......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 265652
YORUM MANŞET
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ

ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ
Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ SEN), bakanlığın ve eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirerek üvey evlat olmadıklarını dile getirdi.

  Dün Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, Yönetim kurulu üyeleri ve sendika üyeleri, sorunlarını dile getirip çözümü noktasında fikirlerini, beklentilerini Milli Eğitim Bakanı’na iletmek üzere bir araya geldi.

Eğitim çalışanlarının haklı taleplerini ve eğitim çalışanları üzerinde oluşmuş üvey evlat hissesini öz evlat hissine dönüştürülmesi noktasında adımların atılmasını beklediklerini söyleyen TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere 24 Haziran seçimleri sonrasında ülkemiz Parlamenter Hükümet Sisteminden, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş yaptı. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı Görevinde de Prof. Dr. Ziya Selçuk hocamız atandı.

Sayın bakanımız; akademisyen ve eğitimci olması, daha önceki çalışmaları, eğitime ve eğitimciye bakışı ve bunun yanı sıra insanı vasıfları önde tutan tavır ve tarzıyla, bu önemli görevi layıkıyla yerine getireceğini düşünüyoruz.

Kendisinin bu haliyle, eğitim camiamızda ve toplumumuzun büyük bir kesiminde memnuniyetle karşılandığı görüyoruz. Tabi bu memnuniyetin yansıması olarak da eğitim alanında atılacak adımlar, yapılacak yeni çalışmalar konusunda beklentilerin çok yüksek hale geldiğinin de farkındayız. Bu sebeple; Niyet hayır ise akıbetinde hayır olmasını temenni ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığının bugün 40 bin civarında yardımcı hizmet sınıfı, 25 bin civarında genel idare hizmetler sınıfı ve 10 bin civarında teknik hizmetler sınıfı olmak üzere en az 75 bin eğitim çalışanı açığı vardır. Okullarımız da Memur, Hizmetli, Kaloriferci, Bekçi, teknisyen kadroları kalmamıştır. Tek hizmetliye veya kaloriferciye okulun tüm işleri yöneticiler tarafından yaptırılmaktadır. Aşırı iş yükü karşında okul ve kurumlarda günlük 2 ,le 4 saat arasında fazla çalışma yapılmaktadır.

Bizler belki bir fiil eğitim vermiyoruz ama bugün bu şartlara rağmen, sınıflar pırıl pırıl tertemizse, sıralarımız ve kapılarımız kırık değilse, kaloriferlemiz yanıyorsa, tüm yazışmalarımız zamanında yapılıyorsa, okullarımızın gündüz ve gece güvenliği sağlanıyorsa, eğitim öğretim faaliyetinin koordinasyonu bin bir fedakârlıkla yerine getiriliyorsa, eğitim çalışanları, görevlerinin başındadır ve hakkıyla layıkıyla görevlerini yerine getiriyor demektir.

Bizler eğitim çalışanları olarak yıllardır üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getiriyoruz ancak tüm bu fedakârlıklarımızın ve gayretlerimizin karşılığında, kurum içinde uygulanan politikalarda üvey evlat muamelesine tabi tutuluyoruz.

Sizden istediğimiz eğitim çalışanlarının haklı taleplerini dinlemeniz ve eğitim çalışanlarını üzerinde oluşmuş üvey evlat hissini, öz evlat hissine dönüştürülmesi yönünde adımların atılmasını, bir an önce sağlamanızdır.

Kamuda görev yapan ve kamuoyuyla paylaşılan kısmıyla da sadece belirli unvanlara verileceğine ifade edilen 3600 ek göstergeye kavuşan personellerden emekliliği gelmiş olanlar daha rahat emekli olabilecek böylece gençlerimize yeni istihdam yaratılabilecek bir alan oluşacaktır. Bu yüzden 3600 ek gösterge artışı sadece bazı unvanlar ile sınırlı tutulmalıdır. 657 tabi personelin tümüne, eğitim durumlarına göre verilmelidir. Çünkü ek ödemem artışı sadece bazı unvanlarla yapılırsa emekli maaşları arasında farklılıklar orantısız bir şekilde açılmış olacaktır.

Emeklilik için aranan yaş şartı 1999 yılından sonra işe başlamış kamu görevlileri için adeta bir ceza, 2008 yılından sonra göreve başlayanlar için ise eziyet haline gelmiştir.

Memur maaşının alım gücü gözle görülür bir şekilde azalmıştır. Bir de bunlara ilave olarak memur maaşlarında Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren diğer yılın Ocak ayına kadar geçen sürelerde gelir vergisinden kaynaklı maaş kesintileri yaşanmıştır. Bu yüzden %15 Gelir vergisine tabi 18,000 TL’nin 36000 TL olarak güncellenmesini istiyoruz.

