......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 234751
YORUM MANŞET
ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ
ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ

 ABD VE İSRAİL’E KUDÜS TEPKİSİ

Memur-Sen İl Temsilciliği üyeleri, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Ulus Meydanı'nda toplanan grup, Kur'an-ı Kerim okuyup dua ettikten sonra ellerindeki döviz ve Türk bayraklarıyla slogan atarak ABD'nin aldığı kararı protesto etti.

Grup adına konuşan Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hasan Urhan “Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor” dedi.

Tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık diyen Urhan, açıklamasına şöyle devam etti: “Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. 

"ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma” ve "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına” yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır.

ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır. Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli.

Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs, son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir. Muharref bir inancı kendisine payanda olarak kullanan ve batıdaki faşist düşüncelerden hız alan şiddet ideolojisi siyonizmin ateşine odun taşımak, nereden bakarsanız bakın akıl tutulmasıdır. Yüz yılı aşkın süredir Filistinliler’e karşı şiddet uygulayan Siyonist çetenin ideallerine bu derece destek çıkmak sadece akıl tutulmasıyla açıklanabilecek bir durum değildir elbette. Asıl neden kanlı müstebitlerin her ne olursa olsun iktidarlarını sürdürme stratejileridir.

İslam coğrafyasında günü kurtarma politikaları peşinde koşan devlet yöneticilerinin ikircikli tutumlarına karşı çıkarak, inancımızın ve tarihimizin bize verdiği güçle barışın sesini yükseltebiliriz. Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık, doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır. Bu konudaki inancımız ve kararlığımız tamdır.

Şimdi bu inancı ve kararlılığı fiiliyata dökme vaktidir. Kudüs’ün siyonizme başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için buradayız. Müstebitler de en çok bundan korkuyor. Emin olun ki Kudüs’e özgürlük haykırışı bunun için şiddetle susturulmak isteniyor. Eğer insanı özgürleştirecek söz söyleyebilirsek, müstebit iktidarlar yerle yeksan olur, özgürlüğün nefesi bütün dünyaya ulaşır.

Tam da bu yüzden Özgür Kudüs Tam da bu yüzden kahrolsun Siyonizm Tam da bu yüzden defolsun ABD Tam da bu yüzden Bağımsız Filistin. Bu inanç ve kararlılıkla Mescid-i Aksa’nın selamını alıyor, Kudüs ve Aksa’nın İslam’la kucaklaşması için haykırıyoruz. Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti… Yaşasın işgalden kurtulmuş Kudüs şehri.” dedi.

(Haber Merkezi)

HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ
HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZ

 HESAPLARA KARŞI UYANIK OLMALIYIZSaadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili yaptığı küstah açıklamalara sert tepki göstererek “Hesaplara karşı uyanık olmalıyız” dedi.

Trump ’ın, Kudüs’ü İsrail ’in başkenti ilan etmesinin atacağı en çılgın adım olacağını belirten Eğe,

“İslam ülkeleri birbirleriyle ve kendi iç problemleri ile boğuşurken, İsrail adım adım Arz-ı Mev’ud hedefine yürüyor. Kudüs bizim onurumuzdur, namusumuzdur, izzetimizdir. Kudüs bir İslam şehridir ve böyle kalmaya devam edecektir” diye uyardı.

Arz-ı Mevud projesinin hayata geçirilmesi için uygulanan projelerin başında BOP’un geldiğini vurgulayan Eğe, açıklamasına şöyle devam etti:  “Ne Saddam, ne Kaddafi ne de Suriye ’de yaşananlar asıl sebep değil. Bunlar halkı kandırmak için ortaya atılanlardı. Asıl hedef Büyük İsrail. Bunu anlamak için Filistin haritasına bakmakta fayda var. İsrail, bugün Filistin’in önemli bir bölümüne sahip olmuşken, zamanla Filistin toprakları sadece mahallelere kadar düşmüştür.

Müslümanlar arasında ırk, mezhep gibi farklılıkları kaşıyarak çatışmaları körüklüyorlar. Bizi birbirimize düşürüyorlar. Böylece amaçlarını gerçekleştirmek ve bizi bir kerede yutabilmek için buraları adeta yumuşak bir lokma haline getiriyorlar. Bu hesaplara karşı uyanık olmayız.

Birinci Siyonist Kongre’yi düzenlediler. Arz-ı Mevud (Nil’den Fırat’a kadar olan alan) için bölgeyi tamamen paramparça etmeye çalıştılar. Bu kongrede Filistin’de bir devlet kurmak istediler. Ancak buna tek engel olan ise Büyük Sultan Abdülhamid Han oldu” dedi.

(Haber Merkezi)

ARITMA TESİSLERİ ÇEVRE DOSTU
ARITMA TESİSLERİ ÇEVRE DOSTU

 ARITMA TESİSLERİ ÇEVRE DOSTUHatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), işletmesi devam eden bazı atıksu arıtma tesislerinden alınan numuneler ile tesise gelen atıksu ve doğaya bırakılan arıtılmış atıksu farkını gözler önüne serdi.

