......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 230161
YORUM MANŞET
SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYOR
SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYOR

 SINIRA KURŞUNGEÇİRMEZ SİPER ÖRÜLÜYORTürk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesine intikali kapsamında Hatay'daki sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon siper örülüyor.

İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de sürdü. Sınır hattındaki askeri iş makinelerinin gün boyunca mevzi kazdıkları görüldü.

İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik intikal kapsamında Hatay'a getirilen obüslerin etrafının 3 metrelik toprakla çevrili olduğu dikkati çekti. Sınır hattının bazı yerlerine ise askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü.

Öte yandan, çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri araçların bulunduğu 10 araçlık konvoy, ilçeye varmalarının ardından Suriye sınır hattı istikametine doğru hareket etti.

Genelkurmay Başkanlığınca, Astana süreci kapsamında İdlib'de gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim'den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırıldı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlandı. (AA) 

TİCARET TEKRAR CANLANACAK
TİCARET TEKRAR CANLANACAK

 TİCARET TEKRAR CANLANACAKReyhanlı Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ticari tırların çıkışlarının başlanmasının, ilçe ticaretini canlandıracağını söyledi.

Zaroğlu, sınır kapısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasını sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Bölgede yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra belirli kısıtlamaların getirildiğini aktaran Zaroğlu, "Yaklaşık iki aydan beri bölgemize güvenli bölge oluşturmasını bekledik. Son olarak hükümetimizin almış olduğu İdlib'deki güvenli bölgeyle ilgili girişiminin ilk meyvesini almaya başladık." dedi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Zaroğlu, şöyle devam etti: "Hatay'da savaş var, ticaret durmuş, sanayici iş adamı yatırım yapmıyor, turist gezmeye gelmiyor gibi söylemler duyuyoruz. Hatay'da kötü bir şey varmış gibi hava estirmeye başladılar. Böyle söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kısıtlamaların kaldırılmasıyla Hatay'da ticaret tekrar canlanacaktır. İnşallah önümüzdeki günlerde bölgemiz ekonomik olarak daha canlılık kazanmış olacak." dedi.

Zaroğlu ileriki günlerde demir ve çimento ihracatının da başlamasını beklediklerini sözlerine ekledi. (AA)

SINIRA GÜVENLİK BARİYERİ
SINIRA GÜVENLİK BARİYERİ

SINIRA GÜVENLİK BARİYERİTürk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesine intikali kapsamında Hatay'a getirilen konteyner, akordiyon siper malzemeleri ve askeri araçlar, Reyhanlı ilçesindeki sınır hattına sevk edildi.

 İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de sürüyor. Sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü. Türkiye'deki çeşitli birliklerden gönderilen konteyner, akordiyon siper malzemeleri ve askeri araçlar, Hatay'a ulaştı. Araçlar, daha sonra güvenlik önlemleri eşliğinde konuşlandırılacakları sınır birliklerine gönderildi.

Öte yandan sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşungeçirmez akordiyon bariyerleri örüldü.

Genelkurmay Başkanlığınca, Astana Süreci kapsamında İdlib gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim'den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Türkiye, Rusya ve İran'ın, Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirdiği toplantılarda, Suriye'nin Türkiye sınırındaki İdlib ili "çatışmasızlık bölgesi" ilan edilmişti. Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştı.(AA)

569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDI
569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDI

 569 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILDIİl Koordinasyon Kurulu 2017 Yılı 4. Dönem Değerlendirme Toplantısı, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Vali Yardımcısı Çakıroğlu toplantı öncesi yaptığı konuşmada ilimizde 2017 yılının üçüncü üç ayında 569 adet proje üzerinde çalışıldığını belirtti.

Projelerin 370 adedinin genel ve özel bütçeli kuruluşlarca, 199 adedinin ise Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin imkânlarınca yürütüldüğünü dile getiren Çakıroğlu, ‘’Projelerin toplam bedeli 5 milyar 169 milyon 391 bin TL’dir. 2017 yılı ödenekleri ise 1 milyar 501 milyon 204 bin TL olup, 2017 Eylül ayı sonu itibariyle bu ödenekten 738 milyon 739 bin TL harcama yapılmış ve %49 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.’’ dedi.

İlimizde 2017 yılı üçüncü döneminde yürütülen 569 adet projeden 94 adedinin tamamlanarak hizmete alındığını ifade eden Çakıroğlu, ‘’ Projelerin 468 adedi devam etmektedir. Devam eden projelerden 272 adedi imalat sürecinde, 93 adedi ihale, 58 adedi sözleşme, 15 adedi proje, 30 adedi planlama aşamasındadır. 7 adet projeye de çeşitli nedenlerle başlanılamamıştır.’’ dedi.

Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu’nun yanı sıra Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya,  İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ve kurum müdürlerinin de katıldığı toplantıda yatırımcı kuruluşlar, kendi alanları ile ilgili olarak sürdürülen projeler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

(Haber Merkezi)

ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİ
ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

ANTAKYA MOBİLYASI, KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİİlimizin en önemli meslek sektörlerinden olan mobilyacılık, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEB) doğrultusunda finanse edilerek Antakya Mobilyası “Motiften Koleksiyona” projesi ile kitapla ölümsüzleşti.

 Dün Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına; ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, K.Sanayi Sitesi Koop. Bşk. M.Ali Kanlı, proje çalışanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Çinçin, yaptığı açıklamada Hitit Krallarından, Büyük İskender’in Tahtına; Hz. İsa’nın Havarilerinin Kullandığı Vaiz Kürsülerinden; İslam Rönesansı’na kaynaklık eden Antakya Akademisine kadar binlerce yıllık tarih ve köklü bir geleneğe sahip, Habib-i Neccar’ın memleketinde doğan ve gelişen Antakya Mobilyacılığının dünden bugüne serüveni; Antakya Sanayi ve Ticaret Odası tarafından kitaplaştırıldığını belirterek şu bilgilerde bulundu: “Antakya Ticaret ve Sanayi Odası kurulduğu günden beri ilimizde ve bölgemizde sosyo-ekonomik anlamda kalkınmaya öncü olacak projelere odaklanan çalışmalar yürütüyor.

Bugün burada sizlerle buluşmamızın nedeni Antakya Mobilyası’nın markalaşması, rekabet gücünün artırılması ve nitelikli iş ortamları yaratılarak mevcut işletmelerin verimliliğine güç katılması amacıyla başlattığımız ANMOGEP projesi hakkında bilgilendirme yapmak ve bu projenin ayaklarından biri olarak Antakya’nın değerlerini taçlandırmak gayesiyle uzun bir emeğin sonucunda hazırladığımız “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabını tanıtmaktır.

ANMOGEP; Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla 7,7 milyon Avro bütçeli, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Programının ilk dönem projelerinden biri. Bu proje sayesinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 10 yılda dünya mobilya üreticileri arasında Türkiye'nin ilk 10 ülke içinde yer alacağını öngörüyoruz.

Antakyalı Mobilyacılarımızın üretim, teknoloji, tasarım ve pazarlama yetkinliklerini artırarak bir dünya markası haline getirebilmek için projemize dört bir koldan sarıldık. ANMOGEP projesine emek veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi bir borç bilirim. 

Markalaşma Uzmanı Burcu Arıkan’ın yönetiminde; Gazeteci - Yazar Tuba Çameli tarafından yayına hazırlanan kitap için;  Hatay yöresinde 317 motif-form tespit edildi, fotoğraflandı ve hikâyeleri derlendi. Araştırma süresince; Gazeteci-Yazar Lora Çapar ve Akademisyen Ayşegül Karakelle motifleri yorumlarken, Arkeolog Jozef Naseh ve Arkeolog Kenan Yurttagül ile yaşayan en eski mobilya ustalarından Ferit Bilen’in anlatımları derlendi.  Motiflerden esinlenerek klasik, neo-klasik takımlar ve modern aksesuarlardan oluşan yeni mobilya tasarımları geliştirildi.

Antakya mobilyasını hem iç hem de dış pazarda bölge lideri haline getirmeyi hedeflediklerini belirten ANMOGEP’in faydalanıcısı olan Antakya Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin; “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabından esinlenerek oluşturulan koleksiyonları ve sıradaki hedefleri şöyle özetliyor: “Proje kapsamında 3 ayrı tasarımcı tarafından hazırlanan ve Antakyalı mobilya firmalarımızın üretimini gerçekleştirdiği 63 parçadan oluşan toplam 15 koleksiyonu önce İstanbul’daki İMOB fuarında sergiledik, patent başvurularını yaptık.

Projede kazandığımız deneyimler ve kurulan iletişim ağları ile; geleneksel yöntemlerle üretim yapan KOBİ’lerimizin rekabet gücünün tasarım odaklı üretim geliştirme, pazarlama ve üretim destekleriyle artırılabileceğini ve niş pazarlar yaratabileceğimizi düşünüyor, projenin son yılında bugüne kadar yaptıklarımızı görünür kılmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında kurduğumuz ve bu yıl kasım ayı içinde açılacak olan Antakya Mobilyası Ortak Üretim Merkezi ile de bu çalışmaların sürdürülebilirliğini amaçlıyoruz.