Bugün burada kamuoyuna Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan eğitim çalışanlarının sorunlarını, geleceğe dair beklentilerini çözüm önerileri ile aktarmaya çalıştık. Taleplerimizin önümüzde ki dönemde yapacağınız çalışmalara ışık tutmasını diliyor eğitim çalışanlarının bu haklı taleplerine kayıtsız kalamayarak çözümü noktasında çalışmaları bir an önce hayata geçirmenizi bekliyoruz.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

EN HAYIRLI KAMPANYA
EN HAYIRLI KAMPANYA

EN HAYIRLI KAMPANYAHatay Eczacı Odası ve Hatay Kızılay Şubesi’nin ortaklığında yapılan kan ve kök hücre kan bağışı kampanyası hayırsever vatandaşlardan ilgi gördü

Kan ve kök hücre bağışını arttırmak ve bu konuda toplumsal bilinci oluşturmak amacıyla Türk Eczacıları Birliği 28.Bölge Hatay Eczacı Odası ve Türk Kızılayı Hatay Şubesi ortaklığında dün yapılan bağış kampanyası ilgiyle gerçekleşti.

Hatay Eczacı Odası Başkanı Sedat Aközcan, Hatay Kızılay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış, yönetim kurulu üyeleri, işadamı Necmettin Çalışkan, Umut Damlaları Özel Eğitim Okulu öğrencileri ile çok sayıda hayırsever vatandaş “Yardımseverlik kanımızda var” sloganı doğrultusunda bu kampanyada hazır bulundu.

28.Bölge Hatay Eczacı Odası yönetim kurulu kan ve kök hücre bağış kampanyası ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Kök Hücre Nakli başta kan kanserleri (lösemiler, lenfomalar) olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.
Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır.” dedi.

(Haber: S.Ergin)

Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI
Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi HATAY’DA ATTI

  Kültür, Turizm ve Medyanın kalbi  HATAY’DA ATTIKültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Hatay Valiliği koordinasyon ve desteği ile Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı Hatay’da gerçekleştirildi.

Kurultaya, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, MKÜ rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, Kurum İl Müdürleri, medya ve basın dünyasının yakından tanıdığı çok sayıda gazeteci, köşe yazarı, basın mensubu, protokol mensupları, belediye başkanları, Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel yayın kuruluşu temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Cumartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın açış konuşması ile başladı.

Konuşmasında AYD Başkanı Burhan “Bu etkinliği, Kadim medeniyetin barış ve kardeşliğin şehri Hatay’da yapmaktan çok mutluyuz.  Bu vesileyle Kurultayımıza teşriflerinden dolayı Başta Sayın Kurtulmuş’a desteklerinden ve ev sahipliğinden ötürü Hatay Valimiz Rahmi Doğan’a ve katılım göstererek bizleri kırmayan değerli gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz’ dedi.

Kurultay’da kısa bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan ‘Uluslararası Kültür Turizm ve Medya Kurultayı’nın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize hoş geldiniz. Hatay, son dönemde ulusal ve uluslararası medyada Suriye krizi ile göçmenlerle ve sınır ötesi operasyonlarla anılan bir şehir oldu. Bugün burada yapılacak olan Kültür, Turizm ve Medya Kurultayıyla yapılacak olan çalışmaların, tartışmaların, fikir ve önerilerin ilimiz yöneticilerine için yol gösterici olacaktır. Hatay medeniyetler şehri, farklı kültürlerin buluştuğu, insanların bir arada kardeşçe yaşama kültürünü en zirvede yaşayan bir şehir.’ dedi

Hatay Kültür Turizm ve Medya Kurultayı açılış bölümünde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Vekili  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Hatay’ın  Anadolu'nun kilit taşı olan önemli bir şehir olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturumda İnternet Haber Yayın Koordinatörü Hadi Özışık moderatörlüğünde “ Bir Kardeşlik Modeli Olarak Hatay” başlığında Akşam Gazetesi köşe yazarı Emin Pazarcı, Karar Gazetesi köşe yazarı Yusuf Ziya Cömert, Kanal 7 İskele Sancak Programı sunucusu Mehmet Acet ve Kanal 24’ten Melih Yiğitel tebliğlerini paylaştı.

İkinci oturumda araştırmacı-yazar Mustafa Şen moderatörlüğünde “ Küresel Barış ve Hatay” başlığında Ülke Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Milat Gazetesi’nden Serdar Arseven, Daily Sabah yazarı Nur Özkan, Rus-Tur Derneğinden İvan Staradupsev tebliğlerini izleyicilerle paylaştı.

