......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294
YORUM MANŞET
MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında bir araya geldi. İlimizde devletin en üst düzey temsilcilerinin hazır bulunduğu iftarda birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

 Milletimizin huzuru ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Emniyet Teşkilatı mensubu şehitlerin yakınları ile saygıdeğer gaziler için Antakya Polisevi’nde iftar programı düzenlendi.

Programa Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Emniyet Şube Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı Nakib Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi.

İftarın sonrasında yapılan duanın ardından Vali Doğan konuşmada, ‘Bereketiyle gelen Ramazan ayı sizlerle bizleri bir araya getirdi. İftarlarımızda şehit ailelerimizle birlikte hüzünleniyorum. Bu hafta ilimizde iki şehidimizi ciğerlerimiz yanarak toprağa verdik. Allah onlara gani gani rahmet etsin. Şehit alilerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bizler her zaman sizlerle birlikteyiz. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz her zaman başımızın üstünde yeriniz var. Allah sizlerden razı olsun. Ben milletimiz adına tekrardan sizlere ve bu yemeğe ev sahipliği yapan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve eşi hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’  dedi.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, konuklarla yakından ilgilenerek sohbet etti.

(Haber Merkezi)

BELEN KANALİZASYON İNŞAATI SÜRÜYORHatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Belen ilçesinde ihalesi 21 Şubat 2013 tarihinde yapılan ve sözleşmesi 26 Mart 2013 tarihinde imzalanan ve 30 Mart 2014 tarihinde HATSU Genel Müdürlüğüne devredilen kanalizasyon hattı yapım işinin tüm hızıyla devam ettiğini bildirdi.

Genel Müdürlük, 10 Mart 2016 tarihinde tamamlanması planlanan proje kapsamında Belen`in tüm mahallelerine toplamda 103 bin 7 metre boru döşeneceğini açıkladı. Projede 60 kişinin istihdam edildiğinin altını çizen HATSU, bu proje kapsamında Belen`deki mahallelere foseptik terfi merkezi, parsel bağlantısı ve muayene bacası yapımının sürdüğünü bildirdi.

Genel Müdürlük, ihale bedeli olan 25 Milyon 802 Bin 45 TL`lik tutarın, Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından karşılandığını ve proje ile ilgili bütün denetim ve yönetim işlerinin HATSU tarafından eksiksiz bir şekilde yapıldığını açıkladı.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 10:54:54   

Bayrak özlemi, 75 yıl önce bugün sona erdiAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay`ın anavatana katılışının 75.yıldönümü münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı. Hatay`ın anavatana katılışının emsalsiz bir destan olduğunu belirten Başkan Kimyeci

Hatay halkının bayrak özlemi 75 yıl önce bugün sona erdiğini belirterek şu açılamalarda bulundu: “ Hatay`ın anavatana kavuşması Türkiye Cumhuriyeti`nin bir barış zaferidir. Bunun dünyada bir başka örneği yoktur. Bu zafer Büyük Önder Atatürk`ün siyasi dehasıyla, vatansever Hatay halkının yarattığı emsalsiz bir destandır.

Birinci Dünya Savaşı`ndan sonra başlayan kahredici esaret ve ayrılık yıllarında ümidini kaybetmeyerek mücadelesini sürdüren Hatay halkı, içinden Tayfur Sökmen gibi yılmaz ve azimli evlatlar çıkararak kurtuluşa sonuna kadar inanmış, davanın mimarı olan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk`e güç ve kararlılık aşılamışlardır. 19 yılı bulan uzun bir vatan ve bayrak özlemi 75 yıl önce bugün sona ermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk`ün `Yurtta Barış, Cihanda Barış` sözü Türkiye`nin vazgeçilmez bir ilkesidir. Türkiye bugüne kadar bu sözü her alanda yaşatmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, diplomasiye öncelik veren dış politika yaklaşımlarıyla, barışın sürekli kılınmasına büyük özen göstermiş ve bölgesinde bir istikrar adamı olarak dünyanın saygınlığını kazanmıştır. Hatay`ın anavatana katılması bunun en anlamlı göstergesidir.

Bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen halkımız, milli bütünlüğünü bugüne dek korumuş ve bundan sonra da sonsuza dek koruyacaktır. 75 yıl önce bugün Hatay`a giren Türk ordusunun her neferini, başta Hatay davasını kendi ifadesiyle `şahsi davası` olarak gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Hatay davası için eşsiz bir mücadele veren Tayfur Sökmen`i, Dr. Abdurrahman Melek`i, Albay Şükrü Kanatlı Paşa`yı, tüm şehitlerimizi ve emeği geçen isimsiz kahramanları rahmetle ve saygıyla anıyorum.` dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 10:56:16   

Tayini çıkan şube müdürlerine teşekkür plaketiİl Milli Eğitim Şube Müdürleri İsmail Alıcı ve Yasır Güler, görevlerinden ayrıldı.

Yöneticilerin zorunlu yer değişikliği yönetmeliği gereği, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünde uzun yıllar şube müdürü olarak görev yapan İsmail Alıcı Mersin Büyükşehir Milli Eğitim Müdürlüğüne, Yasır Güler ise İzmir İli Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Şube Müdürü olarak atandı.

Uhdesine verilen görevleri üstün gayret ve özveri ile yerine getiren şube müdürleri Yasır Güler ve İsmail Alıcı, ilimizdeki görevlerinden ayrılmaları nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan`a veda ziyaretinde bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nde görev yapan diğer birim amirlerinin de bulunduğu veda ziyaretinde, tayini çıkan şube müdürlerine ilimiz eğitimine verdikleri hizmetten dolayı teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürü Karahan, kendilerini plaketle onurlandırarak yeni görev yerlerinde başarılar diledi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 10:57:12   

MKÜ`den destek bekliyoruzDefne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder`e iade ziyaretinde bulundu.

Defne Belediye Başkanı Yaman, ziyaret programında yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Üniversitesi`nden Defne ilçesine bir yüksekokul talebinde bulunarak destek beklediklerini söyledi.

Rektör Güder tarafından karşılanan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman “Sayın Rektörümüze hem nezaket ziyaretine hem de Defne ilçemize bir yüksekokul kazandırılması ile ilgili talepte bulunmaya geldim. Yeni kurulan ilçemizin kalkınması ve gelişmesi için üniversitemizden destek bekliyoruz. Bu konuda verecekleri destek ve katkıları tüm defne halkı için çok önemli” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Güder “Sayın Başkanın ziyaretleri bizleri sevindirmiştir. Defne İlçesi için talep etmiş olduğu okul için gerekli incelemeleri yapacağımızdan, gücümüz ölçüsünde katkı sağlamaktan memnun olacağımızdan şüpheleri olmasın” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 10:58:02   

Gönül Elçilerinden Erdoğan`a hediyeBir dizi programa katılmak üzere Hatay`a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Hatay Valiliği`ni ziyaret etti.

Gönül Elçileri Projesi kapsamında Türkiye birincisi olan ilimizi temsilen Hatay Koruyucu Aile Dernek Başkanı Alaaddin Dolmacı tarafından Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan`a hediye takdim edildi.

Valiliğe gelişinde Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, eşi Zehra Lekesiz ve Vali Yardımcıları tarafından karşılanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Valilik binasının ikinci katında yer alan Hatay Devleti Müzesi`ni de gezen Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Vali Lekesiz`in makamına geçti.

Ziyarette ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adalet Eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar hazır bulundu.

Daha sonra Emine Erdoğan himayesinde ülkemiz genelinde başlatılan Gönül Elçileri Projesi kapsamında 1. olan İlimizi temsilen Hatay Koruyucu Aile Derneği Başkanı Alaaddin Dolmacı, eşi Hatice Dolmacı ve çocukları Feride ile Bahadır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan`a hediye takdim etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 10:58:37   

Çaykur tırı, çay dağıttıİskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`in daveti üzerine İskenderun`a gelen Çaykur tırı ilk kez İskenderunlularla buluştu.

