......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 234751
YORUM MANŞET
ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ
ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ

 ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ

Memur-Sen İl Temsilciliği üyeleri, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Ulus Meydanı'nda toplanan grup, Kur'an-ı Kerim okuyup dua ettikten sonra ellerindeki döviz ve Türk bayraklarıyla slogan atarak ABD'nin aldığı kararı protesto etti.

Grup adına konuşan Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hasan Urhan “Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor” dedi.

Tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık diyen Urhan, açıklamasına şöyle devam etti: “Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. 

"ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma” ve "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına” yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır.

ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır. Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli.

Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs, son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir. Muharref bir inancı kendisine payanda olarak kullanan ve batıdaki faşist düşüncelerden hız alan şiddet ideolojisi siyonizmin ateşine odun taşımak, nereden bakarsanız bakın akıl tutulmasıdır. Yüz yılı aşkın süredir Filistinliler’e karşı şiddet uygulayan Siyonist çetenin ideallerine bu derece destek çıkmak sadece akıl tutulmasıyla açıklanabilecek bir durum değildir elbette. Asıl neden kanlı müstebitlerin her ne olursa olsun iktidarlarını sürdürme stratejileridir.

İslam coğrafyasında günü kurtarma politikaları peşinde koşan devlet yöneticilerinin ikircikli tutumlarına karşı çıkarak, inancımızın ve tarihimizin bize verdiği güçle barışın sesini yükseltebiliriz. Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık, doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır. Bu konudaki inancımız ve kararlığımız tamdır.

Şimdi bu inancı ve kararlılığı fiiliyata dökme vaktidir. Kudüs’ün siyonizme başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için buradayız. Müstebitler de en çok bundan korkuyor. Emin olun ki Kudüs’e özgürlük haykırışı bunun için şiddetle susturulmak isteniyor. Eğer insanı özgürleştirecek söz söyleyebilirsek, müstebit iktidarlar yerle yeksan olur, özgürlüğün nefesi bütün dünyaya ulaşır.

Tam da bu yüzden Özgür Kudüs Tam da bu yüzden kahrolsun Siyonizm Tam da bu yüzden defolsun ABD Tam da bu yüzden Bağımsız Filistin. Bu inanç ve kararlılıkla Mescid-i Aksa’nın selamını alıyor, Kudüs ve Aksa’nın İslam’la kucaklaşması için haykırıyoruz. Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti… Yaşasın işgalden kurtulmuş Kudüs şehri.” dedi.

(Haber Merkezi)

HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ
HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ

 HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZSaadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili yaptığı küstah açıklamalara sert tepki göstererek “Hesaplara karşı uyanık olmalıyız” dedi.

Trump ’ın, Kudüs’ü İsrail ’in başkenti ilan etmesinin atacağı en çılgın adım olacağını belirten Eğe,

“İslam ülkeleri birbirleriyle ve kendi iç problemleri ile boğuşurken, İsrail adım adım Arz-ı Mev’ud hedefine yürüyor. Kudüs bizim onurumuzdur, namusumuzdur, izzetimizdir. Kudüs bir İslam şehridir ve böyle kalmaya devam edecektir” diye uyardı.

Arz-ı Mevud projesinin hayata geçirilmesi için uygulanan projelerin başında BOP’un geldiğini vurgulayan Eğe, açıklamasına şöyle devam etti:  “Ne Saddam, ne Kaddafi ne de Suriye ’de yaşananlar asıl sebep değil. Bunlar halkı kandırmak için ortaya atılanlardı. Asıl hedef Büyük İsrail. Bunu anlamak için Filistin haritasına bakmakta fayda var. İsrail, bugün Filistin’in önemli bir bölümüne sahip olmuşken, zamanla Filistin toprakları sadece mahallelere kadar düşmüştür.

Müslümanlar arasında ırk, mezhep gibi farklılıkları kaşıyarak çatışmaları körüklüyorlar. Bizi birbirimize düşürüyorlar. Böylece amaçlarını gerçekleştirmek ve bizi bir kerede yutabilmek için buraları adeta yumuşak bir lokma haline getiriyorlar. Bu hesaplara karşı uyanık olmayız.