Endüstriyel tasarımcılar ile Antakyalı ahşap ve mobilya ustaları tarafından hazırlanan koleksiyonlar, geçmişten günümüze Antakya ve civarında yaşamış farklı medeniyetlerin ustalıklarını, kültürünü ve estetiğini bir araya getiriyor. Kitapta Sergio Perez Fortea ve Sezgin Akan gibi uluslararası tasarımcıların neo-klasik ve modern tarzlardaki mobilya-koleksiyon çizimleri bulunuyor. Antakya, antik çağda “Orientis Apicem Pulcrum” yani Doğu’nun Kraliçesi olarak anılırdı. Proje kapsamında öne çıkan koleksiyonlardan biri de Ahşap ve Oyma Ustası Ali Altun tarafından hazırlanan, kentin kültür belleğinde ölümsüzleşen Doğu’nun Kraliçesi için tasarlandı” dedi.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)

HAGİAD`TAN BAŞKAN SAVAŞ`A ZİYARETHatay Genç İşadamları Derneği(HAGİAD) yönetim kurulu Başkanı Zekiye Çankaya Fakıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş`a hayırlı olsun ziyaretinde bulunup yeni görevinde başarılar diledi.

HAGİAD Başkanı Zekiye Çankaya Fakıoğlu, Başkan Savaş`a yeni görevinde başarılar dileyerek, Başkan Savaş`ın birleştirici olan tutumuyla Hatay`a büyük hizmetler sunacağından şüphelerinin olmadığını ifade etti.

Yapılan ziyaretten ötürü mutlu olduğunu belirten Başkan Savaş ise, Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak tüm sivil toplum kuruluşları ile ortak hareket ederek Hatay`ın birliğine ve beraberliğine yakışır şekilde hizmet yapacaklarını söyledi.

(Haber Merkezi)

3 yıl, 6 ay önce / 9.7.2014 10:30:06   

KIRIKHAN KURTULUŞUNUN 76.YIL DÖNÜMÜNDE UĞUR IŞILAK KONSERİKırıkhan`ın kavununun tanıtımı amacıyla bu yıl 9.su ramazan dolayısıyla geçen hafta düzenlenen kavun yetiştiricilerinin jüri üyelerinin önünde sergiledikleri festivalde dereceye girenlerin ödülleri verildi.

Avrupa şampiyonasında Türkiye Birincisi olan Mehmet Ali Doğdu ve dereceye giren sporcular ödüllerini Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk ve Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz verdi.

Yerel sanatçılardan Sefil Ali, Müzaffer Gök ile Bestami Kaplan`ın sahne performansları izleyenleri büyüledi. Son olarak sahneye çıkan ünlü sanatçı halk ozanı Uğur Işılak izleyenlere coşkulu sahne performansıyla muhteşem unutulmaz bir gece yaşattı.

(Haber Merkezi)

3 yıl, 6 ay önce / 9.7.2014 10:29:22   

Büyükşehir Belediye Meclisi bugün toplanıyorHatay Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısı, 9 Temmuz Çarşamba günü (Bugün) saat 10.00`da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş başkanlığında gerçekleştirilecek. Büyükşehir Beleidye Meclisi gündeminde bulunan 24 maddeyi görüşerek karar bağlaması bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu`nda gerçekleştirilecek olan Temmuz Ayı ilk olağan toplantısı gündemi şöyle:

1-Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığının ek ödenek ile ilgili 23.06.2014 tarih ve 181 sayılı teklifi.

2-Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığının ek ödenek ile ilgili 23.06.2014 tarih ve 182 sayılı teklifi.

3-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının mülkiyeti Hazineye ait Üzümdalı 233 nolu parselde 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planında “Orta Yoğunlukta Kırsal Yerleşme Alanı” kullanımından “Konut dışı Kentsel Çalışma Alanı” kullanımına dönüştürülmesi amaçlı Çevre Düzeni Planı değişikliği teklifi.

4-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Antakya Organize Sanayi Bölgesine İlave Gelişme alanı olarak kullanılmak üzere Topboğazı mevkiinde yaklaşık 135 hektar alanın 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında “Entegre Sanayi Bölgesi Alanı” kullanımından “Organize Sanayi Bölgesi” kullanımına dönüştürülmesi amaçlı Çevre Düzeni Planı değişikliği teklifi.

5-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Kırıkhan İlçesi Kurtlusoğuksu mahallesinde bulunan 287,293,294 ve 300 nolu parseller 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planında “Tarımsal Niteliği Korunacak Dikili Tarım Alanı” kullanımından “Gelişme Konut Alanı” kullanımına dönüştürülmesi amaçlı Çevre Düzeni Planı değişikliği teklifi.