Üçüncü ve son oturumda ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman moderatörlüğünde “ Medyanın Turizm Katkısı Ve Hatay” başlığında ise Habertürk Gazetesinden Sevilay Yılman, Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek, Akit Gazetesinden Hacı Yakışıklı ve Habertürk Kanalından Bülent Aydemir tebliğlerini paylaştı.

Kurultay çalışmaları sonrasında Habib-i Neccar Camiini ziyaret eden Kurtulmuş ve beraberindeki heyet çıkışta uzun çarşı esnafıyla selamlaştı ve daha sonra Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden oluşan öğle yemeği ve künefe ikram edildi.

(Yorum Haber Merkezi)

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI
İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞI

İZZETTİN YILMAZ İLGİ ODAĞIAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İzzettin Yılmaz, adaylığının açıklanmasının ardından yapmış olduğu ziyaretlerde hemşehrilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

  Hatay Milletvekilliği, HESOB Başkanlığı ve Antakya Şoförler Odası başkanlığı gibi yapmış olduğu önemli görevler esnasında Hatay halkı ile bütünleşen İzzettin Yılmaz’ın bu defa Antakya Belediye Başkan adaylığında da teveccüh görmesi dikkat çekiyor.

Hafta içinde yapılan Cumhur İttifakı Antakya Seçim Bürosu açılışında kalabalık bir topluluğa hitap eden İzzettin Yılmaz, şahsına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bu arada seçim çalışmaları doğrultusunda mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdüren Yılmaz, hastaları da unutmayarak onlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında hastalara karanfil takdim eden Yılmaz, “Hatay Devlet Hastanesinde yatan hasta ve yakınlarıyla buluştuk. Ziyaretlerimiz esnasında kardeşlerimizle bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Hatay’ın sağlık üssü olan bölge hastanemizde yatan hastalarımıza Yüce Allah’tan şifalar dilerim.

Antakya Huzurevine ziyarette bulunarak büyüklerimizin hayır duasını aldık. Birinci tercihimiz herkesin, yaşını almış büyüklerimizin ailesinin yanında, çocuklarının ve torunlarının yanında olması ve onlarla vakit geçirmesidir. Ancak büyüklerimizin daha konforlu olarak yaşamını sürdürmesi için ilçemizde yapılan yeni huzurevi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler;DEVLETİMİZİN İMKÂNLARINI, MİLLETİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ

 Cumhur ittifakının ete kemiğe büründüğü Belen’de düzenlenen seçim bürosunun açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Hatay’ın imkânlarını devletin imkânlarıyla buluşturmak için çalıştıklarını belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, nasıl ki Konya denilince akla Mevlana geliyorsa, Beyazıt Bestami, Habib Neccar, Hızır Ali denilince de akla Hatay’ın geleceği günler için, Hatay Büyükşehri yöneteceklerini belirtti.

Belen seçim Bürosunun açılışında konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Hatay’ın tüm ilçelerine hizmet götüremediğini belirterek, Belen Belediyesinin de beş yılda belediyecilik hizmetlerinin gereğini, Hatay Büyükşehir Belediyesinden alamadığını belirtti.

Cumhur ittifakı olarak 15 ilçe belediyesinin bütçesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kadar etmediğini belirten AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, “10 metrenin üstündeki tüm yollar, tüm altyapı, mezbahane, mezarlıklar, sebze hali, otogar, ulaşım, dolmuş, halk otobüsleri, içme suyu, tüm bunlar büyükşehirin hizmet alanındadır.

Cumhur ittifakı beladan bekaya gidilen yolda devletimizin bekası ve milletimizin birliğine göz dikenlere karşı ülkemizin üstünde dolaşan kara bulutlara karşın pusuda bekleyenlere karşı sıkılmış bir yumruk, bir Rabia, bir bozkurttur. Cumhur ittifakı bu toprakların bize vatan kılındığı dönemden beri hep vardı. İki yıl önce de 15 Temmuz'da bu birliktelik gün yüzüne çıktı. Cumhur ittifakı vatanın tehlikeye girdiği her dönemde vardı. Birliği ve beraberliği yıkmak ve göbeklerinde küresel güçlerin elleri bulunan ittifaklar kuruluyor. Bakıyorlar Cumhur İttifakının özünü görmeye çalışıyorlar. Çözmeye, görmeye ve kopyalamaya çalışıyorlar. Anlayamıyorlar. Çünkü Cumhur ittifakı bugün kurulmadı… Cumhur ittifakı Bugün kurulmadığı biz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte birçok kez seçimlerde karşı karşıya geldik. Ama Cumhur ittifakının temeli bugün değil tarihte de vardı.

