......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294
YORUM MANŞET
MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

 Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının üs bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt, Dörtyol ilçesinde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, babaevinden helallik alınmasının ardından Çamlık mezarlığına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında mezarlığa getirilen şehit Piyade Uzman Onbaşı Halil Kurt’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Kurt'un naaşı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine şehidin babası Mevlüt Kurt, annesi Leyla Kurt, kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile binlerce vatandaş katıldı.

Defin merasimi sonrasında, Şehit Kurt’un tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını Babası Mevlüt Kurt’a ve şehidin hatırası olan fotoğrafını şehidin annesine vererek teselli eden ve sabırlar dileyen Vali Doğan şehit Kurt’un ailesinin acısını paylaştı.

(Haber Merkezi)

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE
TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDE

TARİH YAZAN HATAYSPOR FİNALDEŞanlı 52 yıllık tarihinin en önemli maçlarından biri olan A.Demirspor maçını 3-2 kazanan Güneyin Yıldızı Hatayspor, sevenlerini sevinç gözyaşlarına boğarak Antakya Atatürk Stadyumunda bir tarih yazdı

 1.Lig Yarı Final maçının rövanşında komşu kent temsilcisi Adana Demirspor’u konuk eden Bordo-Beyazlı ekibimiz, maçın iki defa gidip geldiği, adeta ölüp ölüp dirildiği sahada 90+6’da attığı golle adını finale yazdırdı. Maçı stadyumda izleyen altı bini aşkın, televizyon başında açık alanlarda kurulan dev ekranlarda izleyen yüzbinlerce taraftarını sevindiren Hatayspor, bir kez daha Türkiye gündemine oturdu.

Vali Rahmi Doğan, HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve tüm Hatay halkının birlik ve beraberlik içerisinde Hatayspor sevgisinde buluştuğu maç sonunda tarih yazan Hatayspor, finale çıkmanın sevincini ve haklı gururunu yaşadı.

90+3’te elimizden kaçan final biletini 90+6’da Mirkan Aydın’ın golü ile yeniden kazanan Hatayspor, taraftarının futbol kültürüyle, oynadığı süper futbolla ve büyük camiasıyla Süper Lige layık olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Borod-Beyazlılar 30 Mayıs Perşembe günü İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda finalde karşılaşacağı Gazişehir Gaziantep takımını yenerek ilk kez Süper Lige çıkmanın hesaplarını yapıyor.

(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI

 HATAYSPOR’A DESTEK KAMPANYASI
Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TFF 1. Ligde ilimizi temsil eden ve Süper Lige çıkmak için Play-Off maçlarına kalan Hatayspor için yardım kampanyası başlattı.

 Hatay’da 1 milyon 600 bin kişinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, herkes kişi başı 1 lira verse bile 1 milyon 600 bin ₺ olacağını belirterek herkesi Hatayspor’a destek vermeye davet etti.

Süper ligde yer almanın şehir ve esnaf için önemine değinen Vali Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Süper Ligde yer almak çok önemli. Şehre her bakımdan katkı sağlanır. Esnaf ve turizm işletmeleri daha çok kazanır.

Takım çok iyi. Süper Ligde şampiyon olan Galatasaray ve ikinci oaln Başakşehir’i yendi. Her iki takımada dört gol attı. Büyük takımların şehre gelmesi çok önemli, hem spor açısından hem de tanıtım açısından.

Gün Hatayspor’a destek olma günü, az çok demeyelim herkes gücü nispetinde Hatayspor’a destek olmalı. Hatayspor’un Süper Lige çıkması şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına da ciddi katkılar sağlayacaktır. Kampanyaya başlangıç olarak ilk desteği şahsım adına 5 bin bağış yaparak buradan başlatıyorum.” dedi.

HATAYSPOR, TÜM HATAY’I KAPSIYOR

Hatayspor’un sadece Antakya’nın değil tüm Hatay’ı kapsadığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı konuşmada “Hatay son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Basketbol, satranç ve futbol olmak üzere birçok alanda adından söz ettiriyor.

Hatayspor Süper lige çıkacak takımlar arasında ihtimal olarak en yüksek takım. Süper lige 3 maç uzaktayız. Hatayspor’u sevenlerden destek bekliyoruz.

Hatayspor’un geçmişe dair herhangi bir borcu yoktur. Sadece futbolcuların prim alacakları var. Onlarda günü gelince teker teker ödeniyor.

Bende Sayın Valimiz gibi kampanyayı devam ettirmek adına kendi hesabımdan 5 bin ₺ destek veriyorum” dedi.