6-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Kırıkhan İlçesi Karadurmuşlu mahallesi 102 ada 1 nolu parsel 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planında “Tarımsal Niteliği Korunacak Mutlak Tarım Alanı” kullanımından “Tarımsal Sanayi Alanı” kullanımına dönüştürülmesi amaçlı Çevre Düzeni Planı değişikliği teklifi.

7-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Kırıkhan İlçesi Ahrazlı mevkinde bulunan 611parsel 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planında “Ticari Depolama (Lojistik) Alanı” kullanımından “ Konut dışı Kentsel Çalışma Alanı” ve “Tarımsal Niteliği Korunacak Mutlak Tarım Alanı” kullanımına dönüştürülmesi amaçlı Çevre Düzeni Planı değişikliği teklifi.

8-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının İlimiz Antakya İlçesi Saraycık mıntıkası 3644 nolu parselin 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planında “Tarımsal Niteliği Korunacak Dikili Tarım Alanı” kullanımından “Gelişme Konut Alanı” kullanımına dönüştürülmesi amaçlı Çevre Düzeni Planı değişikliği teklifi.

9-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Hatay İli 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Plan notları 1.29 maddesinde yapılan değişikliğin yeniden değerlendirilmesi teklifi.

10-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Mülkiyeti Hazineye ait Kuruyer 1662 nolu parselin 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planında “Tarımsal Niteliği Korunacak Dikili Tarım Alanı” kullanımından “Sanayi Alanı” kullanımına dönüştürülmesi amaçlı Çevre Düzeni Planı değişikliği teklifi.

11-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 1146 ada 1 nolu parselde “Gelişme Konut Alanından” “Özel Eğitim ve Öğretim Tesis Alanına” dönüştürülmesi amaçlı Nazım İmar Planı değişikliği teklifi.

12-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının İskenderun İlçesi Aşkarbeyli mahallesi 191 nolu parselde uygulama imar planı değişikliği teklifi.

13-İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının İskenderun İlçesi Revizyon İmar Planında Trafoların işlenmesi amaçlı Uygulama İmar planı değişikliği teklifi.

14-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 53 nolu kararla Ulaşım Hizmetleri Komisyonuna havale edilen Hatay İli sınırlarında bulunan genişliği 15m ve üzeri yolların yetki ve sorumluluklarının Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı eliyle, genişliği 15 m`nin altında bulunan yolların ilgili ilçe belediyesi Fen İşleri Müdürlükleri eliyle yürütülmesi hususu ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması.

15-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 54 nolu kararla İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Çevre Sağlık Komisyonuna havale edilen Antakya İlçesinde bulunan Belediye Parkı ve DSİ Parkı, İskenderun İlçesinde bulunan Sahil Şeridi boyunca uzanan Yeşil Alanlar ile Hatay sınırları içerisinde bulunan yüzölçümü 5000 m2 ve üzeri olan Park Bahçe ve Yeşil Alanların sorumluluklarının Hatay Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı eliyle yürütülmesi, yüzölçümü 4999 m2 ve altı olanların ise ilgili İlçe Belediyesine bağlı Park ve Bahçeler Müdürlükleri yetkisinde kalması hususu ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması.

16-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 56 nolu kararla Hukuk ve İçişleri Komisyonu, Çevre sağlık Komisyonu ile Altyapı, Mesken ve Kentsel Dönüşüm Komisyonlarına havale edilen 2560/3009 sayılı Kanunla tanımlı ve sınırlı Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü`nün görev alanı içinde kalan halen mevcut ve yeni kurulacak olan tüm atık su kaynaklarının kanalizasyon şebekesine bağlanmalarına, vidanjör veya benzeri bir araç ile taşınarak kanalizasyon şebekelerine boşaltılmalarına, kana1izasyon şebekesi bulunmayan yerlerde çevre kirlenmesine yol açmayacak bir düzeyde arıtılarak uzaklaştırılma ve uygun alıcı ortama verilmeleri ile kanalizasyon şebekesinin kullanım ve korunmasına ilişkin Atık suların Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliği hakkındaki komisyon raporunun okunarak oylanması.

17-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 57 nolu kararla Hukuk ve İçişleri Komisyonuna havale edilen Hatay Büyükşehir Belediyesi uhdesinde bulunan Daire Başkanlıklarına ait Kuruluş, Görev, Çalışma ve Usul Esasları Hakkındaki Yönetmenlikler ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması.

18-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 58 nolu kararla İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen Narlıca Beldesine ait 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 Ölçekli Uygulama Revize ve İlave İmar Planlarıyla ilgili olarak alınan Narlıca Belediye Meclisinin 12.07.2013 tarih ve 25 sayılı kararı ve eki planlarına ait İtirazların 6360 sayılı kanun gereği görüşülememiş olması nedeniyle konunun 3194 sayılı imar kanunu, ilgili yönetmelikler ve Hatay İli 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek meclis kararına bağlanması ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması.