Özellikle nüfusun artmasıyla birlikte hatalı kullanımlar sonucunda altyapıda tıkanma taşma sorunlarının arttığını dikkat çeken Genel Müdürlük, söz konusu sorunları gidermek ve atıksuların çevre ile insan hayatına zarar vermeyecek şekilde arıtılıp bertaraf edilmesini sağlamak amacıyla arıtma tesislerinin sayısını her geçen gün arttırıyor.

İskenderun Biyolojik, Kırıkhan, Reyhanlı, İskenderun (Denizciler), Dörtyol, Erzin, Samandağ,  Antakya(Serinyol), Antakya(Turunçlu), Payas Tütenbaca, Payas Topsahası ve İskenderun(Karayılan) atıksu arıtma tesislerinin gördüğünü arıtım işleviyle temiz çevreye yönelik yararların sağlandığına vurgu yaptı.

Atıksuların sağlıklı şekilde toplanması, arıtılması ve deşarjı kolaylaştırmanın yanı sıra Asi Nehri’ne temiz su deşarj etmek içinde Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’ni de inşa ettiklerini hatırlatan İdare, evsel atıksuların arıtılmasıyla birlikte oluşan çevreye yayılan kötü kokuların da önüne geçildiğini vurguladı.

HATSU, Akdeniz’e dökülen derelerin, sahillerimizin ve Akdeniz’in temiz olmasına katkıda bulunmak amacıyla atıksu arıtma sistemlerinin planlama, tasarım ve işletim hususlarında kapsamlı çalışmaların yapıldığına dikkat çekti.

(Haber Merkezi)

KARAÇAY BARAJI AÇILDI
KARAÇAY BARAJI AÇILDI

 KARAÇAY BARAJI AÇILDIOrman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde 7.7 milyar TL bedelle inşa edilen 375 tesisin toplu açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun telekonferans yöntemi ile iştiraki ve Hatay Valisi Erdal Ata ile beraberindekilerin Samandağ ilçesinden yaptığı canlı bağlantı ile gerçekleştirildi.

 

Program kapsamında Devlet Su İşleri tarafından Samandağ ilçesinde Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinin içme suyu, sulama suyu problemini çözmek ve elektrik üretmek amacıyla inşa edilen Büyük Karaçay Barajı ve diğer dört tesisin açılışı yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Beştepe Külliyesinden yapılan ortak yayınla başlayan toplu açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan tesisleri tanıtan sinevizyon gösterimi ile başladı.

Programda ilk olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülke genelinde Bakanlıkça yapılan yatırımlar ve açılışı yapılacak eserler hakkında bilgiler verdi. 

Ardından kürsüye gelen Başbakan Binali Yıldırım ise 15 yılda yaptıkları faaliyetler hakkında bilgiler vererek halkımızın daha modern şartlarda yaşaması amacıyla  hizmete sunulan çalışmaların ülkemiz ve milletimiz için  hayırlara vesile olmasını diledi.

Daha sonra konuşmalarını yapmak ve toplu açılışları gerçekleştirmek üzere kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Açılışını yaptığım 7.7 Milyar TL’lik yatırım bedeli olan 375 eserin ülkemize milletimize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Geçtiğimiz 15 yılda Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın tarafından ülkemize kazandırılan tam 7.200 eseri milletimizin hizmetine sunduk. Biz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimizden itibaren sorumluluk üstlendiğimiz her yerde ‘Su Hayattır’ anlayışı ile hareket ettik. Hedefimiz ülke genelinde 85 Milyon Dekar sulanabilir arazinin tamamına sulama imkânı sağlamaktır. Tarımsal gelir alanında dünyada 7. sıraya yükseldiysek bunun gerisinde bu yatırımlar vardır. KKTC'ye de su götürdük. Bu dünyada uygulanabilir bir şey değildi. Bu adımı attık. Afrika'da da insanların içme suyuna kavuşmasını temin ettik. Her eserin temelini atarken açılış tarihini birazda öne çekerek ilan ediyoruz.” dedi.

İlk olarak ilimiz ile yapılan canlı bağlantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Vali Ata, “54 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip, temelden 105 m yüksekliğindeki Büyük Karaçay Barajı ile 35.540 dekar zirai arazinin sulanacağını ifade ederek, yıllık 35 milyon m³ içme suyu sağlanacak ve yılda 17 milyon kilowatt/saat hidroelektrik enerji üretilecektir. Toplam 160.000.000 TL’ye mal olmuş olan bu baraj ile ekonomiye yıllık 33.000.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca, Hatay’da kuyulardan içme suyu temini için harcanan aylık 5.000.000 TL’lik elektrik faturası, Büyük Karaçay Barajı’nın devreye girmesiyle yarıya düşecektir.” dedi.