Cumhur ittifakları hep bu şurada çalıştı. Toplum içerisinde dik duruşumuzu temelinde yatan da budur inşallah nasip ederse Belen’de İbrahim Gül kardeşimiz, bu fakire de Rabbim Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı nasip ederse bu şuurla bu duygularla çalışacak ve çarçur edilen Büyükşehir bütçesini muhafaza edeceğiz. Devletimizin milletimize hizmet olarak gönderdiği bütçe Millete hizmet, icraat, yol, köprü, asfalt, altyapı ve park olarak dönecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Belen Belediyesi ilçe belediyesi olarak kıt imkânlarla bir şeyler yapmanın mücadelesini veriyor. Büyükşehir ile birlikte 31 Mart'tan sonra İbrahim Gül kardeşimiz ile birlikte Belen'i ve Hatay’ı imar edeceğiz, İhya edeceğiz, inşa edeceğiz inşallah, bunda hiç bir tereddüdünüz olmasın” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

ÜVEY EVLAT DEĞİLİZ


Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ SEN), bakanlığın ve eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirerek üvey evlat olmadıklarını dile getirdi.

  Dün Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, Yönetim kurulu üyeleri ve sendika üyeleri, sorunlarını dile getirip çözümü noktasında fikirlerini, beklentilerini Milli Eğitim Bakanı’na iletmek üzere bir araya geldi.

Eğitim çalışanlarının haklı taleplerini ve eğitim çalışanları üzerinde oluşmuş üvey evlat hissesini öz evlat hissine dönüştürülmesi noktasında adımların atılmasını beklediklerini söyleyen TEÇ-SEN Hatay Şubesi başkanı Cuma Karagön, açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere 24 Haziran seçimleri sonrasında ülkemiz Parlamenter Hükümet Sisteminden, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş yaptı. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı Görevinde de Prof. Dr. Ziya Selçuk hocamız atandı.

Sayın bakanımız; akademisyen ve eğitimci olması, daha önceki çalışmaları, eğitime ve eğitimciye bakışı ve bunun yanı sıra insanı vasıfları önde tutan tavır ve tarzıyla, bu önemli görevi layıkıyla yerine getireceğini düşünüyoruz.

Kendisinin bu haliyle, eğitim camiamızda ve toplumumuzun büyük bir kesiminde memnuniyetle karşılandığı görüyoruz. Tabi bu memnuniyetin yansıması olarak da eğitim alanında atılacak adımlar, yapılacak yeni çalışmalar konusunda beklentilerin çok yüksek hale geldiğinin de farkındayız. Bu sebeple; Niyet hayır ise akıbetinde hayır olmasını temenni ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığının bugün 40 bin civarında yardımcı hizmet sınıfı, 25 bin civarında genel idare hizmetler sınıfı ve 10 bin civarında teknik hizmetler sınıfı olmak üzere en az 75 bin eğitim çalışanı açığı vardır. Okullarımız da Memur, Hizmetli, Kaloriferci, Bekçi, teknisyen kadroları kalmamıştır. Tek hizmetliye veya kaloriferciye okulun tüm işleri yöneticiler tarafından yaptırılmaktadır. Aşırı iş yükü karşında okul ve kurumlarda günlük 2 ,le 4 saat arasında fazla çalışma yapılmaktadır.

Bizler belki bir fiil eğitim vermiyoruz ama bugün bu şartlara rağmen, sınıflar pırıl pırıl tertemizse, sıralarımız ve kapılarımız kırık değilse, kaloriferlemiz yanıyorsa, tüm yazışmalarımız zamanında yapılıyorsa, okullarımızın gündüz ve gece güvenliği sağlanıyorsa, eğitim öğretim faaliyetinin koordinasyonu bin bir fedakârlıkla yerine getiriliyorsa, eğitim çalışanları, görevlerinin başındadır ve hakkıyla layıkıyla görevlerini yerine getiriyor demektir.

Bizler eğitim çalışanları olarak yıllardır üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getiriyoruz ancak tüm bu fedakârlıklarımızın ve gayretlerimizin karşılığında, kurum içinde uygulanan politikalarda üvey evlat muamelesine tabi tutuluyoruz.

Sizden istediğimiz eğitim çalışanlarının haklı taleplerini dinlemeniz ve eğitim çalışanlarını üzerinde oluşmuş üvey evlat hissini, öz evlat hissine dönüştürülmesi yönünde adımların atılmasını, bir an önce sağlamanızdır.

