......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254817
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

İLK DERS ZİLİ ÇALDI 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Haydar Mursaloğlu İlkokulunda ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundular.

Ardından 3.sınıf öğrencisi Hena Gümüş ‘’Yeni Ders Yılı’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine 3. Sınıf öğrencilerinden Ömer Kutay Alkan ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokul Öğretmeni Azize Alkan ise İlköğretim Haftası konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmada; “Bugün Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum.’’ dedi.

Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Hatay Valisi Erdal Ata, ‘Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür.

Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Eğitim öğretimin çocuklarımız için kendini, insanları, dünyayı tanıma; yeteneklerini ve potansiyelini fark etme ve kendini gerçekleştirme süreci olduğunu unutmamalıyız. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. Çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenmeli, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi almalı, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalarına destek vermelisiniz. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

Haydar Mursaloğlu İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleşen programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

(Haber Merkezi)

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL
YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

YARALIYI SIRTINDA TAŞIYAN POLİSE ÖDÜL

  Hatay Valisi Erdal Ata, yaralı Suriyeli uyruklu sığınmacı kadını sırtında taşıyarak bir insanlık örneği sergileyen İki emniyet personelini başarı belgesi ile ödüllendir

İl Emniyet Müdürlüğü binasında İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk’ün de katıldığı ödül töreninde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bir yandan halkımızın güvenlik ve asayişi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken diğer yandan böyle bir insani konuya da duyarsız kalmayarak, Türk Polisinin üstün meziyetlerini ve milletimizin mazlumun yanında olma gayretinin en güzel örneğini gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sonrasında Vali Ata, devletimizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için görev yapan Başpolis Memuru Ömer Kılınçarslan ve Polis Memuru Medet Yalçın Bakoğlu’na başarı belgelerini verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!
ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

ANTAKYA, BAŞKANINI ARIYOR!

Yerel seçimlerin üzerinden 4,5 yıl geçmesinin ardından Mart 2019’da yapılacak olan seçimler öncesi siyasi kulislerde hareketlilik başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Antakya belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde başkanlık konusunda çok sayıda kişinin hizmete talip olduğu gözleniyor.

Hatay ilinin Merkez ilçesi Antakya’da belediye hizmetleri adına hayal kırıklığı yaşayan Antakyalılar, siyasi partilerde kimlerin başkan adayı olacağını merakla bekliyor.

Teşkilatın içinden gelmesine rağmen gerek parti tabanına gerekse Antakyalı vatandaşlara uzak bir başkanlık profili çizen İsmail Kimyeci’nin yeniden aday olmayacağını tahmin eden Antakyalılar, kendilerine gerçekten dört dörtlük hizmet edecek adayın çıkmasını bekliyor.

Özelikle kentsel dönüşüm projesinde yaşanan olumsuzluklar İsmail Kimyeci’yi hayli yıpratırken, belediyede bir türlü çalışma kadrosunu oluşturamaması da gözden düşmesine neden oldu.

Yorum Gazetesi olarak önümüzdeki günlerde özellikle AK Parti’den Antakya Belediye Başkanlığı’na hazırlanan önemli şahsiyetleri gündeme getireceğiz. Başkan Kimyeci’nin de kamuoyu desteğini yitirmesinin ardından yeniden aday olmayacağı konuşuluyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA
KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDA

KAYMAKAM TORTOP’TAN ANTAKYALILARA VEDAAntakya’nın kurucu kaymakamı olarak 5 yıl başarılı hizmetler gerçekleştiren Eflatun Can Tortop, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine kaymakam olarak atanmasının ardından veda ziyaretlerini sürdürüyor.

   Tortop, bu çerçevede Ergin Medya’yı ziyaret ederek bir süre Sadullah Ergin ile görüştü. Antakyalıların yakın ilgisine ve sevgisine teşekkür eden Kaymakam Tortop, sohbet esnasında şu açıklamlarda bulundu, “2013 yılında kurulan Antakya ilçesinin ilk kaymakamı olarak bu göreve geldiğimde henüz kaymakamlığın bir telefonu bile yoktu. Bir tüp ve bir çaydanlık alarak işe başlayıp az personelle çok işler yaptık.

