......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 256509
YORUM MANŞET
AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ
AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİ

AK PARTİ, SEÇİM ÇALIŞMALARNA HIZ VERDİYerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte siyasi partiler çalışmalarına ve istişare toplantılarına hız vermeye başladılar.

Kırıkhan’daki 73 Mahalle muhtarlarıyla sabah kahvaltısında bir araya gelen AK Parti heyeti, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için Mahalle muhtarlarından seçimlerde destek istedi.

Kırıkhan Muhtarlar Derneğinin düzenlediği Muhtarlarla Buluşma Programına AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkan vekili İbrahim Cihangir, Muhtarlar Dernek Başkanı Süleyman Durgun, Ak Parti Yönetim kurulu üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Hatay Milletvekilleri toplantıda birlik beraberlik mesajları verirken ortak bir dille mahallelerin sorunları, çiftçi ve esnafların istekleri ile vatandaşların taleplerinin dinlendiğini ve bu sorunların en kısa zamanda çözümlenmesi için gereken adımların atıldığını ifade etti.

Özellikle çiftçilerin sulama sorunlarının 31 Temmuz itibarıyla tarihe karıştığına ve bütün sorunların her zamanki gibi birlik ve beraberlik içerisinde çözeceklerini dile getiren AK Parti Hatay Milletvekilleri, 31 Mart 2018 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin Hatay’da yapılacak yerel ve genel hizmetler için çok önemli olduğunu ifade ederek yerel yönetim seçimleri için mahalle muhtarlarından ve Hatay halkından hem Büyükşehir hem de ilçe belediye başkanlıkları için oy desteği istedi.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ise toplantıda yaptığı konuşmada 31 Mart 2014 yerel seçimlerinde vatandaşlarımıza söz verdiği hizmetlerin tamamına yakınını hizmet ekibiyle birlikte gerçekleştirildiğini, mahallelerin kalan eksiklikleri bildiğini ve yerel seçimlerden önce bitirmek için ekip olarak ellerinden gelen bütün gayretleri gösterdiklerini ifade etti.

Birlik, beraberlik ve istişare toplantısı günün anısına toplu fotoğraf çekilmesi ile son bulurken Kırıkhan’daki istişare gezileri; mahallelere yapılan ziyaretler, düğün ve taziye ziyaretleri ile son buldu.

(Haber Merkezi)

BÖLGESEL KALKINMADA GÜÇBİRLİĞİ
BÖLGESEL KALKINMADA GÜÇBİRLİĞİ

BÖLGESEL KALKINMADA GÜÇBİRLİĞİ

Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi odaları birleşiminden oluşan Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu, Gaziantep Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde 15. kez toplandı.

Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve TOBB Odalar ve Borsalar Daire Başkanı ve TOBB Başkanlık Özel Müşaviri Hasan Erbay da katılırken, yapılan toplantıda Türkiye’nin son yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu ortaya çıkan durumu değerlendirildi.

Bölgedeki 7 ilin odalarından oluşan platform hakkında açıklamalarda bulunan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, "Platform 7 Odanın bir araya gelmesi ile oluşturuldu ancak ilerleyen dönemde bölgemizdeki Kalkınma ajansları da bu oluşuma dahil oldu. Ve bugün de çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden temsilciler var ki bu bundan sonra çok daha güçlü olacağımızı gösteriyor. Ben bu vesile ile TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Sayın Zeki Kıvanç ve TOBB Odalar ve Borsalar Daire Başkanı ve TOBB Başkanlık Özel Müşaviri Sayın Hasan Erbay’a hoş geldiniz diyor, destekleri için teşekkür ediyorum.