Birinci Siyonist Kongre’yi düzenlediler. Arz-ı Mevud (Nil’den Fırat’a kadar olan alan) için bölgeyi tamamen paramparça etmeye çalıştılar. Bu kongrede Filistin’de bir devlet kurmak istediler. Ancak buna tek engel olan ise Büyük Sultan Abdülhamid Han oldu” dedi.

(Haber Merkezi)

ARITMA TESİSLERİ ÇEVRE DOSTU
ARITMA TESİSLERİ ÇEVRE DOSTU

 ARITMA TESİSLERİ ÇEVRE DOSTUHatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), işletmesi devam eden bazı atıksu arıtma tesislerinden alınan numuneler ile tesise gelen atıksu ve doğaya bırakılan arıtılmış atıksu farkını gözler önüne serdi.

Özellikle nüfusun artmasıyla birlikte hatalı kullanımlar sonucunda altyapıda tıkanma taşma sorunlarının arttığını dikkat çeken Genel Müdürlük, söz konusu sorunları gidermek ve atıksuların çevre ile insan hayatına zarar vermeyecek şekilde arıtılıp bertaraf edilmesini sağlamak amacıyla arıtma tesislerinin sayısını her geçen gün arttırıyor.

İskenderun Biyolojik, Kırıkhan, Reyhanlı, İskenderun (Denizciler), Dörtyol, Erzin, Samandağ,  Antakya(Serinyol), Antakya(Turunçlu), Payas Tütenbaca, Payas Topsahası ve İskenderun(Karayılan) atıksu arıtma tesislerinin gördüğünü arıtım işleviyle temiz çevreye yönelik yararların sağlandığına vurgu yaptı.

Atıksuların sağlıklı şekilde toplanması, arıtılması ve deşarjı kolaylaştırmanın yanı sıra Asi Nehri’ne temiz su deşarj etmek içinde Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’ni de inşa ettiklerini hatırlatan İdare, evsel atıksuların arıtılmasıyla birlikte oluşan çevreye yayılan kötü kokuların da önüne geçildiğini vurguladı.

HATSU, Akdeniz’e dökülen derelerin, sahillerimizin ve Akdeniz’in temiz olmasına katkıda bulunmak amacıyla atıksu arıtma sistemlerinin planlama, tasarım ve işletim hususlarında kapsamlı çalışmaların yapıldığına dikkat çekti.

(Haber Merkezi)

KARAÇAY BARAJI AÇILDI
KARAÇAY BARAJI AÇILDI

 KARAÇAY BARAJI AÇILDIOrman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde 7.7 milyar TL bedelle inşa edilen 375 tesisin toplu açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun telekonferans yöntemi ile iştiraki ve Hatay Valisi Erdal Ata ile beraberindekilerin Samandağ ilçesinden yaptığı canlı bağlantı ile gerçekleştirildi.

 

Program kapsamında Devlet Su İşleri tarafından Samandağ ilçesinde Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinin içme suyu, sulama suyu problemini çözmek ve elektrik üretmek amacıyla inşa edilen Büyük Karaçay Barajı ve diğer dört tesisin açılışı yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Beştepe Külliyesinden yapılan ortak yayınla başlayan toplu açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan tesisleri tanıtan sinevizyon gösterimi ile başladı.

Programda ilk olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülke genelinde Bakanlıkça yapılan yatırımlar ve açılışı yapılacak eserler hakkında bilgiler verdi. 

Ardından kürsüye gelen Başbakan Binali Yıldırım ise 15 yılda yaptıkları faaliyetler hakkında bilgiler vererek halkımızın daha modern şartlarda yaşaması amacıyla  hizmete sunulan çalışmaların ülkemiz ve milletimiz için  hayırlara vesile olmasını diledi.

