygulama ile kentimizdeki sorunları dijital ortamda tespitini yaparak, ekiplerin gitmesini sağlayacağız. Böylelikle dijital dünyanın nimetlerinden Hatay halkının da faydalanmasını istiyoruz. Belediye demek alt yapı, üst yapı, yeşil alanları yapmak demek değildir. Şehirde yaşayan insanların biraz konforunu arttırmak daha modern hayata geçişini sağlamaktır. Ama artık belediyecilik yerelden kalkınmanın başladığı çok önemli bir pozisyon almıştır. Bizlerde bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendirerek kentimize önemli kazanımlar sağlamak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İNTERNET İLE YAYILDI

MKÜ Dr. Öğretim Üyesi Tuba Parlar ise konferansta, ‘Siber Güvenlik ve Yapay Zeka’ konusunda sunum yaptı.

İNTERNET GÜVENLİK ALTINA ALINMALI

İnternetin güvenlik atına alınması gerektiğini savunan Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu; “Gün geçtikçe hızla yenilikler kazanan internetin güvenlik altına alınması gerekiyor.2025 yılında insan beyninden 7 kat daha hızlı çalışan makineler, 2050 yılında 250 kat hızlı çalışan makineler olacak. Kirlenmiş bir dünyada insanlığa zarar vermek isteyen, farklı yönlere çekmek isteyen birileri çıkacaktır. Bu nedenle interneti güvenlik altına alınması gerektiği düşüncesindeyiz.” dedi.

DÜNYA İNTERNET AĞI OLARAK DÖNÜŞÜM TÜRBÜLANSINDA

Panelde yaptığı konuşmasında çağın yeni kalkınma anlayışından bahsederek,  dijital güvenlik noktasına değinen Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran; “2017 yılının Mayıs ayında kurduğumuz derneğimizi, çağın yeni konvansiyonel kalkınma anlayışının yerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin şekillendirdiği yeni bir kalkınma modelinin Türkiye’de de hayata geçmesi gerektiği düşüncesiyle kurduk.  Genel anlamda ülkemizde dijital güvenlik sorunun olduğunu ve bugüne kadar kamu noktasında da tam anlamıyla bu soruna iyileştirme yapılmadığını gözlemledik.  Dünya 2010 yılı itibariyle toplumsal dönüşüm türbülansına girdi. Bugün Fransa’daki ve Avrupa’daki olaylara da baktığımız zaman, bunu yansımasını görüyoruz. Çünkü bireysel talepler ve toplumsal etkileşimin gelişim sürecinin artmasıyla beraber geldi. Bu gibi sorunlar artarak devam etmemesi adına dijital güvenliğin sağlanması gerekmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından, konferansa katılım sağlayan 3 şanslı öğrenciye kura çekilişi ile tablet hediye edilirken, birçok öğrenciye de antivirüs programı ve konuyla ilgili bilgilendirici kitaplar hediye edildi.

(Haber Merkezi)

HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

KİMYECİ: TİCARETİN MERKEZİ OLACAKSINIZ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya'nın göz bebeği olan Uzunçarşı içerisinde esnafı ziyaret etti.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye Meydan, Kuyumcular, Kavakçılar Çarşısı ile Perşembe Pazarı esnafına yapılan ziyarette Belediye Meclis üyeleri, başkan yardımcıları ile daire müdürleri eşlik etti.

            Çarşı esnafının kalkınması ve kazançlarına kazanç katması için de esnafla iç içe olacağını hatırlatarak, “Esnafımızın şehir ekonomisine verdiği katkı, çeşitli sektörlerde oluşturduğu istihdam nedeniyle büyük bir kesime hitap etmektedir” dedi.

            Sabah erken saatlerde yapılan ziyarette esnaf ile sohbette bulunan Başkan Kimyeci, karşılıklı fikir alış verişinde bulundu. Başkan Kimyeci 9 aylık zaman sürecinde Antakya Belediyesi ekiplerinin şehir genelinde yaptığı hizmetleri tek tek anlattı.