Açılış programı, Vali Ata ve beraberindekilerin Büyük Karaçay Barajında gerçekleştirdiği gezi ile son buldu.

(Haber Merkezi)

HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali AMACIMIZ SAĞLIKLI YAŞAM ORTAMI SAĞLAMAK
HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali AMACIMIZ SAĞLIKLI YAŞAM ORTAMI SAĞLAMAK

 HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali AMACIMIZ SAĞLIKLI YAŞAM ORTAMI SAĞLAMAK
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) hizmet çalışmalarını kesintisiz sürdürmeye devam ediyor.

İlçe ilçe yatırım ve hizmetleri yerinde inceleyen HATSU heyeti, yapılan altyapı çalışmalarının ve atıksu arıtma tesisi yatırımlarının sağlıklı ilerlemesi adına ilçelerde rutin olarak gerçekleştirdiği incelemelerini sürdürüyor.

Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi ile ilçe hizmet binasında yapılan denetimlere HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HATSU Daire Başkanları ile Şube Müdürleri katılım gösterdi.

Kırıkhanlılara hizmet verecek olan ve finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan sağlanan(JICA) Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi’nde yapımına başlanan ikinci kademe havuzlarını inceleyen heyet, inşaatın son durumuna yönelik ilgili teknik personelden bilgiler aldı. 

Bugüne ve geleceğe kaliteli, sağlıklı bir yaşam olanağı sağlama hedefiyle çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Genel Müdür Çaparali, ilk kademenin su almaya başladığını ve nüfusun hızlı bir şekilde artışı göz önünde bulundurularak ikinci kademe havuzlarına başlandığını ve yüzde 80’inin tamamlandığını bildirdi.

İkinci kademeyle birlikte toplam maliyeti 12 milyon 332 bin TL’yi bulacak olan tesis ile yaşam alanlarını koruma ve tertemiz şekilde nesilden nesile aktarmayı hedeflediklerinin altını çizen Çaparali, ikinci kademenin de faaliyete girmesiyle birlikte günde 18 bin m3 atıksuyun arıtımını sağlayacak kapasiteye ulaşılacağını bildirdi.

Çaparali, tesis sayesinde evsel atıksuların “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” kriterlerine göre uygun arıtımı sağlanarak yaklaşık yüzde 90 giderim verimi ile Asi Nehrine dökülen Karasu Deresi’ne deşarj edileceğini aktardı.

HATSU heyeti, yapılan yatırımların denetimi sonrası Kırıkhan HATSU İlçe Hizmet Binasına geçerek personellerle bir araya geldi ve işlem yapan vatandaşlarla sohbet ettikten sonra taleplerini dinledi.

(Haber Merkezi)

BŞB ÜCRETSİZ SATRANÇ KURSLARI BAŞLIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, bu yıl İş Bankası Türkiye Satranç Süper Ligi'nde Türkiye ikincisi olan HBB Gençlik Spor Kulübü Satranç Takımına güçlü bir alt yapı oluşturmak ve satrancı daha geniş kitlelere yaymak amacıyla ücretsiz satranç kursları açıyor.

            Geçtiğimiz sezon büyük bir başarı gösteren HBB satranç takımı Türkiye'nin güçlü takımları Beşiktaş ve THY'yi geride bırakarak Türkiye ikinciliğini elde etmişti. 2015 sezonunda Türkiye şampiyonluğunu hedefleyen takımımızda Avrupa Şampiyonu ve Dünya ikincisi sporcular bulunmaktadır.

            Düzenlenecek olan satranç kurslarıyla yeni Avrupa Şampiyonları ve Dünya klasmanında dereceye girecek sporcular yetişmesi amaçlanmaktadır.

            Toplamda 3 ay sürecek olan satranç eğitim kursuna, 5 yaşın üzerinde olan kursiyerler kayıt yapabilecekler. Kurs sonunda turnuva düzenlenecek olup Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından kursiyerlere sertifikalar verilecektir.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin ücretsiz olarak düzenlediği satranç eğitim kurslarına kayıt yapmak isteyen vatandaşların, 13 Ekim 2014 tarihine kadar HATMEK (stadyum semt pazarı üstü) çok amaçlı salona, 2 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 5 ay önce / 24.09.2014 10:20:09   

Türk futbolunun ünlü isimlerinden Dingil'e ziyaret

1.İskenderun Futbol Festivali kapsamında ilimize gelen spor adamları, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'i makamında ziyaret etti.

            Teknik Direktörler Yılmaz Vural, Turgay Aksu, Ahmet Akçan, Reha Kapsal, Galatasaraylı Sporcular Derneği Başkanı Levent Nazifoğlu, Galatasaraylı Sporcular Derneği Başkan Yardımcısı Mecit Çetinkaya, ünlü sporcular Hakan Ünsal, Bülent Alkılıç, Turgay Kazancı, İlyas Kahraman, Mert Korkmaz,  Fatih Çerçi, Suat Şatır, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın'ın katıldığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “Spor, kültür, sanat ve her alanda yeni bir İskenderun kuruyoruz. 57 yıl sonra İskenderun'da iktidar partisine mensup yönetim, göreve geldi. Cumhurbaşkanımız bütün projelerimize destek veriyor. Yeniden bir şehir kuruyoruz.

