......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261521
YORUM MANŞET
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

SİBER GÜVENİLİR HATAY ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİTürkiye’de ilk defa Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başlayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili geliştirdikleri proje olan ‘Siber Güvenilir Hatay Zirvesi’ni gerçekleşti.

  Erol Bilecek Kongre Salonu’nda gerçekleşen konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde, SGH proje yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, BT Haber Şirketler Kurulu Başkanı Murat Göçe, Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu,  Secure Way adına Can Tarakçı,  Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran, MKÜ Öğretim Üyesi Tuğba Parlar,  MES Üniversitesinden Selen Aydın, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenciler katılım sağladı.

Siber güvenliğin açıklamasını yaparak konuşmalarına başlayan Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, siber güvenliğin sağlanması için tüm paydaşların güvenlik risklerini bilmeleri ve bu risklerin yönetilmesine ilişkin yaklaşımlarından bahsetti.

DİJİTAL DÜNYANIN NİMETLERİNDEN HATAY’IN FAYDALANMASINI İSTİYORUZ

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konferansta yaptığı konuşmasında, dünyadaki gelişim sürecinden bahsederek, belediyecilikteki etkilerini anlattı.

Başkan Savaş sözlerine şöyle devam etti; “Dünya hızlı gelişiyor. Önce buhar makineleri çıktı ardından elektrik bulundu, daha sonra bilgisayar, sonrasında dünyanın her tarafında bilgisayar ağı ve internet kullanılmaya başlandı. Sonuç itibariyle geldiğimiz dönem, çılgın bir çağda yaşıyoruz. Dünyanın en çok savaştığı iki konu var, bunlardan biri dijital diğeri ise ekonomidir. Bizlerde kentimizde ve ülkemizde bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Hatay jeopolitik konum olarak dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi. 2021 yılında da kentimizde EXPO’yu yapacağız. Bu platformu gerçekleştirirken de teknolojiyi bilen, dünyayla yarışan gençlere ihtiyacımız var. EXPO ve Gastronominin yanı sıra dijital dünyada da söz sahibi olmak için çalışma başlattık. Daha güvenilir bir dijital dünya hedefliyoruz. 2019 yılı itibariyle Yapay zeka uygulamasını kullanmaya başlayacağız. Bu uygulama ile kentimizdeki sorunları dijital ortamda tespitini yaparak, ekiplerin gitmesini sağlayacağız. Böylelikle dijital dünyanın nimetlerinden Hatay halkının da faydalanmasını istiyoruz. Belediye demek alt yapı, üst yapı, yeşil alanları yapmak demek değildir. Şehirde yaşayan insanların biraz konforunu arttırmak daha modern hayata geçişini sağlamaktır. Ama artık belediyecilik yerelden kalkınmanın başladığı çok önemli bir pozisyon almıştır. Bizlerde bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendirerek kentimize önemli kazanımlar sağlamak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İNTERNET İLE YAYILDI

MKÜ Dr. Öğretim Üyesi Tuba Parlar ise konferansta, ‘Siber Güvenlik ve Yapay Zeka’ konusunda sunum yaptı.

İNTERNET GÜVENLİK ALTINA ALINMALI

İnternetin güvenlik atına alınması gerektiğini savunan Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu; “Gün geçtikçe hızla yenilikler kazanan internetin güvenlik altına alınması gerekiyor.2025 yılında insan beyninden 7 kat daha hızlı çalışan makineler, 2050 yılında 250 kat hızlı çalışan makineler olacak. Kirlenmiş bir dünyada insanlığa zarar vermek isteyen, farklı yönlere çekmek isteyen birileri çıkacaktır. Bu nedenle interneti güvenlik altına alınması gerektiği düşüncesindeyiz.” dedi.