Bu coğrafyaya daha önce bir kez gelmiş olmama rağmen çok tanıdığım bir coğrafya değildi. 5 yıllık çalışma sürecinde başta vali, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli katkılarını gördük. Ayrıca basının desteğini de unutmamak gerekir.

Ayrılma noktasına geldiğim bu günlerde yeni kaymakamlık binası bitmek üzere. Birkaç aya açılacak ve vatandaşa hizmet noktasında verimi arttıracağını düşüyorum.

Antakyalı vatandaşlarıma, hemşehrilerime kapım sürekli açık. Onlar da beni evlatları, arkadaşları, kardeşleri, abileri gibi gördüler, her zaman kapılarını bana açtılar. Bu bakımdan tüm vatandaşlarıma da sevgi, saygı ve şükran duyguları içinde veda ediyorum.

Yerime atanan Kıdemli Vali Yardımcımız ve çok sevdiğim Orhan Mardinli ağabeyim benim eksik bıraktığım ne varsa kendi tecrübesiyle ve üstüne koyarak tamamlayacaktır. Bundan dolayı da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde yeni atandığım Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde kaymakam olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Hatay ve Antakya’ya arzı veda ederken her şeyin bu topraklarda yaşayanlara mutluluk getirmesini diliyorum.”

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman  FAYDALI HİZMETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZAK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samandağ ilçesini ziyaret etti.

AK Parti Milletvekili Yayman, el birliği ile memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i de ziyaret eden Yayman, Samandağ ilçesinde yapılması düşünülen ve yapımı devam eden hizmetlerle ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Nehir, Samandağ ilçesinde yapımı devam eden çevre yolu ile ilgili kamulaştırma sorunlarının çözülmesi, yeni hastane, yeni kaymakamlık binası, turizmin gelişmesinde katkı sunacağını ifade ettiği Samandağ Arsuz yolunun yapımı ile ilgili taleplerini ve görüşlerini iletti.

Milletvekili Yayman, Başkan Nehir ile yaptıkları istişarede bu hizmetlerin önemini ifade ederek el birliğiyle memleketin faydasına olacak hizmetleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

Yorum’dan Korkmaz’a ziyaret

Yorum Gazetesi sahibi Sadullah Ergin ve gazete muhabiri Hasan Kaya, içinde bulunduğumuz Muhasebe Haftası dolayısıyla Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdullah Korkmaz'a nezaket ziyaretinde bulundu.

            Ergin ve Kaya, Hatay SMMM Odası Başkanı Korkmaz'ın şahsında tüm muhasebeci ve mali müşavirlerin haftasını kutlayarak çalışmalarında başarılar diledi.

            Korkmaz'da bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu önemli mesleği yapan meslektaşlar olarak mükelleflere en iyi hizmet sunmaya devam edeceklerini belirtti.

(Yorum Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 11:01:12   

MERKEZ PARTİ'DE MEHMET KIRK HİZMETE ADAY

Yepyeni bir vizyonla siyasi konjüktürde yerini alan Merkez Partisi, Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay'da da atağa geçti.

            Geçtiğimiz günlerde Merkez Parti Antakya ilçe başkanlığı görevinden istifa edip 25.Dönem Milletvekili aday adayı olan Mehmet Kırk, Merkez Parti İl Başkanı Çilem Aras'a başvuru belgelerini teslim etti.

            Merkez Parti kurulduktan sonra atama ile İlçe Başkanlığına getirilen Mehmet Kırk geniş bir katılımla Merkez partiye giriş yapmıştı. İl Başkanı Çilem Aras'ın da dava ve yol arkadaşı olan Mehmet Kırk şu açıklamalarda bulundu: “İl Başkanım Çilem Aras'la çalışmaya başladığım andan şu ana dek ve şu andan sonra da bir takım ve uyum halinde çalıştık. En kötü günümüzden en iyi günümüze kadar birbirimizi yalnız bırakmadık ve hep destek olduk. İnanıyorum ki bu aday adaylığım sürecinde de aynı hassasiyeti bir birimize göstereceğiz.

            Ayrıca 13 medeniyete ev sahipliği yapmış ve medeniyetler beşiği Hatay'ımıza ve halkımıza hizmet etmek için aday oldum.