Kamuda görev yapan ve kamuoyuyla paylaşılan kısmıyla da sadece belirli unvanlara verileceğine ifade edilen 3600 ek göstergeye kavuşan personellerden emekliliği gelmiş olanlar daha rahat emekli olabilecek böylece gençlerimize yeni istihdam yaratılabilecek bir alan oluşacaktır. Bu yüzden 3600 ek gösterge artışı sadece bazı unvanlar ile sınırlı tutulmalıdır. 657 tabi personelin tümüne, eğitim durumlarına göre verilmelidir. Çünkü ek ödemem artışı sadece bazı unvanlarla yapılırsa emekli maaşları arasında farklılıklar orantısız bir şekilde açılmış olacaktır.

Emeklilik için aranan yaş şartı 1999 yılından sonra işe başlamış kamu görevlileri için adeta bir ceza, 2008 yılından sonra göreve başlayanlar için ise eziyet haline gelmiştir.

Memur maaşının alım gücü gözle görülür bir şekilde azalmıştır. Bir de bunlara ilave olarak memur maaşlarında Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren diğer yılın Ocak ayına kadar geçen sürelerde gelir vergisinden kaynaklı maaş kesintileri yaşanmıştır. Bu yüzden %15 Gelir vergisine tabi 18,000 TL’nin 36000 TL olarak güncellenmesini istiyoruz.

Bugün burada kamuoyuna Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan eğitim çalışanlarının sorunlarını, geleceğe dair beklentilerini çözüm önerileri ile aktarmaya çalıştık. Taleplerimizin önümüzde ki dönemde yapacağınız çalışmalara ışık tutmasını diliyor eğitim çalışanlarının bu haklı taleplerine kayıtsız kalamayarak çözümü noktasında çalışmaları bir an önce hayata geçirmenizi bekliyoruz.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


11 saat, 5 dakika önce / 19.02.2019 11:16:31   

ADİL KUTLU YENİDEN ADAY

Antakya’nın merkezinde en önemli mahallelerinden biri olan Cumhuriyet Mahallesi’nde dört dönem toplamda 20 yıldır muhtarlık görevini başarıyla sürdüren Adil Kutlu, 3 Mart tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler seçiminde yeniden aday olduğunu açıkladı.

Doğma büyüme Cumhuriyet Mahalleli olan Adil Kutlu, hepsini bir aile olarak gördüğü mahalle halkının desteğine güvenerek yeni dönemde de aday oldu.

20 yıldır çalışırken kendim için değil mahallem için çalışıyorum diyen Adil Kutlu, mahallenin sorunlarını çok iyi bildiğini, çözümü için yetkililerle sıkı ilişkiler içinde olduğunu belirtti.

Spor camiasının tanınmış isimleri Ahmet Daloğlu ve Yılmaz Yıldız da eski futbolculardan olan Adil Kutlu’yu seçim çalışmalarında yalnız bırakmayarak ona destek veriyor.

Bu arada Cumhuriyet Mahallesi’nin muhtarı ve aynı zamanda yeni dönem muhtar adayı Adil Kutlu, facebook üzerinden canlı yayın yapan Ergin Medya TV’nin bu akşam saat 20.00’de başlayacak olan Gündem Özel programının konuğu olacak.

(Yorum Haber Merkezi)


11 saat, 7 dakika önce / 19.02.2019 11:14:49   

MUSTAFA ATEŞ, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Hatay Emniyet Müdürlüğü binasında bulunan makamında intihar ederek hayatını kaybeden Asayiş Şube Müdürü Mustafa Ateş (48), için Hatay Emniyet Müdürlüğü’nde cenaze töreni düzenlendi.

Düzenlenen cenaze töreninde, Mustafa Ateş’in Türk bayrağına sarılı tabutu İl Emniyet Müdürlüğü binasına getirildi.

Törene Ateş'in ailesi, yakınları ve mesai arkadaşlarının yanı sıra Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze Töreninde saygı duruşunun ardından Mustafa Ateş'in öz geçmişi okundu.

Asayiş Müdürü Mustafa Ateş’in naaşı, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun okuduğu duaların ardından defnedilmek üzere karayoluyla Ankara'ya gönderildi.

(Haber Merkezi)


11 saat, 8 dakika önce / 19.02.2019 11:13:13   

HATAY, BEŞ YIL DAHA KAYBEDEMEZ

Cumhur İttifakı AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler,

 Seçim çalışmaları kapsamında Serinyol Kooperatifi başkanı Nurettin Koyun’u, makamında ziyaret etti.