DÜNYA İNTERNET AĞI OLARAK DÖNÜŞÜM TÜRBÜLANSINDA

Panelde yaptığı konuşmasında çağın yeni kalkınma anlayışından bahsederek,  dijital güvenlik noktasına değinen Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran; “2017 yılının Mayıs ayında kurduğumuz derneğimizi, çağın yeni konvansiyonel kalkınma anlayışının yerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin şekillendirdiği yeni bir kalkınma modelinin Türkiye’de de hayata geçmesi gerektiği düşüncesiyle kurduk.  Genel anlamda ülkemizde dijital güvenlik sorunun olduğunu ve bugüne kadar kamu noktasında da tam anlamıyla bu soruna iyileştirme yapılmadığını gözlemledik.  Dünya 2010 yılı itibariyle toplumsal dönüşüm türbülansına girdi. Bugün Fransa’daki ve Avrupa’daki olaylara da baktığımız zaman, bunu yansımasını görüyoruz. Çünkü bireysel talepler ve toplumsal etkileşimin gelişim sürecinin artmasıyla beraber geldi. Bu gibi sorunlar artarak devam etmemesi adına dijital güvenliğin sağlanması gerekmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından, konferansa katılım sağlayan 3 şanslı öğrenciye kura çekilişi ile tablet hediye edilirken, birçok öğrenciye de antivirüs programı ve konuyla ilgili bilgilendirici kitaplar hediye edildi.

(Haber Merkezi)

HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

YUVAM DEKOR ANTAKYA GENÇLİK İDDİASINI SÜRDÜRDÜ

Hatay 1.Amatör Küme A Grubunun iddialı takımı Yuvam Dekor Antakya Gençlik, grupta orta sıralarda yer alan Harbiyespor'u 5-1 yenerek Play-Off iddiasını sürdürdü.

            Antakya Nazım Koka sahasında oynanan ve iki takımında centilmence mücadele ettiği maçta seyirciler, hem güzel futbol hem de 6 gol izleme şansı elde etti.

            Soğuk bir havada oynanan maçı Hasan Nadir Dörtkaş, Soner Sağıroğlu, İsmail Çetin hakem üçlüsü başarıyla yönetti.

            Maça hızlı giren ev sahibi Yuvam Dekor Antakya Gençlik, Bekir Ömer Tıraşlı ve Ertuğrul Gündüz'ün ayağından önemli fırsatları kaçırmasının ardından 42. Dakikada ilk golüne kavuştu. Bu dakikada soldan atağı geliştiren Kemal Sudan, 35 metreden jeneriklik bir gol atarak ilk yarı skorunu belirledi:1-0

            47.dakikada Kemal Sudan'ın cezaalanı dışından attığı güzel şutu Harbiyespor kalecisi aynı güzellikte kurtardı. 49.dakikada kaptan Ömer Fansa'nın attığı sert şut önce direğe sonrada kaleciye çarparak kornere gitti.

            58.dakikada nadir gelişen Harbiye atağında Ali Çolak takımı adına 1-1'lik beraberliği sağladı.

            64. dakikada Kenan Maraşlıoğlu'nun şutu yan direğe çarptı.

            68. dakikada usta golcü Kenan Maraşlıoğlu, cezaalanı üstünde topu doksana takarak Antakya Gençlik'i 2-1 öne geçirdi.

            72. dakikada Yuvam Dekor Antakya Gençlik atağında Mert Atılgan kafa ile takımını rahatlatan golü atınca skor 3-1 oldu.

            74.dakikada Ertuğrul Gündüz'ün Harbiye cezaalanı içinde rakip savunma tarafından düşürülmesiyle hakem penaltı noktasını gösterdi. Topun başına geçen Kenan Maraşlıoğlu, kendisinin ikinci takımının dördüncü golünü filelere gönderdi: 4-1

            87.dakikada günün başarılı ismi Ertuğrul Gündüz sağ çaprazdan güzel bir şutla maçın skorunu ilan etti: 5-1

5-1'LİK GALİBİYET, MURAT GÜVEN'E HEDİYE

            Maç sonunda Yuvam Dekor Antakya Gençlik Başkanı Sadullah Ergin, Başkanvekili Ahmet Davut, yöneticiler Aykut Doğru, Yusuf Sayar, farklı galibiyetten ötürü antrenör Ahmet Hayri Yılmaz ve tüm futbolcularını soyunma odasında tebrik ettiler.

