......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261522
YORUM MANŞET
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİTürkiye’de ilk defa Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başlayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili geliştirdikleri proje olan ‘Siber Güvenilir Hatay Zirvesi’ni gerçekleşti.

  Erol Bilecek Kongre Salonu’nda gerçekleşen konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde, SGH proje yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, BT Haber Şirketler Kurulu Başkanı Murat Göçe, Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu,  Secure Way adına Can Tarakçı,  Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran, MKÜ Öğretim Üyesi Tuğba Parlar,  MES Üniversitesinden Selen Aydın, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenciler katılım sağladı.

Siber güvenliğin açıklamasını yaparak konuşmalarına başlayan Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, siber güvenliğin sağlanması için tüm paydaşların güvenlik risklerini bilmeleri ve bu risklerin yönetilmesine ilişkin yaklaşımlarından bahsetti.

DİJİTAL DÜNYANIN NİMETLERİNDEN HATAY’IN FAYDALANMASINI İSTİYORUZ

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konferansta yaptığı konuşmasında, dünyadaki gelişim sürecinden bahsederek, belediyecilikteki etkilerini anlattı.

Başkan Savaş sözlerine şöyle devam etti; “Dünya hızlı gelişiyor. Önce buhar makineleri çıktı ardından elektrik bulundu, daha sonra bilgisayar, sonrasında dünyanın her tarafında bilgisayar ağı ve internet kullanılmaya başlandı. Sonuç itibariyle geldiğimiz dönem, çılgın bir çağda yaşıyoruz. Dünyanın en çok savaştığı iki konu var, bunlardan biri dijital diğeri ise ekonomidir. Bizlerde kentimizde ve ülkemizde bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Hatay jeopolitik konum olarak dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi. 2021 yılında da kentimizde EXPO’yu yapacağız. Bu platformu gerçekleştirirken de teknolojiyi bilen, dünyayla yarışan gençlere ihtiyacımız var. EXPO ve Gastronominin yanı sıra dijital dünyada da söz sahibi olmak için çalışma başlattık. Daha güvenilir bir dijital dünya hedefliyoruz. 2019 yılı itibariyle Yapay zeka uygulamasını kullanmaya başlayacağız. Bu uygulama ile kentimizdeki sorunları dijital ortamda tespitini yaparak, ekiplerin gitmesini sağlayacağız. Böylelikle dijital dünyanın nimetlerinden Hatay halkının da faydalanmasını istiyoruz. Belediye demek alt yapı, üst yapı, yeşil alanları yapmak demek değildir. Şehirde yaşayan insanların biraz konforunu arttırmak daha modern hayata geçişini sağlamaktır. Ama artık belediyecilik yerelden kalkınmanın başladığı çok önemli bir pozisyon almıştır. Bizlerde bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendirerek kentimize önemli kazanımlar sağlamak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İNTERNET İLE YAYILDI

MKÜ Dr. Öğretim Üyesi Tuba Parlar ise konferansta, ‘Siber Güvenlik ve Yapay Zeka’ konusunda sunum yaptı.

İNTERNET GÜVENLİK ALTINA ALINMALI

İnternetin güvenlik atına alınması gerektiğini savunan Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu; “Gün geçtikçe hızla yenilikler kazanan internetin güvenlik altına alınması gerekiyor.2025 yılında insan beyninden 7 kat daha hızlı çalışan makineler, 2050 yılında 250 kat hızlı çalışan makineler olacak. Kirlenmiş bir dünyada insanlığa zarar vermek isteyen, farklı yönlere çekmek isteyen birileri çıkacaktır. Bu nedenle interneti güvenlik altına alınması gerektiği düşüncesindeyiz.” dedi.