19-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 59 nolu kararla İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen Antakya Belediyesinin 2014 Mart ayı toplantılarında İmar planları ile ilgili olarak alınan 87 ve 89 nolu kararlara ilan süreleri içerisinde itiraz edilmiş olup, 3194 sayılı İmar kanunu, ilgili yönetmenlikler ve Hatay ili 1/25.000 ölçekli Çevre düzeni planı hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek meclis kararına bağlanması ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması.

20-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 60 nolu kararla Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.05.2014 tarih ve 33 sayılı kararı ile kabul edilip yürürlüğe giren Büyükşehir Belediye bütçesinde aktarma yapılması ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması.

21-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 61 nolu kararla Tarife Komisyonuna havale edilen Hatay İlinin Su ve Kanalizasyon hizmetlerinin HATSU bünyesinde toplanması ve katkı payı çerçevesinde alınan bağlantı ücretinin yasal zemini olmadığı ve bu konuda yeniden değerlendirmenin yapılması kapsamında bu gibi ücretlerin bütün ilçelerin göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması.

22-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 62 nolu kararla Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Erzin İlçesinde yapım süreci tamamlanmak üzere olan Kanalizasyon işinin işletmeye alınabilmesi, çevre ve halk sağlığı açısından önem arz etmekte olduğu, bununla birlikte arıtma tesisinin yapılmış olması yasal zorunluluk olduğundan ve acilen yapılması gerektiğinden 2014 mali yılı Büyükşehir bütçesine yatırım ödeneğinin konulması ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması.

23-Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 64 nolu kararla Tarife Komisyonuna havale edilen HAT-SU`ya ilişkin tarifelerle ilgili Plan Bütçe Komisyonun raporu doğrultusunda karar verildiği, ancak Hatay ilçelerinin kendi aralarındaki Sosyo Ekonomik farklılıklar nedeniyle gelir dengesizliği söz konusu olduğundan ve aynı zamanda anılı konunun Plan Bütçe Komisyonu Uzmanlık alanında olmadığı, Tarifeler komisyonu uzmanlık alanında olduğundan Hatay`ın ilçeleri arasında Sosyo Ekonomik Dengeleri gözetir mahiyette yeniden uzman komisyon tarafından değerlendirilerek Hatay Halkının olası mağduriyetinin bertaraf edilecek mahiyette yeni düzenleme yapılabilmesi ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması.

24-5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 13. Maddesine göre Ağustos ayı olağan meclis toplantısının tarih ve saatinin belirlenmesi.

(Haber Merkezi)

3 yıl, 6 ay önce / 9.7.2014 10:28:12   

Toplu sözleşmede yapılan hata memuru yaktıTürkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, yaptığı çalışmayla kamu görevlilerinin toplu sözleşme masasında uğratıldığı zararı hesapladı.

Toplu sözleşme masasında yapılan bu hatanın memur maaşlarına getirdiği zararlara ilişkin açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin toplu sözleşmede yapılan hatanın memuru yaktığını belirterek şu açıklamalrda bulundu: “İş bilmeyen, sendikacılığı hükümet yetkilileriyle çay içmek olarak anlayan bir kısım zevatın memurları düşürdüğü durum, tam bir hayal kırıklığıdır. Aylardan beri memurlarımızın enflasyon farkı hakkına dikkat çekmeye çalışıyor, hazırlanan bütün kanun tasarılarına memurlara 2014 yılı için enflasyon farkı verilmesini öngören bir hüküm eklenmesi için mücadele ediyoruz. Bu konudaki her uyarımızda malum konfederasyon `Taban aylığa zam yaptık` gibi anlamsız bir gerekçe ile karşı çıktı. Şimdi gelinen durum ortadadır. Resmi rakamlara göre memurun kaybı aylık 200 lirayı aşmıştır. Bu durumun iki sorumlusu vardır, o da memurların iradelerini hiçe sayıp toplu sözleşme masasında diğer konfederasyonları görmezden gelen iktidar ve yaptığı hatayı bir görmeyen ve kabul etmeyen iş bilmez konfederasyondur.

Her ne kadar toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon tarafından göz ardı edilmiş olsa da, memurlarımızın yaşadığı kayıp ortadadır. Bu nedenle her fırsatta memurların hakkını gasp etme sevdasına kapılan Hükümet yetkililerinin bir kez de memurlar adına hayırlı bir işe imza atmaları zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle memurlara 2014 yılı enflasyon farkını verecek bir karar hayata geçirilmelidir.