            Her maçta kalede duran ancak sakatlığından ötürü bu maçta kaleyi genç kaleci Halil İbrahim Açıkalın'a bırakan tecrübeli kaleci Murat Güven'e Harbiye galibiyeti hediye edildi.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 19.01.2015 10:39:43   

İskenderun Belediyespor, Odabaşı'nı dağıttı:8-1

Hatay Süper Amatör liginde şampiyonluğun güçlü adaylarından İskenderun Belediyespor kendi sahasında oynadığı maçta Odabaşısporu 8-1 yenerek adeta dağıttı

            Maçta farklı galibiyeti getiren golleri Ömer Şimşek (4), Kerim (3) ve Mustafa Güleryüz  (1) attı. Aldığı 3 puan ile sezon sonu play-off maçları öncesinde büyük avantaj yakalayan İskenderun Belediyespor haftaya Sümerspor deplasmanına  gidecek.

            Maç sonrasında duygularını ifade eden Teknik Direktör Mehmet Kurt şu açık-lamalarda bulundu: “Farklı galibiyetten dolayı futbolcularımı kutluyorum. Bu gün sahada çok farklı bir takım vardı. Futbolcularım istedikleri taktirde üstün futbolları ile her maçı kazanabilecek bir yapıya sahipler. Bu gün de bunu ispat ettiler' dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 19.01.2015 10:32:56   

HAMZA GÜR TRABZON'DA

Spor Toto 2. Lig Beyaz Gurubunda mücadele eden Körfez İskenderun Spor'un alt yapısında yetişen genç ve yetenekli futbolcularından 20 yaşındaki golcü Hamza Gür, daha önce prensipte anlaştığı 1461 Trabzon ile sözleşme imzaladı.

            Trabzon Mehmet Ali Yılmaz tesislerinde yapılan imza töreninde 1461 Trabzon Spor kulüp Başkanı Adnan Demirel, genç yetenek Hamza Gür ile menajer Alaattin Doğan'da hazır bulundu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 2 ay önce / 19.01.2015 10:31:35   

ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN

Son yılların en soğuk kış günlerini yaşadığımız şu günlerde öncelikle Allah yardımcısı olsun, yakacak odunu-kömürü olmayanın, elektrik faturalarını ödeyemeyecek durumda olanların en önemlisi de evi-barkı olmadığı için dışarıda kalan biçare insanların.

            Birkaç gün önce Antakya'ya kar yağışının olduğu zamanda bir yerde köşede sıfır derecenin etkisiyle üşüyen bir vatandaş dikkatimi çekti.

            Adı Mehmet Çağlar olan 50 yaşlarındaki biçare insan giderek evi olmadığı için dışarıda kaldığını ifade etti. Geceleri yatmak için Dericiler Sitesine gittiğini, battaniyeye sarılarak geceyi geçirdiğini ancak soğuktan uyuyamadığını belirten bu vatandaşın yaşadığı dram içimi burktu.

            Toplumun birçoğu kaloriferli veya sobalı evlerinde geceyi geçirirken Mehmet Çağlar ve bunun gibi biçare insanların neler yaşadığını duymazlıktan gelmemeliyiz.

            Bu durumu öğrenince Antakya Kaymakamlığı bünyesindeki Antakya Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek oranın sorumlu müdürü Bekir Apaydın'a giderek yanımdaki bu vatandaşla birlikte durumu ilettim.

            Ertesi gün mesai günü olmamasına rağmen benimle irtibata geçen Bekir Apaydın, sağolsun Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop'un talimatıyla dışarıda kalan evsizler için bir otel odasının tahsis edildiğini bildirdi.

