......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 252053
YORUM MANŞET
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar:  EMPERYALİZME KARŞI 15 TEMMUZ RUHUYLA DİRENECEĞİZEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği ifade ederek”Daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz” dedi.

  Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz diyen Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Son aylarda Türk ekonomisine karşı yapılan manipülatif saldırılar, Trump’ın twitter üzerinden yaptığı “Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’yle ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil” şeklindeki açıklamayla yeni bir evreye girdi. Aslında ABD başkanının bu açıklamaları aşikârın beyanından başka bir anlam taşımamaktadır. Zira biz, son zamanlarda ekonomimize karşı yapılan operasyonların emperyalizmin Türkiye’ye dönük olarak geliştirdiği “grand stratejinin” daha önce terör örgütleri eliyle gerçekleştirdiği saldırıların, 15 Temmuz işgal girişimi gibi bir taktiksel devamı olduğunu biliyoruz.

Mesele, rahip Brunson değildir, batmakta olan bir stratejidir. Ülkemizde bazı kesimlerin yaşadığımız süreci hâlâ Brunson üzerinden okumaya çalışmaları ve hatta hukuku hiçe sayarcasına “ver Brunson’u, krizden kurtul” kolaycılığı, 15 Temmuz’da büyük bir yenilgiye uğrattığımız emperyal güçlerin yeniden mevzi kazanmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Aslında mesele açık seçik bir şekilde karşımızda durmaktadır. Küresel emperyalizmin öncüsü ABD, kendi içindeki krizi gizlemek için dünya devletlerine savaş açmış durumdadır. Öte yandan, geçen yüzyıl ortasında Amerikan hegemonyasını sağlamak için sahaya sürülen bütün kavramlar ve bu kavramların kurumsal yapılarının güvenirliliği kalmamıştır.

Bu hakikati göremeyenlerin, geçen yüzyıl askeri ve siyasi darbelerle ülkemize yerleşen vesayetin dilinden kurtulamayanların, Amerikan hegemonyasının/emperyalizminin temel aygıtlarından biri olan ve “küresel rezerv para” olarak deklare edilen doları tek hakikat olarak görmeleri de kaçınılmazdır. Onun içindir ki, vesayet döneminde oluşan ezberle konuşanların milletimizin hilafına kurdukları cümleler bizim için felaket tellallığı mesabesindedir.

Bütün bunlardan hareketle, emperyalizmin yaşadığı krizin oluşturacağı muhtemel yıkıntılardan kurtulmanın ve son yıllarda bütün olumsuzluklara, bütün saldırılara rağmen adım adım hayata geçirdiğimiz güçlü ve büyük Türkiye idealinin tam anlamıyla tecellisinin sağlanmasının tek yolu, toplumsal dayanışmamızı koruyarak devlet ve millet birlikteliğini güçlendirmektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, küresel baronların ve onların ekonomik tetikçileri olarak gördüğümüz bazı uluslararası kuruluşların manipülatif saldırılarına karşı hükûmetimizin oluşturduğu direniş hattına şimdiye kadar olduğu gibi bütün gücümüzle katkı verdiğimizi ilan ediyoruz.

Yaşasın bağımsızlık, yaşasın millî ekonomi, var olsun güçlü ve büyük Türkiye” dedi.

(Haber Merkezi)

İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER
İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLER

 İYC’DEN HAYIRLI FAALİYETLERToplum yararına hayırlı hizmetlerde bulunan İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi, istişare ve dayanışma amaçlı toplantı düzenleyerek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilerde bulundu.