Platformun kuruluş amacının tek kelime ile ifade edecek olursak, adından da anlaşılacağı üzere amaç güç birliği oluşturmak. Üyelerimiz için, şehirlerimiz için, bölgemiz için ve nihayetinde ülkemiz için güç birliği yapmak. Biliyorsunuz bölgemiz önemli bir turizm, sanayi ve ticaret potansiyeline sahip. Birlikte bu potansiyeli işleyebilecek projeler geliştirmeyi, ortak sorunlarımıza çözüm üretmeyi hedefliyoruz. Bölgedeki şehirler olarak yarışmak değil, “kazan kazan” felsefesi ile şehirler arasında sinerji yaratmaya çalışıyoruz. Bölgesel kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak, turizm, gastronomi, kültür vb gibi alanlarda ortak projeler hazırlamak, bölge ekonomisinin gelişimine yönelik işbirliği yapmak için bir aradayız. Çözülmesi gereken Ortak sorunlarımız, parlatılması gereken ortak değerlerimiz var. Bugüne kadar yapılan her toplantıda bu değerler ve sorunlar ele alındı" ifadelerini kullandı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, "Sizden gelen önerileri, talepleri hükümetimize aktarmak bizim asil görevimizdir. Sıkıntılarımızın olduğunu biliyoruz. Bu yılın başından beri Türk Lirası yaklaşık yüzde elli değer kaybetti. Ama bu kur hareketi başladığı andan itibaren biz teyakkuz halindeyiz. Büyük atılımlar gerçekleştireceğimizden kimsenin tereddüdü olmasın. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına girme hedefine doğru ilerlemeye devam edeceğiz. Bütün çabamız insanımıza, sanayicimize, esnafımıza, işçimize, memurumuza güzel haberlerle gelmek içindir" diye konuştu.

(Haber Merkezi)

TERÖRİSTLERE YARDIM EDEN KAÇAKÇILAR, YAKALANDI
TERÖRİSTLERE YARDIM EDEN KAÇAKÇILAR, YAKALANDI

TERÖRİSTLERE YARDIM EDEN KAÇAKÇILAR, YAKALANDIZeytindalı Harekâtında Piyade Üst. Teğmen Oğuz Kaan Usta ile Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi eylemine ilişkin olarak Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında teröristlere yardım ettikleri belirlenen kaçakçılar yakalandı.

Yakalanan kaçakçılar, Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan Hatay Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine tutuklanmaları talebiyle sevk edilirken 5 kişi tutuklandı 1 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol altına alınmasına karar verildi.

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada “23 Ocak 2018 tarihinde Zeytindalı Harekâtının 4'ncü gününde Piyade Üst. Teğmen Oğuz Kaan Usta ile Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi eylemine ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen 2018/18327 soruşturma kapsamında; P. Üst. Teğ. Oğuz Kaan Usta ile P. Uzm. Çvş. Mehmet Muratdağı'nın şehit edilmesi eylemine katıldıkları iddiası bulunan dokuz şüpheli Hatay 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin 18/09/2018 tarihli 2018/407 sorgu sayılı kararıyla, iki şüpheli de Hatay 1. Sulh Ceza Hâkimliğinin 26/09/2018 tarih ve 2018/401 sorgu sayılı kararıyla olmak üzere; toplamda 11 şüpheli tutuklanmış,

Yürütülmekte olan soruşturma kapsamında tutuklanan şüpheliler ile işbirliği içinde Hatay/Afrin sınır bölgesinde kaçakçılık faaliyetinde bulundukları iddiası bulunan 6 şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından 01 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alınmış, Kolluk ve Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadelerinin alınmalarına müteakip "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan Hatay Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine tutuklanmaları talebiyle sevk edilmiş;

Hatay 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin 03/10/2018 tarih ve 2018/432 sorgu sayılı kararı ile;

5 şüpheli şahsın tutuklanmasına, 1 şüphelinin ise tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol altına alınmasına karar verilmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

HATAY, İSTANBUL’DA ZİRVEDE
HATAY, İSTANBUL’DA ZİRVEDE

HATAY, İSTANBUL’DA ZİRVEDEHatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) tarafından, Hatay Valiliği himayelerinde İstanbul Maltepe etkinlik alanında düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri, başarılı bir organizasyonla sona erdi.

26-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Hatay Tanıtım Günleri’ne Hatay Valisi Erdal Ata, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Şanverdi, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) Başkanı İbrahim Güder, İlçe Belediye Başkanları, HATDEF Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve onbinlerce ziyaretçi stantları gezerek Hatay ilinin kültürünü ve gastronomisini tanıma fırsatı elde etti.

İlk iki günü yağmur ve soğuk havanın azizliğine uğrayan fuar etkinliği, havaların açılması ile birlikte özellikle Cumartesi ve Pazar günleri adeta ziyaretçi akınına uğradı.