            Şehrin kanayan yarası Feyezan kanalı için çok güzel projemiz var, 55 dönümlük eski Karayolları bize verildi, Ekopark yapacağız. Bunlar iktidarın nimetleri. Sporla da kentimizi tanıtmak, çocuklarımızı, gençlerimizi spor aktivitelerine yönlendirmek, down sendromlularımızı, engellilerimizi topluma, sosyal hayata kazandırmak amacındayız. İskenderun'u marka kent yapalım. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutalım, sizlere misafirperverliğimizi, belediyeciliğimizi gösterelim istiyoruz” dedi.

            Samimi bir ortamda geçen ziyarette, duygularını ifade eden milli futbolcu Hakan Ünsal, “İskenderun'a ilk defa geliyorum. Güzelliğini duymuştum. Bu vesileyle görmüş oldum. Burada çok sıcak karşılandık. Bu ilgi ortamı için çok teşekkür ediyorum.  Bu tür etkinlikler, böyle güzel organizasyonda biz her zaman varız” dedi.

(Haber Merkezi)        


3 yıl, 5 ay önce / 24.09.2014 10:19:09   

İSKENDERUN FUTBOL FESTİVALİ BAŞLIYOR

1.İskenderun Futbol Festivali ile ilgili İskenderun Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenleyen İskenderun Beleidye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun'un spor, kültürel faaliyetlerle isminin duyurulması amacında olduklarını söyledi.

            İskenderun Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen toplantıda konuşan Dingil, “Bu kentin çocukları olarak ne yapabiliriz, sadece altyapı, üstyapısıyla İskenderun marka kent olamayacak, tanınmayacak. İskenderun'un Türkiye'de ilk beşe, ona girecek olmasını nasıl sağlayabiliriz. Sadece asfalt, kaldırım, bordur taşıyla, peyzajla olmuyor, sosyal kültürel, sporla adını Türkiye'ye lanse edebiliriz. İskenderun'da güzel şeyler oluyor dendiği zaman bu bizim için kar.

            İskenderun artık Türkiye'de sözünün geçtiği yer olmalı. Sanayi var, stratejik alan, liman var ama başka bir yönümüzle gündeme gelemiyoruz. Boks turnuvasına el attık. Futbol okulu açtık. 300 kişilik futbol takımı kurduk, çocuklarımızı profesyonel antrenörler eşliğinde eğitiyoruz. Bu çocuklar İskenderun sevdalısı olarak yetişiyor, bunlar İskenderun sevdalısı olarak büyüyecek, inşallah güzel makamlara gelecekler. İskenderun için mücadeleyi bunlar yürütecek. Sporla sağlıklı oluyor, kötü alışkanlıklardan uzak kalıyorlar, disiplinle yetişiyorlar. Kimseyi ayırmadan, İskenderun'un geleceği için bu temelleri atmamız lazım. Biz büyük düşünüyoruz” dedi.

            İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şehmus Aslan, Türkiye'de ilk kez futbol festivali düzenlendiğini belirterek, Başkan Seyfi Dingil'i ve emeği geçenleri kutladı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 5 ay önce / 24.09.2014 10:18:16   

İşsizliğe çözüm için işbirliği

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğe çözüm için Antakya Belediyesi ile İş-Kur arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

            Antakya Belediyesi İŞKUR ile işsiz vatandaşlara iş imkanı sağlanması amacıyla karşılıklı protokol imzaladı. İş birliği anlaşmasına Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile İŞKUR Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık düzenlenen törenle imza attı. Her iki kurum arasında yapılan işbirliği anlaşmasına göre İŞKUR, Antakya Belediyesi hizmet binasında “hizmet noktası birimi” oluşturarak, iş başvurularını kabul edecek ve vatandaşlara iş imkanı sağlayacak.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi; “İŞKUR müdürü olarak şahsınız ve ekibinizle hükümetimizin de katkısı ile son 12 yıldır, kurumunuza yapılan başvurulara olumlu yanıt vererek binlerce insanımıza iş, aş imkanı verdiniz. İşe yerleştirme konusunda Türkiye ortalamasına göre Hatay İŞKUR Müdürlüğü önemli dereceler elde etti. Uyguladığınız eğitimler ile işletmelerin talep ettiği ara eleman sıkıntılarına çözüm buldunuz.  Bizler Antakya Belediyesi olarak hem vatandaşımızın sosyal, kültürel anlamda ihtiyaçlarını karşılamak hem de teknik belediyecilikle ilgili asli görevlerimizi yapmanın yanında iş konusunda da bizlere çok sayıda başvuru yapıldı. Bütün müracaat eden vatandaşlarımızın bir fiil belediyemiz çatısı altında çalıştırma imkanına sahip değiliz. Belediyemizin de belirli bir bütçesi var. Hükümetimizin de yapılan proje ve programlara yaptığı ve yapacağı katkılar ile vatandaşlarımızın beklentilerine cevap vermeye devam ediyor. Bütün vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamak hususunda belediyemizde İŞKUR irtibat bürosunu açmamızla ilgili gerekli teknik alt yapıyı hazırlayıp İŞKUR yöneticilerine hizmet odasını hazırlayacağız” dedi.

