......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254663
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

GÖKÇEGÖZ MAHALLESİNE PERDE DUVAR VE YEŞİL ALAN HİZMETİ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Gökçegöz mahallesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla yerinde incelemelerde bulundu.

            Hatay'ın Büyükşehir olması ile köy statüsünden mahalleye dönüşen Gökçegöz'de bulunan 2,5 dönümlük alan Antakya Belediyesi'nce revize ediliyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yerinde incelemek amacıyla gittiği Gökçegöz mahallesinde vatandaşlara, Antakya Belediyesi hizmetleri ile daha güzel bir mahalleye kavuşacaklarının müjdesini verdi.

            Başkan Kimyeci yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “ Antakya Belediyesi olarak 95 mahalleye hizmet götürme politikamızı hiçbir ödün vermeden sürdürmeye gayret gösteriyoruz. Ekiplerimizin bu gayretli çalışmaları kapsamında temizlik, park ve yeşil alanların bakım, onarım ve güzelleştirilmesi, cadde ve sokaklarımızda kaldırım, bordür, parke döşeme ve asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Gökçegöz mahallemiz de bu hizmetlerimiz ile daha da güzelleşecek. Bu mahallemizde yaptığımız hizmetlerimize bir yenisini ekleyerek yeşil alan çalışmalarımızı başlattık. Yamaç kontrolünü ve yol kotunun düzenlenmesini sağlamak amacıyla başlattığımız 50 metre uzunluğundaki beton perde duvar çalışmamız 2,5 dönümlük yeşil alan olarak tamamlanacak. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimizce yürütülecek çalışmamızın en kısa zamanda bitirilmesi planlanıyor. Antakya Belediyesi olarak 95 mahallemizde yürüttüğümüz hizmetlerimiz daha temiz, daha yeşil, daha güzel bir Antakya için devam ediyor.” dedi.

            İncelemelerin ardından Başkan Kimyeci'ye teşekkürlerini ileten Gökçegöz Mahalle Muhtarı Ahmet Özkan, “ Antakya Belediye Başkanı'mız Sayın İsmail Kimyeci'ye mahallemize yaptığı hizmetlerden dolayı müteşekkiriz. Köy statüsünden kurtularak Antakya Belediyesi'nin 95 mahallesinden biri olan Gökçegöz Mahallemiz, Başkan Kimyeci'nin göreve geldiği ilk günden bu yana hızlı ve verimli hizmet alıyor. Bu hizmetlerinden dolayı kendisine ve nezdinde tüm Antakya Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 03.12.2014 10:45:24   

Heyelan tehlikesinin yaşandığı bölgede inceleme yapıldı

Defne Belediyesi'nin Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birlikte konularında uzman kişilerin katılımıyla oluşturduğu heyet, Defne'nin Harbiye Mahallesinde yer alan ve heyelan tehlikesinin yaşandığı Şelale Bölgesinde incelemelerde bulundu.

            Bölgeyi incelemek üzere Hatay'a davet edilen Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Galip Yüce ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yılmaz Mahmutoğlu'na Defne Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi'nden teknik temsilciler eşlik etti.

            Heyelan oluşumuna yönelik önlemler alınması amacıyla yapılan incelemelerde su kaynaklarından ve topraktan örnekler alındı. Ayrıca bölgede bulunan binalardan da fotoğraflar ve örnekler alan bilirkişi heyeti, daha önce Devlet Su İşleri tarafından rehabilite amaçlı yapılan bentlerin tespit ve incelemesini gerçekleştirdi.

            Şiddetli yağışların etkisi ile son dönemde hareketlenen toprak yapısına karşı acil önlemler alınması yönünde harekete geçildiğini belirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “Heyelan tehlikesi ile karşı karşıya olan bölgede alınacak önlemler konusunda detaylı bir çalışma yapıyoruz.

            Her ne kadar hızlı hareket etmeye çalışsak da durumun hassasiyeti açısından doğru ve sağlam adımlar atılması gerekiyor. Alınacak önlemler, bölgeyi inceleyen heyet tarafından kaydedilen bilgiler doğrultusunda hazırlanacak rapor ile belirlenecek. Bu rapor, başlatacağımız çalışmalar için temel oluşturacak.”dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 03.12.2014 10:44:47   

Hatay, lojistik sektöründe Türkiye ikincisi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı makamında ziyaret etti.