            Memleketimizdeki kendimce tespit etmiş olduğum eksiklikleri gidermek ve projelerimi hayata geçirmek için seçilmem halinde sırasıyla gerçekleştireceğime önce Hatay halkına ve kendime söz verdim.

            En kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyuna projelerimi ve neden aday olduğumu açıklayacağım.” dedi.

            Merkez Parti İl Başkanı Çilem Aras, dava ve yol arkadaşı Mehmet Kırk'a başarılar dileyerek şu açıklamalarda bulundu: “Merkez Parti olarak tüm aday adaylarımızın yanında olacağız. “Önce İnsan” misyonuyla yola çıkan partimiz elbette insana verilecek değeri en iyi şekilde vermeyi hedefliyor.

            Yaşam standartlarının daha iyi seviyelere çıkmasını sağlamak, Hatay'ımıza daha iyi hizmetler gelmesini sağlamak için Merkez Parti'nin 25.Dönem mecliste olması gerekir. Bu desteğini Hatay halkının esirgemeyeceğini düşünerek tekrar yol arkadaşım Mehmet Kırk'a başarılar diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 10:59:37   

Mursaloğlu, ilçelerde ilgiyle karşılandı

AK Parti'den milletvekili aday adaylığı geniş yankı uyandıran ilimizin sevilen ismi Mehmet Fatih Mursaloğlu, seçim ziyaretleri çerçevesinde gittiği Hatay'ın tüm ilçelerinde ilgi ve sevgiyle karşılandı.

            Ovanın ve çiftçilerin temsilcisi olan Mursaloğlu, başarılı iş hayatı yanında siyasette de başarılı olduğunu gösteriyor. Gittiği ilçelerde gerek parti tabanı gerekse halk kesimiyle yakın diyalog kuran AK Parti milletvekili aday adayı Mehmet Fatih Mursaloğlu, ilgi ve desteğe teşekkür ederek şu açıklamada bulundu:

            “Başta ailem olmak üzere geçmiş siyasi tecrübemi bilen ve inanan hemşehrilerimin teşvik ve destekleri ile AK Partiden Milletvekili aday adayı oldum. Tüm Hatay'ı karış karış geziyoruz. Hatay'ın her köşesine yeni Türkiye vizyonunu anlatmaya çalışıyoruz.

            Siyasi hayatıma 1985 yılında Doğruyol Partisinde başladım. 1988-1990 yılları arasında Doğruyol Partisinde il başkan vekilliğine seçildim. 1989 yılında yapılan yerel seçimlerde İl Genel Meclis üyeliğine seçildim. Ardından daimi encümen oldum.

            2002 yılından itibaren Türkiye sevdalısı ve vizyonu adalet ve kalkınma olan AK Partide devam kararı aldım. O tarihten bugüne bölgemin sorunlarıyla ilgili partimin ve devletin üst düzey yöneticilerinin katılımını sağlayarak birçok toplantının yapılmasına vesile oldum ve çok güzel sonuçlar aldığımıza inanıyorum.

            Bu kutsal görev için talip olan bütün milletvekili aday adaylarına başarılar diliyorum” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 10:58:16   

ALTYAPI EKSİKLİĞİ ODABAŞI MAHALLESİNİ MAĞDUR ETTİ

Antakya'nın Odabaşı mahallesinde alt yapı ye-tersizliğinden dolayı mahalle sakinleri zor anlar yaşıyor.

            Antakya İskenderun yolu üzerinde kanalizasyon çalışması yapan HATSU ekiplerinin drenaj sistemlerini kapatması üzerine kanalizasyonlarda taşma meydana geldi. Bu taşma sonrası Antakya İskenderun yolu kotundan daha düşük kotta Odabaşı Mahallesi mıntıkasında bulunan yola ve oradan da bölgedeki ev ve iş yerlerine doğru su baskını meydana geldi. Binaların zemin ve bodrum katlarının dolmasına neden olan suyun tahliyesini kapalı kanalizasyonlar nedeniyle yapamayan HATSU ekipleri, Antakya Belediyesi tarafından yapılan Odabaşı Yeni Sanayi güzergâhında bulunan yolu iş makinaları vasıtasıyla açarak suyu asi nehrine tahliye etmeye çalıştılar.