            İŞKUR Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık “Yapılan protokol ile Antakya Belediyesi bünyesinde hizmet noktası açacağız. Açılan hizmet noktasında insanlara daha iyi hizmet sunma imkanına sahip olacağız. Antakya Belediye Başkanlığı'na ve şahsınıza binlerce kişi başvuru yapmıştır. Bu işsiz vatandaşlarımıza bizlerin kanalı ile iş imkanı sağlayarak sizin üstünüze binen yükü almış olacağız. İŞKUR adı itibarı ile işletmelere ara eleman, işsiz insanlarımıza istihdam bulma yeridir. İŞKUR olarak çeşitli faaliyetlerimiz var. Bunlardan birincisi insanları meslek sahibi yapmak sureti ile istihdama kazandırmak. Kurslarımız var, geçici istihdam dediğimiz toplum yararına çalışma programlarımız var. Antakya Belediye Başkanı olarak sizlerden iş-aş isteyenleri bizlere yönlen-dirin, bizler de bu in-sanlarımıza istihdam yolunu açalım. Bu kapsamda Antakya Belediyesi ile işbirliği protokolü yapıyoruz” dedi.  

            Yapılan konuşmaların ardından Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve İŞKUR Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık düzenlenen protokole imza attı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:15:08   

Başkentte Hatay Günleri hazırlığı başladı

Başkentte Hatay Günleri 4-9 Kasım 2014 tarihleri arasında Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde Hatay Valiliği'nin başkanlığında Hatay Birlik Vakfı'nın önderliğinde ve Life Medya Ajansı İsmail Hakkı Ağlar organizatörlüğünde yapılacak.

            Hatay Birlik Vakfı Hatay Şube Başkanı Mehmet Gülen beraberinde Vakıf yönetim kurulu üyeleri İnci Özal, Nevzat Tiryaki, Sezgin Gümüş ve organizatör İsmail Hakkı Ağlar ile birlikte dün Antikya Restaurantta düzenlediği basın toplantısında, etkinliğin amacının Hatay ilini her yönüyle Türkiye'ye tanıtmak olduğunu vurguladı.

            Gülen, konu ile ilgili şu bilgileri verdi;“Fuarlar günümüzde sadece kalabalıkların akın ettiği, ürünlerin sergilendiği organizasyonlar olarak değil, modern çağların en önemli kültür paylaşım alanlarından ve etkinliklerin bir şölen havasında kutlandığı merkezlerden biri olarak dikkat çekiyor.

            Artık sınırların kalktığı dünyamızda hem ulusal hem de uluslar arası alanda insanların bir araya geldiği, birikimlerini ortaya koyduğu ve paylaştığı, ticaret hacminin çok yüksek olduğu ve bütün bumların yanında büyük bir coşkunun, eğlencenin olduğu, her insanın kendinden bir şeyler bulduğu en önemli organizasyonlardandır.

            Bu bilgiler ışığında üçüncüsü düzenlenecek olan “Başkentte Hatay Günleri” 4-9 Kasım 2014 tarihleri arasında Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde Hatay Valiliği'nin başkanlığında Hatay Birlik Vakfı'nın önderliğinde ve Life Medya Ajansının organizatörlüğünde yapılacaktır.

            Etkinliğin amacı, Hatay'ımızı her yönüyle Türkiye'ye tanıtmak, bunun yanı sıra Hatay'ın ve Hataylıların kalkınmasına katkıda bulunmaktır. İleride bu etkinliğimizi uluslar arası alana taşıyıp Hatay'ın uluslar arası tanıtımını sağlamak temel hedefimizdir.

            Organizasyonun amacı, unutulmaz şehir fuarları arasında ayrı bir önemi olan Başkentte Hatay Günleri fuarında temel hedefimiz; Hatay'ımızı, kültürümüzü, kardeşlik ve hoşgörü ortamımız, tarihimizi, medeniyetimizi, yerel yönetimlerimizi, üniversitemizi, sivil toplum örgütlerimizi, yöresel ürünlerimizi, binlerce yılın imbiğinden geçmiş mutfağımızı kısacası sahip olduğumuz tüm değerlerimizi Türkiye'ye tanıtmak ve ulusal arenaya taşımak.