DÜNYA İNTERNET AĞI OLARAK DÖNÜŞÜM TÜRBÜLANSINDA

Panelde yaptığı konuşmasında çağın yeni kalkınma anlayışından bahsederek,  dijital güvenlik noktasına değinen Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran; “2017 yılının Mayıs ayında kurduğumuz derneğimizi, çağın yeni konvansiyonel kalkınma anlayışının yerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin şekillendirdiği yeni bir kalkınma modelinin Türkiye’de de hayata geçmesi gerektiği düşüncesiyle kurduk.  Genel anlamda ülkemizde dijital güvenlik sorunun olduğunu ve bugüne kadar kamu noktasında da tam anlamıyla bu soruna iyileştirme yapılmadığını gözlemledik.  Dünya 2010 yılı itibariyle toplumsal dönüşüm türbülansına girdi. Bugün Fransa’daki ve Avrupa’daki olaylara da baktığımız zaman, bunu yansımasını görüyoruz. Çünkü bireysel talepler ve toplumsal etkileşimin gelişim sürecinin artmasıyla beraber geldi. Bu gibi sorunlar artarak devam etmemesi adına dijital güvenliğin sağlanması gerekmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından, konferansa katılım sağlayan 3 şanslı öğrenciye kura çekilişi ile tablet hediye edilirken, birçok öğrenciye de antivirüs programı ve konuyla ilgili bilgilendirici kitaplar hediye edildi.

(Haber Merkezi)

HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

12 ÇAĞRI DÖNEMİ PROJELERİNİN YATIRIMLARI TAMAMLANDI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü hibe destek programları kapsamında, 12. Proje kabul dönemlerinde kabul edilen ve sözleşmeleri imzalanan projelerin yatırımları bitmek üzere ve 13. Çağrı proje başvuru kabul dönemi devam ediyor.

            Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından sözleşme imzalanmasının ardından yatırımları devam eden projeler ile ilgili olarak İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy yaptığı açıklamada, yatırımları tamamlanan projelerin; tarımsal işletmelerin rekabet etme gücüne, fiyat istikrarına, istihdama ve sektörün Avrupa Birliği standartları çerçevesinde faaliyet gösterme çabalarına katkı sağlayacağını söyledi.

            Açıklamalarının devamında Özgürsoy; “Daha önce desteklerimizle hayat bulan diğer projeler gibi, faaliyete geçen bu yatırımlarda kırsal ekonominin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi, kırsal alanlarda meydana gelen göçü önlemek adına istihdam olanaklarının ve yaşam kalitesinin arttırılmasına katkı sağlayacaktır.

            Bu çerçevede 12. Proje başvuru kabul döneminde sözleşme imzalayan projelerinin yatırımları tamamlandı. Bu projelerin tamamlanması ile birlikte ilimize standartları son derece yüksek, toplam yatırım tutarı 11 milyon TL olan 4 adet meyve sebze soğuk hava deposu, yatırım tutarı yaklaşık 650 bin TL olan 1 adet zeytinyağı imalathanesi, yatırım tutarı 1 milyon TL olan 1 adet oruk imalathanesi ve yatırım tutarı 1 milyon 100 bin TL olan 1 adet tavuk yetiştiriciliği tesisi olmak üzere toplam 7 tesisi daha kazandırdık.

            İşletmelerin bazıları faaliyete geçti bazıları ise faaliyet aşamasına geldi. Yatırım aşamasını tamamlayan projelerin toplam yatırım tutarının yaklaşık 14 milyon Türk Lirası oldu.  Yatırımları gerçekleştirilen bu projelerin diğer potansiyel faydalanıcılara örnek teşkil ettiğini ve devam eden 13. Proje başvuru kabul döneminde, İl Koordinatörlüğümüzle irtibata geçen ve Meyve Sebze İşleme ve Soğuk Hava Depoları, Kırmızı ve Beyaz Et İşleme Tesisleri, Süt İşleme Tesisleri ve Kırsal Turizm yatırımları başta olmak üzere farklı konularda proje hazırlığı içinde olan yatırımcıların yaklaşık proje büyüklüğü şimdiden 70 Milyon Lirayı geçti. Yatırım yapmak ve hibe desteğinden faydalanmak isteyen girişimcilerin 10 Şubat 2015 tarihine kadar Hatay İl Koordinatörlüğümüze proje başvurusunda bulunmaları gerekir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:45:21   

HBB Meclisi uzlaşmacı bir tavır sergiledi

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Meclisi 2015 yılının ilk meclis toplantısını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş Başkanlığında gerçekleştirdi.