            Yaşanan su baskını ile bölgede bulunan çok sayıda mahalle sakini ve araçlar sel suları karşısında mağduriyet yaşadı. Bölgede alt yapının ve kanalizasyon hattının yetersiz kalmasından dolayı ters tepmeler yaşanırken, mahalle sakinleri, yağmur suyunun yanı sıra kanalizasyon suları ile de mücadele etmek zorunda kaldı.

            Antakya Belediyesi tarafından birinci etap yapımı tamamlanan Odabaşı - Sanayi Sitesi yolunda suyun tahliyesini sağlamak amacıyla HATSU tarafından Odabaşı Mahallesi Sarı Zambak sokakta açılan yarık, ulaşımda sıkıntıların yaşanmasına neden olurken, her yıl şiddetli yağış alan Antakya'nın altyapı önlemlerinin henüz alınmamış olması sürücüleri ve yayaları bir kez daha isyan ettirdi.

            Diğer yandan MKÜ kavşağından başlayan Antakya İskenderun yolu istikametinde henüz tamamlanamayan kanalizasyon çalışması nedeniyle sık sık tıkanan trafik Antakya Belediyesi tarafından açılan yeni imar yolu ile giderilmişti. Yaşanan sel sonrasında Antakya Belediyesi tarafından yeni açılan bu yolun HATSU'nun iş makinaları tarafından hendek gibi kazılması nedeniyle İskenderun istikametine seyreden araçların büyük sıkıntı yaşamasına neden oldu.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 10:56:48   

HATAY'I AKDENİZ'İN İNCİSİ YAPACAK PROJE

AK Parti Hatay Milletvekili Aday Adayı Mehmet Şan, Tünel Projesiyle ilgili açılmalarda bulunarak projeye sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

            Hatay'ın parlayan yıldızı olarak kabul edilen Tünel Proje ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Şan şu bilgilerde bulundu: "Bu proje, en iyi şekilde sahiplenilmelidir. Bu bir partinin değil Hassa ve Hatay'ın kazanımı olacaktır. Dünün hayali bugün gerçek olmaktadır. Bu konuda farklı görüşler ileriye sürmek su üzerine yazı yazmak gibidir. Hassa 2023'te bu yörenin parlayan yıldızı olacaktır.

            Bu süreçte güçlü siyasiler daha fazla hizmetin gelmesine vesile olacaktır. Büyük Türkiye, büyük Hatay ve güçlü Hassa için herkes bu projenin altına elini koymalıdır. Bu projenin hayalini kurarak gündeme gelmesine katkı sağlayan herkes takdir edilmelidir.

            Hassa, Cumhuriyet'in 100. yılına muhteşem girecektir. Hatay, tünelle dünyaya açılacak, Hassa, dünyaya hizmet sunacaktır. Hassalı, bu fırsatlarda oyun kurucu olmalıdır. Bu proje yıldız gibi etrafını aydınlatacaktır" dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 10:55:15   

Tayfur Sökmen törenle anıldı

Hatay Cumhuriyeti'nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, vefatının 35. yılında Hatay Valiliği'nde düzenlenen törenle anıldı.

            Törende Hatay Valisi Ercan Topaca, Valilik binası önünde bulunan Atatürk Anıtı'na ve Tayfur Sökmen'in anıtına çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Hatipoğlu tarafından Sökmen'in hayatı anlatıldı ve öğrenci Özen Sapmaz tarafından şiir okundu.

Valilik Tayfur Sökmen Toplantı Salonu'nda devam eden törende konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca, merhum Tayfur Sökmen'i rahmetle andıklarını belirterek ”Onlara ülke ve Hataylılar olarak ne kadar teşekkür etsek borcumuzu ödeyemeyiz. O dönem Türkiye Cumhuriyeti'nin daha yeni emeklemeye başladığı bir dönem. Yeniden kendini geliştirmeye çalışan genç bir Cumhuriyet. Tabi böyle bir ortamda savaşın maddi ve manevi ağırlığını göz önünde bulunduran, Büyük Önder Atatürk, kendi ifadesi ile kırk yıllık Türk yurdunun anavatana katılmasını tabi başta merhum Cumhurbaşkanımız Tayfur Sökmen ile birlikte öncelikle diplomatik yollardan halletmeye ağırlık vermiştir. Kısa süreli bir Hatay Cumhuriyeti denemesinden sonra, o dönem hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti'ne katılma yönündeki iradenin de ortaya çıkmasıyla Türkiye ile Hatay adeta iki nehrin buluşması gibi buluşmuş 1939'lardan bu günlere gelmiştir.

