......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254664
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

Delta, enerji konferansının yıldızı oldu

İlimizi temsilen Kayseri'de düzenlenen ve Bakan Taner Yıldız'ın katıldığı “Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor” konferansında Delta enerji, çalışmaları ile ulusal anlamda büyük ilgi topladı

            Hatay'ın enerji sektöründeki lider firması Delta Enerji, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katılımı ile 29 Kasım 2014 tarihinde Kayseri'de gerçekleştirilen “Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor” konferansında gayet aktif bir rol oynadı.

            Delta Şirketler Grubu Genel Koordinatörü Barış Taviloğulları, Delta Enerji adına, Türkiye'de Güneş Enerjisi Santralleri konusunda faaliyet gösteren en önemli ve en büyük kurum, kuruluş ve yatırımcılara mühendislik hizmetlerinde öncülük ve yenilik konulu, “EPC'de Inovasyon” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

            Delta Enerji, bu kapsamlı sunumu ile Güneş Enerji Santrallerindeki ve sektörde geliştirilebilecek diğer ürün ve hizmetlerdeki mühendislik ve Araştırma-Geliştirme kabiliyeti ile etkinliğin ilgi odağı oldu. Etkinliğe Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mimar ve Mühendisler Grubu Kayseri Yönetim Kurulu Başkanı T.Rıza Sümer, KCETAŞ Genel Müdürü Hidayet Atasoy, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar, Tedaş Genel Müdürü Mükremin Çepni, diğer sektör temsilcileri ve çok sayıda yatırımcı katıldı.

            Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katılımıyla sektörün nabzının tutulduğu bu çok önemli etkinlikte, Güneş Enerjisi Sektörü'nde 2010 yılından beri dünya üzerinde çeşitli uygulamalar yapmış olan ve bu sektörün Türkiye'deki en önemli firmalarından biri olan Delta Enerji, standındaki yoğun talebi karşılamak üzere etkinliğin erken saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde yatırımcıların taleplerini aldı.

            Delta Enerji bu sunumunda standard mühendislik çalışmalarının yanısıra aynı zamanda özellikle Solar Enerji'de inovatif çalışmalarını, yenilikçi çözümlerini ve sektördeki tecrübelerini paylaşarak, konferansta bulunan tüm sektör temsilcilerinin ve aynı zamanda yatırımcıların ilgi odağı oldu. Ulusal ve Uluslararası arenada çalışmalarını son hız devam ettirdiklerini kaydeden Delta Enerji, yenilik ve inovasyona adapte olmanın, sektörün nabzını iyi tutmanın ve gelişmelere göre çözümler üretmenin önemine vurgu yaptı.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 11:13:11   

Sürücüler zor anlar yaşıyor

Haraparası Mahallesinde her gün binlerce aracın geçtiği, Sur Sokak üzerindeki Civelekzade Ebubekir Ağa İş Hanı önünde bulunan elektrik kablolarının yer altı çalışmaları nedeniyle açılan ve bir türlü kapatılmayan derin çukurlar, sürücülere zor anlar yaşatıyor.

            Yol içinde yapılan çalışmaların ardından caddede kazı yapılan alanların zamanında kapatılmaması sürücülerin tepkisini çekti. Sur Sokak’ta kabloların döşenmesine rağmen henüz tam olarak kapatılmayan ve asfaltlanmayan yolda trafik aksıyor. Derinliği 15 cm aşkın oluşan derin çukurlar trafiği yavaşlatırken sürücüler de zor anlar yaşıyor.

            Haraparası Mahallesinde minibüslerin köy garajlarına geçiş güzergahında trafiğin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Sur Sokakta belediyenin yol asfaltlama çalışmalarını yapmaması bölge esnafının ve sürücülerin yoğun tepkisine neden oluyor.