            Ziyarette konuşan Vali Topaca, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek Konsolos Espinoza'ya ilimiz hakkında bilgiler vererek “Ülkemizdeki demir-çelik üretiminin yaklaşık %35 ilimizde üretiliyor, lojistik sektöründe de ilimiz Türkiye ikincisi” dedi.

            Topaca, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye için dost ve müttefik bir ülke olduğunu belirterek, “Ortaklık her iki tarafın da kazanacağı bir ilişki. ABD ile siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda köklü ilişkilerimiz var. İki ülke arasındaki ilişkiler bölgesel güvenlik açısından da çok önemli, biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bu ilişkilerin daha da gelişerek devam etmesinden yanayız, bizim için bu ilişkideki önemli faktör ulusal çıkarlarımızdır.” dedi.

            Hatay'ın tarım, sanayi, lojistik alanda potansiyeli olan bir kent olduğunu ifade eden Vali Topaca, “İskenderun Limanı'nın hem Afrika'ya hem de Ortadoğu'ya yakın bir liman olması ilimizi yatırımlar için çok cazip bir hale getiriyor. Ülkemizdeki demir-çelik üretiminin yaklaşık %35 ilimizde üretiliyor, lojistik sektöründe de ilimiz Türkiye ikincisi. Yatırımcılara ilimize yapılacak yatırımlar konusunda her türlü desteği veriyoruz.

            Biz hem inancımız hem de kültürümüz gereği zor durumda olanlara kapımızı ve gönlümüzü açan bir milletiz. Ülkemiz iki milyon Suriye vatandaşını misafir ediyor, bunun yaklaşık 220 bini de ilimizde ikamet etmekte. Beklentimiz savaşın bitmesi ve ülkemizde geçici olarak misafir edilen Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönmesi.“ şeklinde konuştu.

            ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza da, Hatay'a daha önce de geldiğini ve Valilik ile güzel ilişkiler geliştirdiklerini ifade ederek, “Hatay farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada hoşgörü içerisinde yaşayabildiği güzel bir kent. Biz de her anlamda işbirliğini daha da artırarak geliştirmek istiyoruz, bu anlamda buradaki sanayici ve iş adamları da 45 kişilik bir heyet ile yakın zamanda ABD'yi ziyaret edecekler. Türk Halkı ile paylaştığımız değerler iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecektir. “ dedi.

            John L. Espinoza Türkiye'nin Suriyeli misafirlere verdiği desteği takdire değer ve önemli bulduğunu söyleyerek, “ABD de Suriyeli vatandaşlara destek veren en büyük güçlerden bir tanesi, bu konuda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Birleşmiş Milletler de ülkemizin Türkiye ile olan işbirliğinden memnuniyet duymaktadır.” şeklinde konuştu.

            Vali Topaca, ziyaret sonrasında John L. Espinoza'ya ilimize özgü kamıştan yapılmış ney hediye etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 03.12.2014 10:42:38   

Yaman: Engelsiz bir yaşam diliyorum

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak engellilerin gününü kutladı.

            Yaman yayınladığı mesajda engelli vatandaşlarımız için daha engelsiz, daha sevgi dolu bir yaşam diliyorum diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Engellilerin yaşadıkları zorlukların ve sıkıntıların daha iyi anlaşılması ve duygudaşlık kurulması amacı ile her yıl 3 Aralık tarihi Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Oysa engelli dostlarımızın yılın 365 günü ilgi ve özene ihtiyaçlarının olduğunu aklımızdan çıkarmamız gerekir.