Serinyol Kooperatif Başkanı Nurettin Koyun ile yaptığı sohbette seçim çalışmaları hakkında bilgiler veren Güler, Hatay’ın beş yılı boşa geçirdiğini ve hizmetler noktasında geri kaldığını ifade ederek, kentin kaybedecek zamanının olmadığını söyledi.

Hatay’ın uzun zamandır çok ihmal edildiğini her yıl geriye gittiğini ifade eden Güler, sevgi, saygı ve hoşgörü içinde Hatay'ı yöneteceklerini ifade etti.

“5 yıl içerisinde Hatay’a 7 buçuk katrilyon bütçesi olan Hatay Büyükşehir, Seronyol’a ne yaptı?

Kocaman bir hiç! Vereceğiniz destek ve güç ile Önümüzdeki süreçte hep birlikte memleket diyeceğiz. Serinyol diyeceğiz. Biz Devletimiz için yaşarız, milletimiz için yaşarız, vatanımız için yaşarız.  Biz Bayrağımız için yaşarız ”dedi.

SERİNYOL ESNAFINA SOLUK ALDIRACAĞIZ

Bu ziyaretin ardından Serinyol Kooperatif Başkanı Nurettin Koyun ile birlikte Esnaf Sanatkârlar Odasını ziyaret eden Güler, burada yaptığı konuşmada adaylık süreci sonrasında hızla kurumlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi gezerken, aynı zamanda sizlerden aldığım samimi duygular ile bugün sizlerle birlikteyim.

Çay tadında samimi bir ortamda gerçekleşen sohbette Güler “Başaracaksak birlikte başaracağız. Bizim birinci hedefimiz halkın siyasetçisi olmaktır. Halkın derdiyle dertlenen halka yakın siyaset yapmak. Bugünde halkın içerisinde, halkın nasıl düşündüğünü bizlere nasıl baktığını ve sorunlarını bire bir yerinde görmek amacıyla buradayım ifadelerini kullandı.

ULAŞTIRMA MASTIR PLANI HALEN YOK

Yakın ilgi ve alaka ile karşılan güler, istişareyi, fikir alış-verişini ve sivil toplum kuruluşlarını çok önemsediklerini belirttiği açıklamasında seçim çalışmaları ve projeleri hakkında bilgiler verdi.

‘Tutturmuşlar engelliyorlar’ sözü ile devam eden Güler: ‘5 yıl bitmek üzere hala Hatay Ulaştırma mastır planı yapılmamıştır. Kavaslı, Uğur Mumcu battı çıktılarını yaptı ucube gibi oldu ama engel olan var mıydı, nasıl yaptı?

İskenderun’da iki battı çıktı yapıldı, biri rezalet durumda olsa bile engel olduysak nasıl yaptı?

Bugüne dek 3 maddeye hayır dedik. 94 otobüs satın alacaklardı müsaade etmedik.

Yeni taksi durakları talebini red ettik. Kabul etseydik zaten zor durumda çalışan taksici esnaflarımız zor durumda kalacaktı.

Ve son olarak 250 Milyon TL borçlanma talebinin 170 Milyonunun projeli olduğu için kabul ettik. Kalan diğer kısmı red ettik. Büyükşehir Belediyesi tek başına babasının malı değil.

Yol yapacağız dedi İhale koşullarını görmek istedik uyduruk bir kâğıt gösterdi bize.

Böyle bir başıboşluk hiçbir Büyükşehirde ne yazık ki yok.

Hatay Büyükşehir Belediyesi sizin malınızdır ve size ait olan bu Belediye’yi sizlerle birlikte yönetebilmek için desteklerinizi bekliyorum’ dedi.

(Haber Merkezi)


11 saat, 10 dakika önce / 19.02.2019 11:11:29   

İÇME SUYU ABONE ŞEBEKELERİ YENİLENİYOR


Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), eski yapıların kullandığı içme suyu şebekelerinin paslanarak ve deforme olarak arızaya neden olduğunu bunu önlemek için yenileme yapıldığını duyurdu

Özellikle toplu konutlarda ve bloklar halinde bulunan sitelerde oluşan bu tarz sıkıntıların önüne geçebilmek amacıyla projeler geliştirildiğini aktaran Genel Müdürlük, bu kapsamda Kırıkhan ilçesinde eskiyen içme suyu abone şebekelerinin değiştirildiğini açıkladı.

Paslanan boruların zamanla arıza vererek su kaybına neden olduğunu ve sağlık açısından tehlikeli sonuçlar oluşturmasını önlemek amacıyla mücadelesini sürdüren HATSU, Kırıkhan ilçesi Mimar Sinan Mahallesi’nde tespit edilen sorunlu hatları yenilemek amacıyla 32’lik borular ile 40 metrelik abone şebekesinin döşendiğini bildirdi.