            Sürücülerin caddeden geçerken derin çukurları aşması gerekiyor. Vatandaşlar kendilerinin de yoldaki çukurlar nedeniyle günlerdir çile çektiklerini söyledi. Bazı vatandaşlar da araçlarının caddeden geçişi sırasında zarar görmemesi için çukurları kum ve taşlarla doldurmaya çalıştı. Güzergâhı kullanan bazı sürücüler de araçlarının zarar görmemesi için başka yollardan gittiklerini belirtti.

            Çevre sakinleri ve yolu araçlarıyla kullanan sürücüler, caddedeki bu çukurun TEDAŞ tarafından mı , Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından mı yoksa Antakya Belediyesi tarafından mı yapılacağını merak ediyor?

(Haber: Hasan KAYA)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 11:09:01   

BİRSİAD'DAN AFRİKA AÇILIMI

Birleşik Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİRSİAD) Üyeleri, savaşlar ve krizler yüzünden daralan Ortadoğu pazarına alternatif arıyor. Dünya ile ticaret köprüleri kurarak Kenya'ya çıkarma yaptı. Ticaret köprüsünün açılışını Kenya Sanayi ve Geliştirme Bakanı gerçekleştirdi.

            Kenya'daki Türk girişimciler ve Kenyalı iş adamlarının birlikte kurduğu Wide Vision İnvestors and Business Association (WİBA) ile federasyon, ticaret ve yatırım da yeni alanlar bulmak için ortak bir organizasyon yaptı.

            Organizasyona Türkiye'den aralarında BİRSİAD Başkanı Ömer Yücedal, Başkan Yardımcısı Mehmet Konak, Yönetim Kurulu Üyeleri Gökmen Çalım, Zafer Uyanık ve Genel Sekreter Kerem Çağlar'ın da bulunduğu 50 işadamı katıldı.

            Doğu Afrika Ticaret Köprüsü'nün açılışını yapan Kenya Sanayi ve Gelişim Bakanı Adan Abdulla Mohammed Türkiye'den gelecek işadamlarına kapılarının açık olduğunu söyledi.

            Değerlendirmelerde bulunan birçok işadamı geçte olsa Afrika'yı ve Afrikalı meslektaşlarını fark etmiş olduklarını söyledi.

            BİRSİAD Başkanı Ömer Yücedal, yaptığı açıklamada “Afrika inanılmaz bir pazar, çok mükemmel bir alan, yatırım imkanları çok geniş, çok bakir alan var. Ama şimdiye kadar bakıyorsunuz dünyanın birçok yerinden insanlar bu fırsatları çok güzel bir şekilde kullanmışlar. Fakat bizde oluşturulan algı ise Afrika çöl, Afrika hastalık, Afrika yokluk, Afrika güvenlik problemi. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz Afrika Kıta tanıtım toplantısı ile Afrikayı teorik olarak tanımıştık. Gelip gördük ki pratikte bu durum hiçte anlatıldığı gibi değil. Bu nedenle ortadoğu ile ciddi ticari ilişkileri bulunan Hatay iş dünyası temsilcilerinin daralan Ortadoğu pazarına alternatif olarak Afrika'yı ilk sırada değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

            Heyet, organizasyonun ikinci gününde de çeşitli firma ziyaretleri gerçekleştirdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 11:07:22   

SGK ile Halk Bankası arasında kredi işbirliği

Hatay Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ile Türkiye Halk Bankası arasında kredi işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol gereğince kuruma borcu olan sigortalılara masrafsız 36 aya kadar vade seçenekleri ve aylık 0.97 faiz oranıyla kredi imkânı sağlandı.

            Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada; "6552 sayılı Yasa ile Kurumumuzun prim alacakları yeniden yapılandırılmış olup, bu süreçte 5510 sayılı Kanunun 4/b (Bağ-Kur) kapsamında bulunan sigortalılarımızın prim borçlarını kolaylıkla ödeyebilmesi için Kurumumuz ile Türkiye Halk Bankası arasında 26.11.2014 tarihinde kredi işbirliği protokolü imzalanmıştır.