            Başta yerel yönetimler ve genel idareler olmak üzere kent yönetimin-de etkin kurumların planlama ve projelerinde engellilerin varlığını unutmaması, sosyal aktivitelerin tümünden faydalanma hakları olduğunu göz önünde bulundurmaları gelişmişliğin ve sosyal adaletin önemli bir göstergesi olacaktır. Ayrıca engellilerimize insan onuruna yakışır bir hayat sunmak, toplumsal olarak insan haklarına bakışımızın da ne kadar samimi olduğunu anlamak açısından ayrı bir önem arz etmektedir. Engeli tanımıyla anılmasından ziyade dezavantajlı guruplar olarak nitelendirilmesi gere-ken bu kesim için kamu ku-rum ve kuruluşları pozitif ay-rımcılık uygulamalı; topluma asıl engelin fiziksel ve ruhsal olmaktan çok sevgi ve em-pati yoksunluğu olduğu öğretilmelidir.

            3 Aralık tarihinin en-gellilerin yalnızca hatırlan-makla kalmadığı, “sizin sıkıntılarınızı anlıyoruz” söylemlerinden uzaklaşılarak engelliler için farkındalık yaratılan ve toplumsal empati mekanizmasının güçlendirileceği günler olmasını umuyor; engelli vatandaşlarımız için daha engelsiz, daha sevgi dolu bir yaşam diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 03.12.2014 10:42:01   

YEŞİL BİR ANTAKYA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar birimi daha yeşil bir Antakya için yürüttüğü çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

            Antakya Belediyesinden yapılan açıklamada Park ve Yeşil Alanlar Birimi tarafından yürütülen çalışmaların şehir genelinde devam ettiği ve daha yeşil bir Antakya için gayretle hizmet edildiği belirtildi. Yapılan açıklamada İstiklal Caddesi'nde, Gazi Mahallesi, Serinyol Mahallesi ve Orhanlı Mahallesi'nde bulunan parklarda ve Yeni Hatay Müzesi bahçesinde çimlendirme çalışması yapıldığı belirtildi.

            Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci; “Daha yeşil bir Antakya için hizmetlerimiz tüm hızıyla sürüyor. Şehrimize 4 yeni park kazandırmak için yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ederken, Saraykent Mahallemizde bulunan Miraç Camii Parkı'nda son aşamaya gelindi. Bunun devamında Saraykent, Bohşin, Altınçay ve Gökçegöz Mahallelerimizde yürütülen yeni park ve yeşil alan çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz Antakya'da bulunan bütün park ve bahçelerin peyzaj çalışmalarını tamamlayarak, yeni kurduğumuz park ve yeşil alanları halkın hizmetine sunmaktır. Antakya Belediyesi olarak daha yeşil bir Antakya için hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

            Miraç Camii yanında yapılan parkta, sulama sistemi kurulumuna ( kangal boru döşemesine) başlandı.

            Muhtarlar Derneği binası önüne; 2 adet ahşap saksı yerleştirildi, ahşap saksıların içerisine mevsimlik bitki dikimi yapıldı. DSİ Parkı'nda, yürüme yolunda tesviye çalışması yapıldı,10 adet palmiye ağacı budandı. İbrahim Bahçeci Parkı'nda; yabani ot temizliği çalışmaları yapıldı, bitkilerin bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Erhan Aksay Parkı'nda; yabani ot temizliği çalışmaları yapıldı, bitkilerin bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Ali Rıza Efendi Parkı'nda;35 adet lamba değiştirildi,25 metre 3x4 yer altı kablo değiştirildi,20 metre 2x0.75 direk içi kablo değiştirildi.

            Odabaşı Mahallesi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nda ağaç budama çalışması yapıldı. Serinyol İlkokulu'nda ağaç budama çalışması yapıldı. Orhanlı Parkı'nda; bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. 110 adet elektrik direği kapağının bakım ve onarımı yapıldı. Şehir içerisindeki parklarda ve muhtelif yeşil alanlarda günlük bakım, düzenleme ve sulama çalışmaları yapıldı. Cemil Şensöz Parkı'nda; süs bitkilerinin şekilli budama çalışması ve ağaç budama çalışması yapıldı.  Bohşin Mahallesi'nde yapılan yeni parkın duvar örme çalışmaları yapıldı.  500 Konutlar Parkı'nda bulunan açık alan fitness spor aletinin bilyeleri değiştirildi.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 03.12.2014 10:37:52   

THM KORO ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Türk Halk Müziği Korosu, yeni sezon çalışmalarına başladı.