            Neden Başkent'te Hatay Günleri? Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyetimize hediye ettiği başkentimiz kuşkusuz ki siyasetin, ticaretin, bürokrasinin ve uluslar arası misyonların yoğun olarak bulunduğu illerimizin başında gelir. Bu yönleri ile baktığımızda geçmişte iki defa yaptığımız Başkentte Hatay Günleri'nde elde ettiğimiz başarı ve olumlu sonuçlar neden Başkentte Hatay Günleri sorusunun cevabıdır.” dedi. 

            Life Medya adına açıklama yapan Ağlar'da organizasyon öncesi yapılan etkinlikle ilgili bilgiler vererek herkesi bu etkinliğe destek vermeye davet etti.

            Standla ilgili bilgi almak isteyenler için iletişim bilgileri:

            Organizatör Life Medya İsmail Hakkı Ağlar: Tel: 0 326 216 71 81-GSM: 0 532 266 73 72, E-mail: aknurajans@gmail.com

            Stant Satış; Kamile Yurtseven: GSM: 0532 138 37 07, E-mail: kamile@hataylife.com, WEB: www.başkenttehatay

Günleri.com

(Haber: S.Ergin-H.Kaya)


3 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:13:14   

Kura'an'a hizmet çok yüce

İl Müftülüğü toplantı salonunda, Kur'an Kursu öğreticilerine; din eğitiminin önemini anlatmak, onları motive etmek ve gayretlerini arttırmak için toplantı düzenlendi.

            Toplantıda konuşan Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Kuran'ın ilk emrinin oku olduğunu belirterek Kur'an'a hizmetin yüceliğinden bahsetti.

            Toplantıya, başta Diyanet İşleri Başkanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Murat Alkan olmak üzere, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İl Müftü Yardımcıları, İlçe müftüleri, şube müdürleri ve il genelindeki Kur'an Kursu öğreticileri katıldı.

Hafız Emrullah Şerifoğlu'nun Kur'an tilaveti ile başlayan toplantı, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez'in açılış mesajının okunması ile devam etti.

            Toplantıya katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Murat Alkan, öğreticilerin verimlerini nasıl arttırabileceğini, manevi rehber olunma konusunda neler gerektiğini anekdotlarla anlattı.

            Kur'an Kursu öğreticilerinin sorumluluklarının farkında olması gerektiğine de dikkat çeken Alkan, haliyle, kıyafetiyle, edebi ve hayası ile nasıl örnek olunması gerektiği üzerinde durdu.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu da; kurs uygulamalarının nasıl olması gerektiğini anlatarak, öğreticilere, Kur'an-ı Kerim'in ilk emrinin oku olduğunu belirterek, Kur'an'a hizmetin yüceliğini örneklerle anlattı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:11:13   

YOL YAPIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yol yapım çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Antakya'nın ihtiyaç durumuna göre hemen her köşesinde eş zamanlı olarak yürütülen çalışmalara son olarak Güzelburç, Karaali, Narlıca, Kanatlı, Bağrıyanık, Odabaşı ve Maşuklu mahallelerinde yapılan hizmetler eklendi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Ekiplerimiz aracılığı ile, Antakya'mızın ihtiyaç görülen her alanına ivedilikle hizmet götürmeyi sürdürüyoruz. Daha düzenli, daha temiz, daha yeşil bir Antakya için çalışmalarına hız kesmeden devam eden Antakya Belediyesi, Fen İşleri ekipleri ile de kent genelinde hizmetlerini aralıksız sürdürüyor. Vatandaşlarımızın çok önem verdiği yol çalışmalarına öncelikli olarak ağırlık veren ekiplerimiz, iki günlük çalışma periyodlarında gerçekleştirdiği hizmetlerle, daha kısa sürede daha çok hizmet anlayışını bizlerle birlikte benimsemiş olduklarını bir kez daha göstermiş oldular. Antakya Belediyesi olarak tüm ekiplerimiz, kentimizin Türkiye'nin en güzide ilçesi olması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.”

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri'nin son olarak gerçekleştirdiği ve iki gün gibi kısa bir sürede neticelendirdiği hizmetler şöyle sıralandı; Asi Nehri içerisinde moloz taşıması, Bağrıyanık mahallesinde bulunan Atış Poligonu'nda malzeme serimi öncesi düzenleme ve tesfiye işi, Maşuklu mahallesinde bulunan fay hattından kaynaklı çökme olan yolda düzeltme, malzeme serme ve parke döşeme çalışması, Odabaşı mahallesinde yeni yol açma çalışması, Kanatlı mahallesinde ihtiyaç görülen alanlara asfalt yama işi, Karaali mahallesinde ihtiyaç görülen bölgelere malzeme serimi ve parke döşemesi, Güzelburç mahallesinde parke döşeme öncesi yol düzenleme çalışması.