             İmzalanan protokol gereğince Kurumumuza borcu olan sigortalılarımıza masrafsız 36 aya kadar vade seçenekleri ve aylık 0.97 faiz oranıyla kredi imkânı sağlanmıştır.

            Banka, kullandırılan kredi nedeniyle sigortalılarımızdan hiçbir ad altında dosya masrafı almayacaktır.

            Banka ile yapılan protokol ile 4/b (Bağ-Kur) kapsamında olup, prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere her hangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkânı getirilmiştir.

            Protokol yapılandırılmış prim borcu ile sonraki dönemlere ait prim borcu, genel sağlık sigortası borcu ile emekliliğe hak kazanacak kadar askerlik ve doğum borçlanmalarını da kapsamaktadır.

            Bu haktan yararlanmak isteyen sigortalılarımız, yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2014 olduğunu da göz önüne alarak, en kısa sürede kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne müracaat edebilirler.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 11:05:51   

Hatay, havuç üretiminde 3. Sırada

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin, havuç üretiminde önemli bir potansiyeli bulunduğunu bildirerek, “pazarlama sorununu çözersek üretimde çok daha büyük rakamlara ulaşırız” dedi.

            Türkiye'de üretilen havucun yüzde 10.1'i Hatay'da üretldiğini belirten Bayraktar, bu oranla Hatay'ın Türkiye üçüncüsü olduğunu ifade etti.

            Bayraktar, 2012 yılında 141 bin 695 dekar olan havuç ekim alanlarının 2013 yılında yüzde 23,3 azalmayla 108 bin 643 dekara indiği bilgisini vererek şu açıklamalarda bulundu: “En fazla havuç üretimi Konya'da yapılıyor. Havuç üretiminin yüzde 57,7'sini Konya, yüzde 22,1'ini Ankara, yüzde 10,1'ini Hatay gerçekleştiriyor. Üç ilin havuç üretimindeki payı yüzde 89,9'u buluyor.

            Havuç üretiminde dünyada 7'inci sırada yer alan ülkemiz, üretiminin yaklaşık yüzde 10'ununu ihraç ediyor. Dünyada havuç üretiminde Çin 16 milyon 907 bin tonla ilk sırayı alırken, bu ülkeyi 1 milyon 565 bin tonla Rusya, 1 milyon 346 bin tonla ABD, 1 milyon 300 bin tonla Özbekistan, 916 bin tonla Ukrayna, 835 bin tonla Polonya izlemektedir. Türkiye, 714 bin tonla 7'inci sırada yer alırken, ülkemizi 707 bin tonla Fas, 664 bin tonla İngiltere, 619 bin tonla Japonya, 593 bin tonla Almanya, 560 bin tonla Hindistan, 545 bin tonla Fransa, 511 bin tonla Hollanda takip etmektedir.”

            Ülkemizde soğuk hava depoları yeterli değildir. Bunun sonucunda hasadın yoğun olduğu dönemde pazara talebin üzerinde ürün sunulmakta, bu da üretici fiyatlarında düşüşe neden olmaktadır.

            Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni yatırım tesislerinin yapımı, mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesine yönelik yatırımlar yüzde 50 hibe yoluyla desteklenmektedir.

            Verilen bu destekler olumlu karşılanmakla birlikte depolama konusunda arzu edilen seviyeye gelinememiştir. Arzın daha uzun döneme yayılması bakımından depolama imkanlarının artırılması gerekmektedir.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 11:01:55   

Altınözü Belediyesi, yol çalışmalarına devam ediyor

Altınözü Belediyesi yol yapım ve bakımlarına aralıksız olarak devam ediyor. Kanalizasyon sisteminin yenilenmesi nedeniyle parke yollarının bozulması sonucunda Altınözü halkı uzun süredir sıkıntı yaşamaktadır.

            Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, yaşanılan mağduriyeti gidermek üzere çalışmalara hızlı bir şekilde başladı.