Daha sonra konuşmalarını yapmak ve toplu açılışları gerçekleştirmek üzere kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Açılışını yaptığım 7.7 Milyar TL’lik yatırım bedeli olan 375 eserin ülkemize milletimize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Geçtiğimiz 15 yılda Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın tarafından ülkemize kazandırılan tam 7.200 eseri milletimizin hizmetine sunduk. Biz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimizden itibaren sorumluluk üstlendiğimiz her yerde ‘Su Hayattır’ anlayışı ile hareket ettik. Hedefimiz ülke genelinde 85 Milyon Dekar sulanabilir arazinin tamamına sulama imkânı sağlamaktır. Tarımsal gelir alanında dünyada 7. sıraya yükseldiysek bunun gerisinde bu yatırımlar vardır. KKTC'ye de su götürdük. Bu dünyada uygulanabilir bir şey değildi. Bu adımı attık. Afrika'da da insanların içme suyuna kavuşmasını temin ettik. Her eserin temelini atarken açılış tarihini birazda öne çekerek ilan ediyoruz.” dedi.

İlk olarak ilimiz ile yapılan canlı bağlantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Vali Ata, “54 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip, temelden 105 m yüksekliğindeki Büyük Karaçay Barajı ile 35.540 dekar zirai arazinin sulanacağını ifade ederek, yıllık 35 milyon m³ içme suyu sağlanacak ve yılda 17 milyon kilowatt/saat hidroelektrik enerji üretilecektir. Toplam 160.000.000 TL’ye mal olmuş olan bu baraj ile ekonomiye yıllık 33.000.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca, Hatay’da kuyulardan içme suyu temini için harcanan aylık 5.000.000 TL’lik elektrik faturası, Büyük Karaçay Barajı’nın devreye girmesiyle yarıya düşecektir.” dedi.

Açılış programı, Vali Ata ve beraberindekilerin Büyük Karaçay Barajında gerçekleştirdiği gezi ile son buldu.

(Haber Merkezi)

HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali AMACIMIZ SAĞLIKLI YAŞAM ORTAMI SAĞLAMAK
HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali AMACIMIZ SAĞLIKLI YAŞAM ORTAMI SAĞLAMAK

 HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali AMACIMIZ SAĞLIKLI YAŞAM ORTAMI SAĞLAMAK
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) hizmet çalışmalarını kesintisiz sürdürmeye devam ediyor.

İlçe ilçe yatırım ve hizmetleri yerinde inceleyen HATSU heyeti, yapılan altyapı çalışmalarının ve atıksu arıtma tesisi yatırımlarının sağlıklı ilerlemesi adına ilçelerde rutin olarak gerçekleştirdiği incelemelerini sürdürüyor.

Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi ile ilçe hizmet binasında yapılan denetimlere HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HATSU Daire Başkanları ile Şube Müdürleri katılım gösterdi.

Kırıkhanlılara hizmet verecek olan ve finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan sağlanan(JICA) Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi’nde yapımına başlanan ikinci kademe havuzlarını inceleyen heyet, inşaatın son durumuna yönelik ilgili teknik personelden bilgiler aldı. 

Bugüne ve geleceğe kaliteli, sağlıklı bir yaşam olanağı sağlama hedefiyle çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Genel Müdür Çaparali, ilk kademenin su almaya başladığını ve nüfusun hızlı bir şekilde artışı göz önünde bulundurularak ikinci kademe havuzlarına başlandığını ve yüzde 80’inin tamamlandığını bildirdi.

İkinci kademeyle birlikte toplam maliyeti 12 milyon 332 bin TL’yi bulacak olan tesis ile yaşam alanlarını koruma ve tertemiz şekilde nesilden nesile aktarmayı hedeflediklerinin altını çizen Çaparali, ikinci kademenin de faaliyete girmesiyle birlikte günde 18 bin m3 atıksuyun arıtımını sağlayacak kapasiteye ulaşılacağını bildirdi.

Çaparali, tesis sayesinde evsel atıksuların “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” kriterlerine göre uygun arıtımı sağlanarak yaklaşık yüzde 90 giderim verimi ile Asi Nehrine dökülen Karasu Deresi’ne deşarj edileceğini aktardı.

HATSU heyeti, yapılan yatırımların denetimi sonrası Kırıkhan HATSU İlçe Hizmet Binasına geçerek personellerle bir araya geldi ve işlem yapan vatandaşlarla sohbet ettikten sonra taleplerini dinledi.