(Haber Merkezi)        


3 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:09:33   

Üniversiteler arasında Türkiye'de bir ilk

TÜBİTAK tarafından başlatılan Bilim Merkezleri Projeleri uygulamaları için,

           TÜBİTAK ve Mustafa Kemal Üniversitesi'nin ortak çalışmaları başladı. Bu kapsamda, TÜBİTAK Genel Sekreteri Arif Koyuncu, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanı Dr. Ahmet Uludağ ve TÜBİTAK Bilim Danışmanı Mustafa Kemal Üniversitesi'ni ziyaret ederek, Rektör Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcıları Prof.Dr.Ali Koç, Prof.Dr. Hüseyin Gözübenli, Prof.Dr. Mehmet Fatih Can ve Genel Sekreter Mehmet Salih Baldız ile görüşmelerde bulundu.

            MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'in, TÜBİTAK ile olan yakın ve verimli çalışmalarının bir sonucu olarak, destek çalışmaları MKÜ tarafından başlatılacak olan Bilim Merkezleri Projesi, bugüne kadar üç büyük şehirde uygulamaya konuldu ve başlanan projenin çalışmaları ilk kez bir üniversite tarafından yürütülecek.

            Türkiye'nin bilimsel çalışmalarda gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşması ve dünya ile entegre olabilmesi için çok büyük bir öneme sahip olan proje, ülkemizin bilim dünyasında ilerleyişindeki büyük bir adım olarak görülüyor ve sonuçlarının atılım niteliğinde olacağı tahmin ediliyor.

            Mustafa Kemal Üniversitesi'nin öncelikli hedefinin, nitelikli bilim adamları yetiştirmek, onları bilim dünyasına fikri hür, çalışmalarında özgün, üretken ve toplumun faydasını düşünen bireyler olarak kazandırmak olduğunu, bünyesinde bulunan çeşitli alanlarda uzmanlaşmış öğretim üyeleri ile de yaptıkları çalışmaların, uygulamaya koyulan projelerin başta insanlık için faydalı olduğu kadar ilimizi ve ülkemizi de her gün bir adım ileriye taşıyacak nitelikte olması yönünde gayret ettiklerini vurgulayan MKÜ Rektörü Prof.Dr. Güder, bilimin üst seviyede gerçekleştirilebilmesi için çağımıza uygun, evrensel nitelikleri kazanmış bir düşünce ve eğitim sistemi ile üst düzey teknolojik donanıma sahip çalışma ortamlarının gerekliliğinden bahsetti.

            TÜBİTAK Genel Sekreteri Arif Koyuncu'nun, proje kapsamında ilk kez bir üniversite ile çalıştıklarını, evrensel yaklaşımı ve başarıları ile bilim yolunda hızla ilerleyen Mustafa Kemal Üniversitesi'nin projede TÜBİTAK'a destek vermesinden son derece memnun olduklarını dile getirdiği değerlendirme görüşmesi, Bilim Merkezinin kurulacağı inşaat alanının ziyaret edilerek yerinde incelemelerin yapılması ile sona erdi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:08:37   

Zengin kesimin geliri, yoksulun 7.7 katı oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması, 2013 verilerine göre en zengin kesimin geliri en yoksul kesimin gelirinin 7,7 katı olduğu bildirildi.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürü Adem Gökçe, yaptığı açıklamada Akdeniz'de eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin %50'si dikkate alındığında, yoksulluk oranı 11,2 olduğunu belirtti.

            Tüik Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Yüzde 20'lik gruplarda, en yüksek gelire sahip son gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay %46,6 iken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay %6,1 oldu.

Buna göre, son yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay, ilk yüzde 20'lik gruba göre (P80/P20 göstergesi) 7,7 kat oldu. P80/P20 göstergesi kentsel yerlerde 7,2 kırsal yerlerde ise 6,5 olarak hesaplandı.

            Gelir dağılımı eşitsizlik ölçütlerinden gini katsayısı bir önceki yıla göre 0,002 puan düşüş ile 0,400 olarak tahmin edildi. Katsayı, kentsel yerleşim yerleri için 0,392, kırsal yerleşim yerleri için ise 0,365 olarak hesaplandı.

            Gelirin nüfusa dağılımındaki eşitsizliğin grafik gösterimi olan Lorenz eğrisinde Türkiye geneli için bir önceki yıla göre gelir dağılımında önemli bir değişim olmadığı eğrilerdeki çakışma ile görüldü.

            Türkiye'de hanehalkı başına düşen ortalama yıllık kullanılabilir gelir 29 479 TL iken, ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelir 13 250 TL olarak hesaplandı. İstanbul Bölgesi 18 248 TL ile ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge oldu. Bunu, 16 294 TL ortalama gelir ile Batı Anadolu Bölgesi izledi. En düşük ortalamaya sahip bölge ise 6 920 TL ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

            Maaş-ücret gelirleri %48,3'lük oranla toplam gelir içerisinde en fazla paya sahip oldu. Bunu %19,7 ile sosyal transferler ve %19,6 ile müteşebbis gelirleri izledi.