Pazar günü Antikhan Plaza’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Müftü vekili Mehmet Emin Okuyucu, İŞ-Kur Müdürü Ziya Yüksel, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, HBB Meclis Üyesi Cengiz Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Bayram Keser’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere hitap eden İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şube Başkanı M.Hanifi Tuncer, “İlim Yayma Cemiyeti bir cemaat değil cemiyettir. Topluma faydalı, Çanakkale ruhu taşıyan nesiller yetiştirmeyi hedeflemiştir, bu inanç ve azimle İlim Yayma Cemiyeti sadece Türkiye’de 176 şube,195 yurt ve 30 bin öğrenciyle hizmetine devam etmektedir. Bu yurtlarımızda yıllık 20 bin faaliyet yapılmaktadır. İlim Yayma Cemiyetinin dışında ayrıca 73 yılında 98 kişilik bir grup tarafından İlim Yayma Vakfı da kurulmuştur, akademik çalışmaları desteklemektedir. İlim Yayma Cemiyeti Hatay’da kuruluşunun hemen ardından Habib-i Neccar gibi önemli bir şahsiyet hakkında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve her yıl Habib-i Neccar hakkında gençlere oyunlar sergilemekte ve gençleri bilinçlendirmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik Arapça başta olmak üzere tefsir, Fıkıh, Hadis, İslam hukuku gibi dersler verilmektedir. Yine akademik çalışmalara yönelik öğrencilerimize yabancı dil kursları verilmektedir, halka açık haftalık sohbetler Hadis ve Tefsir dersleri devam etmektedir ayrıca akademisyen hocalar tarafından verilen seminerlerle halkı bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Düzenlenen istişare toplantısında MKÜ Rektörü Kaya, AK Parti İl Başkanı Güler ve Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’de cemiyetin yapmış olduğu hizmetlere teşekkür ederek hayırlı faaliyetlerde daima yanlarında olacaklarını ifade etti.

(Yorum Haber Merkezi)

YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR
YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

  YAYLADAĞI FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün düzenlenecek programlarla başlıyor. Pazar günü yapılacak Aba Güreşi festivali ile festivalin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı Belediyesi organizasyonu ile düzenlenecek olan 18. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali bugün başlıyor.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, 3 gün sürecek olan festivalde birbirinden farklı etkinlikler ile kutlamaların yapılacağını belirterek “Yedi Pare top atışı ile başlayacak program aba güreşleri ile devam edecek.” dedi.

Güreş müsabakalarında toplam 6 bin 400 TL para ödülü yanında 98 adet çeyrek altının ödül olarak dağıtılacağını delirten Başkan Kalkan ve Güreş Ağası Mustafa Sayın, amaçlarının Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek olduğunu söylediler.

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan “Türkiye’de son yıllarda yaşanan özellikle terör olayları, yurt dışı terör odaklı Türkiye üzerinde yapılan oyunlar ve Hatay’da da Suriye olayı ile birlikte bu bölgede insanların artık rahat nefes alıp verecekleri, huzur içerisinde yaşayacakları ortamı sürekli arıyor. Ama bu tür sosyal etkinlikler, festivaller insanlarımızı bu tür olumsuz atmosferden kurtarıp, daha olumlu, iyi şeyler düşündürüyor.  Bu yılda 3-5 Ağustos tarihleri arasında geleneksel hale gelen festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizin esası aba güreşidir.  Hatay genelinde aba güreşi yaygın ama anavatanı Yayladağı diyoruz. Türk sporunun vazgeçilmezlerinden olan aba güreşini topluma kazandırmak, gençlerin ilgisini arttırmak ve Türkiye’de ve Dünya’da aba güreşini bilinir hale getirmek için yaptığımız çalışmadır.

3 Ağustos Cuma günü (Bugün) Yedi Pare top atışı ile başlayacak olan festival, aynı gün Atatürk Anıtı programı, festival açılışı, satranç ve dama yarışması ile son bulacak. 4 Ağustos Cumartesi günü  (Yarın) çocuk etkinliği ile start alacak olan festival, uçurtma şenliği, amatör bisiklet yarışması, halı saha minikler final maçı, toplu nikah töreni ve düğün ile gün tamamlanacak. Festivalin son günü ise güreş programı ve güreş müsabakaları ile başlayacak ve yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

CUMA GÜNÜ

13.00: Yedi Pare Top Atışı

13,30: Atatürk Anıtı Programı

14.00: Festival açılışı (Belediye önü)

15.00: Satranç & Dama Yarışması (Belediye Önü)

CUMARTESİ GÜNÜ

11.00: Çocuk etkinliği Animasyon (Çok Amaçlı Salon)

12.30: Uçurtma Şenliği (İlçe Stadyumu)

15.00: Amatör Bisiklet Yarışması (Belediye önü)

16.00: Halı Saha Minikler Final Maçı (Avcılar Çeşmesi)

19.00: Toplu Nikah Töreni (Hükümet Konağı Önü)

20.00: Düğün (Hükümet Konağı önü)

PAZAR GÜNÜ

08.00: Güreş programı (Tartı)

10.00: Güreş Müsabakaları (Şenköy Güreş Alanı)

19.00: Ödül Töreni

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.
DİKKAT BUGÜN SON GÜN 7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.