Destek kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar; QNB Finansbank’ta Hatayspor Kulübü Derneği adına açılmış olan, TR31 0011 1000 0000 0083 0026 56 İBAN numaralı hesaba katkıda bulunabilecek.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA

DEVLET BABA, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler ile iftar programında bir araya geldi. İlimizde devletin en üst düzey temsilcilerinin hazır bulunduğu iftarda birlik ve dayanışma tablosu oluştu.

 Milletimizin huzuru ve güvenliği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Emniyet Teşkilatı mensubu şehitlerin yakınları ile saygıdeğer gaziler için Antakya Polisevi’nde iftar programı düzenlendi.

Programa Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Emniyet Şube Müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı Nakib Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildi.

İftarın sonrasında yapılan duanın ardından Vali Doğan konuşmada, ‘Bereketiyle gelen Ramazan ayı sizlerle bizleri bir araya getirdi. İftarlarımızda şehit ailelerimizle birlikte hüzünleniyorum. Bu hafta ilimizde iki şehidimizi ciğerlerimiz yanarak toprağa verdik. Allah onlara gani gani rahmet etsin. Şehit alilerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Bizler her zaman sizlerle birlikteyiz. Kapılarımız sizlere her zaman açıktır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz her zaman başımızın üstünde yeriniz var. Allah sizlerden razı olsun. Ben milletimiz adına tekrardan sizlere ve bu yemeğe ev sahipliği yapan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve eşi hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum’  dedi.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Doğan, konuklarla yakından ilgilenerek sohbet etti.

(Haber Merkezi)

Hafız öğrencilerin ailelerine iftarAntakya Yatılı Erkek Kur`an Kursunda okuyan hafız ve hafızlığa hazırlık öğrencilerinin ailelerine iftar yemeği verildi. Kur`an Kursu bahçesinde gerçekleşen iftara Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İl Müftü Yardımcıları, şube müdürleri ve Hatay İmam Hatip Lisesi Müdürü Hüseyin Çakır katıldı.

İftar öncesinde hafız öğrenciler tarafından Kur`an tilaveti yapıldı ve ilahiler söylendi.

Hatay İl Müftüsü Kavillioğlu iftarda yaptığı konuşmada; “Dünya`da meşguliyetlerin en güzeli Allah`ın kelamı Kur`an-ı Kerim ile olan meşguliyettir.

Hafız olmak şereflerin en güzelidir. Hafız yürüyen Kur`andır. Hafız anne ve babası olmak da bir şereftir. Hafızlarımızı, onların anne-babalarını ve hocalarını tebrik ediyorum. Onlara teşekkür ediyorum.” dedi.

İftar programında yemek duasını şube müdürü Faruk Yaldız yaptı. Teravih namazını Habib-i Neccar Camii İmam Hatibi Fethullah Uğraş kıldırdı.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 21.7.2014 11:28:13   

Güder, inşaatları yerinde incelediMustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, gölet ve öğrenci yurdu inşaatlarını yerinde inceledi.

İncelemelere Rektör Güder`e Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç eşlik etti.

Güder ve beraberindekiler, dinlenme mekanı olarak regreasyonel alan şeklinde değerlendirilecek olan; etrafında yürüyüş yolları, pergole altı gölge elemanları ve kafeterya gibi mekanlarla öğrencilerin yanı sıra akademik ve idari personelin sosyal aktivite ihtiyaçlarını karşılama amacı ile düzenlemesi devam eden gölete ziyarette bulunarak yerinde inceledi.

Güder, gölet ziyaretinin ardından, kız ve erkek öğrencilerini ağırlayacak yatakhanelere ek olarak idari bölümler, etüt salonları, modern mutfak, kafeterya salonu, duş ve çamaşırhane gibi bölümleri de bulunduran, öğrencilerin her türlü çalışma ve barınma ihtiyaçlarının en üst düzeyde karşılanması amacı ile en kısa sürede tamamlanması hedeflenen yurt inşaatını ziyaret ederek gelişmeleri yakından takip etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 21.7.2014 11:28:49   

Vali Lekesiz, vatandaşın sofrasına konuk olmaya devam ediyorManevi duyguların arttığı, kardeşlik ve hoşgörü ikliminin daha fazla hissedildiği mübarek Ramazan ayında, bu duyguları her fırsatta vatandaşlar ile paylaşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, vatandaşlarla iftar sofrasında buluşmaya devam ediyor.

Fevzi Çakmak Mahallesi`nde ikamet eden 75 yaşındaki İzdihar Hanımın iftar sofrasına misafir olan Vali Lekesiz ve eşi, yalnız yaşayan yaşlı kadın ile sohbet ederek, hal ve hatırını sordu.