Açılış töreninin ardından Kadıköy Meydanı’nda yapılan künefe şöleni, Yayladağı Şenköy Halk Oyunları gösterileri, Antakya Kına Ekibinin gösterileri, ünlü sanatçıların katıldığı konserler, yöresel ürünlerimizin satış stantları, el sanatları ürünlerin bulunduğu stantlar ziyaretçiler tarafından ilgiyle gezildi.

Başta HATİAB Başkanı İbrahim Güder olmak üzere, Adnan Dolapçıoğlu, Gökhan Ergüner, M.Ali Yüksel, Metin Kardeş ve HATİAB üyelerinin yoğun emek ve çabaları sonucu İstanbul’da düzenlenen Hatay Günleri, başarıyla gerçekleşerek hedefine ulaştı.

GÜDER: AMACIMIZ HATAY İLİMİZİN GÜZELLİĞİNİ TANITMAKTI

HATİAB Başkanı İbrahim Güder, Hatay Günlerini değerlendirme toplantısı yaparak basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Hatay ilinin güzelliklerini İstanbul’a yansıtmak olduklarını ve bu hedefe ulaşmaktan mutluluk duyduklarını belirten Güder, başta Hatay Valiliği, HBB, ilçe belediyeleri, STK’lar ve katkı sağlayan tüm Hataylılara teşekkür etti.

Organizasyonu düzenlerken ticari gelir düşünmediklerini, Hatay sevdalısı olarak hizmet gönüllülüğü esasıyla gece-gündüz demeden ekibiyle birlikte çalıştıklarını belirten Güder “Hatay ilimizi İstanbul’a ve tüm Türkiye’ye tanıtmak amacı güdüyoruz. Bu sayede ilimize gelen turist sayımızı arttırmak hedefindeyiz. Burada birer Hatay elçisidir. Yapılan etkinliğe siyasi partilerin üst düzey temsilcileri ve bürokratların katılması da bizi mutlu etmiştir.

5 gün süren etkinliğe emeği geçen tüm Hataylı hemşehrilerimize ve tüm gönüldaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.” dedi.

(Haber: S. Ergin)

İSTANBUL'DA
İSTANBUL'DA

İSTANBUL'DA Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) organizesinde, Hatay Valiliği himayelerinde İstanbul Maltepe etkinlik alanında düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri, görkemli bir şekilde başladı.

 30 Eylül’e kadar devam edecek olan fuarın açılışında, tanıtım amaçlı Kadıköy meydanında künefe şovu yapıldı. Yaklaşık 3 bin kişiye dağıtılan künefeyi almak için birbiri ile yarışan vatandaşlar, Şenköyü Halk Oyunları ekibi ile bol bol eğlendi.

İstanbul’da Hatay Günleri’nin açılışına Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Şanverdi, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) Başkanı İbrahim Güder, İlçe Belediye Başkanları, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninin ardından katılımcılar stantları gezerek Hatay’ın güzelliklerini ayrı ayrı inceleme fırsatı buldu.

İstanbul’da Hatay Günleri programı şöyle:

28 EYLÜL 2018 CUMA

11:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

12:00 Mozaik Yapımı Gösterisi

15:00 Ney Yapımı Gösterisi

16:00 Sine vizyon Gösteri- Hatay Tanıtımı

19:00 Konser- Grup Spontane (Maltepe Etkinlik Alanı)

20:30 Konser- Türküleri Hatay Han Müzik Topluluğu (Maltepe Etkinlik Alanı)

20:30 Medeniyetler Korosu Konseri- Cemal Reşit Rey Konser Salonu

29 EYLÜL 2018 CUMARTESİ

12:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

14:30  Ney Yapımı Gösterisi

15:00 Mozaik Yapımı Gösterisi

16:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

17:00 Konser- Hatay Ezgileri Grubu (Maltepe Etkinlik Alanı)

19:00 Konser- Türküleri Hatay Han Müzik Topluluğu (Maltepe Etkinlik Alanı)

20:30 Konser- Ahmet Selçuk İlkan (Maltepe Etkinlik Alanı)

30 EYLÜL 2018 PAZAR

13:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkartma Gösterisi

14:00 Yakma Gecesi ve Gelin Çıkarma Gösterisi

16:00 Kına Gecesi ve Gelin Çıkarma Gösterisi

17:00 Sinevizyon Gösterisi

18:30 Konser- Hatay Ezgileri Grubu (Maltepe Etkinlik Alanı)

19.30: Konser- Türkülerle Hatay

22.00: Kapanış

(Haber: S.Ergin)

ÖZGÜN BASKI RESİM SERGİSİ PRIME MALL'DA

Prime Mall Antakya'da sanatsal etkinlikler devam ediyor.