(Haber Merkezi)


11 saat, 11 dakika önce / 19.02.2019 11:10:37   

ÜCRETSİZ DENEME SINAVINA YOĞUN KATILIM

Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Eğitim ve Okuma Salonu, Yükseköğrenime giriş sınavına hazırlanan öğrencilere yönelik ücretsiz TYT ve AYT deneme sınavı gerçekleştirdi.

Antakya Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı, “Antakya Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı gençlerimize yönelik ücretsiz eğitim hizmetlerimiz her geçen gün artarak devam ediyor.

Yürütülen hizmetlerimiz kapsamında kurmuş olduğumuz Antakya Belediyesi Eğitim ve Okuma Salonumuz bünyesinde ücretsiz kursların yanı sıra, çeşitli sınavlara hazırlanan öğrencilerimize hafta sonları seviye tespit ve deneme sınavları yapıyoruz.

Bu çalışmalarımız dâhilinde konusunda uzman eğitmenlerimiz gözetiminde ve yeni müfredata uygun tarama testlerimizle sınav motive ve adaptasyonlarını arttırmayı hedefliyoruz. Antakya Belediyesi olarak eğitime destek çalışmalarımız bundan sonraki süreçte de devam edecek.

(Haber Merkezi)


11 saat, 12 dakika önce / 19.02.2019 11:09:17   

BİNLERCE YETİM ÇOCUK GELİRE KAVUŞACAK

  CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur,  vefat eden esnaf ve memurlar ailelerine ölüm aylığı bağlanması için gerekli olan 1800 gün (5 yıl) prim gün şartını 1080 güne (3 yıl) indiren Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu.

CHP’li Güzelmansur’un Kanun Teklifi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde değişiklik öngörülüyor. Söz konusu bentte ölüm aylığı için gerekli olan 1800 günlük prim gün sayısı 1080’güne indiriliyor.

Ölüm aylığı için gerekli olan prim şartının 2008’de yapılan yasal değişiklik öncesinde 3 yıl olarak uygulandığına dikkat çeken Güzelmansur “Yasa 1800 günlük primi şart koştuğu için şu anda 1500 gün hatta 1700 günün üstünde ödenmiş primi olduğu halde aylık bağlanmayan aileler var. Vefat ile telafisi olanaksız kayba uğrayan, çalışan eşin desteğinden yoksun kalan dul eş ve yetim çocuklara 5 yıllık prim şartı nedeniyle ölüm aylığı bağlanmaması bu aileler için acıyı ve mağduriyeti katlayarak artırmaktadır. Ölüm aylığı için gerekli olan prim şartını 3 yıla indiren Kanun Teklifim ile binlerce mağdur eşin ve yetimin çocuğun ölüm aylığı ile bir gelire kavuşturulması amaçlanmaktadır” dedi.

(Haber Merkezi)


11 saat, 15 dakika önce / 19.02.2019 11:06:07   

SAADET PARTİSİ SEÇİMLERE TEK BAŞINA GİRİYOR


Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan yaklaşan yerel seçimler ve gündeme ilişkin soruları cevapladı.

 Hükümetin yerel seçimleri devletin beka meselesi haline getirmesi konusuna değinen Çalışkan, “Bu seçim anayasa ile belirlenmiş olan ve her 5 yılda bir yapılan, değişikliği ancak anayasa değişikliği ile mümkün olan mahalli idareler seçimi. Kesinlikle mahalli idareler seçimi genel seçimle karıştırılmamalı. İş başındakiler kazanmak için her yolu mubah gördüklerinden bu seçimi hükümet seçimine doğru çekmeleri kendileri açısından mazur olabilir ama ülke açısından kabul edilebilir bir durum değildir.  Öyle anlaşılıyor ki bu arkadaşlarımız, aday tespitlerinde, anketlerde ve ekonomi başta olmak üzere politikalarda sıkıntılar ortaya çıkınca seçimde bir zafiyete uğrayacaklarını anladılar.

Adayların seçim çalışmalarına baktığımızda, projelerinde dolu dolu şeyler, dertlere derman çözüm odaklı projeler beklerken, bunlardan hiç biri yok. Cumhurbaşkanının resmini kullanarak, bekadan bahsederek, yerel seçimlerde ittifak yasası olmamasına rağmen ittifak yaparak seçimi almaya çalışıyorlar. Belli ki bir korku bir endişe var.

Biz bu seçimde, cumhurbaşkanını, hükümeti seçmiyoruz. Genel seçimler 24 Haziran’da oldu ve bitti.  Bu seçim mahalli idareler seçimi, hatta yerel seçim olduğu için parti dahi gözetilmez.