            Çarşı içinde bulunan sokak ve caddelerde yapılan otoparklar nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden esnaf bu konuda çözüm yolunun bulunmasını istedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, çarşı içinde bulunan cadde ve sokaklara araçların park etmesine mani olmanın, el birliği ile çözüleceğini ifade etti.

            Başkan Kimyeci, ayrıca Kavakçılar Çarşısı esnafının talep ettiği çarşı üstünün kısmen kapatılması konusunda da yaptığı açıklamada, “Çarşılarımızın üst yapı çevre düzenlemesini en güzel şekilde esnafında katılımı ile yapmak isteriz. Üst yapının tek tip olması çarşılarımıza ayrı bir renk, estetik ve katkı sağlayacaktır. Üst yapı da tamamı ile kapatma yapmak yerine her iki cepheden sundurma yaparak caddeye sokağa gelen bölümün üstünü boş bırakırız.

            Eski parke taşların kalıpları bozuk durumda. Onun yerine daha farklı parke taş uygulaması yaparız. Bu projemizi hızlı bir şekilde uygulamaya geçiririz. Antakya Belediyesi olarak hazırlıklarımızı yaptık. Uygulamaya başlamadan önce sizlerle son bir defa görüşme yaptıktan sonra esnafımızın da vereceği katkı ile yapım aşamasına geçeriz. Çarşımızın üst yapı çevre düzenlemesinde esnafımızın mağdur edilmemesi için hızlı bir şekilde projenin yapımına geçeriz. Bunları gerçekleştirirken alt yapıda da çalışma gerçekleştirilmesi gerekir. Üst yapıdan önce alt yapı da yağmur suyu ve atık su kanallarının bakım ve onarımlarının yapılması ile üst yapıda çalışma gerçekleştireceğiz. Çarşımızın tarihi dokusunu ön plana çıkartmak için çalışmalarımız yoğunlaşacak.

            Sizlerin rahat ortamda satış yapması ekmek tekneniz ile ilgilenmeniz için bizler elimizden gelen hizmeti sunacağız. Alış veriş veya gezmek üzere şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra, hemşerilerimizin çarşı ortamında hoşça vakit geçirecekleri bir çarşının oluşmasını sağlayacağız. Daha çok insanımızın çarşıya gelmesi, çarşımızın cazibe merkezine dönüştürülmesi için elimizden gelen her türlü hizmeti sunacağız. Ticaretin merkezi burası olacak” dedi.

            Çarşı esnafı Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin yapmış olduğu bu açıklamalardan sonra ayakta alkışlayarak, çarşı için yapılacak olan hizmetlerde el birliği ile hareket edeceklerini ifade etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 11:05:03   

SGK, vatandaşı uyardı

Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal, son günlerde bazı şahısların vatandaşları aradıkları, kişilerden genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için bildirdikleri banka hesabına para yatırmalarını istedikleri, vatandaşlardan haksız menfaat elde etmeye yönelik teşebbüste bulundukları tespit edildiğini belirterek vatandaşı uyardı.

            Kurumumuz tarafından hiçbir vatandaşımız "Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız." gibi ifadeler kullanılarak aranmamaktadır diyen SGK İl Müdürü Bal konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda tescil edilen vatandaşlarımızın yapmış olduğu gelir testi başvurusu sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri tespit edilmekte ve ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primleri vatandaşlarımıza posta yoluyla bildirilmektedir.

            Ödemeler, Kurumumuz ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve Kurumumuz web sayfası üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Kurumumuzdan ya da www.sgk.gov.tr adresindeki "E-SGK/E-Hizmetler/GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama" ekranından kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilmektedir.

            Kurumumuz tarafından hiçbir vatandaşımız "Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız." gibi ifadeler kullanılarak aranmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamalarını önemle duyururuz.

            Öte yandan; 6552 sayılı Kanun kapsamında genel sağlık sigortası prim borçlarının yapılandırılması talebinde bulunanlardan daha önce gelir testine müracaat etmeyenlerin mutlaka gelir testine başvuruda bulunması ve tespit edilecek gelir seviyesine göre tahakkuk ettirilecek genel sağlık sigortası prim borcunun yapılandırılması, gelir testi yaptırmak istemeyenlerin ise gelir testine başvurmak istemediğine dair yazılı beyanda bulunmaları gerekmektedir.