(Haber Merkezi)

Vatan uğruna can vermek bizim için şereftir

Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği adına açıklama yapan Hasan Karataş, Gaziliğin Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının yaşayan destanı olduğunu vurguladı.

           Gaziler günü nedeniyle dernek binasında düzenlenen etkinliğe, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği Başkanı Behçet Narin ve çok sayıda davetli katıldı.

            Gaziler Günü kutlama etkinliğinde günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yapan Karataş, bugünün Türkiye Cumhuriyeti'nin ayakta kalma mücadelesinde canları pahasına savaşan gazilerimizin anma günü olduğunu söyledi.

            15 Mayıs 1919'dan 9 Eylül 1922'ye kadar süren Kurtuluş Savaşında mücadeleye girenlere kahramanlık nişanesi olarak İstiklal Madalyası verildiğini konuşmasında hatırlatan Karataş, 13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya Meydan Muharebesi zaferinin ardından 19 Eylül 1921 de TBMM'nin toplanarak bu zaferin başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e Türk Milleti adına bir şükran ifadesi olarak Mareşal ve Gazilik unvanı verildiğini ifade etti ve konuşmasında şunları dile getirdi:   

            “Milli Bağımsızlığımızı vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.

            Vatanın kuruluşunda düşmanla amansız mücadele eden malul ve gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın ifadesidir diye buyurmuştur.

            Cumhuriyetimizin en büyük gazisi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan temsilcileri olarak huzurunuzda bulunan biz gaziler asil, vakarlı, ahlak ve fazilet sahibi olup, bozguncularla aynı safta olmayan, Gazilik unvanına sarılarak kendisine menfaat sağlamayan, siyasi tercihini gazilik unvanı ile karıştırmayan, yürekleri vatan sevgisi ile dolu değerleriz.

            Bu gün dünya barışı ve insanlık uğruna Türkün yenilmez gücü ve azmini gösteren Kore gazilerimizin Kıbrıs'ta Türk soydaşlarımızı katleden Rumlara karşı mücadele ederek adaya barış ve huzuru getiren Kıbrıs gazilerimizin vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyan bozgunculara karşı bedenlerini ve canlarını siper eden asker ve polislerimizin şeref günüdür. Gazilik Türk vatanseverliğinin Türk kahramanlığının Türk fedakârlığının yaşayan destanıdır. Biz Gaziler bu vatan için cepheye gittiğimiz zaman Allah şahittir ki ölüm aklımızın ucundan bile geçmemiştir. Bu vatan uğruna bizlere şerefli bir görev verilmiştir ki bu görev Türk ordusunun vatanseverliğinin azmini gücü ve kararlılığını bütün dünyaya göstermek verilen hedefe ulaşmaktır.

            Biz o görevi en iyi şekilde yerine getirmek bizim kitabımızda genlerimizde bu vatanın birliği beraberliği, bütünlüğü, huzuru, barış ve kardeşliği için ölmek var dönmek yoktur.

            Bu vatan için can vermek bizim için şereftir onurdur.”dedi.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)


3 yıl, 5 ay önce / 22.09.2014 10:45:08   

FEN İŞLERİ EKİPLERİ HİZMETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Antakya'ya hizmet ve görevlerini aralıksız yerine getiriyor. Ekipler kent genelinde ihtiyaç olan her mahalle ve sokakta hizmet ve faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor.

             Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince Antakya genelinde yürütülen hizmetlerin içerisinde son olarak Betonsan, Saraykent, Odabaşı mahalleleri, Yeni Sanayi Sitesi ve Asi nehrinde gerçekleştirilen çalışmalar yer aldı. Antakya Belediyesi ekipleri bu bölgelerde kaldırım bordür çalışması, parke taşı döşeme işi, kırılan parkelerin onarımı ve moloz yığınlarının temizlenmesi işlerini gerçekleştirdi.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre son iki gün içinde Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı hizmetler şöyle sıralandı; Asi Nehri Odabaşı mevkide moloz temizleme çalışması, Saraykent Mahallesine yeni yapılan Ali Kavak İlköğretim okulu çevresine parke döşeme uygulaması, Yeni Sanayi Sitesi girişinde kırılan parkelerin onarım çalışması, Betonsan Mahallesi Atatürk Stadyumu çevresine kaldırım bordür ve parke döşeme çalışması, Saraykent Mahallesinde ihtiyaç görülen sokaklara parke döşeme uygulaması, Kavaslı-Yeni Sanayi Sitesi arasında açılan 2,5 km.yeni yolda kenar duvar çalışması