            10 Ocak Cumartesi günü başlayan ve 18 gün boyunca Antakyalı sanatseverlerle buluşacak olan  “Özgün Baskı” resim sergisi açılışı Prime Mall Antakya Sanat Galerisi'nde gerçekleşti.

            Farklı çalışmaların yer aldığı Türkan Kudsioğlu ve Faden Suzan Kudsioğlu'na ait resim sergisi açılışında kent halkı tabloları büyük ilgiyle incelediler.

            Prime Mall Antakya yetkilileri, tüm sanatseverleri yaşamın ve sanatın merkezine bekliyor. (Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:51:50   

HBB ASFALTLAMADA HIZ KESMİYOR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, hafta sonu olmasına rağmen Kumlu ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi'nde yapılan beton asfalt serme çalışmalarını yerinde inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

            Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Savaş, beton asfalt serme çalışmalarını yürüten ekibe kolaylıklar dileyerek, “Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanında olan her yolda ve her mahallede asfaltlama çalışması gerçekleştirerek, Hatay'ımızı düzgün ve tertemiz yollara kavuşturacağız.” dedi.

            Beton asfaltla tanışan ve mutlulukları yüzlerine yansıyan vatandaşlar ise, Başkan Savaş'a yapılan çalışmalardan ötürü teşekkür etti ve Başkan Savaş'la asfalt yol üzerinde yürüyüp fikir alışverişinde bulundular.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:51:17   

Vali Teoman İlkokulu'nun geleneksel dayanışma yemeğinde veliler ve öğretmenler bir kez daha kaynaştı

Çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerdir

            Vali Teoman İlkokulu Okul Aile Birliği, geleneksel hale getirilen birlik, beraberlik ve dayanışma yemeğini coşkulu bir atmosferde gerçekleştirdi.

            Vali Teoman İlkokulu Müdürü Emin Karagöz etkinlikte yaptığı konuşmada, “Gelecek çocukların, çocukları geleceğe hazırlayanda öğretmenlerdir.” dedi.

            Cumartesi günü Yaman Restoran tesislerinden düzenlenen dayanışma yemeğinde veliler canlı müzik eşliğinde doyasıya eğlendiler

            Vali Teoman İlkokulu Müdürü Emin Karagöz etkinlikte yaptığı konuşmada okul aile birliğinin çalışmalarından övgü ile bahsederek konuşmasına şöyle devam etti; “Tanışma, dayanışma, birlik ve beraberlik içinde olmanızdan seviniyoruz. Vali Teoman eğitimde öne çıkan bir okul olup önemli projelere imza atmıştır. Gelecek çocukların, çocukları geleceğe hazırlayanda öğretmenlerdir. Bu tip birlik ve beraberliği her zaman yapmalıyız.” dedi.

            Etkinlikte konuşma yapan okul aile birliği Başkanı Çiğdem Karakaya'da şunları dile getirdi: “Bugün burada okulumuz okul aile birliğince düzenlenen 'Dayanışma Yemeği' adlı etkinliğimizi yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Okulumuz okul aile birliği yönetim kurulumuz adına Sayın Müdürüm emeklerine paha biçilemez sevgili öğretmenlerimiz ve siz saygıdeğer veliler etkinliğimize hoş geldiniz.

            Tanışma ve dayanışma yemeğimizin düzenlenmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, velilerimize huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.

            Okul Aile Birliği olarak öğretmenlerimizi ve velilerimizi böyle bir organizasyonla bir araya getirerek aramızdaki bağları kuvvetlendirmektir.

            Biz Vali Teoman İlkokulu çatısı altında okul idaresi, öğretmen, öğrenci velisi ile bir aileyiz. Çocuklarımızın eğitim öğretim gördüğü, akademik bilgilerle donatılırken sosyalleştiği, hayata hazırladığı okullarımıza her alanda sahip çıkmalıyız. En değerli varlığımız olan çocuklarımızın bu çatı altında daha mutlu, daha huzurlu ve daha başarılı olmaları için üzerimize düşen görev ve sorumlulukları hakkıyla yerine getirmeliyiz.