            Genel sağlık sigortası prim borçlarının yapılandırılması için son başvuru tarihi 30 Nisan 2015 olup, gelir testi işlemlerini yaptırmayan vatandaşlarımızın en kısa sürede, gelir testi işlemleri için ikamet ettikleri yer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeleri ve tahakkuk eden prim borçlarının yapılandırılması amacıyla da kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir." dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 11:03:40   

HAGİAD'TAN KIBRIS ÇIKARMASI

Hatay Genç İşadamları Derneği geçtiğimiz hafta sonu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne resmi ziyaretler ve çalışma toplantılarını kapsayan bir gezi düzenledi.

            Gezi kapsamında, Kıbrıs Genç İşadamları Derneği ile bir araya gelen HAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zekiye Çankaya Fakıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek işbirliği fırsatları ve ortak çalışma konularını masaya yatırdı.

            İki derneğin üyeleri arasında gerçekleşen faydalı görüşmelerin ardından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu'nu makamında ziyaret eden HAGİAD üyeleri yatırım ve işbirliği konularında hazırladıkları ayrıntılı dosyayı Başbakana iletti.

            Oldukça sıcak bir havada gerçekleşen ziyaretin ardından HAGİAD heyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu cumhurbaşkanlığı sarayında ziyaret etti. Kıbrıs'ta yaşanan son ekonomik ve siyasi gelişmeleri doğrudan cumhurbaşkanınca yapılan açıklamalar ile takip eden heyet, Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesi ve adada kalıcı bir barış ve siyasi istikrar sağlanması yönündeki temennilerini de cumhurbaşkanına iletip, kısa süre sonra gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçiminde tüm adaylara başarılar diledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 11:02:46   

Sarı, “Antakya'nın Hayat Kaynağı Çeşmeler” adlı kitabını çıkardı

Araştırmacı Gazeteci Zafer Sarı Antakya'da tarihi olan ve unutulan çeşmelerle ilgili “Antakya'nın Hayat Kaynağı Çeşmeler” adlı kitabını çıkardı.

            Hatay Tarihi ile yıllarca kitap yazan ve Hatay Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda HGC Saymanı olan Araştırmacı-Gazeteci Zafer Sarı Antakya'da günümüzde bulunan tarihi çeşmeleri konu alan “Antakya'nın Hayat Kaynağı Çeşmeler” adlı kitabını çıkardı.

            Hatay'ın geçmiş tarihi ile Antakya'da yayın yapan yerel gazetelerde zaman zaman köşe yazıları olan Araştırmacı Gazeteci Zafer Sarı, “Antakya'nın Hayat Kaynağı Çeşmeler” adlı çıkardığı kitabında Antakya'da geçmişten günümüze kalan tarihi çeşmeleri konu alıyor.

            Antakya Belediyesi Başkanı İsmail Kimyeci'nin katkılarıyla hazırlanan “Antakya'nın Hayat Kaynağı Çeşmeler” adlı kitabı torunu olan Filiz Ertunç'a armağan eden Araştırmacı Gazeteci Zafer Sarı, önümüzdeki günlerde de bu zamana kadar çıkarmış olduğu tüm kitapların içerisinden en önemli konuları seçerek, kitap içerisinde bulunan Hatay'ın tarihi bilgilerini tek kitap halinde çıkarmaya hazırlanıyor.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 11:01:52   

Var gücümüzle çalışıyoruz

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman genel durum değerlendirmesi yaptı.

            30 Mart 2014 tarihinden bu yana gecemizi gündüzümüze katarak var gücümüzle çalışıyoruz diyen Başkan Yaman, temel çalışmalar hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Kentin yaşanabilir bir ortama dönüşmesi, kentte yaşam standartlarının artması ile birlikte mutlu ve huzurlu bir toplum oluşturulacağı bilinci ile kentimizi yaşanabilir bir yer haline getirmek yolunda adımlar atıyoruz. Yeni kurulmuş bir belediye olmamıza rağmen hızla kadrolarımızı oluşturarak yapılanmamızı tamamladık. 30 Mart 2014 tarihinden bu yana gecemizi gündüzümüze katarak var gücümüzle çalışıyoruz.