(Haber Merkezi)


3 yıl, 5 ay önce / 22.09.2014 10:44:00   

SAKİNE İLE BURAK'IN MUTLU GÜNÜ

Genç doktorlar, hayatlarını birleştirdi

            Antakya'nın tanınmış Bahçecioğlu ve Nazik Aileleri, uzman doktor olan genç evlatlarının düğün töreniyle mutlu gün yaşadılar.

            Diş Hekimi Mehlika Bahçecioğlu ve merhum İnşaat Mühendisi Remzi Bahçecioğlu'nun yakışıklı oğlu İbrahim Burak ile Suham-Ramazan Nazik çiftinin güzel kızı Sakine, 20 Eylül 2014 Cumartesi günü akşamı Antakya'da Narin Otel'de düzenlenen mütevazı bir törenle hayatlarını birleştirdiler.

            Eski Adalet Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu ile iki ailenin akraba, dost ve sevenleri düğün törenine katılarak bu mutluluğu paylaştılar. Bu arada Bahçecioğlu Ailesinin yakın akrabaları olan Ergin Ailesi de çok sayıda temsilciyle bu mutlu günde düğün salonunda hazır bulundular.

            Birbirlerine çok yakışan ve mutlulukları adeta gözlerinden okunan Sakine-Burak çifti, masaları tek tek dolaşarak tüm davetlilere hoşgeldiniz dediler. Doktor gelin-damat, bu defa neşter değil de kılıç kullanarak düğün pastasını birlikte kestiler ve ilk dilimleri birbirlerine ikram ettiler.

            Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, düğün töreninde yaptığı kısa konuşmada aileleri tebrik ederek genç çifte mutluluklar diledi.

            Güzel ve nezih bir ortamda başlayan düğün töreni, gecenin geç saatlerinde mutlu şekilde sona erdi.

            Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Bahçecioğlu ve Nazik Ailelerinin bu mutlu gününü kutlar, genç doktorlar Sakine-İ.Burak Bahçecioğlu çiftine hayat boyu saadetler dileriz.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


3 yıl, 5 ay önce / 22.09.2014 10:42:53   

Vali Lekesiz, HGC'de gazetecilerle vedalaştı

HATAY SEVGİSİYLE AYRILIYORUM

            Son valiler kararnamesi ile Hatay Valiliği görevi sona eren ve Emniyet Genel müdürü olarak Ankara'ya tayini çıkan Mehmet Celalettin Lekesiz, veda ziyaretleri çerçevesinde Hatay Gazeteciler Cemiyetine veda ziyaretinde bulundu.

            HGC Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu üyeleri Zafer Sarı, Cemil Yıldız, Sadullah Ergin, Rahmi Vardı, Kurucu Üye Bostan Yılmaz ve çok sayıda gazetecinin hazır bulunduğu ziyarette son olarak samimi sohbette bulunuldu.

            Bu arada HGC Başkanı Yetişen, Hatay iline yaptığı hizmetler dolayısıyla Vali Lekesiz'e HGC'nin anı tabağını takdim etti.

            Hatay'da görev yaptığı sürede mutlu olduğunu ve yeni görevine Hatay sevgisiyle ayrıldığını belirten Lekesiz, sohbet esnasında şu açıklamalarda bulundu:

             “Anadolu'nun tüm renklerini bünyesinde taşıyan, Hatay'da görev yapmaktan mutluyum ve Hatay sevgisiyle ayrılıyorum. Her gelen gider, her oturan kalkar. Mühim olan sağlık içinde görev yapmak, devletimize ve milletimize borcumuz olmadan ayrılmak.