            Yapılan çalışmaları yerinden inceleyen Başkan Sarı, öncelikle Altınözü'ndeki kanalizasyon nedeniyle zarar görmüş ana yollar olmak üzere tüm ilçenin parke yollarını yenileyeceklerini belirtti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 11:01:09   

MERDİVEN DÜZENLEMESİNDE ENGELLİLER UNUTULMADI

Geçtiğimiz günlerde Cebrail Mahallesi'nde bulunan Ali Rıza Efendi Çamlığı yanındaki merdivenler Antakya Belediyesi tarafından revize edilerek vatandaşların hizmetine sunuldu.

            Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin özel olarak önem verdiği merdivenlerin revize işlemlerinde engelli vatandaşlarda unutulmadı. Merdiven düzenlemesinde engelli vatandaşlar için kot eğimi düşük iniş-çıkış rampası oluşturuldu ve korkuluk takviyesi yapıldı.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada yeniden düzenlemesi yapılan merdivenlerde özellikle engelli vatandaşların rahat kullanımını sağlamak amacıyla iniş-çıkış rampası ve korkuluk takviyesi yapıldığı belirtildi. Şehir genelinde yürütülen kaldırım çalışmalarında da engelli vatandaşların rahat ulaşım sağlayabilmelerine özen gösterildiği belirtilen açıklamada tekerlekli sandalyeli ve akülü araç kullanan vatandaşların kendilerine özel yapılan eğimi düşük rampayı korkuluktan destek alarak daha rahat kullanabilecekleri ifade edildi.

            Bunun yanı sıra yaşlı vatandaşlarımız da düşünülerek revize edilen merdivenlerin ortasına korkuluk takviyesi yapıldı. Bu sayede yaşlı vatandaşlarımız merdiven korkuluklarından destek alarak güvenli bir şekilde ulaşım sağlayabilecekleri belirtildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 10:59:49   

YARALAR SARILMAYA DEVAM EDİYOR

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), geçtiğimiz ay meydana gelen selden etkilenen Harbiye kaptajındaki pompanın yenisi ile değiştirildiğini duyurdu.

            Genel Müdürlük, geçtiğimiz ay meydana gelen sel felaketiyle şelaleler mevkiinde bulunan içme suyu kaptajı ve pompaların zarar gördüğünü bu nedenle bölgedeki içme suyunda aksaklıklar yaşandığını bildirdi.

            HATSU, bu aksaklıkları gidermek ve bölgedeki içme suyunun tekrar düzenli bir şekilde verilmesini sağlamak amacıyla kaptajdaki pompanın değiştirildiğini açıkladı.

            Bir Ekskavatör, 1 kepçe 1 vinç ve 8 kişilik personelle yapılan işin tamamlandığını duyuran HATSU idaresi, Harbiye Şelaleleriyle ilgili çalışmalara destek vermeyi sürdüreceklerini belirtti.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 10:56:24   

Yetişen'den Sarcan Ailesine başsağlığı

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, cemiyet üyesi Ekrem Sarcan'ın babası Şemsettin Sarcan'ı vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

            Yetişen mesajında vefat eden Şemsettin Sarcan'a Allah'tan rahmet dileyerek şu açıklamalarda bulundu: “Cemiyetimiz üyesi Kırıkhan Dağyeli Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ekrem Sarcan’ın babası Şemsettin Sarcan'ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

            Merhuma Allahtan rahmet meslektaşımız Ekrem Sarcan başta olmak üzere tüm yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi. (Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 10:55:11   

Başsavcı Çatal'dan Yaman'a ziyaret

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'a nezaket ziyaretinde bulundu.

            Karşılıklı iyi niyet mesajlarının verildiği görüşmede Defne İlçesi ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Başsavcı Musa Çatal'ın ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, kentsel gelişim sürecinin sağlam temellere dayandırılabilmesi için kurumlar arası iletişimin önemine vurgu yaptı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 04.12.2014 10:54:13