             Defne Belediyesini tüm birimleriyle aktif hizmet üreten bir yapıya ulaştırmak ve kentin standartlarını yükseltmek adına geçen 9 aylık süreçte; Temiz Defne Temiz Gelecek sloganı ile geniş çaplı bir temizlik işlemi yürüttük, 700 Konteyner alınarak ihtiyaç olan mahallerimize yerleştirildi. Belde belediyelerden kalan konteynerler boyanarak temizlendi, tamir edildi. Temizlik işlerine bağlı ekiplerimiz Defne'de etkili bir şekilde varlığını gösterdi. Katı atıkların depolanması ve geri dönüşümü ile ilgili olarak konusunda uzman bir firma ile protokol imzaladık. Önümüzdeki süreçte temizlik hamlelerimizi geliştirerek Temizliği ile anılan bir ilçe olmak yolunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

            Yıllardır ihmal edilmiş mahallelerimizin kış girişinde mevcut kanalların temizliği ve bakımı, yeni su kanallarının açılması işlemleri temizliği fen işleri birimimizce yürütüldü, çamurlaşma ve göllenmelere önlem olarak ihtiyaç duyulan bölgelere toplam 13.000 ton elek altı malzeme serildi, yol bakım ve onarım çalışmalarına ağırlık verildi. Birçok mahallemizde ihtiyaç önceliğine göre toplam 38.000 m2 parke döşeme çalışması yapıldı. Yollarımızın bakım ve onarım çalışması hız kesmeden devam ediyor.  Yağmur sularından dolayı bozulan stabilize yolların daha sıhhatli olabilmesi için dere yataklarına ve su kanallarının geçtiği yerlere toplam 600 mt büz döşeme işlemi yapıldı. Yağmur sularının tahliyesi için toplam 12 ton demir ızgara döşendi. 200 bank okullara ve halkımızın ortak kullanım alanlarına yerleştirilmek üzere yaptırıldı. Girişimlerimiz sonucu Hatay Büyükşehir Belediyesince Çekmece Caddesi üzerinde sıcak asfaltlama çalışmaları başlatıldı. Sıcak asfaltlama çalışmalarının programı mevsim koşulları elverdikçe devam edeceğini asfaltlama çalışmalarının belediyemizin katkı ve işbirliği ile Harbiye ve Sinanlı mahallelerine kadar devam edecek.

            Yoğun yağışlar nedeni ile su taşkınlarına karşı acil kurtarma ekipleri kurduk, mağdur vatandaşlarımızın sıkıntısını gidermek üzere 24 saat görev yaptık.  Şiddetli yağışlar sebebiyle zarar gören duvarların yerine harbiye caddesi üzerinde ve gümüşgöze mahallerimizde daha sağlam daha estetik istinat duvarları inşaa ettik.

            Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında okullarımıza temizlik ürünleri paketleri dağıtımımız devam ediyor. Okullarda çevre duvarları çatı onarımlarının yanı sıra tahta kitaplık kapı doğrama, bank gibi eksiklerin tamamlanması için çalışıyoruz. Okulların parkları ve bahçeleri tarafımızdan elden geçiliyor, eksikleri hızla tamamlanıyor.

            Kent Konseyimizle birlikte projelerimiz birer birer hayata geçmeye başladı kaybolan mesleklerimizden olan ipekçiliğin yeniden istihdama ve üretime başlaması için “İpekböceği Yetiştirme Evi” için girişlerimiz tamamlanma aşamasına geldi.

            Turistik değeri olan Harbiye bölgemizde Ürgen caddesindeki heyelanla ilgili birçok üniversiteden görüş alındı kalıcı ve sağlıklı tedbirlerle ilgili geniş çaplı raporlarımız hazırlanıyor, Hidro havuzunun eski haline dönüştürülmesi ve çevre düzenlemesi ile ilgili tüm yasal izinler ve tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Bahar başında izolasyon işleminin tamamlanması ardından Hidro Havuzunu yeniden dolduracağız.  Harbiye mahallemizde Yağmur'un kardeşlik parkını tamamlayıp halkımızın hizmetine sunduk,

            Uğur Mumcu meydanın genişletilmesi ile ilgili olarak projelerimizi tamamladık,  5.700 metrekarelik alanı ile Hatay'ın en büyük bulvarını ilçemize kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Harbiye mahallemize kapalı semt pazarı kazandırılması ile ilgili olarak alt yapı çalışmasını tamamladık, projemiz uygulama safhasına geldi.