            Hatay'da görev yaptığım süre içerisinde, eksikliği kaldı mı diye de düşünüyorum. Kurumsal doğrular ile çalışmak en doğrusu. Geçmiş dönemli değil, gelecek dönemli çalışmamız lazım. Ortak akılla konulan doğrular daha doğrudur. Eski alışkanlıklarımızla değil, toplumsal çalışmalıyız. Doğrulardan hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz.

            Sosyal ve fizik enerjinin heder olmaması için, dünya nasıl çalışıyor takip etmeliyiz. Dünya ayaküstü öneriler ile çalışmıyor. Yol haritası için ilimizde de çalışmalar yaptık.

            Bir Suriye süreci yaşadık. Suriye'de yaşanan olumsuzlukların, ilimize yansımaması fevkalade önemli. Hatay'da bir zemin kaymasının olmasını isteyenler olabilir. Serinkanlılığımızı korumamız lazım. Dedikodular ile devlet idare edilemez.

            Mesai saati göstermeksizin Hatay'ın bu günlerinden, yarınının daha iyi olması için çaba gösterdik.  5 yıl 3 ay görev sürem içerisinde, bu ili geleceği ile ilgili doğru olduğuna inandığımız işler için çalıştık.

            Hassaten eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e, tüm milletvekillerine, kaymakamlara, belediye başkanlarına, daire müdürlerine, sivil toplum kuruluş temsilcilerine özetle tüm Hatay halkına içten teşekkür ediyorum.

            Kalanlara selem olsun diyerek ayrılıyor, Hataylıların haklarını helal etmesini istiyorum.” dedi.

(Haber: Hasan Kaya)


3 yıl, 6 ay önce / 19.09.2014 10:58:04   

Antakya Belediyesi,152 metreden su çıkardı

Antakya Belediyesi Odabaşı'nda yaptığı sondaj çalışmasıyla

            Antakya Belediyesi Odabaşı'nda yaptığı sondaj çalışmasıyla 152 metre derinlikten su çıkardı. Antakya Belediyesi 3 inç genişliğinde, 152 metre derinlikte bulunan suyu yeşil alan, otomatik sulama sistemleri, park bahçe ve refüj sulamalarında kullanacak.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci sondaj çalışmalarının yapıldığı Odabaşı ek hizmet binası önünde yaptığı açıklamada; “Antakya Belediyesi Ailesi olarak kendine yeten, aynı zamanda hiz-met etme aşkını içinde bulunduran bir ekiple, sondajımızı açtık. Açılan sondaj-dan çıkarttığımız suyu park ve bahçe sulaması, peyzaj sulaması gibi yerlerde kullanım suyu olarak değerlendireceğiz. Bu sondajla, 152 metre derinlikte bulunan suyu halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Başlangıç olarak boru genişliği 3 inç olan, kapasitesi 4  5 inçe ulaşabilecek sondajımızı açmış olduk. Bunun gibi açtığımız ve açacağımız diğer sondajlarımızı da yeşil alanlarımızı, park ve bahçelerimizi ve orta refüjlerimizi daha az insan gücü kullanarak, su israfını önleyerek, belediyemizin giderlerini biraz daha kısarak, otomatik sulama sistemlerini hayata geçirmek suretiyle bu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Böylece yeraltı su kaynaklarımızı israf etmeyerek, daha güzel bir çevreyi, daha ekonomik imkanlarla sunmanın gayreti içindeyiz. Antakya'mızın bizden beklediği hizmeti bundan sonraki süreçte de hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Antakya'mız için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma, Antakya Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

            Odabaşı ek hizmet binasında yapılan sondaj çalışmalarını yerinde denetleyen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye, Başkan Yardımcısı Hikmet Hatunoğlu, Fen İşleri Müdürü Hikmet Tazearslan, ETÜT ve Proje Müdürü Engin Sözer, Park ve Bahçeler Müdürü Murat Bayram, Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Şener eşlik etti.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 6 ay önce / 19.09.2014 10:52:11   

Beraberce koşturduk, işbirliği yaptık

Emniyet Genel Müdürü olarak atanan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz

            Emniyet Genel Müdürü olarak atanan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz veda ziyaretleri kapsamında Payas Kaymakamı İrfan Demiröz'ü ziyaret etti.