            Günden güne başarısı, itibarı artan okulumuz bu yıl da büyük bir projeye imza attı. Yeni ortopedik sıralarla modern eğitim-öğretime daha sağlıklı, keyifli, renkli bir boyut kazandırıldı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:50:30   

MAKİNE İKMAL TESİSİ SANAYİ ESNAFINA DESTEK SAĞLAYACAK

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yeni sanayi sitesindeki Antakya Belediyesi Makine İkmal biriminin temelini atarak hizmetlerin eksiksiz olarak halkımızın ayağına kadar sunulacağını, makine ikmal tesisinin sanayi esnafımıza büyük destek sağlayacağını söyledi.

            Antakya Belediyesi Makine İkmal birimi temel atma törenine Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Antakya Belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ile çok sayıda davetli katılım gösterdi.

            Yeni Sanayi Sitesi son caddede temeli atılan Makine İkmal Birimi, 9,5 dönüm arazi üzerine 1 adet idari bina, 1 adet atölye ve yıkama, yağlama binası, 1 adet bekçi kulübesinden ibaret olduğunu belirten Başkan Kimyeci, “Makine İkmal biriminin temelini atmadan önce hem iki binamızı hem de sanayi sitesini sel ve su baskınlarına karşı iki adet 2x3 m genişliğinde 75 metre uzunluğunda trapez kanal yaptık. Önümüzdeki günlerde bir trapez kanal daha yaparak yağışlardan sonra oluşacak sel ve su baskınlarına böylelikle son vermiş olacağız. Sanayi sitesi esnafımız bizim için önemli esnaflar içinde yer almaktadır. Sanayi sitesi esnafımızın rahat bir ortamda çalışma yaparak ekmek kazanması şehir ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam edecektir.

            Bu tesis ile hem mevcut araçlarımızın bakımını, onarımını, eksiklerini giderebileceğimiz gibi iş makinalarımızın bakımı, onarımını yapacağız. Böyle büyük bir mekânın sanayi sitemizin içerisinde olmasını da esnafımızla destek konusunda çok önemsedik. Hayırlısıyla temelini atıyoruz. Buranın temelini atmakla kalmıyor yaptığımız trapezlerle 2500 iş yerinin bulunduğu sanayimizi su baskınlarından da korumuş oluyoruz. Tüm Antakya'mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, saygıyla selamlıyorum.” dedi.

            Yapılan dualar ve kurban kesimi sonrasında Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, butona basarak makine ikmal biriminin temeline beton dökme işlemini gerçekleştirdi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:48:56   

Yumurta üretim miktarı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kümes Hayvancılığı Üretimi, Kasım 2014 verilerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre %0,2 arttı.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre %8,9 tavuk eti üretimi ise %6,5 arttığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre %1,4 hindi eti üretimi ise %0,9 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre %1,7 arttı.

            Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %14 tavuk eti üretimi ise %16,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %1,5 hindi eti üretimi ise %5,5 arttı.” denildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:47:53   

ARSUZ'A YENİ İÇMESUYU HATTI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Arsuz ilçesinde yaşanan sel felaketinin yaralarını sarma çalışmalarının hızla devam ettiğini duyurdu.

            Genel Müdürlük, Arsuz ilçesinde aşırı yağışların etkisiyle sel ve su taşkınları yaşanan bölgelerde zarar gören içmesuyu hatlarının yenileme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. HATSU ekipleri Konacık, Arpa çiftlik, Beyköy, Hacı Ahmetli, Avcılar suyu mahalleleri ve kent merkezinde zarar gören bölgelere toplamda 3000 metrelik içmesuyu hattının döşeneceğini açıkladı.

            Su kesintilerinin yaşandığı bölgelere anında müdahale edildiğini bildiren HATSU İdaresi, ilçe genelinde 25 kişilik ekip oluşturulduğunu ve çevre bölgelerden takviye sağlanarak çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğü belirtildi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:47:00   

SAVAŞ:ÖNCELİĞİMİZ ALTYAPI VE ÜSTYAPI

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Kırıkhan'ın Alacağı Hizmetler Toplantısı'nda” yerel dinamikler ve yöneticilerle bir araya geldi.