            Sümerler mahallesinde halk eğitim merkezi işbirliği ile birlikte Kadın sanat ve kültür evinin açılışını yaptık, Akdeniz mahallesinde açılacak kadın sanat kültür evinin alt yapı çalışması tamamlandı önümüzdeki günlerde açılışını yapmaya hazırlanıyoruz.  Harbiye mahallemizde 700 metrekare bahçesi olan 2 katlı bir evin kiralama işlemleri tamamlandı ekiplerimiz restorasyon çalışmalarına başladı, bahar başında Gençlik kültür sanat evinin açılışını halkımızla birlikte yapacağız.

            Kısa sürede birçok kültür etkinliğine imza attık, tiyatroları mahallelerimize götürdük, halk konserleri düzenledik, film festivalleri ve fotoğraf festivallerine katılım sağladık, ilçemizin tanıtımı için fuarlarda stantlar kurduk.

            Ortak akıl ve katılımcı bir anlayışla hazırlanan stratejik planımızı uygulamaya koyduk, halkımızın gösterdiği güvene layık olmak için var gücümüzle çalışıyoruz, iş yapmış görünmek için değil sağlıklı ve kalıcı hizmetler üretmek için çaba gösteriyoruz. 2015 yılı içinde doğruluk ve yansızlık ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kente ve kentlimize yakışır çalışmalarımızla örnek bir belediye olma hedefimize kararlılıkla yürüyoruz. “ dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 11:00:43   

ANTAKYA BELEDİYESİ, ANTAKYA İÇİN ÇALIŞIYOR

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekipleri kent genelinde eş zamanlı ve periyodik olarak yürüttüğü temizlik çalışmalarında “Önce Temizlik” düşüncesiyle hizmetlerini sürdürüyor.

            Antakya Belediyesi Temizlik İşleri ekipleri Küçük Sanayi Sitesi'nin geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında yürüttükleri temizlik hizmetine devam ediyor.

            Antakya Belediyesinden yapılan açıklamada Küçük Sanayi Sitesi'nde yapılan çalışmalar hakkında şunlara yer verildi; “Antakya'nın merkezinde bulunan Küçük Sanayi Sitesi, temizlik sorunları ve yollarının bakımsızlığı nedeniyle sıkıntılar çekerken, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin göreve gelerek hizmet önceliği vermesi ile yeni bir görünüm kazanmaya başladı. Antakya Belediyesi ekiplerince sorumluluk alanında olsun yada olmasın, vatandaşların mağduriyetlerini giderme noktasında çalışmalar yürütülen Küçük Sanayi Sitesinde yollar onarılıyor, moloz yığınları kaldırılıyor, cadde ve sokaklar süpürge çalışmaları ile temizleniyor. Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehir genelinde yürüttükleri çalışmalar dâhilinde, gece gündüz demeden temizlik hizmetlerine devam etmenin yanı sıra, küçük sanayi sitesinin temizliğini tüm hızıyla sürdürüyor. Yapılan çalışmalar dâhilinde moloz kaldırma, süpürge çalışmaları ve gece yıkamaları gerçekleştiriliyor.”

            Antakya Belediyesi daha temiz bir Antakya için yürüttüğü çalışmalarda son birkaç günde yapılanları şöyle sıraladı;

            Antakya ilçesi genelinde, muhtelif yerlerde temizlik ve çöp toplama işlemleri gerçekleştirildi. Fevzi Paşa, Gazi Paşa, Kuyulu, Şehitler ve Kantara mahallelerinde toplu temizlik çalışmaları yapıldı. Akasya Mahallesi'ndeki 15 nolu sağlık ocağının çevresinde temizlik çalışmaları yapıldı. İpek sokaklarda ve Uçar Sitesi'nde toplu temizlik çalışmaları yapıldı. Büyükdalyan ve Dikmece mahallelerinde kapsamlı temizlik çalışmaları yapıldı. Kuyulu Mahallesi'ndeki Göz Hastanesi'nin civarında yıkama çalışmaları yapıldı.