Memurların hakkı olanı gasp etmek, kul hakkı yemektir. Bu mübarek günlerde kul hakkı yiyenlerden Allah bunun hesabını soracaktır. Her fırsatta tarihi sözleşme imzaladığını iddia edenlerin aslında tarihi bir hezimete imza attıkları ortaya çıkmıştır. Memurların zararını da aylardır yalanlarla, gerçekleri gizlemeye çalışanlar karşılamalıdır.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 yıl, 6 ay önce / 9.7.2014 10:27:13   

Vali Lekesiz, Suriyeli misafirlerle iftar açtıHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, insani gerekçelerle ilimizde geçici olarak misafir edilen ve Altınözü ilçemizdeki eski Tekel binası konaklama tesislerinde kalan Suriyelilerle iftar açtı.

İftar yemeğine, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M. Halil Yücelen, İl Milli Eğitim Müdür V. Kemal Karahan, İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ve Suriyeli misafirler katıldı.

İftar öncesi konaklama tesisini gezerek Suriyeli aileler ve çocuklarla sohbet eden Lekesiz, yeni doğan iki bebeğe altın taktı.

İftar yemeğinin ardından Suriyelilerle toplantı yapan Vali Lekesiz, “Ramazan ayınızı tebrik etmek, iftar coşkusunu sizlerle paylaşmak ve varsa taleplerinizi dinlemek için buradayız. Umuyorum ve temenni ediyorum ki bir an evvel uluslararası güçler de devreye girer, ortak bir çözüm üretirler ve memleketinizde akan kan en kısa sürede durur, sizler de evlerinize, sevdiklerinize, yuvalarınıza dönersiniz.” dedi.

Vali Lekesiz, daha sonra Suriyelilerle sohbet ederek kendilerine iletilen talepleri dinledi.

(Haber Merkezi)

3 yıl, 6 ay önce / 9.7.2014 10:26:24   

Yanılmışım!Cumhurbaşkanlığı adaylık teklifini kabul edip etmediği henüz netleşmemişti. Biz de bu teklifi kabul etmesi demek, taşıdığı tüm değerleri ve hatta kendisini inkâr etmesi anlamına geleceğini yazmıştık. Yazıda özellikle bu teklifin bugüne kadar sahip olduğu değerlere karşı olan bir yapıdan geldiği için, Ekmeleddin İhsanoğlu`nun bunu kabul etmeyeceğini düşünmüştük…

Yanıldım. Kabul ediyorum. Nereden bilebilirdim ki, teklife bu kadar açık ve hevesli olduğunu! Teklife neredeyse balıklama atladı; ne getirip ne götüreceğini düşünmeden. Teklifin kimden geldiğini, nasıl ve hangi şartlarda ve neden kendisine yapıldığını tefekkür etmeden… Kara gözü ve karakaşı için miydi bu iltifat? Babasına, babasının yol arkadaşlarına, inancına öteden beri yaptıkları güneş gibi ortada iken…

Arkasına bakmadan girdi teklif edenlerin arasına; geçmişinden ve ruhundan kendisini soyutlayarak. Bunun için gerekçesi de enteresandı: “Şairin dediği gibi;

Gele bir nesne ki min gayri talep,

Onu Hak bilir ehl-i edep.

(Siz talep etmeden bir şey gelirse, bu Hak/haktan yani Allah ve halktan görev gelirse bunu ancak ehl-i edep olarak kabul etmeniz lazım) Ben de bu şekilde kabul ettim.” dedi.

Hâlbuki ben, babasının sîretinden hareketle kabul etmeyeceği kanaatine varmıştım. Şimdi, insan düşünmeden edemiyor: Bu zat-ı muhterem, hiç mi babasının rahle-i tedrisatından geçmemiş. Her önüne gelen teklife kapılarını ardına kadar açık mı tutuyor? Teklifin hangi karanlık dehlizlere götürüp götürmeyeceğine bakmadan…

Bütün bunların yanında, 03.07.2014`de katıldığı CNN Türk`te yayınlanan Taha Akyol`un “Eğrisi Doğrusu” programındaki konuşmasını, başından sonuna kadar dikkatlice izleyip, tavzihe muhtaç o kadar çok açıklamalara şahit olunca da, hakkında yanıldığımı iyiden iyiye anladım. Programda babasının Mısır`a gidişi ile ilgili soruya verdiği cevap, düşüncemi pekiştirdi diyebilirim. Güya babası, tahsilini tamamlamak için Mısır`a gitmiş… Akif`in yakın arkadaşı olan babası… Demek ki Akif de onun için gitmiş (?)

Bunu bizzat kendisinden duyduktan sonra, artık bütün konuşmalarının bu ölçüye göre değerlendirilmesi gerektiğini düşünmeye başladım...