            Mehmet Çağlar ve aynı kaderi paylaşan toplam 4 kişi, Antakya'da Ercan Otele yerleştirildi. Soğuk ortamdan sıcak ortama yerleştirilen bu bizim insanlarımız sıcak banyo yapmak sıcak yemek imkanı buldular. Bu vatandaşlar, yakında da Vakfın kiraladığı bir eve yerleştirilerek devletin şefkatli eli altında donarak ölmekten kurtulacak. Eğer bizim bu devlet sosyal devletçilik yapacaksa öncelikle bu gibi kişilere sahip çıkmak zorundadır ki devlet adına yetkililerde bu biçarelere sahip çıkmıştır. Bu soğuklarda dışarıda kalan birçok insanın donarak öldüğü haberlerini okuyan her vatandaş, bu ölümlerden manevi olarak sorumludur.

            Bu konuda duyarlılık gösteren devletimize Allah zeval vermesin derken, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Antakya Sosyal Yardımlaşma Vakfı müdürü Bekir Apaydın ve emeği geçen herkese toplumun bir ferdi olarak teşekkürü borç biliyorum.

            Son ikazımda sıcak yuvalarında olan tüm vatandaşlara; “Siz bu biçare vatandaşların yerinde olsaydınız toplumdan ne beklerdiniz ?”


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:56:44   

İMAR YOLU VAZİFESİNİ YAPIYOR

30 Mart yerel seçimler sonrasında Antakya Belediye Başkanlığına seçilen İsmail Kimyeci, kurduğu ekiple şehir insanına hizmet vermeye devam ediyor.

            Bir yandan belediye kuruluşunu gerçekleştiren Başkan İsmail Kimyeci, diğer yandan yürüttüğü hizmet çalışmalarında halkın büyük beğenisini topladı.

            45 günlük zaman içerisinde kurulumunu tamamlayan Antakya Belediyesi, hizmete susamış vatandaşlara hizmet yürütürken kısıtlı imkanları en iyi şekilde değerlendiren Başkan Kimyeci, açılmamış olan İmar Yolunu açarak halkın hizmetine sunmayı başardı.

            Odabaşı Mahallesi'nde Asi Nehri kenarında Defne Hastanesi yolu arasında bulunan 1,5 Km uzunluğunda 12 metre genişliğindeki imar yolunun açılarak İskenderun yoluna alternatif yol olması ve İskenderun yolu üzerinde yaşanan trafik yoğunluğunun çözümü noktasında büyük adım atan Başkan Kimyeci, “Şehrimiz insanlarının rahat, huzurlu yaşam sürmesi için belediye olarak elimizden gelen her türlü hizmeti sunuyoruz.

            Antakya İskenderun karayolunda yaşanan sıkıntıları gidermek üzere Odabaşı Mahallemizde yıllar yılı açılmayı bekleyen ve Antakya Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 12 metre genişliğindeki imar yolunu açarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Trafik eski Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü arkasından Asi Nehri boyunca Defne Hastanesi kavşağına kadar olan bölümde yolun alt yapı dahil üst yapı çevre düzenlemesini yapan ekiplerimiz, kısa zaman içerisinde yolun açılarak halkımızın hizmetine girmesini sağlamış oldu.” şeklinde konuştu.

             Asi Nehri kenarında açılan yolun devamında Sanayi Sitesine kadar bağlantısının önümüzdeki günlerde tamamlanacağını ifade eden Başkan Kimyeci, “Odabaşı mahallemizde imar yolunu açarak hemşehrilerimizin hizmetine sunduktan sonra aynı yolun devamı olan Sanayi sitesi bağlantısını tamamlamak üzereyiz.

             Odabaşı deresi üzerine kendi imkanlarımız ile menfez çalışmasını tamamlayan ekiplerimiz, önümüzdeki haftalarda üst yapıda yapacakları parke taş çalışması ile Sanayi sitemize ulaşımda alternatif bir yol kazanmış olacağız” dedi.