DİKKAT BUGÜN SON GÜN  7143 sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni süre bugün sona eriyor.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, bu kanuni fırsattan tüm Hatay halkının mutlaka faydalanmalarını isteyerek, 7143 sayılı kanun ile vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunduğunu ve bu fırsattan bütün Hatay halkının faydalanmasını istedi.

7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor diyen Erol, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştılar. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz.

Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN ÖDEMEDE % 25 İNDİRİM

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

Yapılandırma kanunuyla;  vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR
Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYOR

  Antakya Belediyesi’nden Sosyal Belediyecilik  YARDIMLAR KAPIYA KADAR GELİYORAntakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetlerine bir yenisini ekleyerek Mobil Paylaşım aracını hizmete soktu. Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi kapsamında hayırseverler tarafından yapılan giysi, ev eşyası, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri gibi yardımlar mobil paylaşım aracılığı ile her gün farklı bir mahallede yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını temin etmelerini sağlayacak.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ihtiyaç sahibi vatandaşların Odabaşı Ek Hizmet Binası içerisindeki mağazaya gelmelerine gerek kalmadan kapılarının önüne kadar gelen Mobil Paylaşım aracından 7 parçadan oluşan giyim yardımlarını temin edebilecekleri belirtildi.

Veren elin, alan eli görmediği, alan elin mahcubiyet yasamadan ihtiyacını temine ettiği Kardeşinle Sevgiyle Paylaş projesi her geçen gün daha çok yoksul vatandaşa yardım eli uzatırken, hayırseverlerin desteklerini bekliyor.

Yapılan açıklamaya göre Mobil Paylaşım aracı son olarak Açıkdere Mahallesi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşların kapılarına kadar giderek yardımlarını teslim etti.

(Haber Merkezi)

Utku Acun'a Hemşehrilik beratı

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Meclisi, Aralık ayı olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere Meclis Salonunda toplanarak, şehrimizin eski valilerinden Utku Acun'a Hemşehrilik Beratı takdim etti.

            Meclisin açılışında gündemdeki maddelerin görüşülmesine geçilmeden önce söz alan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş: “Daha önceki toplantılarda almış olduğumuz bir karar vardı. Hatay'da en uzun süre görev yapan, 25. valimiz Sayın Utku Acun'a Hemşehrilik Beratı'nı takdim edeceğiz. Bu törenin gerçekleşmesi için Meclis'e ara vereceğiz.” diyerek salondan ayrıldı.

            Hatay eski Valisi Utku Acun ve şu anda valilik görevini yürüten Ercan Topaca ile tekrar salona dönen HBB Başkanı Savaş “Bizi kırmayıp gelen valilerimize teşekkür ederim. Sayın Valimiz Ercan Topaca Bey de çok kısa önce Hatayımıza geldi ama; Hatay'ın yapısını anlayıp bütün Hatay'ı kucaklayan, hepimize güven veren yapısıyla hepimizin saygısını kazandı. Bu iki kıymetli devlet adamını bu salonda görmekten dolayı çok mutluyum. Çalıştığı 6 yıllık dönemde tartışmasız herkesin sevgisini ve saygısını kazanan Utku Bey'e Meclis olarak hemşehrilik payesi vermek istedik ve bunu da şimdiki Valimiz ile beraber yapmak istedik.” dedi.

            Daha sonra duygu ve düşüncelerini paylaşması için kürsüye çağrılan Hatay eski Valisi Utku Acun: “Böyle bir günde, bu ortamda sizlerle birlikte olduğum için duygu yoğunluğu yaşıyorum. İnanın ne söyleyeceğimi bilemiyorum. 17 yıl sonra bana böyle bir onuru yaşattığınız için hepinize ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu ömrüme bir katkı daha sağladığınız için Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere hepinize çok teşekkür ederim.” dedi.

            Utku Acun'un sözlerinden sonra yerel yönetimler ve Hatay'ın yönetimi konusunda kısa bir konuşma yapan Hatay Valisi Ercan Topaca, böyle bir ortamda bulunmaktan ötürü yaşadığı mutluluğu belirtti.