İzdihar Hanımın sağlık durumu hakkında da bilgi alan ve yakından ilgilenen Vali Lekesiz, kendileri ile beraber iftar yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Ayrıca hiçbir karşılık beklemeden İzdihar Hanımın tüm ihtiyaçları ile ilgilenen komşusuna ve mahalle muhtarına teşekkür ederim.” dedi.

Ramazan ayının, ilimizde birlik, beraberlik ve dayanışma duygusu içerisinde yaşanmaya devam ettiğini ifade eden Vali Lekesiz, bu vesile ile tüm Hataylıların Ramazan ayını bir kez daha kutladı.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 21.7.2014 11:29:47   

Tek dilekçe ile gazete çıkarma devri bitecekHatay Gaze-teciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Akdeniz Gazeteciler Federasyon Başkan-vekili olarak Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti`nin düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Yetişen, iftar programında yaptığı konuşmada gazetecilik mesleğinin kalitesinin arttırılması için çalışmalar yaptıklarını belirterek “Tek dilekçe ile gazete çıkarma devri bitecek” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyelerini şehir merkezinde karşılayan OAGC Başkanı Ali Cihangir, Osmaniye Valilik Basın Müdürü Osman Turunç`un da katıldığı yemekli buluşmada yaptığı konuşmada şu bilgileri paylaştı: “Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti olarak Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Ahmet Yetişen ve HGC üyelerini ağılamaktan onur duyduk, kendilerine hoş geldiniz diyorum. Bizim de üye olduğumuz ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve konfederasyonumuz nezdinde Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile mesleki sorunların giderilmesi amaçlı çalışmalar sürdürüyoruz.

SARI BASIN KARTI ALIN

Günümüzde mesleğimizin en önemli sorunu haline gelen bir dilekçeyle gazete çıkarma furyasına son vermek üzere yaptırımlar gelecek. Bu anlamda mesleği gerçek anlamda yapan tüm meslektaşlarımızı sarı basın kartı almaya davet ediyorum. Gelecekte sarı basın kartı sahibi olan gazetelere öncelik verilecek haklar olacak. Federasyon Başkanımızın bulunduğu Antalya`da sarı basın kartı sahibi 276 gazeteci bulunurken Osmaniye veya Hatay`da bu rakamın 50-60 civarında olması yetersizdir. Her isteyen bir dilekçe ile gazete sahibi olunca mesleğin kalitesi düşmekte ve mesleği gerçek anlamda yapanlar bu durumdan çok zarar görmektedir.” dedi.

HATAY-OSMANİYE DOSTLUĞU

Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Ahmet Yetişen de yaptığı konuşmada, “Federasyon üyemiz Ali Cihangir Başkan önemli konulara değindi. Mesleğimizde kaliteyi yükseltmek için sarı basın kartı alma çağrısına ben de katılıyorum. Hepimizin ortak sorunu olan bayramlık veya seçim dönemi gazetelerin önüne geçmek amacıyla önemli çalışmalarımız var. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile ortak çalışarak bu sorunun üstesinden geleceğiz.” diyerek Federasyon Genel Başkanı Mevlüt Yeni`nin selamını iletti ve ev sahipliğinden dolayı Osmaniyeli gazetecilere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 21.7.2014 11:32:03   

ENGELSİZ YAŞAM İÇİN ENGELLER AŞILIYOR2011 yılında Ankara`da yaşayan Hataylıları biraraya getirerek Hatay`a hizmet amacıyla kurulan Hatay Birlik Vakfı`na bağlı Hatay Şube Başkanlığı, Antakya Belediyesi ve Hatay Engelliler ve Engelli Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği desteğiyle ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara akülü araç dağıtımı yapıldı.

Antakya Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleşen akülü araç teslim törenine, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Birlik Vakfı Şube Başkanı Mehmet Gülen, Hatay Engelliler ve Engelli Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Erdal Uğurlu, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı İnci Özal ve akülü araçları teslim alacak engelli vatandaşlar katılım gösterdi.

Hatay Birlik Vakfı Şube Başkanı Mehmet Gülen akülü araç teslim töreninde yaptığı açıklamada; “ Hatay Birlik Vakfı`nın amaçlarından biri olan, 4 yıllık ve üstü yüksekokulu kazanan Hataylı olup ailece Hatay`da yaşıyor olmak şartını taşıyan ve maddi imkânı yetersiz olan öğrencilere burs vermektedir. Vakfımızda halen 73 öğrenci burs almaktadır. Ayrıca engellilerimize imkânlar ölçüsünde akülü araç temini sağlıyoruz.