            Odabaşı Mahallesi sakinleri Antakya Belediyesi'nin yapmış olduğu yeni yoldan dolayı Başkan Kimyeci'ye teşekkür ederek, “Yıllar yılı açılmasını beklediğimi yol, sizlerin sayesinde açıldı. Artık çocuklarımız okula gidiş ve gelişlerde yaşanan sıkıntılar son buldu. Ulaşım açısından da bizlerde büyük rahatlık yaşıyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:50:55   

DOĞALGAZ LÜKS DEĞİL İHTİYAÇTIR

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, büyükşehir belediye meclisinde Doğalgaz konusunu gündeme getirdi. Başkan Kimyeci, Doğalgazın Antakya'ya gelmesi ile lükslükten çıktığına artık bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

            Son haftalarda doğalgaza abone olarak konutuna doğalgaz çekme hususunda vatandaşların yaşadığı sıkıntıları büyükşehir belediye meclisinde gündeme getiren Başkan Kimyeci,  “Özellikle Antakya ilçemizde doğalgaz konusunda son süreçte bir sıkıntı yaşanıyor. Doğalgaz ilçemize geldiği birçok yerde büyük bir heyecan uyandırdı. Doğalgazın önemini faydalarını yaşanan süreç sonrasında fark eden vatandaşlarımız doğalgazın konutlarına bağlanması yolunda sıkıntı yaşamaya başladı.

            Bugüne kadar şehrimiz genelinde yaklaşın 13 bin doğalgaz abonesi var. Ama bir o kadar fazlası yani 14 bin konut doğalgaz abonesi olmak için başvuru yapmış abone işlemlerinin yapılarak konutlarına doğalgazın bağlanmasını talep ediyor. Doğalgazın diğer yakıtlara göre ucuz olması, doğaya verdiği zararın çok az olmasından dolayı hemşerilerimiz evlerinde doğalgazlı bir yaşama yönelmek istiyor.

            İlimiz Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra bizler Antakya Belediyesi olarak doğalgazın konutlara geçirilmesi için her türlü kolaylık sağladık. Aksagaz firma yetkilileri ile karşılıklı kurulan temaslar sonrasında vatandaşlarımızın abone olması noktasında yaşanılan yoğunluğu önlemek üzere çalışmaya yöneldik.

            Şimdi bir sıkıntımız var büyükşehir belediye meclisi içerisinde bu sıkıntıyı çözerek herkesin doğalgazlı bir yaşam sürmesi yolunda hızlı adım atılması gerekiyor. Büyükşehir belediyesi bünyesinde kurulu bulunan Alt Yapı Koordinasyon Merkezinin biran önce konuya müdahil olması, kazı konusunda ruhsat verme olayını hızlandırma aşamasında vatandaşlarımıza yardımcı olmamız gerekir.

            Ayrıca Antakya Belediyesi olarak Doğalgazın kazı yaptığı cadde ve sokaklarda herhangi bir ücret almaksızın asfalt yaması ve parke taş döşemesi gerçekleştirdik” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:49:48   

Memurların hakkı yok sayılmış

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilciliği Vali Ürgen alanında toplanarak bordro yaktı.

            Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin bordro yakma eyleminde yaptığı konuşmada “Memurlarımızın hakları masa başlarında gasp edilmiş, sorunları yok sayılmış; 2 milyon 600 bin memur, 1 milyon 900 bin emekli adeta pazarlanmıştır.” dedi.

            Toplu sözleşme masası, memurlar adına pazarlık yapılan yerdir diyen Şahin şu açıklamalarda bulundu: “Sonuç itibarı ile basiretsiz, hesap bilmez, hak gözetmez, mücadele etmekten aciz, memurun yerine sahibinin sesi olanların imzaladığı toplu sözleşme, memur ve emeklilerinin tam 730 gününü çalmıştır.

            2014 yılında maaşlara yapılan 123 liralık zam; ortalama memur maaşında %5,2; en düşük memur maaşında %7,2; mühendis maaşında %3,7; avukat maaşında %4; doktor maaşında %3 artış demekti.

            Yani istatistiklere yansıyan enflasyon %8, cebimize yansıyan enflasyon en az %10 oldu.

            Geçen yıl dört kişilik bir aile için yapmak zorunda olduğumuz temel harcamalar tam 403 lira arttı.