            İlimizin ve halkımızın geleceğini burada yaşayan insanlar Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği ile birleştiriyor. Mücadele döneminin en olumsuz şartlarında bile o azim, gayret, vatanseverlik, milli duyguların kuvvetliliği gerçekten takdire şayandır. O dönem Tayfur Sökmen ve arkadaşlarının önderliğinde verilen mücadele basit bir mücadele değildir.

            Hatay'ın anavatana katılmasında emeği geçmiş başta merhum Cumhurbaşkanımız Tayfur Sökmen olmak üzere bütün büyüklerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.” dedi.

            Törene, Sökmen'in yakınları,121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı ve Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, kurum müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 10:54:14   

Yaman, yağış süresince sahadan ayrılmadı

Hatay genelini etkisi altına alan şiddetli yağıştan pek çok bölge zarar gördü. Defne İlçesi'nde yaşanan olumsuzlukların tespiti için çalışmaları yerinde inceleyen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, gün boyunca yağıştan zarar gören mahallelerdeki çalışmaları yakından takip etti.

            Yeşilpınar, Gümüşgöze, Sinanlı, Döver, Balıklıdere, Tavla ve Harbiye mahallelerinde yaşanan su taşkınları, toprak kaymaları ve köprülerdeki tıkanmalar nedeniyle yaşanan sorunlara müdahaleler süresince çalışmaların başından ayrılmayan Başkan Yaman, yağışın azalmaya başladığı akşam saatlerine kadar ekiplerle birlikte sahada kaldı.

            Defne Belediyesi'ne bağlı tüm birimler ve birim amirleri tam kadro çalışmalarını sürdürürken, özellikle Belediye'ye ulaşan ve acil müdahale gerektiren şikayet ve taleplere öncelik verildi. Sağanak yağışın sürüklediği toprak ve molozlarla kapanan yolların açılması sağlandı. Tıkanan mazgal ve kanallarda temizleme çalışmaları aralıksız olarak sürdürüldü. Su taşkınlarıyla sürüklenen ve köprülerde tıkanmalara neden olan birikintiler kaldırılarak suyun akışı sağlandı.

            Şiddetli yağışlardan zarar gören bölgelerde iyileştirme ve onarma çalışmalarına aralıksız devam edileceğini açıklayan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “Altyapısı sağlıklı olmayan ve yıllarca ihmal edilmiş bölgelerimiz geçirdiğimiz kış boyunca ne yazık ki çok ciddi zararlar gördü. Yağışlar sırasında acil müdahalelerde bulunarak doğabilecek zararları asgariye indirmeye çalışıyoruz ancak sorunların köklü bir şekilde çözülmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Mevsim koşullarının iyileşmesi ile birlikte özellikle altyapı ve yol çalışmalarımıza ağırlık verip, aynı problemlerin tekrarlanmaması için kalıcı çözümleri uygulamaya koyacağız. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için elimizden geleni yapacağız.”dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 10:52:27   

İSKENDERUN ZABITASINDAN SEYYARLARA OPERASYON

İskenderun Belediyesi zabıta ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla seyyar satıcı ve uygunsuz yer işgalleri yapanların araç ve gereçleri toplandı.

             İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, başta seyyar satıcılar olmak üzere, uygunsuz yer işgalleri ve kural dışı caddelerde satış yapanlara karşı operasyon başlattı.

            Şehrin muhtelif mahallelerinde cadde ve sokak aralarında yer işgali yapan esnaf ve seyyar satıcılara yönelik çalışma başlatan zabıta ekipleri, birçok malzeme topladı. Dükkânların önlerine kural dışı konulan masa ve sandalyeler de ekipler tarafından toplanarak araçlara konuldu.