            Büyükşehir Belediyesi THM Korosu'nda gönüllü olarak yer alan koro sanatçılarının önümüzdeki aylarda konserlerle dinleyicilerin karşısına çıkacaklarını kaydeden Koro Şefi Yusuf Beyhan; “Koromuzda bu işe yıllarca emek vermiş arkadaşlarımız var ömrümüzün bir çoğu sahnelerde geçti. Hiç bir maddi kaynak beklemeksizin gelecek nesillere kültür mirası bırakmak istiyoruz.” dedi.

            Beyhan, ekipteki arkadaşlarının Zaman içerisinde daha sosyal duruma gelebildiklerini dile getirirken, ayrıca ekip arkadaşları adına Büyükşehir Belediyesi'ne müziğe verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 03.12.2014 10:35:34   

NARLICA’NIN SU SIKINTISI GİDERİLDİ

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Suriyeli misafirlerin de eklenmesiyle nüfusu neredeyse iki katına çıkan Narlıca mahallesindeki içme suyu sorununu çözüğünü açıkladı.

            Genel Müdürlük, bölgeye su veren bir kuyunun kuruması sonucu susuzluğun baş gösterdiği mahalleye Projeler Daire Başkanlığı tarafından yeni bir su kuyusu açıldığını ve mahallenin içme suyu sorununun çözüldüğünü duyurdu.

            On günlük bir çalışma sonucu yeni bir trafo bağlanmak suretiyle 216 metre kazılan kuyudan saniyede 25 litre suyun mahalleye pompalandığını bildiren HATSU, Narlıca'da su çıkmayan evin kalmadığına da dikkat çekerek, Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından bu sıkıntının çekildiği mahallelere yeni kuyu açma çalışmalarının süreceğini açıkladı.

 (Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 03.12.2014 10:35:05   

GAZETECİLERİN DEV BULUŞMASI

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret Borsası işbirliğinde Edirne Gazeteciler Derneği'nin ev sahipliğinde yapıldı.

            Edirne Margi Otel Konferans Salonu'nda gerçekleşen Başkanlar Kurulu Toplantısı'na Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Vali Vekili Mustafa Ergün, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsöy, Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Genel Başkanı Mehmet Abdioğulları, Güney Doğu Anadolu, Gazeteciler Federasyonu (GGF) Genel Başkanı Talat Akay, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Adem Alemdar, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Başkanı Turgut Özdemir, Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu (MİGF) Genel Başkanı Kenan Macit, 70'e yakın cemiyet başkanı ve basın mensubu katıldı.

            Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, basının önemine değinerek bir Sağlık Bakanı olarak basının da sağlıklı olması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu belirtti.

             Basın özgürlüğünün hukuk devleti, güçlü demokrasi için zorunluluk olduğuna dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, "Basını yıpratma veya parlatma aracı amacıyla kullanmak isteyen anlayıştan kurtarmak lazım.  Sağlık Bakanı olarak basının da sağlıklı olmasını isterim. Birlikte bir yerlere basamak basamak götürebiliriz. Demokrasi ve hukuk devleti adına çok daha başarılı olunacaktır. Zaman zaman ayrışsak da sizlerle birlikte geleceğe yürümek çok önemlidir" dedi.

            Basının sorunları ile ilgili görüşlerini aktaran Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Genel Başkanı Nuru Kolaylı ise "En doğudan Trakya'ya, kuzeyden güneye kadar ülkemizin her noktasında basının sorunları ve çözümü için görev yapıyoruz.  Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Bu hak günümüzde sosyal medyayı da kapsayacak bir biçimde genişlemiştir. Ancak, basınımızın bugünkü yapısını da içtenlikle ortaya koymak zorundayız. Gazete, televizyon, dergi, radyo, haber ajansı, internet-elektronik yayıncılığı kapsayan sektörümüzde, basın meslek ve etik ilkelerine uymayan kişiler boy göstermektedir. İsteyen herkes, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir. Günümüz Türkiye'sinde basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni de bu kuralsızlıktır. Sadece okuma yazma bilmeniz, gazetecilik yapmanız için yeterlidir. Gerçek gazetecilik eğitim ve bilgi gerektirmesine karşın, gazetecilik, isteyen herkesin kuralsızca yapabileceği bir iş durumundadır. Oysa Türkiye'de, pek çok ülkede olduğu gibi, mesleklerle ilgili yasal düzenlemeler vardır. Herkes avukatlık ya da doktorluk yapamaz. Eczacılık, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik, muhasebecilik eğitim gerektiren mesleklerdir. Bu eğitimi veren fakültelerin diplomasına sahip olmak ve çeşitli yükümlülükleri yerine getirmek gerekir. Basınımızın bugünkü içler acısı bu durumu, Türkiye'nin dört bir yanındaki gerçek gazetecileri rahatsız etti, halen de ediyor" dedi.