            Yerel dinamiklerin büyükşehir için itici bir güç olduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Kırıkhan için ne yapabiliriz sorusuna en güzel cevabın, yerel dinamiklerden geleceğine inanıyorum. Kırıkhan'ın da diğer ilçeler gibi altyapı ve üstyapı hizmetlerine ihtiyacı var. Bu temel eksikler giderildikten sonra kültürel ve sosyal yapılara ağırlık vereceğiz” dedi.

            Kırıkhan Öğretmen Evi'nde düzenlenen toplantıya Başkan Savaş, yanı sıra CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, HBB Genel Sekreteri Oğuz Remzi Yılmaz, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil İbrahim Cesur, Kırıkhan mahalle muhtarları ve Kırıkhan'ın sivil toplum kuruluşları (STK) ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

            Yerel yöneticilerin farklı partilerde olabileceğini ama hizmet etme noktasında bunun engel teşkil etmemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Savaş, “Bizler rozetlerimizi bir kenara bırakıp 15 ilçeye hem huzur sağlama ve hizmet etme aşkıyla hareket ediyoruz” dedi.  

            Yer tahsis edildiği takdirde Kırıkhan'a yakışacak HATSU ve Büyükşehir Hizmet Koordinasyon Merkezi yapmaya hazır olduklarını da dile getiren HBB Başkanı Savaş, “Biz birbirimize ne kadar yakın olursak Kırıkhan kazanır, ilçeler kazanır, ilçeler kazanırsa Hatay kazanır” dedi.

            Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz da yaptığı kısa konuşmada, hizmet yolunda beraber yürüdükleri Başkan Savaş ve ekibiyle birlikte Kırıkhan'a neler kazandırılabileceğini konuşmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

            Yapılan konuşmaların ardından düzenlenen toplantı soru cevap şeklinde devam ederek yapılabilecek hizmetler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:46:12   

En büyük zenginliğimiz çocuklarımız

Reyhanlı'da Öğrenci Yurdu ve Kapalı Spor Salonu Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

            Tosyalı Ailesi tarafından Reyhanlı ilçesinde yaptırılacak olan Erol Ayhan Tosyalı Kız Öğrenci Yurdu ve Kapalı Spor Salonu'nun temeli düzenlenen törenle atıldı.

            Yapılan okullarla geleceğimizi teminat altına alıyoruz diyen Vali Topaca, “İyi bir nesil yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda yapılan okulumuzu, pansiyonu çok önemsiyoruz. Bir ülkenin refahı, sürdürüle-bilir gelişmesi için en önemli kaynak olan çocukları eğitmek çok önemlidir. Bizim en büyük zenginliğimiz çocuklarımızdır.” dedi.

            Temel atma törenine teşrif eden misafirleri selamlayarak söze başlayan Hatay Valisi Ercan Topaca, “Bugün temelini atacağımız Erol Ayhan Tosyalı Kız Yurdu ve Spor Tesisinin inşaatının kazasız,  belasız, öngörülen sürede bitirilmesini ve hizmete açılmasını diliyorum. Gerçekten dünyanın her yerinde, her köşesinde yatırımcımız var. Yatırım yapan, fabrika yapan, hem kendi ülkesinde hem gurbette koşturan, terleyen müteşebbislerimiz var. Ülkemiz için bu müteşebbis kaynağı çok önemlidir.  Bu anlamda onların önünü açmak, onların daha çok hayır yapmasını sağlamak da bizim devlet olarak yapmamız gereken en önemli husustur. Refah düzeyinin artması ve sürekli gelişmesi bu müteşebbislerin varlığına ve onlar için sağlıklı, kolay yatırım yapılabilir, çalışılabilir ortamın var olmasına bağlıdır. Onun için bizler inşallah hem bu okulları, yurtları yapacağız, yaptıracağız, hem de iş adamlarımızın da önünü açarak ülkemizin refah düzeyini, üretim kapasitesini, teknolojik gücünü de arttırmanın yollarını arayacağız.” dedi.

            Yapılacak olan yurt ve spor salonu hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ise, ”Reyhanlı ilçemiz son yıllarda yapılan yatırımlarla büyük oranda derslik sorununu gidermiştir. Yapılacak olan bu pansiyon özellikle eskiden köy statüsünde olan 31 adet uzak mahallemizde kız çocuklarının okullaşmasına büyük katkı sağlayacaktır. Spor salonu ise çevre okulların spor etkinliklerinde kullanılacaktır. Eğitim camiası adına hayırseverlerden katkılarını arttırarak sürdürmelerini talep ediyoruz.  Bu törene iştirak ederek eğitime desteğini gösteren katılımcılara teşekkür ediyoruz. “ dedi.