Sahildeki iskelenin yanına konuşlanan Çaykur Genel Müdürlüğü`ne ait Çaykur tırı, iftarını açan vatandaşlara çay ikramında bulundu.

İskenderunda 3 gün süre ile kalan Çaykur tırında binlerce kişiye yapılan ücretsiz çay ikramı yanında çocuklara da şapka ve balon hediye edildi.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil`de Çaykur Genel Müdürlüğü`ne ait Çaykur tırına ziyarette bulunarak yetkililere teşekkür etti.

ÇAYKUR yetkilileri ise kendilerine yoğun ilgi gösteren vatandaşlara teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:00:09   

Yetişen, Basın Bayramını kutladıHatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, 24 Temmuz Basın Bayramını yayınladığı mesajla kutladı.

Yetişen, mesajında şu açıklamalarda bulundu: “Basın demokrasilerde, toplumun gelişmesinde önemli rolü olan temel unsurlardan biridir.

Halkımızın haber alma özgürlüğüne katkı sağlayan, gerektiğinde canlarını tehlikeye atarak görevini yerine getiren, her zaman her yerde özveriyle görev yapan sorumluluk sahibi meslektaşlarımın, basından sansürün kaldırıldığı tarih olan 24 Temmuz basın bayramını kutlar, sevgi ve saygılar sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:00:59   

Hedefimiz, gelişmiş bir Hatay`dırHatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zekiye Çankaya Fakıoğlu, 23 Temmuz Hatay`ın Anavatana katılışının 75. Yıldönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Fakıoğlu, yayınladığı mesajda “Coşkuyla kutladığımız bu günde hedefimiz daha müreffeh, daha gelişmiş bir Hatay`ı ilelebet görmektir” diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Hatay`ımızın anavatana ilhakının 75. yılında ulu önder Atatürk`ü ve mücadelede şehit düşen hemşerilerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Hatay 1936 yılından itibaren Atatürk`ün üstün dehası ve siyasi manevraları sonucunda örnek bir dış politika sonucu ait olduğu Türkiye Cumhuriyetiyle birleşmiştir. Kendine has bu tarihsel özelliğinin yanı sıra pek çok tarihsel vakaya da ev sahipliği yapan, üç semavi dini bir arada hoş görüyle yaşatırken kültürel varlığıyla da bizleri gururlandıran bu güzide ilimize ve geçmişimize karşı sorumluluklarımız da her geçen gün artmaktadır.

Atalarımızdan miras aldığımız bu tarihsel ve kültürel zenginlikleri, limanları, doğayı, zirai varlığı kısaca yeraltı ve yer üstü bize bahşedilmiş tüm bu zenginlikleri koruyup kollamak, gelecek nesillere daha yaşanılır bir Antakya bırakmak hepimizin öncelikli sorumluluğudur.

Gelecek nesillere tarih bilgisini aktarmada ihmalkar olmaksızın, bu vatanın ne fedakarlıklar ve zorluklarla kazanıldığını öğretmeli, geçmişten ders alarak ancak geçmişte yaşamayarak daima ileriye, muasır medeniyetlerin gıptayla izleyecekleri hedeflere doğru yol almalıyız. Türk Gençliğine yakışan da budur. Coşkuyla kutladığımız bu günde hedefimiz daha müreffeh, daha gelişmiş bir Hatay`ı ilelebet görmektir.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:01:50   

TURİZME ÖNEMLİ KATKI SAĞLANACAKAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi ve St.Pierre Kilisesi`nin kent turizmine çok önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Antakya Belediyesi`nce, Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi çevresinde yürütülecek olan peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları öncesinde, bölgeyi Fen ve Park-Bahçe ekipleriyle birlikte yerinde inceleyen Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, “Amacımız Türkiye`nin en büyük kapalı alanına, dünyanın en büyük mozaik sergileme alanına sahip müze özelliği taşıyan Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi`ne yurt içinden ve yurt dışından gelecek yerli ve yabancı turistlere modern ortamlar sunmaktır.