            Eski gerginliğini geride bırakan meclis, Hatay'a hizmet etme noktasında uzlaşmacı bir tavır sergiledi.

            HBB Meclis Salonu'nda düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu gözlenen toplantıda, gündem maddeleri dışında gündeme eklenen maddeler ve önergeler Hatay'a hizmet etme isteği anlayışı içerisinde görüşülüp karara bağlandı

            Gündem dışı olan ve görüşülmek üzere gündeme alınacak konuların belirlenmesinin ardından, Hatay Büyükşehir Belediyesi'ni denetleyecek komisyon yapılan seçimle oluşturuldu. Komisyonda 5 üyenin görev alması yönünde görüş birliğine varılırken, bu 5 üyenin meclis çoğunluğuna göre 3'ü AK Parti'li, 1'i CHP'li ve 1'i MHP'li olmak üzere şeklinde sıralandı.

            Denetleme Komisyonuna seçilen isimler arasında Şemsettin Günay, Orhan Soylu Yılmaz, Halil Polat (AKP), Mehmet Ali Gülüm(CHP), Ekrem İlkbahar(MHP) yer aldı.

ALTYAPI BİTMEDEN ÜSTYAPI OLMAZ

            Yolların asfaltlanmasına ilişkin konuların görüşüldüğü meclis toplantısında bazı meclis üyeleri ve belediye başkanları ilçelerindeki yolların bozuk olduğunu ve bunların bir an önce asfaltlanması gerektiğini belirtti.

            Konu üzerine açıklamada bulunan Başkan Savaş, 75. yıl Bulvarı'nda sıfır asfalt yaptıklarını ve TEDAŞ'ın elektrik çalışmasıyla yolların tekrar yama olduğunu hatırlatarak “Ekinci yolunda da doğalgaz ve elektrik altyapı çalışması yapılıyor. Tüm çalışmalarımız hazır, biter bitmez Ekinci yolunun asfaltlama çalışmasını gerçekleştireceğiz. Diğer ilçeler içinde bu durum geçerli, tüm ilçelerde altyapı çalışması gerçekleştiriyoruz. Altyapı bittikten sonra 2015 yılı içerisinde yapabileceğimiz kadar üstyapı çalışması yapacağız” dedi. 

            Öne çıkan diğer gündem maddeleri arasında yer alan Emlak ve İstimlâk Dairesi Başkanlığı'nın mülkiyetleri Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait Antakya ve Reyhanlı ilçelerindeki vakıf kültür varlıkları olan 'Eski Antakya Evi ve Su Değirmeni'nin 30 yıllığına Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne kiralanması oy birliğiyle kabul edilirken, Zabıta Daire Başkanlığı'nın Antakya, İskenderun, Dörtyol ve Reyhanlı Hal Şubeleri'nde bulunan işyerlerinin kiralanması ile ilgili teklif ise plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.

            Önemli olan diğer bir gündem maddesi olan Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'na 10 Panelvan ve 27 kişilik otobüs alımına ilişkin teklif ise oy birliğiyle kabul edildi.

Diğer gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından Şubat ayı Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nın 11.02.2015 günü saat 13:00'de yapılması kararlaştırılarak toplantıya son verildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:40:20   

TÜRKOĞLU'NDAN ATIÇ'A ZİYARET

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, AK Parti Hatay 5. Olağan İl Kongresinde İl Başkanlığı'na seçilen Av. Ahmet Atıç'a gerçekleştirdiği ziyarette hayırlı olsun dileklerini iletti.

            Milletvekili Türkoğlu'nun AK Parti Hatay İl Başkanı Av. Ahmet Atıç'ı ziyaretinde Payas Bele-diye Başkanı Bekir Altan ve AK Parti Dörtyol İlçe Başkan Yardımcısı Kadir Gök de hazır bulundular.