            Fahri Hemşehrilik Beratı'nı HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş ve Hatay Valisi Ercan Topaca'dan alan Utku Acun'un duygulandığı görüldü. Bunun yanında her iki valiye de Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin simgesi olan, her yaprağında ayrı bir barış ve sevgi olan zeytin dalı rozeti hediye edildi. Ayrıca HBB Başkanı Savaş, Hatay Valisi Ercan Topaca'ya HBB Kültür Yayınları'ndan çıkan 'Osmanlı Belgeleri Işığında Antakya' isimli kitabı hediye etti.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 12.12.2014 10:51:05   

HALKIMIZ HİZMETE DOYACAK

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya halkının hizmete doyacağını söyledi.

            Karlısu Mahalle Muhtarı Mehmet Doğru ve Karlısu Mahallesi esnafına ziyaret gerçekleştiren Başkan Kimyeci, Antakya Belediyesi tarafından Karlısu Mahallesinde hizmetlerin eksiksiz yerine getirileceğini belirtti.

            Fen İşleri Müdürü Nihat Tazeaslan'ın da yer aldığı ziyarette Başkan Kimyeci, Karlısu Mahallesi esnafını tek tek dolaşarak hal hatır sordu, karşılıklı fikir alış verişinde bulundu. Karlısu Mahallesi Muhtarı Mehmet Doğru ve mahalle sakinleri, Başkan Kimyeci'nin yapmış olduğu ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Antakya Belediyesi tarafından yürütülen hizmetlerden dolayı Başkan Kimyeci'ye teşekkür eden mahalle sakinleri, “Antakya Belediyesi'nin mahallemize yönelik yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Başkanımız sayın İsmail Kimyeci'ye teşekkür ederiz. Parke taş çalışması, genel anlamda yapılan temizlik hizmeti ile camilerimizin ayda bir temizlenmesi gerçekten çok güzel bir hizmettir.” şeklinde konuştular.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hizmetlerin 95 mahalle genelinde yapıldığını ifade ederek, “Antakya Belediyesi olarak bizler, her zaman halkımızın yanındayız. Çalışmalarımıza tam hız devam ediyoruz. Ekiplerimiz şehrimizde bulunan 95 mahalleye aktif bir şekilde hizmet götürüyor. Kimsenin kuşkusu olmasın Antakya halkı hizmete doyacak.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 12.12.2014 10:50:32   

Havaalanının sefer sayısı arttırılmalı

İş Dünyası SİAD'lar Platformu Üyeleri (HASİAD-HAGİAD-BİRSİAD) Hatay-Ankara sefer saatlerinin yeniden düzenlenmesi ve sefer sayılarının arttırılması ile ilgili havaalanını ziyaret etti.

            Ziyaret kapsamında öncelikle Devlet Hava Meydanları İşletmesi Hatay Havaalanı Müdürü Metin Keskinöz'ü daha sonra da Türk Hava Yolları Hatay Satış Müdürü Mehmet Murat Gürçay'ı ziyaret etti.

            İş Dünyası SİAD'lar Platformu adına söz alan HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halit Yağcıoğlu, “Hatay'daki işadamlarının Ankara'ya olan seyahatlerinde havayolunu kullanmaları konusunda ciddi sıkıntıları var. Çünkü Anadolu Jet'in Hatay-Ankara arası tarifeli uçak saatleri ne gidişe ne dönüşe uygun değildir. Bağlı olduğumuz derneklerin üyeleri adına daha önce uygulanan sabah gidiş akşam dönüş seferlerinin tekrar uygulanmasını talep ediyoruz.” dedi.

            Hem Keskinöz hem de Gürçay, önce konu ile ilgili teknik detayları geniş kapsamlı anlatarak işadamlarının taleplerini önemsediklerini, kurum olarak müşteri memnuniyetini ön planda tuttuklarını ve bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 12.12.2014 10:49:52   

Toplanan inek sütü miktarı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Ekim 2014 verilene göre toplanan inek sütü miktarı arttı.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki aya göre %0,5 arttığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,4 artış, inek peyniri üretimi %0,5 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %2,2 artış gösterdi.

            Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, 2014 yılı Ekim ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre %1,1 azalış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre %0,4 artış gösterdi.

            Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,3 azalış, inek peyniri üretimi %10,3 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %26,7 azalış gösterdi.

            Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi 2014 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,3 azalış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 artış gösterdi.

            Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,5, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.” denildi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 12.12.2014 10:48:38   

PARKLAR TEMİZLENİYOR

Antakya Belediyesi daha temiz bir Antakya için yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda, çocukların sağlığına verdiği önemle tüm parklarda geniş kapsamlı temizlik çalışmaları yürütüyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlara yer verildi; “Daha temiz bir Antakya için yürütülen temizlik çalışmalarımız gece gündüz demeden sürüyor.

            Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz şehir genelinde yürüttükleri çalışmalarında cadde, sokak, ana arterler, moloz yığını bulunan parseller, cami ve ibadethaneler, okul bahçeleri ve metruk ev temizliklerine devam ediyor. Bunların yanı sıra çocuklarımızın sağlığı düşünülerek şehir genelinde bulunan tüm parklarda kapsamlı temizlik çalışmaları yürütülüyor.

            Şehirdeki tüm parkların temizliği Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimizce yapılırken, diğer yandan bakım ve onarımları, yeşillendirme, çim biçme ve çiçek ekme çalışmaları da Park ve Yeşil Alanlar Birimimizce karşılanıyor. Öte yandan 4 yeni parkımızın da şehrimize kazandırılması noktasında yürütülen çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor.”

            Antakya Belediyesi yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda DSİ Parkı başta olmak üzere, Hacı Kemal Çil Parkı, Cemal Baki Parkı ve Recep Tayyip Erdoğan Parkı'nın temizlik ve bakım çalışmaları tamamlanırken, şehirde bulunan diğer tüm parkların temizlik çalışmaları da eş zamanlı olarak devam ettiği bildirildi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 12.12.2014 10:46:32   

Gıda denetimleri sürüyor

Yılbaşının yaklaşması ile gıda ürünlerindeki tüketim satışı artarken bu durumu dikkate alan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, tüketicilerin herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için denetimlerini sıklaştırdı.

            Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi Alo 174 ve diğer kanallara gelen şikâyetlerin üzerinde durulduğunu belirterek şu bilgilerde bulundu:

             “Bu dönemde özellikle pastaneler, unlu mamulleri, çerezcileri ve toplu tüketiminde hizmet veren iş yerlerinde gıda maddeleri alım satımı arttığından, halkın sağlığının korunması ve güvenilir gıdaya ulaşmalarının sağlanması amacıyla bu sektörlerde yapılan denetimlerin artarak devam edecektir.

            Antakya merkez olmak üzere 15 İlçe Müdürlüğünde ve İl Müdürlüğünde denetimlerin artmış olup, Alo 174 ve diğer kanallarla gelen şikâyetlerinin üzerinde önemle durularak, toplumumuz bu yönde giderek bilinçleniyor.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 12.12.2014 10:45:05   

Paintball ile stres attılar

Hatay'da çeşitli basın yayın organlarında çalışan gazeteciler, son 20 yıldır dünyada yaygın bir şekilde oynanan, ülkemize sadece 5 yıl önce girmiş olan "Paintball" ile stres attı.

            Antakya ilçesi Alaattin Mahallesi'nde oluşturulan özel alanda takım ve strateji oyunuyla stres atan gazeteciler doyasıya eğlendi.

            Özel kıyafetler, maske ve boyalı silahlarla oynanan paintball ile gazeteciler önce iki takıma ayrıldı.

            Bariyer, koruma ve engellerin yer aldığı özel alanda vurulmadan senaryo gereği ortaya konan bayrağı önce almaya çalışan gaze-teciler, hem hedefe ulaşa-bilmek hem de vurulmamak için büyük çaba harcadı.

            Hakemin kontrolünde oynanan oyun ile gazeteciler, hem çalışma stresinden uzaklaştı hem de doyasıya güzel bir vakit geçirdi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 12.12.2014 10:43:40   

BÜYÜKŞEHİR YEŞİLİ KORUYOR

Kentimizin simge yapılarından biri olan Ulu Camiinin arka bahçesinde, mezarlıkların bulunduğu bölümde yer alan yaklaşık 17 metre yüksekliğindeki palmiye ağacının budanabilmesi için 2 aşamalı işlem yapıldı.