            Kamu çalışanlarına 2014 yılı için verilen 123 TL dikkate alındığında, bir memur ailesi, geçtiğimiz yılı 280 lira zararla kapattı. Yaşanan bu erime ortalama olarak maaşlarda %12,56'ya denk geliyor. İşte biz, bu yüzden %12 ek zam istiyoruz. Gerçekler ortadayken hem Memnun-Sen, hem de iktidarın pişkin açıklamaları akıllara zarar veriyor.

            Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak 2013 Ağustos'undan beri, gerçekleri dile getiriyoruz. 

            Ay sonunu getiremeyen, borç batağında çırpınan, masada pazarlanan milyonlarca memurun, bordrosundan yükselen bu ateş, hem bu dünyada, hem öteki dünyada yalancıları, arsızları ve memur pazarlamacılarını saracaktır.” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:48:37   

Defne Belediyesi, çalışmalarına hız verdi

İl genelinde yoğun yağışların so-na ermesi ile birlikte Defne Belediyesi yol bakım ve onarım çalışmalarına hız verdi.

            Mevsim koşulları nedeni ile yol bakım çalışmalarının zaman zaman durduğuna işaret eden Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman “Son yılların en şiddetli yağışların yaşandığı kentimizde asfaltlama ve yol bakım çalışmaları konusunda yoğun çaba sarf ediyoruz, mevsim koşulları el verdikçe zarar gören yollarımızın bakım ve onarım çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz ”dedi.

            Sümerler Mahallesinde doğalgaz çalışması nedeniyle açılan kanalların Defne Belediyesi ekipleri ve Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla asfaltlama çalışmaları sürdüğüne dikkat çeken Başkan Yaman “Çekmece caddesinde Büyük Şehir Belediyesi işbirliği ile yapılan sıcak asfaltlama çalışmaları yağışların durmasıyla birlikte tekrar hız kazandı. Harbiye mahallemizde bir çok sokağa stabilize malzeme seriliyor, Dursunlu, Orhanlı, Turunçlu mahallelerimizde yol bakım çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:48:02   

Tortop, kömür dağıtım sahasını inceledi

Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop 2014-2015 kış sezonu kömür dağıtımı dolayısıyla mahallelerde kömür dağıtım sahalarında incelemelerde bulundu.

            Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop; 20 bin aileye 10 bin ton kömür dağıttıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Şu an yaşadığımız kış günlerinde Antakya Merkez ilçesindeki mahallelerde yardıma muhtaç ailelere kömür dağıtmaya devam ediyoruz. İlçemizde şu ana kadar, yirmi bin aileye on bin ton kömür dağıttık.

            Kalan ailelerde kömür dağıtımımız hızla devam ediyor, yakacak kömürü olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmesi halinde gerekli yakacak desteğini sağlayacağız, dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:46:57   

TÜRKMEN İNŞAAT, YORUM'UN YANINDA

İlimizin tanınmış inşaat firmalarından Türkmen İnşaat, Yorum Gazetesinin 23. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen şiir dinletisi ve tiyatro gösterisine katkıda bulunarak bir kez daha Yorum'un yanında yer aldı.

            Yorum Gazetesi imtiyaz sahibi Sadullah Ergin, dün Türkmen İnşaat firması sahibi Zeynel Abidin Türkmen'i ziyaret ederek ofisinde bir araya geldi.

            Türkmen'i 5 Şubat tarihinde düzenlenecek olan programa davet eden Ergin, “Zeynel Abidin Türkmen başarılı işadamlığı yanında yerel basının yanında olan değerli bir hemşerimizdir. Türkmen Ailesini etkinliğimizde görmek bizleri onurlandırır” dedi.

            Ergin'in bu nazik davetine teşekkür eden Türkmen, kurulduğu günden bugüne yanında olduğu Yorum Gazetesinin yine yanında olacağını belirterek yayın hayatında başarılar diledi.

(Yorum Haber Merkezi)


4 yıl, 3 ay önce / 16.01.2015 10:46:07