Ayrıca, Sadet Partimiz hiçbir parti ile ittifak içinde olmadığı gibi, bütün il ve ilçelerde tek başına aday çıkarıp, tek başına seçimlere girmesine rağmen bu arkadaşlar, sürekli algı oluşturarak, yandaş medyalarını da kullanarak “Saadet Partisi, CHP, HDP ve İYİ Parti ittifak ediyor. Teröristlerle, Pensilvanya ile kol kola, el ele” diye utanmadan yalan söylüyor ve iftira atıyorlar.

Bunları milletimizin takdirine bırakıyoruz. Buradan anlıyoruz ki bir korku ve endişe içerisindeler. Saadet Partisi’nin yükselişini görüyorlar ve engellemeye çalışıyorlar. Burada da adil olmadıklarını görüyoruz.   Bu gelişmeler gösteriyor ki ve biz İnanıyoruz ki bu seçimde Saadet rüzgârı esecek. Birçok yerde belediye başkanlıklarını kazanarak çalmadan, aldatmadan, israf etmeden, işi ehline vererek en güzel hizmetlerle yeniden milletimizi ‘Milli Görüş Belediyeciliği’ ile buluşturacağız.” dedi.

(Haber Merkezi)


11 saat, 16 dakika önce / 19.02.2019 11:04:59   

56 YATAKLI PSİKİYATRİ SERVİSİ AÇILDI

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Hatay Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binasında 56  Yataklı  Psikiyatri Servisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Psikiyatri Servisi’nin açılışını; Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Umut Mutlu Tiryaki, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali Pekmezci, Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve Hatay Devlet Hastanesi  çalışanlarıyla birlikte yaptı. 
Açılış töreninde kısa bir konuşma yapan Hatay Devlet Hastanesi  Başhekimi  Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu, “Servisimizde şizofreni bozukluk,  psikotik bozukluk, bipolar duygulanım bozukluklarının tedavi edileceğini, böylelikle  başka illere gitmek zorunda kalan hasta ve hasta yakınlarının bu servisimizin açılmasıyla mağduriyetleri giderilecek.

Psikiyatri Servisi’nde bir adet psikiyatrist  odası, bir adet hemşire odası, bir adet görüşme odası, iki adet tecrit odası ve çok amaçlı sosyal salonun mevcut.

Açılan Psikiyatri Servisi 30 erkek hasta - 26 kadın hasta yatak kapasiteli olarak hizmet verecek.
Psikiyatri Servisleri,  ileri düzey hastaların tedavi edileceği servislerdir.  Bu tür hastalarda  İntihar eylemi olduğu için bu tür servislerin belli bir standardının olması gerekiyor. Psikiyatri  hastaları  kendine ve çevresindekilere zarar verebilecek olması sebebiyle bütün tedbir ve önlemler alınmış olup hastalarımızın hizmetine sunulmuştur.” dedi.

(Haber Merkezi)


11 saat, 18 dakika önce / 19.02.2019 11:03:17   

VALİ DOĞAN MEDENİYETLER EVİNDE

  Geçtiğimiz günlerde Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Hatay Valisi Rahmi Doğan, Koro üyelerinin çalışmalarını gerçekleştirdiği Medeniyetler Evi’ne iadei ziyaret gerçekleştirdi.

Antakya Medeniyetler Korosu üyelerinin tam kadro hazır bulundukları ziyarette Hatay Valisi Rahmi Doğan’a İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve beraberlerindeki heyet eşlik etti.

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve beraberindeki heyete Antakya Medeniyetler Korosu’nun yapısı ve bugüne kadar gerçekleştirmiş oldukları sayısız konserler hakkında bilgiler veren Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat, Repertuarlarında bulunan eserlerden oluşan mini konser ile konuklarına unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti.

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve beraberindeki heyeti Medeniyetler Evinde ağırlamaktan son derece onur duyduklarını ifade eden Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat, Bugüne kadar birçok önemli programda sahne alarak özelde Hatay’ı genelde Türkiye’yi en iyi biçimde temsil eden Antakya Medeniyetler Korosuna vermiş oldukları destekten dolayı Vali Doğan’a teşekkür etti.

Medeniyetler Korosunu çok beğendiğini ifade eden Hatay Valisi Rahmi Doğan, oluşumun mimarı Yılmaz Özfırat ve koro üyelerine teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Ziyaretin finalinde Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve beraberindeki heyete Medeniyetler Evini gezdirerek bilgilendirmeler yaptı.

(Haber Merkezi)


11 saat, 19 dakika önce / 19.02.2019 11:02:13