            Hem budama alanında bulunan tarihi mezarlara zarar vermemek, hem de 17 metre yüksekliğindeki palmiye ağacının budama ve bakım çalışmasını sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için, çalışmalar son derece dikkatli bir şekilde sürdürüldü ve iki günde tamamlandı.

            Çalışan personelin rahat hareket edebilmesi ve alt dallarda sağlıklı budama yapılabilmesi için ağacın etrafına inşaat iskelesi kurulurken, ikinci aşamada Caminin Cindi Hamamı tarafına merdivenli itfaiye aracı yerleştirilip budama tamamlandı. Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi ekiplerince yapılan bu özverili çalışma çevredeki esnaf ve vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 12.12.2014 10:43:04   

Temiz bir Defne için çalışıyoruz

Defne Belediyesi temizlik çalışmalarına hız kesmeden devam ederken Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman temiz bir Defne için çalıştıklarını vurguladı.

            Son haftalarda ağırlık verilen moloz yığınlarının kaldırılması çalışmaları sürdürülürken, Defne genelinde cadde ve sokakların temizlenmesine de periyodik olarak devam ediliyor. Defne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ana yolların kenarlarında biriken toprak ve çeşitli atıkların kaldırılması, yerleşim bölgelerindeki boş arazilerin temizlenmesi ve çöp konteynırlarının bakımı ve dezenfekte edilmesi çalışmalarını da titizlikle sürdürüyor.

            Temizlik İşleri Müdürlüğünden alınan bilgilere göre son dönemde yoğun olarak sürdürülen çalışmalar ve bölgelerden bazıları şöyle; Harbiye genelinde molozların kaldırılması, yol kenarlarında biriken atıkların temizlenmesi, ağaçların budanması ve yabani otların kesilmesi çalışmaları programlı bir şekilde devam ediyor. Ayrıca Şelaleler Bölgesinde boş arazilerin temizlenmesi, yol kenarlarındaki toprak ve molozların kaldırılması, çöplerin toplanması ve çöp konteynırlarının bakımının sağlanması da devam eden çalışmalar arasında.

            Aşağıokçular'da İlçe Sağlık Müdürlüğü önündeki ana caddenin detaylı temizliği yapılırken, bölge genelinde moloz yığınları ve yol kenarlarında oluşan çamurlar kaldırılarak çevrenin temizliği sağlanıyor.

            Dursunlu Mahallesi'nde de devam etmekte olan ana cadde kenarlarının detaylı olarak temizlenmesinin yanı sıra yağmur suyu kanallarının da temizliği yapılıyor.

            Sümerler'de mahalle sakinlerinin talebi ve şikayetleri üzerine binalar arsında bulunan boş arazideki otların biçilmesi, atıkların temizlenmesi ve toprak yığınının kaldırılması çalışmaları ise tamamlanmış durumda.

            Yoğun olarak devam eden temizlik çalışmaları ile ilgili olarak Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman; “Defne halkına temiz ve sağlıklı koşullara sahip bir çevre sunabilmek için temizlik çalışmalarına hiç ara vermeden devam ediyoruz. Rutin çalışma programının yanı sıra ekiplerimiz sorunların tespit edildiği ve aynı zamanda vatandaşlarımızdan bize ulaşan taleplere göre bölgelere yönlendiriliyor. Detaylı temizlik çalışmalarımız her zaman aynı titizlik ve hassasiyetle devam edecek.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 11.12.2014 11:10:04   

Hasan Kaya'ların tarihi buluşması

Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyesi Yorum Gazetesi muhabiri Hasan Kaya geçtiğimiz günlerde Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörlüğü'ne atanan Prof. Dr. Hasan Kaya'yı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

            Gazeteci Kaya adaşı olan Rektör Kaya'ya hayırlı olsun ziyaretinde yaptığı konuşmada; “MKÜ rektörlüğüne atanmanızdan onur ve gurur duydum. Gazeteci olarak sizlere her türlü katkı vermeye hazırım. Yeni göreviniz hayırlı uğurlu olsun, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

            Rektör Kaya'da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Basın bizim için çok önemli bir araç. Basına kapımız her zaman açık. Eksiğimiz ve yanlışlarımız olursa bizi uyarın. Görevde kaldığımız süre içerisinde var gücümüzle çalışacağız. Üzerimize düşen ne gibi görev varsa her zaman hazırız.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)


3 yıl, 11 ay önce / 11.12.2014 11:06:22