            Vali Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, “Yaklaşık 5.5 yıldır Hatay'da görev yapıyorum. Milletimize hizmet etmek için beraberce koşturduk, işbirliği yaptık. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın amacı; ilimizin ve ilçemizin bugün bulunduğu noktadan çok daha iyi noktalara gelebilmesini sağlamak, insanımıza hizmet etmektir. Bu anlamda başta ilçe kaymakamlığımız olmak üzere ilçedeki kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim.

            Payas ilçemizin çok kısa zamanda teşkilatlanmasında ve halkımıza hizmet vermeye başlamasında da başta ilçe kaymakamı olmak üzere hepinizin emeği var, bundan dolayı da ayrıca teşekkür ederim. Bu arada başkentimizde başka alanda hizmet vermek üzere Hatay'dan ayrılıyorum. Görevlerimiz esnasında karşılıklı hak ve hukuk doğuyor. Bende hakkınız var ise hakkınızı helal etmenizi istirham ediyorum. Hepinizin yolu açık olsun.” dedi.

            Payas Kaymakamı İrfan Demiröz de Vali Lekesiz'in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ilçede yapmış olduğu hizmet ve desteklerinden dolayı teşekkür etti ve günün anısına şilt takdim etti.

(Haber Merkezi)

 


3 yıl, 6 ay önce / 19.09.2014 10:50:54   

Tarla okulu eğitimleri devam ediyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından

            Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan 'Çiftçi Tarla Okulu' çalışması Madenboyu Mahallesi'nde başladı. Projenin 2014 yılı ikinci eğitimi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile Altınözü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü konu uzmanlarınca yapılmış olup eğitime Altınkaya mahallesinden toplam 24 zeytin üreticisi katıldı.

            Yapılan eğitimde zeytinin ana zararlısı konumundaki zeytin sineğinin tanımı, yaşayışı, zarar şekli ve mücadelesini gösteren çiftçi mektubu dağıtılarak teorik bilgiler verildikten sonra, söz konusu zararlının bitki üzerinde nasıl aranacağı, yumurtası, larvası uygulamalı olarak çiftçilere birebir gösterildi.

            Tarımda üretimi, verimliliği ve kaliteyi arttırmak amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından projelendirilen ve uygulamaya koyulan 'Çiftçi Tarla Okulu' projesi dahilinde çalışmalar devam ediyor.

            Ülkemizde bitki sağlığı uygulamalarında çiftçi eğitimlerine yeni bir vizyon kazandırmak amacıyla Bakanlıkça yaygınlaştırılmaya çalışılan 'Çiftçi Tarla Okulu' çalışmaları, İlimizde ilk olarak 2013 yılında turunçgil ve pamuk konula-rında uygulanmaya başlandı. Bu proje ile çiftçiyi kendi tarlasının uzmanı yapmak, üretimde verimliliği ve kaliteyi artırmak ve yönetim becerilerini geliştirmesi amaçlanıyor.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 6 ay önce / 19.09.2014 10:48:30   

Cumhuriyetimizi, kahraman şehit ve gazilerimize borçluyuz

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman

            Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Yaman, mesajında Cumhuriyetimizi, kahraman şehit ve gazilerimize borçluyuz diyerek açıklamalarına şöyle devam etti: “Ülke ve cumhuriyetimizi başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bağımsızlık mücadelesine canlarını ortaya atamış kahraman şehit ve gazilerimize borçluyuz.

            Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün devam etmesi için fedakârlık yapan uzuvlarını kaybeden, çatışma ortamlarında beden ve ruh sağlıkları bozulan gazilerimize toplum olarak minnet duyguları beslemekteyiz. Gazilerimizin yaşamlarının geri kalan kısımlarını onurlu bir şekilde sürdürebilmeleri için kanun yapıcıların bir an önce ciddi tedbirler alması, hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşmalarına olanak sağlaması gerekmektedir.