Adalet eski Bakanımız ve AK Parti Hatay Milletvekilimiz Sayın Sadullah Ergin`in ve Hatay Valimiz Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz`in üstün gayret ve çalışmalarıyla Antakyamıza, Hatayımıza kazandırılan Yeni Hatay Arkeoloji Müzemiz ve yeniden restore edilen St.Pierre Kilisesi sadece Antakya`nın, Hatay`ın değil, ülkemizin turizm ve kültürel değerini arttıracaktır.” dedi.

Başkan Kimyeci, Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi çevresinde yaptığı inceleme çalışmalarını daha sonra restorasyon faaliyetlerinde sona yaklaşılan St.Pierre Kilisesi çevresinde sürdürdü.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:03:03   

HİÇ KİMSE KANUNLARIN ÜSTÜNDE DEĞİLDİRAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hiç kimsenin kanunların üstünde olmadığını ve kanun tanımamazlık yapamayacağını, hukuk devletinde her kişi ve kurumun kanunlara uymakla mükellef olduğunu söyledi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Büyükşehir`den hizmet bekleyen ancak göremeyen vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine önceki gün teknik bürokratları ile birlikte Antakya Belediye Parkı`nda incelemelerde bulunmuş, parkın bakımsızlıktan çok kötü durumda olduğunun tespit edilmesi üzerine, Başkan Kimyeci Fen, Park-Bahçe ve Temizlik İşleri birimlerine Antakya Belediye Parkı`nda kapsamlı bir revize çalışması yapılması talimatını vermişti.

Antakya Belediyesi`ne bağlı Fen İşleri, Park Bahçe ve Temizlik Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde Antakya Belediye Parkında yapacağı, yeşil alanları revize etme, bordur boyama, ağaçları sulama, çiçeklendirme ve yolların bakımını gerçekleştirmek üzere gittikleri Antakya Belediye Parkı`nda, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekiplerinin engelleriyle karşılaştı.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı, emirleri Büyükşehir Belediye Başkanı`ndan aldığını ve uygulamak üzere burada bulunduğunu, Antakya İlçe Belediye ekiplerinin içeriye geçemeyeceğini ifade etti.

Ekiplerin ve iş malzemelerinin park içerisine girilmesine izin verilmemesi üzerine durumdan haberdar olan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci olay mahaline intikal etti. Burada Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüşen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ilgililere Hatay Valiliği`nin 18.07.2014 tarih ve 99 sayılı resmi yazısını hatırlatarak, bu yazıda 6360 sayılı yeni Büyükşehir yasasının Geçici 1. Maddesinin 16. Fıkrasına istinaden (Belediye hizmetlerinin aksaması hâlinde, valiler seçim tarihinden itibaren altı aylık sürede, bu Kanunla kurulan belediyeler arasında koordinasyonu sağlar ve gerekli tedbirleri alır) ibaresine istinaden yetkilerini kullanarak ve 10 Eylül tarihinde yapılacak Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısına kadar kent genelinde hizmetlerin aksamaması için parkların, meydan, bulvar, cadde, sokak, yolların, spor ve kültürel tesislerin bakım ve onarım hizmetlerinin ilçe Belediyelerine devredildiğine dair kendilerine tebliğ edilen resmi yazı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Başkan Kimyeci, ekiplerin içeriye geçerek bu saat itibariyle çalışmaya başlayacaklarını ifade etti. Bunun üzerine Antakya Belediyesi ekipleri Antakya Belediye Parkı`na geçerek hizmetlerine başladı.

Vatandaşa hizmete hiç kimsenin engel olamayacağını ve hiç kimsenin kanunlardan üstün olmadığını vurgulayan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Büyükşehir`in bu tür yaklaşımlarının kendilerinden daha çok 3,5 aydır Büyükşehir Belediyesi`nden hizmet bekleyen ancak bir türlü göremeyen vatandaşlarımıza yapılan saygısızlık olduğunu ifade etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 11:03:55