            Atıç'ın AK Parti teşkilatlarının her kademesinde görev almak suretiyle elde ettiği birikim ve tecrübeleri, vizyoner ve yenilikçi kişiliğinin yanında genç ve dinamik yapısı ile harmanlayarak AK Parti Hatay Teşkilatları'na farklı bir soluk ve farklı bir heyecan katacağına inancının tam olduğunu söyleyen Türkoğlu; “257 devlet, 16 imparatorluk kurmuş ecdadın bakiyesi olan Türkiye'yi şanlı tarihinde olduğu üzere istikbalde de arzu edilen günlere kavuşturmak için bir araya geldiğimiz bu hizmet davasında üstlenmiş oldukları kutlu vazifelerinden ötürü İl Başkanımız Sayın Ahmet Atıç'ı can-ı gönülden tebrik ediyor ve yeni il yönetimimize muvaffakiyetler dilerken geçmişte görev almış tüm teşkilat mensuplarımıza da emeklerinden, gayretlerinden ötürü şükranlarımı sunuyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:39:00   

Öğrenci servisi yaşlı kadına çarptı

Kırıkhan-Topboğazı yolu üzerinde İmece Mahallesinde sabah saat 07.30 sularında öğrencileri almak üzere gelen aracın manevra yaparken bakkala ekmek almaya giden 65 yaşındaki Ayşe Gezer'e çarparak yaralanmasına neden oldu.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Ayşe Gezer bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

            31 S 6023 Plakalı Servis aracının sürücüsü Uğur Y., İmece Mahallesindeki öğrencileri almak üzere mahalleye gelirken dönüş manevrası yaptığı sırada Ayşe Gezer'e çarparak ölümüne neden olmaktan Jandarma tarafından gözaltına alındı.

Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:36:54   

HBB, BAŞARI KAZANAN SPORCULARI ÖDÜLLENDİRECEK

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda ilimizi temsil edip başarı kazanan sporculara ödül verilmesi konusunu gündeme taşıyarak spora verdiği önemi biz kez daha kanıtladı.

            Ulusal ve uluslararası spor müsabakalarına teşvik etmek ve sporcuyu desteklemek amacıyla gündeme taşıdığı konu üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Benim spora bakışımı herkes biliyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü bünyesinde Futbol, Basketbol, Voleybol, Atletizm, taekwando, jimnastik, karate gibi birçok branşta mücadele eden sporcumuz var. Müthiş güzel bir spor kompleksi yapıyoruz, inşallah 3 aya kadar bitireceğiz. Herkesin çok mutlu olacağı bir spor salonu olacak” dedi.

            Bu sene içinde bütün amatör kulüplerini toplayacaklarını belirten Başkan Savaş, “Kendi kaynaklarımızdan kazandığımızın binde 7'sini verebiliyoruz. Biz bunu bütün spor kulüplerimize vereceğiz. Bunun içinde geçen seneki bütçenin kesinleşmesi gerekiyor. Bütçe kesinleştiği zamanda ne kadar vereceğimiz belli olacak böylece fikstürdeki durumuna göre paylaştıracağız” dedi.

            2 sene önce Hatay'dan katılıp Satranç dalında Balkan Şampiyonu olan ve Bulgaristan'da Kross Şampiyonu olan sporculara dikkat çeken Başkan Savaş, “İlimizi temsil eden ve başarı kazanan sporcuları ödüllendirerek hem onlara ekonomik destek vermiş oluruz hem de motivasyonlarını arttırmış oluruz” dedi.  

AK Parti Grubundan Tam Destek

            Konu üzerine kısa bir açıklama yapan AK Parti Grup Sözcüsü Kudret Özbakış ise, Sporcuları ödüllendirmenin çok güzel bir şey olduğunu ifade ederek “Hatay'da da sporun gelişmesi, özellikle amatör sporun gelişmesi için çok iyi bir uygulama.