            Konuşmaların ardından Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun okuduğu dualar eşliğinde 300 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu ve kapalı spor salonunun temeli Hatay Valisi Ercan Topaca ve katılan protokolün hep birlikte ilk harcı koymasıyla atıldı.

            Törene Hatay Valisi Ercan Topaca'nın yanısıra Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali yardımcıları, İl Jandarma Komutan Vekili, İl Emniyet Müdürü, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve ailesinin yanısıra ilimizden hayırsever işadamları ile ilçe halkı ve öğrenciler katıldı.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:45:32   

KARDAN KAPANAN YOLLARI ANTAKYA BELEDİYESİ AÇTI

Geçtiğimiz hafta sonu etkili olan kar yağışı sonrası başta Antakya merkez olmak üzere Ha-tay'ın genelinde hayat olumsuz etkilendi.

            Antakya Belediyesi Fen İşleri ekipleri sorumluluk alanında olsun ya da olmasın vatandaşın mağduriyetini gidermek amacıyla karın etkisi altında kalan yollarda çalışmalarını gece gündüz sürdürdü.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlara yer verildi; “ Geçtiğimiz hafta sonu şehrin büyük bir bölümünü etkisi altına alan kar yağışı ile başta Antakya merkez olmak üzere pek çok mahallemize giden yollar kapandı. Antakya Belediyesi ekipleri, kar ilk etkilerini göstermeye başladığı andan itibaren önlemleri almak amacıyla daha önce köy olan mahallelerimizin yollarında kar küreme ve tıkanan yollarda yol açma çalışmalarını hummalı bir şekilde gerçekleştirildi. Sorumluluk alanımızda olsun ya da olmasın vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek amacıyla kar yağışı nedeniyle tıkanan yollarda yürütülen çalışmalarımız hafta sonu gece de devam etti. Antakya ilçesine ait Serinyol, Uzunalıç, Tahtaköprü, Maraşboğazı, Üçgedik, Kisecik, Karlısu, Gülderen, Yaylacık mahallelerinin yanı sıra Kuruyer mahallesinde bulunan çöp toplama merkezine giden yol ve Yayladağı ilçesine giden ana yolda ekiplerimiz yol çalışmalarına devam ediyor. Yapılan çalışmalar neticesinde gece boyu süren kar yağışına rağmen tıkanmalar ve buzlanmalar yaşanmadı. Bazı bölgelerde tıkanan yolları açan Antakya Belediyesi ekiplerinin zamanında yapmış olduğu müdahaleler, vatandaşlar tarafından takdir topladı.”

            Antakya Belediyesi ekipleri şehir genelinde yürüttükleri çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:43:25   

PAYAS BELEDİYESPOR:2-SAKARYASPOR:1

Spor Toto 3. Lig 2. Gurupta mücadele eden Payas Belediye Spor, ikinci yarı öncesinde kamp yaptığı Antalya'nın Belek İlçesinde aynı zamanda hazırlık karşılaşmaları yaparak ideal kadrosunu belirlemeye çalışıyor.

            Daha önce 2. lig takımlarından İnegölspor'u 3-0 yenen Mavi-Beyazlı ekip, Kadriye Limak tesislerinde oynadığı ikinci hazırlık karşılaşmasında 3. Lig ekiplerinden Sakaryaspor'u 2-1 mağlup etti. Payas Belediyespor'un gollerini Mehmet Türk ile Fuat Aydın atarken, Sakaryaspor'un tek sayısını ise Muhammet kaydetti.

            Payas Belediyespor Teknik Direktörü Can Güven, "Sakaryaspor karşısında oynadığımız karşılaşmada kamp kadromuzda bulunan tüm futbolcularımıza forma giydirdik. Renklerimize kattığımız yeni futbolcularımız kısa süre içerisinde bir birleriyle uyum sağlamaları bizleri sevindirmektedir" dedi.

(Haber Merkezi)


4 yıl, 1 ay önce / 13.01.2015 12:40:48