            19 Eylül Gaziler gününü saygıyla kutluyor, içlerindeki vatan sevgileri ile canlarını ortaya koyan gazilerimizin hak ettikleri hayat standartlarına kavuşacakları ve fedakârlıklarının karşılığı alabildikleri nice yıllar diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 6 ay önce / 19.09.2014 10:47:36   

Kimyeci: Eğitim ve öğretimi çok önemsiyoruz

TED Hatay Koleji Genel Koordinatörü Serdar Aydın

            TED Hatay Koleji Genel Koordinatörü Serdar Aydın ve Müdür Yardımcısı Güneş Daraoğlu, ilköğretim haftası münasebetiyle Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye nezaket ziyaretinde bulundu.

            Ziyaret programında açıklamalarda bulunan Başkan Kimyeci, eğitim ve öğretimi çok önemsediklerini belirtti.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin makamında gerçekleşen ziyarette, TED Hatay Koleji Genel Koordinatörü Serdar Aydın; “ İlköğretim haftası nedeniyle ilimizin değerli yönetici kadrosunu sırasıyla ziyaret etmekteyiz. Aynı nedenle eğitim ve öğretime değer verdiğini bildiğimiz sizin de ilköğretim haftanızı kutluyorum. TED Hatay Koleji olarak yıl boyu gerçekleştireceğimiz tüm etkinliklerimize teşrifleriniz bizleri onurlandıracaktır.” şeklinde konuştu.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise geleceğe atılan ilk adımın eğitimden geçtiğini belirttiği konuşmasında; “2014-2015 Eğitim-Öğretim yılına girdiğimiz şu günlerde, gerçekleştirmiş olduğunuz nezaket ziyaretinizden dolayı siz değerli öğretmen ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunarım. İlköğretim haftasında okulların açılmasıyla birlikte, öğrencilerimiz geleceklerini inşa etme konusunda ilk adımlarını atmış oluyorlar. Çocuklarımız geleceğe eğitim sayesinde ilk adımlarını attıkları gibi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün muhasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmemiz için koymuş olduğu hedeflere ancak eğitim sayesinde erişebiliriz. Bu nedenle eğitim ve öğretimi çok önemsiyoruz. Antakya Belediyesi olarak çevre tanzimi, bahçe ve peyzaj düzenlemeleri ile okullarımıza gerekli desteği sağlamaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de okul bahçelerimize oyun grupları koyma projemizi hayata geçireceğiz. Bu projemizin amacı öğrencilerimizin ders aralarında oynayarak güzel vakit geçirmeleri, okullarımızın tatil olduğu dönemlerde de mahalle sakinlerimize hizmet veren alanlar olmasıdır. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının sizlerle birlikte, TED Hatay Koleji bünyesinde bulunan tüm kadronuza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ziyarete katılan,  8/A sınıfı öğrencisi Helin Polat'a, 5/A sınıfı öğrencisi Emre Döner'e, 4/B sınıfı öğrencisi Azra Köseler'e ve 4/A sınıfı öğrencisi Ecem Kimyeci'ye Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk isimli kitabını, Genel Koordinatör Serdar Aydın ve Müdür Yardımcısı Güneş Daraoğlu'na ise birer kalem hediye etti.

(Haber Merkezi)

 


3 yıl, 6 ay önce / 19.09.2014 10:46:40   

VATANDAŞLAR MOTORLARDAN ŞİKAYETÇİ

Şehrin caddelerinde araç trafiği azaldıktan sonra, yerini motorsikletler alıyor.

 

            Şehrin caddelerinde araç trafiği azaldıktan sonra, yerini motorsikletler alıyor.

             Araç trafiğinin azalmasınıda fırsat bilen bazı motor sürücüleri ana caddeleri adeta yarış pistine çeviriyor.

            Gece geç saatlerde meydana gelen motor gürültüsünden cadde üzerinde oturan vatandaşların bir çoğu rahatsız olup uyuyamazken, ilgililerin bu konuya duyarlı olmaları isteniyor.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 6 ay önce / 19.09.2014 10:45:20