            Saraykent Mahallesi'ndeki Akçay Sokak'ta temizlik çalışması yapıldı. Gazi Paşa Mahallesi'ndeki Gazi Paşa Çıkmazı'nda kapsamlı temizlik çalışması yapıldı. Ürgen Paşa Mahallesi'ndeki 435., 436. sokaklarda temizlik çalışmaları yapıldı. Ovakent Mahallesi'ndeki Ana Okulu'ndan katı yakıt atıkları alındı. Karlısu Mahallesi'ndeki muhtarın göstermiş olduğu muhtelif yerlerde kepçe ve kamyon yardımıyla moloz kaldırma çalışmaları yapıldı. Küçük Sanayi Sitesi'nin içinde kepçe ve kamyon yardımıyla moloz kaldırma çalışmaları yapıldı. Antakya merkezde Ulu, Affan, Habib-i Neccar ve Mahremiye camilerinin temizlik ve yıkama çalışmaları yapıldı. Tanışma Mahallesi'ndeki Yeni ve Merkez camilerinin ve Gülderen Mahallesi'ndeki Mahalle Cami'nin temizlik ve yıkama çalışmaları yapıldı. Narlıca Mahallesi'ndeki taziye yerinde temizlik çalışmaları yapıldı.

            Cumhuriyet Caddesi'ndeki taziye yerinde süpürge ve temizlik çalışmaları yapıldı.  Karlısu Mahallesi'ndeki taziye yerinde süpürge ve temizlik çalışmaları yapıldı. H. Ö. Alpagot, Haraparası, Gazi, Altınçay mahallelerinde temizlik ve süpürge çalışmaları yapıldı. Vali Utku Acun Parkı'nın etrafında temizlik çalışmaları yapıldı.  Şeyhoğlu Cami'nin yan tarafında bulunan parkın civarında temizlik çalışması yapıldı. Bağrıyanık Mahallesi'ndeki muhtarlığın çevresinde ve Bekir Karabay Camii'nin etrafında temizlik çalışmaları yapıldı. Küçük Sanayi Sitesi'ndeki 5. İniş 13. Cadde'nin üzerinde bulunan cam atıkları kaldırıldı.

            Valilik'in ve eski Nüfus Müdürlüğü'nün etrafında bulunan katı yakıt atıkları kaldırıldı. İzmir Caddesi'ndeki muhtelif yerlerde bulunan katı yakıt atıkları ile moloz yığınları kaldırıldı. Orhanlı Parkı'nın etrafında muhtelif yerlerde bulunan bahçe artıkları, katı yakıt atıkları ile moloz yığınları kaldırıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 10:59:41   

Kavillioğlu Edirne'de

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl periyodik olarak ve farklı şehirlerde düzenlenen “İl Müftüleri Toplantısına” katılmak üzere Edirne'ye gitti.

            Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katıldığı açılış programıyla 13 Ocak 2015 Salı Günü başlayan toplantı üç gün sürecek.

            Her yıldan farklı olarak bu yıl 12 Balkan ülkesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlarının da katıldığı toplantıya, Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri ve 81 il müftüsü katılıyor.

            Dört çalıştay, dört açık kürsü ve üç oturum halinde gerçekleşecek olan toplantının değerlendirme oturumuna Diyanet İşleri Başkanı Görmez Başkanlık edecek.

            Toplantı 15 Ocak Perşembe günü (Bugün)  sonuç bildirgesinin okunmasıyla sona erecek. Cuma günü ise Cuma Namazından önce çevre il ve ilçelerde bulunan camilerde İl Müftüleri tarafından cemaate vaaz edilecek.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 10:59:02   

İSKENDERUN BELEDİYESİ YENİ LOGOSUNU ARIYOR

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun Belediyesinin logosunun değişmesi için yarışma açtıklarını belirtti.