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri seçilmesinde hükümetin katkılarını anlattı. Başbakanın ve Cumhurbaşkanının nasıl gayret gösterdiklerini ve yardım ettiklerini…

Burada Başbakanın hakkını teslim ettiğini ifade etmeliyiz. Ancak, olayları açıklarken zihninin duru olmadığı da görülüyordu; bir yandan üzeri örtülemeyecek hakikatleri ikrar etmek zorunda kalıyor, diğer yandan da kabul etmek zorunda kaldığı gerçeklerle çelişen ortamı yaşıyordu. Yani, hakikatle mevcut durumunun cenderesi altında sıkışmış vaziyetteydi… Babasının Mısır`a gidişini de bu psikoloji ile açıklamaya çalışıyordu.

Babasının yurt dışına gitmesine ve ömrünü sıla hasreti ile geçirmesine neden olanların teklifini, kendisine yapılabilecek en büyük hakaret olarak kabul etmesi gerekirken, ne yazık ki bundan onur duyduğunu söylemesi, eminim ki babasının kemiklerini sızlatmış ve ruhunu muazzep etmiştir. Mesela babası, kendisine lisan-ı hal ile;

“Oğlum, Ekmeleddin Muhammed, ben sana hiç mi bir şey verememişim? Benim adıma hilaf-ı hakikat beyanda bulunuyorsun. Bir dünyalık mansıp için inancın ve değerlerin feda edilemez olduğunu kaç kere anlattım? Haydi benim Mısır`a tahsilimi tamamlamak için gittiğimi söyledin, peki benim en yakın arkadaşım Mehmet Akif ne için gitti? Bunu açıklayabilecek misin? Eğitim için gitmişim Mısır`a(?) Benim ülkemin suyu mu çıktı a be yavrucuğum? Burada eğitim göremez miydim? Mehmet Akif, büyük müfessir Elmalılı M. Hamdi Yazır, Akif`in arkadaşı büyük İslam âlimi Hasan Basri Çantay ve diğerleri Mısır`da mı eğitim gördüler?

Oğlum hiçbir gerçeğin saklı kalmayacağını bilmiyor musun? Hadi ben oraya eğitim için gittim, peki bu tahsil hayatım hiç mi bitmedi? Neden ülkeme dönmedim de, sıla hasretiyle yandım, tutuştum ve orada öldüm?

Değer mi oğlum, bir makam için ruhumu sızlatmaya? Seçildiğin takdirde, ülkenin cumhurbaşkanı olarak bu tür beyanlarla mı olayları ve meseleleri çözeceksin? Cumhura böyle mi başkanlık yapacaksın?

Böyle yaparsan bu millet sana güvenir mi? Bak oğlum, sana şairin dizeleriyle son bir öğüt vereyim de, umulur ki aklını başına toplarsın:

Geçme namert köprüsünden,

Ko aparsın su seni,

Yatma tilki gölgesinde,

Ko yesin aslan seni”

derse ne cevap verecek? Doğrusu merak ediyorum.

İhsanoğlu`nun, güya cumhurbaşkanlığı teklifinin hükümet içinde bazı yakın arkadaşları tarafından da desteklendiğini söylemesi gerçekten şaşırtıcı… Siyaseti bilmem ama adaylığını teklif edenlerin siyasetini çabuk öğrenmişe benziyor…

Siyasiler, siyaset anlayışlarının gereğini yapabilirler; ama bir ilim adamının biraz daha dikkatli olması gerekmez mi? Hükümetin bütün üyelerinin, firesiz hepsinin ortak imzasıyla Başbakanın cumhurbaşkanlığı adaylığının sunulmuş olduğunu nasıl bilmez?

İhtirasın, insanın aklını ve fikrini nasıl bağladığının, gözünü nasıl perdelediğinin, kulaklarını nasıl tıkadığının örnekleri çoktur, tarihin sayfaları arasında… Şeytanın iğvasından korunmak için ona sığınmaktan ve duamızı yapmaktan başka çaremiz yoktur.

“Tüm övgüler; tüm var olanları yaratıp düzene koyan ve koyduğu düzeni işleten, hayatlarını devam ettiren, dünyada herkesi, ahirette sadece müminleri Rahmetine alan, hesap gününün sahibi Allah`adır. Sadece Sana ibadet eder, yardımı da sadece senden isteriz. Bizi dosdoğru yola ilet, nimet verdiğin kimselerin yoluna. Gazaba uğramışların ve sapmışların yoluna değil.” Amin.

3 yıl, 6 ay önce / 9.7.2014 10:24:55   

ENGELLİLER SPORLA HAYAT BULUYORAntrenörler Engelleri Aşıyor Projesi kapsamında engelliler il spor merkezleri açıldı.