            Sosyal transferlerin %92'sini emekli ve dul-yetim aylıkları oluşturdu. Emekli ve dul-yetim aylıkları toplam gelir içinde %18,2'lik paya sahip iken, diğer sosyal transferlerin payı %1,5 olarak belirlendi. Müteşebbis gelirlerinin ise %67,3'ü tarım-dışı gelirlerden oluştu.

            Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirinin %40, %50, %60 ve %70'i kullanılarak farklı yoksulluk sınırları hesaplandı. Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin %50'si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre nüfusun %15'i yoksulluk riski altındadır. Kentsel ve kırsal yerler için hesaplanan yoksulluk sınırlarına göre, kentsel yerlerde bu oran %13,6 iken, kırsal yerlerde %14,3 oldu.

            Dört yıllık panel veri kullanılarak hesaplanan “sürekli yoksulluk” oranı, son yılda ve önceki üç yıldan en az ikisinde yoksulluk riski altında olanlar olarak tanımlanmaktadır. Sürekli yoksulluğun hesaplanmasında eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin %60'ı dikkate alınmaktadır. Buna göre, 2012 yılında sürekli yoksulluk riski altında olanların oranı %16 iken 2013 yılında bu oran %13 olarak hesaplandı. Ciddi finansal sıkıntıyla karşı karşıya olan nüfusun oranı olarak tanımlanan ve belirlenmiş 9 maddeden en az 4 tanesini karşılayamama ya da mahrum olma durumunu tanımlayan “maddi yoksunluk” oranı 2012 yılında %59,2 iken 2013 yılında %49,7 olarak hesaplandı.” denildi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:06:23   

Akdeniz'de adeta tarih yazıyoruz

Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı, Ahmet Yetişen'in Genel Başkanvekili olduğu Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Antalya'da toplanarak önemli kararlar aldı.

            Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, yaptığı konuşmada hergeçen gün daha da güçlendikleirni belirterek “Türk basınında önemli yerleri bulunan güzide Cemiyetlerimizle AGF çatısı altında toplanarak Akdeniz'de adeta tarih yazıyoruz.” dedi.

            12 Eylül günü kuruluşunun birinci yılını kutlayan, kısa adı AGF olan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu'nun Eylül ayı yönetim kurulu toplantısı Antalya'da yapıldı.

            Burdur Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu'na katılma kararı aldı ve üyelik için başvuruda bulundu. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulu da Antalya'daki toplantısında, Burdur Gazeteciler Cemiyetinin üyeliğini kabul ederek daha da güçlendi. Geçtiğimiz günlerde toplanan Burdur Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu'na katılma kararını aldı ve Cemiyet Başkanı Adnan Taraşlı'ya yetki verdi.

            Akdeniz Bölgesi'nin önde gelen Gazeteciler Cemiyetleri arasında yer alan Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nin AGF'ye katılımı memnunluk yarattı.

            Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, yaptığı konuşmada AGF'nin giderek gücüne güç kattığını, eski bir geçmişi bulunan Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nin katılımıyla daha da büyüdüklerini söyledi.

            Yakın bir gelecekte Akdeniz Bölgesi'ndeki Gazeteciler Cemiyetlerinin de katılım hazırlıklarını tamamlayarak AGF'ye üye olacaklarını belirten Genel Başkan Yeni, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türk basınında önemli yerleri bulunan güzide Cemiyetlerimizle AGF çatısı altında toplanarak Akdeniz'de adeta tarih yazıyoruz.

            Akdeniz Bölgesi'nde bulunan etkin ve saygın gazeteciler cemiyetleriyle daha da büyüyen ve güçlenen Akdeniz Gazeteciler Federasyonuna katılımlar sürecektir.

            Yıllardır özlemini duyduğumuz bu oluşum, herkesi olduğu gibi beni de duygulandırıyor. Burdur Gazeteciler Cemiyeti, eski ve onurlu bir geçmişi bulunan, Türk basınının önde gelen önemsediğimiz bir kurumdur. Burdur Gazeteciler Cemiyetiyle yolumuza devam etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgesel işbirliğinin olumlu adımlarını atarak örnek olacağız” dedi.

            Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nin AGF'ye katılım toplantısında Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri KolaylI da bulundu.

            Kolaylı, Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nin tüm üyelerine teşekkür ederek Konfederasyona güç kattıklarını söyledi ve Cemiyet Başkanı Adnan Taraşlı'ya hayırlı olması dileklerini iletti.

            Kolaylı, her geçen güç ülke genelinde daha çok katılım sağladıklarını hatırlatarak, “Türk basınının içinde bulunduğu sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Çözüm için yola çıktık. Bu katılımlar, ne kadar güçlü olduğumuzun göstergesidir.”dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 5 ay önce / 23.09.2014 10:02:34