            Yarışmaya katılmak isteyenlerin 16 Şubat 2015 tarihine kadar belediyeye başvuruda bulunması gerektiğini belirten Belediye Başkanı Seyfi Dingil,”Seçici kurul oylaması 23 Şubat 2015 tarihinde yapılacak.Sonuçlar, İskenderun Belediyesi www.iskenderun.bel.tr web sitesinden yayınlanacaktır.Yarışmada ilk üçe girenlere çeşitli ödüller verilecektir.Yarışma ile İskenderun Belediyesi'nin logosunu daha da güzelleştirerek sembol bir hale gelecektir.”dedi.

            Başkan Seyfi Dingil, "Mevcut logomuzun artık değişmesi gerektiğine inandık. Bu nedenle kentin simgelerini içinde barındıracak nitelikte bir logo olmasını hedefledik. Yeni logomuzun kentimize ve belediyeye yakışır özellikte olacağına inanıyoruz. Yeni belirlenecek logoda uzman bir jüri olacak. Logo ile ilgili yaptığımız çalışmanın bir diğer önemi ise yarışma ile yapılacak olmasıdır. Bu, bizim yarışmalar ile en iyiye ulaşmak istediğimizin açık bir göstergesidir. Belediyemiz ile ilgili çalışmalarımız devam edecek. Yarışma katılım koşulları ve teknik şartnamesini www.iskenderun.bel.tr adresinde mevcuttur” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 10:58:29   

Aycan Bulanık son yolculuğuna uğurlandı

Hatay Bülteni Gazetesi sahibi Ayhan Aycan Bulanık, 13 Ocak Salı günü elim bir trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından dün son yolculuğuna uğurlanarak toprağa verildi.

            Önceki gün Antakya-İskenderun yolu Kıcı mevkiinde Aycan Bulanık, kendisinin kullandığı 31 AVJ 28 plakalı özel otomobille seyir halinde iken direksiyon hakimiyetini kaybetmesinin ardından karşı yönden gelen 27 P 2010 plakalı tırla çarpışması neticesinde kazada 26 yaşında hayatını kaybetti.

            Ailesi, basın camiası ve sevenleri arasında büyük üzüntüye yol açan bu acı olayın ardından merhumun cenazesi, dün Antakya Mezarlık Kompleksi Camiinde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Antakya Asri Mezarlığında toprağa verildi.

            Aycan Bulanık'ın cenaze törenine Eski Adalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, belediye meclis üyeleri, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen,  HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Hatayspor Taraftarlar Derneği Başkanı ve HGC 2. Başkanı Sadullah Ergin, gazeteciler, Bulanık Ailesinin akraba, dost ve sevenleri katılarak merhumu son yolculuğa uğurladılar.

            Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Aycan Bulanık'a Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm dostlarına sabırlar dileriz.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 10:57:23   

AÇIKTA SATILAN ÜRÜNLER DENETLENİYOR

Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri halk sağlığını korumak amacıyla açıkta satılan ürünleri denetliyor.

            Antakya Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekiplerinin, mücavir alan sınırları içindeki açık pazaryerlerini denetimden geçirdiği bildirildi. Açıklamada ayrıca açıkta et ve süt ürünü satanlar, yıkanmadan ve pişirilmeden tüketilen gıdalar, kuru yemiş, kuru pasta, şekerlemeler, lokumlar, yufkalar gibi gıdaları satanların kontrol edildiği belirtildi. Söz konusu ürünleri satanlardan standartlara uygun olmayanlar Antakya Belediyesi Zabıta ekiplerince uyarıldı.  Yılbaşı öncesinde denetimleri yapılan pazarcı esnafının tekrar denetlenerek uyarılara uyup uymadıklarının tespit edildiği ve birçok esnafın bu uyarıları dikkate aldığı belirtildi.

            Antakya Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Vatandaşların sağlıklı, güvenli, düzenli ve belirli bir standart dahilinde alış veriş yapmaları için denetimlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle gıda maddesi üreten ve satan pazarcı esnafımızın kontrolüne ağırlık veriyoruz. Amacımız, gıda ürünlerinin bozulmadan ve deforme olmadan tüketiciye ulaşmasıdır. Bu arada normal kontrollerimiz de devam etmektedir.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 10:55:57