2014 Yaz kurslarına bu sene Antrenörler Engelleri Aşıyor Projesi kapsamında belirli branşlarda kurslar da açıldı. Engelli bireylerin sosyal hayata daha iyi adapte olabilmesi için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan basketbol, badminton, müzik ve yüzme kursları ile eğitim verilecek. Bu kurslara engelli bireylerin daha iyi zaman geçirebilmeleri ve özgüvene sahip olmalarının önünü açacağı amaçlanmıştır.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, bu projenin ilimizde de uygulanması son derece mutlu ettiğini dile getirerek sözlerine engelli bireylere elimizden ne gelirse yapılacağını söyledi.

(Haber Merkezi)

3 yıl, 6 ay önce / 9.7.2014 10:23:02   

Kurtuluş Caddesi, trafik sorunundan nasıl kurtulur?Antakya`nın en işlek ve faal caddelerinden olan Kurtuluş Caddesinin süregelen trafik sorunu ve keşmekeşliği bir türlü bitmiyor.

Tarihte ışıklandırılan ilk cadde olarak kayıtlara geçen ancak değeri bilinemeyen Kurtuluş Caddesinin çile yolu olması Antakyalıları üzüyor.

Bundan 6 ay önce Antakya Belediyesi tarafından yapılan kaldırım çalışmasında kaldırımların daha geniş tutulması yanında araçların yolun bir tarafına park etmesi ile yol daha da darlaşıyor.

Kurtuluş Caddesinin Harbiye ve Yayladağına giden yol olarak kullanıldığı günümüzde trafik yoğunluğu üst düzeye erişiyor. Mesai saatlerinde hele hele Ramazan akşamları iftar öncesi Kurtuluş caddesinin trafiği adeta azaba dönüşerek çekilmez hale geliyor.

Bu konuda şikayetlerini gazetemiz aracılığı ile yetkililere ileten vatandaşlar, bu caddede yetkinin Hatay Büyükşehir Belediyesinde mi Antakya Belediyesinde mi olduğunu bilmediklerini belirterek Kurtuluş Caddesinin trafik sorununa çözüm getirilmesini istediler.

Yapılan öneriler arasında caddenin tek yön olarak kullanılması veya araçların park etmemesi gibi seçeneklerin görüşülerek karara bağlanması istendi.

(Haber: Sadullah Ergin)

3 yıl, 6 ay önce / 8.7.2014 10:45:09   

El birliğiyle Antakya`yı güzelleştirelimAntakya Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Kuseyri, el birliği ile Antakya`nın güzelleşeceğine dikkat çekti.

Kuseyri ve beraberindeki ATB heyetinin Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci`yi makamında yaptığı ziyarette kentimiz adına önemli mesajlar verildi.

Antakya Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Kuseyri ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Kimyeci, “Bugüne kadar sizler Antakya Ticaret Borsası olarak çiftçimizin, üreticimizin yanında durmakla kalmadınız, aynı zamanda sosyal ve kültürel içerikli bir çok ilklere el attınız. Öğrencilerimizin modern tesisler altında eğitim görmeleri için çok güzel bir okul yapımına yöneldiniz. Önümüzdeki süreç içerisinde biz Antakya Belediyesi olarak kentimizin nabzını tutan Ticaret Borsası ile birlikte her zaman aynı çatı altında bulunup hareket edeceğiz. Belediyecilik hizmet ve uygulamaları, şehir ticaretinin iktisadi ve sosyal hayatın, her yönünle birbirine bağlıdır ve ayrılmaz bir parçasıdır. Üreticilerimizin, çiftçilerimizin daha fazla üretim yapması için proje çalışmalarına destek olmaya gayret edeceğiz” dedi.

Ziyarette konuşma yapan Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Kuseyri, görevine yeni başlayan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci`ye görevinde başarılar diledi ve “El birliği ile Antakya`yı hep beraber güzel bir duruma getirebileceğimize inanıyorum.

Ticaret Borsası olarak her zaman Belediye Başkanımız İsmail Kimyeci`nin yanında olacağız. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz” dedi.

(Haber Merkezi)

3 yıl, 6 ay önce / 8.7.2014 10:43:23   

Başbakan Tayyip Erdoğan 20 Temmuz’da Antakya’da10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları için AK Parti adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antakya’ya geliyor.

Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz Pazar günü saat: 16.30 Antakya itfaiye önünde halka hitap edecek.

Itfaiye önünde yapılacak mitingden sonra İskenderun ilçesinde düzelenecek olan iftar programına katılacak olan Başbakan Erdoğan, programın ardından Hatay’dan ayrılacak.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

3 yıl, 6 ay önce / 8.7.2014 10:42:26