            Bu denetimlerinin artarak devam edeceğini belirten İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Uçucu;”bu görüntülerin olmasına şehrimizde asla müsaade etmeyeceğiz. Yaşanabilir şehir olma yönündeki gayretlerimiz bitmeyecek. Tam aksine kararlılıkla bu tip faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Özellikle seyyar satıcılara karşı takiplerimiz vardır. Çünkü bu yönde vatandaşlarımızdan da gelen şikâyetleri değerlendiriyoruz. İskenderunluların rahatlığı için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 10:50:02   

Tayfur Sökmen'i özlemle anıyoruz

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay'ın ilk ve tek cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen'in vefatının 35. yıldönümünde şükranla ve özlemle anıyoruz dedi.

            Tayfur Sökmen'in Hatay'ın anavatana katılması sürecinde müthiş bir mücadele örneği sergileyerek vatan bütünlüğünü korumak adına öncü rol üstlendiğini belirten Rektör Kaya, mesajında şu açıklamalarda bulundu: “Millî birlik ve beraberliğimizin gücünün, birlikte yaşama irademizin, milletimizin dayanışmasının ve büyük bir kucaklaşmanın emaresi olan Hatay'ın anavatana katılması, siyasî ve diplomatik bir başarı olarak Türkiye tarihinde anlamlı bir yere sahiptir.

            Bu başarıların mimarları olarak milletimizin ortak ruhunu dokuyan, besleyen ve zenginleştiren, yüreği vatan sevgisiyle dolu tarihî şahsiyetleri anmak, toplumsal belleğimizin tazelenmesinde çok önemli bir paya sahiptir. Yüce önder Atatürk ile birlikte bu kutsal davada yol arkadaşı olarak tayin ettiği, Hatay'ın ilk ve tek cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, Hatay'ın anavatana katılması sürecinde müthiş bir mücadele örneği sergileyerek vatan bütünlüğünü korumak adına öncü rol üstlenmişlerdir.

            Hatay davasının her safhasında var olan ve çözümü için üstün çaba sarf eden ve bu vesileyle Hataylıların gönlünde müstesna bir yere sahip olan değerli devlet adamı Tayfur Sökmen'i vefatının 35. yıldönümünde rahmetle, şükranla ve özlemle anıyor, Tayfur Sökmen'in adını kampüsümüzde yaşatmanın verdiği onurla yakınlarına, sevenlerine ve tüm Hataylılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 10:48:51   

HATSU, SEFERBER OLDU

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), 1 Mart Pazar tarihinden itibaren kanalizasyon dairesine bağlı ekiplerin aralıksız çalıştığını duyurdu.

            HATSU Genel Müdürlüğü, süren sağanak yağışlar nedeniyle HATSU Arıza Hattı 185'e 230 ihbar geldiğini bildirdi.

            Genel Müdürlük, Kılıcalıpaşa ve Dumlupınar İlkokullarının zemin katlarının su bastığını, ivedi bir şekilde Vidanjör yardımı ile suların tamamen temizlendiğini açıkladı.

            Tepe mahalleleri genelinde bulunan açık su kanallarında yağmur sonrası biriken pisliklerin ve taşların temizlendiğini bildiren Genel Müdürlük, Pac Meydanı'nda da oluşan gölete 10 dakika içerisinde müdahale edildiğini ve trafik akışının sağlıklı bir şekilde devam ettiğini duyurdu.

            Genel Müdürlük, ilgili ekiplerin gelen ihbarlara müdahale etme süresinin 1 saatin altına indiğini hatırlatarak, 10 kanal açma aracı,  25 kepçe ve 60 personelin Hatay genelinde müdahalelerini sürdürdüğünü açıkladı.

            HATSU İdaresi, vatandaşların su ve kanalizasyon ile ilgili yaşanan olumsuzlukları 185 arıza hattına bildirmesi gerektiğine vurgu yaparak, tüm olumsuzlukların ortadan kaldırılması için seferber olduklarını bildirdi.

(Haber Merkezi)


3 yıl, 10 ay önce / 04.03.2015 10:47:49