Hatay Engelliler ve Engelli Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği ile yaptığımız görüşmeler neticesinde tespit edilen engelli vatandaşlarımıza akülü araç desteği sağlıyoruz. Vakıf olarak geçtiğimiz yıl Nisan ayında iki, Aralık ayında 3 engelli vatandaşımıza akülü araç desteği sağladık. Bugün ise Hatay Birlik Vakfı olarak, Antakya Belediye Başkanlığımızın ve Hatay Engelliler ve Engelli Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneğimizin desteğiyle Mehmet Sürmeli, Hatice Umur, Mehmet Balsever, Balkız Yıldırım ve İbrahim Duran adlı 5 engelli vatandaşımıza daha akülü araçlarını teslim ediyoruz. Hizmetlerimiz bundan sonra da imkânlarımız dâhilinde devam edecektir.” dedi.

Akülü araç teslim töreninde açıklamalarda bulunan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, “Antakya Belediyesi olarak sadece temel hizmetleri yapmakla kalmayıp sosyal belediyecilik yaparak hizmet sunmaya devam ediyoruz. Engelsiz bir yaşam için engelleri hep birlikte aşıyoruz. Engelli kardeşlerimize destek olmak amacıyla akülü araç teslimatında bulunuyoruz. Engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırma adına hizmetlerimiz artarak devam edecek. Bu anlamlı hizmetten dolayı Hatay Birlik Vakfımıza, Hatay Engelliler ve Engelli Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneğimize ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 21.7.2014 11:32:38   

255.000 kök kenevir ele geçirildiHatay İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele kapsamında sürdürülen çalışmalar sonucunda Arsuz İlçesi Hüyük Mahallesi Çumruk Mevkii`nde bulunan ormanlık alanda ekili kenevir bitkisi olduğu bilgisine ulaşıldı. 3 JÖH timi, 1 OYİT timi, 3 Kobra zırhlı araç ve 1 istihbarat unsurunun katılımı ile gerçekleştirilen operasyonda; ormanlık alan içerisine açılan 5 tarla içerisinde 255.000 kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Ele geçirilen kenevir bitkileri yerinde yakılarak imha edildiği bildirildi.

Ele geçirilen 255.000 kök kenevir bitkisinin imha edilmesi ile piyasa değeri 25 milyon TL olan yaklaşık 12 ton esrarın piyasaya sürülmesinin önüne geçilmiş oldu.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, hiç kimsenin çocukları zehirlemesine müsaade edilmeyeceğini ve bu yöndeki çalışmaların kararlılıkla devam edeceğini ifade ederek, başarılı operasyonlardan dolayı güvenlik birimlerimize teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 21.7.2014 11:34:31   

TORPİLİ OLANA TANKERLE SU SERVİSİMahalli idareler seçiminin ardından 4 ay geçmesinin ardından ilimizde yaşanan su sıkıntısına bazı kişiler torpilleri vasıtasıyla çözüm getiriyor.

Gerek Hatay Büyükşehir, gerekse ilçe belediyelerinin randımanlı hizmet verememesinin sıkıntısını yaşayan Hataylılar, içinde bulunduğumuz sıcak yaz günlerinde su sorunu ile mücadele etmenin zorluğunu yaşıyor.

Bu arada yapılan tespitlerde Hatay Büyükşehir Belediyesi`nde ve HATSU`da torpili olan hatırlı kişiler, sıra beklemeden su sıkıntısı yaşamadan tankerle apartmanlarına ve sitelere su getirebiliyor. Diğer yandan çevresi olmayan sıradan vatandaşların günlerce müracaat etmelerine ve beklemelerine rağmen, su sorununa çözüm getiremediklerinden yakınıyor.

Özellikle son yapılan TOKİ konutlarında su sıkıntısı had safhaya ulaştı. 956 konutluk TOKİ evlerinde ve bazı mahallelerde uzun bir süredir su yok, peki bu konuyu hangi belediye çözecek? İtfaiye müdürlüğünden tankerlerle su isteniyor evet su geliyor ama öncelikle, vatandaşlara verilen cevap önce torpilli olanlar deniliyor, torpili olmayanlar ne yapacak? Suyunda torpili olur mu?

Bu sorunların çözümü için belediyeler ne zaman hizmete başlayacak ya da yetkili belediye kim onu da bilemiyoruz.