            Hatay Büyükşehir Gençlik Spor Kulübü bugün görüldüğü gibi çok anlamlı çalışmalara imza atıyor. Bundan dolayı da teşekkür ediyoruz. Bu ödüllendirme teklifini de grup olarak destekliyoruz” dedi.

            Atılan olumlu adımların ardından gündem maddesi olan sporcuyu ve antrenörü ödüllendirme konusu üzerinde daha ayrıntılı bir çalışma yapılması adına Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonuna havale edildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:35:08   

ANTAKYA BELEDİYESİ SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN START VERDİ

Antakya Belediyesi'nden gençlere, hanımlara ve spor camiasına yönelik hazırlanan ücretsiz kurs hizmeti hayata geçiyor. Antakya Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü kurulumunu tamamlayarak, kurslarına başlıyor.

            Antakya Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile yürüttüğü hizmetlerine bir yenisini ekledi. Antakya Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü çeşitli yaş gruplarına ve ayrıca kadınlara yönelik olarak anlaşmalı spor salonlarında ücretsiz olarak kurs veriyor.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 'Gençlerimizi ve hanımlarımızı beden ve ruh sağlığını geliştirmek, boş zamanlarını faydalı bir şekilde geçirmelerini sağlamak, amatör spor faaliyeti gösteren sporcularımıza destek sağlamak amacıyla Antakya Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü'nü kurduk. Antakya Belediyemiz bünyesinde alanında uzman antrenörler eşliğinde verilecek olan kurslarımız 8  14, 15  20 ve 20'nin üzerinde olmak üzere yaş gruplarına yönelik olarak verilecek. Kurslarımızda Muay Thai, Karate, Kick Boks, Wushu dalları yer alırken, hanımlarımıza yönelik de haftanın belirli gün ve saatlerinde Antakya Belediyemiz tarafından belirlenen spor merkezlerinde uzman bayan öğretmenler tarafından fitness, plates, step, aerobik v.b. dallarda kurs verilecek.” dedi.

            Başkan Kimyeci, genç nesillere sporu ve sağlıklı yaşamı sevdirmek, her türlü sportif faaliyetleri desteklemek ve gençliğin ruhi, bedeni, ahlaki kabiliyetlerini geliştirmek, milli duygu ve manevi teması sağlamak amacı ile kurulan kulübün organizasyonunun ise Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Birimi tarafından yürütüleceğini sözlerine ekledi.

            Belediyeden yapılan açıklamada, Antakya Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü'ne ulaşmak isteyen ve konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız hanımlara yönelik hazırlanan spor faaliyetleri için Antakya Belediyesi ana hizmet binasında bulunan Kültür ve Sosyal İşler Birimine 0326 221 93 40 ve dâhili 1130  1131 numaralı telefondan, diğer yaş gruplarına yönelik hazırlanan kurslar için ise Antakya Mahfel Sosyal Tesislerinde bulunan Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Birimine 0326 213 16 15 numaralı telefondan, ulaşılabileceği ifade edildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:33:18   

ERZİN BELEDİYESPOR'UN KAMPI SONA ERİYOR

Spor Toto. 3. Lig 3. Gurubunda mücadele eden Hatay temsilcisi Erzin Belediyespor'un ikinci yarı öncesinde Antalya'nın Side ilçesindeki 12 günlük kamp çalışmaları bugün tamamlanıyor.

             Teknik Direktör Ergün Aytekin nezaretinde kamp çalışması yapan Turuncu Beyazlı ekip aynı zamanda da 3 hazırlık karşılaşması yaptı. 

            Teknik Direktör Ergün Aytekin, "12 Günlük kamp çalışmalarımızı bu gün tamamlıyoruz. Tüm futbolcularımıza hafta sonuna kadar izin verdik. Pazar günü Erzin ilçemizde tekrar toplanacağız" dedi.