HGC'Yİ TEMİZYÜREK TEMSİL ETTİ

            Başkanlar Kurulu Toplantısına Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC)'yi temsilen Hatay Söz Gazetesi imtiyaz sahibi ve HGC üyesi Abdullah Temizyürek katılım gösterdi.

            Çok sayıda farklı ilden katılan cemiyet başkanı ve üyeleri ile kaynaşma imkanı bulan Temizyürek, toplantıda yaptığı konuşmada ise gazetecilerin sorunlarını dile getirdi.

            Yerel medyanın önemine de değinen Abdullah Temziyürek, bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı başta  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı olmak üzere tüm katılımcılara şükranlarını sundu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 02.12.2014 10:58:53   

KİMYECİ'DEN, BAKAN ÇELİK'E YÖRESEL HEDİYE

AK Parti Hatay İlçe Kongrelerine katılmak üzere geçtiğimiz hafta sonu ilimize gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İskenderun İlçe kongresi sonrasında İskenderun Belediyesi'ne yaptığı ziyaret esnasında Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bakan Çelik'e Antakya'nın yöresel lezzetlerinin ve el işlerinin yer aldığı sandığı hediye etti.

            Bakan Çelik'in İskenderun ilçe kongresine katılımlarından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Kimyeci, “Sayın Bakanımız Faruk Çelik'in ilçe kongresine katılımlarından dolayı büyük memnu-niyet duydum. Yoğun iş programı ve zamanının çok kısıtlı olmasından dolayı Sayın Bakanımızı Antakya'da misafir edemedik. İnşallah gelecek sefer ilimize yapacakları ziyarette Bakanımız Faruk Çelik'i Antakya'da misafir ederiz. Bakanımızın çalışma ve iş hayatında yapmış olduğu hizmetlerden dolayı ayrıca teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

            Konuşmaların ardından Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bakan Çelik'e Antakya yöresine ait el emeği işlerin ve yöresel lezzetlerin yer aldığı sandığı hediye etti.

            Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin verdiği hediyeden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 02.12.2014 10:56:14   

Kavgayı ayırırken bıçaklandı

Saadet Partisi İskenderun İlçe Başkanı Halil Çelik'in 24 yaşındaki oğlu Ahmet Çelik, ayırmak için araya girdiği kavgada göğsünden bıçaklandı. Çelik götürüldüğü hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

            Olay, geçtiğimiz hafta sonu saat 16.40 sıralarında Kaptan Mehmet Paşa Camii yakınlarında meydana geldi.

            İddiaya göre Ahmet Çelik, henüz bilinmeyen nedenle iki kişi arasında çıkan kavgayı ayırmak için araya girdi. Kavga eden kimliği henüz belirsiz bir kişi tarafından göğsünden bıçaklanan Çelik, ağır yaralandı. Çevredeki esnafların ihbarı üzerine olay yerine polis ekibi ve ambulans sevk edildi.

            Saldırgan ise kaçarak olay yerinden uzaklaştı. Göğsüne aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan Çelik, ambulansla İskenderun Devlet Hastanesi kaldırıldı. Ah-met Çelik, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kaçan zanlının kimliğinin belirlenip yakalanması için çalışma başlatıldı.

            Ahmet Çelik, Merkez Kaptanpaşa camiinde kılınan cenaze namazının ardından Nergislik'teki Aile Kabristanında toprağa verildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 02.12.2014 10:55:13