            Erzin Belediyespor Kulüp Başkanı Murat Ergörün ligin ikinci yarı öncesinde yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Erzin ilçe stadını denetlemek üzere şehrimize TFF den bir heyet gelmiştir. Yapılan incelemede bir takım eksikliklerimizi bize bildirdiler.  Bu eksiklikleri kendi sahamızda yapacağımız Anadolu Üsküdar maçına kadar yetiştirmeye çalışıyoruz. Eğer yetişme ise 1-2 maçımızı İskenderun 5 Temmuz stadında oynayacağız" dedi.

            Erzin Belediyespor Kulüp Başkanı Murat Ergörün, ikinci yarı öncesinde şu ana kadar takıma takviye olarak futbolcu transferi yapmadıklarını ve görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:31:37   

ANTAKYA GENÇLİK'TEN TEKSÖZ'E PLAKET

Kuruluş tarihi olan 1926 yılı ile ilimizin en eski ve köklü spor kulüplerinden olan Yuvam Dekor Antakya Gençlik, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik Başkanı Abdulkadir Teksöz'e teşekkür plaketi sundu.

            Yuvam Dekor Antakya Gençlik Başkanı Sadullah Ergin, Başkanvekili Ahmet Davut, Başkan Yardımcısı Cengiz Özcan ve Kulüp Muhasibi Aykut Doğru, 15 Ocak Perşembe günü HESOB binasında Birlik Başkanı Teksöz'e nezaket ziyaretinde bulundu.

            8 farklı yaş kategorisinde 200 gence spor yapma imkânı sağladıklarını belirten Ergin, öncelikli hedeflerinin çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan koruyup spora yöneltmek olduğunu vurguladı.

            Yuvam Dekor Antakya Gençlik olarak her zaman yanlarında olan ve manevi destek veren HESOB Başkanı Teksöz'e spor kulübü adına plaket veren yönetim kurulu, teşekkürlerini iletti.

            Başkan Teksöz'de spora önem verdiklerini amatör spor kulüplerinin daima yanında olacaklarını ifade ederek Yuvam Dekor Antakya Gençlik yönetimine ziyaret ve plaket sunumlarından ötürü teşekkür etti.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:29:53   

2014 Yılı Güvenlik Hizmetleri Değerlendirme toplantısında konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca:

Asayiş ve güvenliği çok önemsiyoruz

            Hatay Valisi Ercan Topaca, “2014 Yılı Güvenlik Hizmetleri Değerlendirme” toplantısında basın mensupları ile bir araya geldi. Vali Topaca, konu hakkında geniş açıklamalarda bulunarak asayiş ve güvenliği çok önemsiyoruz dedi.

            Topaca, düzenlediği basın toplantısında, Hatay'da 2014 yılında 36 bin 704 asayiş olayının gerçekleştiğini belirterek bu olaylardan % 69,9 oranında olayın aydınlatıldığını söyledi.

            Topaca, asayiş olayları ile ilgili yaptığı açıklamada, Hatay'da 2014 yılında 70 terör olayının gerçekleştiğini vurgulayarak, bu olaylarda 179 kişinin gözaltına alınarak adli mercilere çıktığını, 17 kişinin tutuklandığını ve yargı süreçlerinin devam ettiğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti; “Terör olayları ile karşılaşmayı arzu etmiyorum ve her türlü tedbiri de alıyoruz.

            Üzerinde hassasiyetle durduğum konulardan biri de akaryakıt kaçakçılığı. Akaryakıt kaçakçılığı uzun yıllar önceye dayanan bir olay olup zaman zaman miktarları da artmıştır. Bu yasa dışı olayı engellemek devletimizin görevidir. Bu konuda çalışmalar ve operasyonlar planlayarak bu faaliyetin tamamını sona erdirdik. Bu tür faaliyetlere asla izin vermeyeceğiz ve bu işin üstesinden geleceğiz. Yasadışı bu faaliyetlere ilimizde asla izin vermeyeceğimizi ifade etmek istiyorum.

            İlimizde 2014 yılında 4 milyon 806 bin 346 paket kaçak sigara ve 39 bin 698 şişe kaçak içki de ele geçirilmiştir. Uyuşturucu kaçakçılığıyla da kararlılıkla çalışıyoruz. İlimizde 2014 yılında 546 bin 153 hap ve 213 gram bonzai ele geçirilmiştir. Bilinçli bir toplumda, gençlerimiz bunu biliyorsa o zaman bunları ondan uzak tutabiliriz. Son zamanlarda bu konu ile ilgili cezalar artırıldı ve etkili bir mücadele yürütülüyor. Bu konuda halkımızın desteğini bekliyoruz.

            Araç hırsızlığı ile de yoğun çalışma aşlattık. İlimiz sınırları içerisinde kaçak araç geçirmek çok zor ve gündemimizden de çıkarmak istemiyoruz. 2014 yılında yakalanan kaçak araç sayısı 215 dir, bunun içinde ilimiz dışından, başka illerden gelenlerde var. Bu konuda vatandaşların yapacağı ufak ihbarlar bize yardımcı olmaya yeter.

            Trafik konusunda da vatandaşlarımızın çok dikkatli olması ve kural ihlali yapmaması gerekiyor. Anne baba olarak çocuklarımıza trafik kurallarını öğretmemiz gerek. Emniyet kemeri önemli bir güvenlik tedbiridir. Herkesin sorumlu davranmasını rica ediyorum. 2015 yılını kemer takma yılı ilan ediyoruz. Okul servis araçlarını da denetliyoruz ve denetlemelerimiz devam etmektedir. Suriye plakalı araçlarında denetlemelerini yapıyoruz. Çok sayıda Suriye plakalı araçları da trafikten men etmiş durumdayız.

            İlimizde 245 bin Suriyeli ikamet ediyor. Bunların 14 bin 966'sı ilimizde bulunan 5 adet çadır kapta bulunmakta. Kamplarda kalan Surelilerin ihtiyaçları devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Suriyelilerinde karışmış olduğu suçlar var. Bu suçlara karışanlarda takip ediliyor ve mahkemeye çıkarılıyor. 2014 yılında 1432 olaya karışmışlar ve 28'i tutuklanmıştır. Memleketlerine dönünceye kadar misafir etmeye devam edeceğiz. Temennimiz onlarında memleketine huzur gelsin ve memleketlerine dönsünler. Onlardan istediğimiz bizim kurallarımıza uymaları. Bu kentte birliği, dirliği kimseye bozdurmayız.” dedi.

            Dün Büyük Antakya Otelinde gerçekleştirilen basın toplantısına, Hatay Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Bilal Bozdemir, Hatay İl Jandarma Komutanı Hasan Koçyiğit, Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

(Haber & Fotoğraf. Hasan KAYA)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 11:08:39   

GÜZELMANSUR, BUGÜN CANLI YAYINDA

İlimizde sosyal hayatın, siyaset ve ticaretin sevilen isimlerinden Makine Yüksek Mühendisi Mehmet Güzelmansur, bugün Mazman Medya Grubuna ait üç radyonun ortak yayınının konuğu olacak.

            Antakya Belediye Meclisi Üyesi aynı zamanda Antakya Belediyesi CHP Grup Başkanı olan Mehmet Güzelmansur, gazeteci Mithat Öztürk'ün hazırladığı programda gündeme ait önemli açıklamalar yapacak.

            Günışığı radyo gündem programı, Hatay Show Grubu Radyolarından (89.2 Akdeniz radyo, 90.7 Dost radyo ve 97.3 Süper Show radyo) ile www.mazmanmedya.com'dan aynı anda ortak ve canlı yayın olarak dinlenilebilecek.

            Süper Show Radyo, Dost FM ve Akdeniz FM'in ortak yayın programında Güzelmansur'un katılacağı program saat:17.05'ten itibaren canlı yayınla önemli gündemleri ele alacak.

(Haber: Sadullah Ergin)


4 yıl, 3 ay önce / 15.01.2015 11:07:00