(Haber: Hasan KAYA)

5 yıl, 4 ay önce / 21.7.2014 11:35:32   

10 bin aileye Ramazan kolisiAntakya Belediyesi Ramazan ayı boyunca 10 bin ihtiyaç sahibi aileye, içinde kuru gıda malzemelerinin yer aldığı Ramazan kolisi yardımlarını sürdürüyor.

Yapılan tespitler sonucu evlere kadar giden Antakya Belediyesi ekipleri, ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan kolilerini bizzat adreslerine teslim ediyor.

Yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, K.Dalyan Mahallesi`nde ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan kolisi dağıttı.

Ramazan kolilerini bizzat teslim eden Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ihtiyaç sahibi ailelerin Kadir Gecesi`ni ve Ramazan Bayramlarını tebrik etti. Kimyeci, ilk etapta 10 bin ihtiyaç sahibi aileye yardım ulaştırdıklarını, imkanlar ölçüsünde Ramazan yardımlarını daha da arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 10:47:45   

Kadir Gecesi müminler için bir fırsatAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 23 Temmuz Çarşamba gecesi (Bu akşam) idrak edeceğimiz mübarek `Kadir Gecesi` dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı bir gece olup, aynı zamanda müminler için de bir fırsattır diyen Başkan Kimyeci, yayımladığı mesajında şöyle dedi; `Mübarek Ramazan ayını özel kılan mübarek Kadir Gecesi`dir. Tutulan oruçlarla yapılan ibadet ve yardımlarla bir manevi iklimden geçerek idrak ettiğimiz Ramazan ayı, Kadir Gecesi ile zirveye ulaşmakta ve bayram sevinci ile taçlanmaktadır.

Kadir Gecesi`nin en önemli özelliği, insanlara iki cihan saadeti bahşeden, kâinat kitabımız, ezeli bir tercümesi olan yüce kitabımız Kur`an-ı Kerim`in bu gecede ilk olarak dünya semasına indirilmesidir. Kur`an-ı Kerim`de ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed`in (S.A.V) belirttiği gibi `bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi`ne` İslam âlemi olarak bir kez daha kavuşmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. İslâm rahmet ve sevgi dinidir.

Ramazan ayı sevgi ve kardeşliğin pekiştiği bir aydır. Kadir Gecesi de bin aydan daha hayırlı bir gece olup, aynı zamanda müminler için de bir fırsattır. Kadir Gecesi; küslerin barıştığı, dostların kavuştuğu dünyanın rahmet iklimi ve bereketi ile dolduğu sonsuz bir huzur ve mutluluğu temsil etmektedir. Sabır ve emek sınavının kazanıldığı böylesi mübarek gecelerin aramızdaki yardımlaşmayı ve paylaşmayı pekiştirdiği, gelip geçici olanın değil kalıcı ve ebedi olanın insanı yücelttiği bu mübarek gecede, gönüllerimiz, maddi ve manevi birçok hikmeti, rahmeti, bereketi ve mağfireti bir arada yaşamaktadır.

Bu önemli gecede ellerimizi; insanlığa akıl, izan ve rahmet getirmesi için Yüce Allah`a açıp dua edecek ve mağfiret dileyeceğiz. Güzel şehrimizde yaşayan bütün vatandaşlarımızın, analarımızın, babalarımızın, yavrularımızın kandillerini kutluyor ve her biri için ayrı ayrı huzur ve mutluluk diliyorum. Ayrıca bu gecenin milletimize, İslam Âlemine ve bütün insanlara hayırlı olmasını, dünyaya barış getirmesini diliyorum. Kadir geceniz mübarek olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 10:53:06   

İsrail, hunharca katletmeye doymuyorMemur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hasan Urhan, Korsan ve katil İsrail`in insanlık dışı saldırılarının artarak devam ettiğini belirterek “Öldürmeye, yok etmeye, çocuk, kadın, hatta bebek demeden hunharca katletmeye doymuyor İsrail” dedi.

Siyonist saldırı altındaki Filistinli kardeşlerimiz, İsrail vahşetinin mağduru Gazzeli mazlumlarımız için direnmek, insanlığı dirilişe çağırmak, onlarla dayanışmak ve acılarını paylaşmak için meydanlardayız diyen Urhan, şu açıklamalarda bulundu: “İsrail, kan kusmaya, vahşet uygulamaya, insanlıkla arasındaki mesafeyi açmaya devam ediyor. İsrail insanlıktan çıkıyor demek mümkün değil. Çünkü, ne İsrail devleti ne de İsrailli devlet yöneticileri hiçbir zaman insan olmayı, politikalarını insanlık eksenli belirlemeyi tercih etmedi. İsrail, 1948`den bu yana vahşi korsan devlet pozisyonu konumunu hiç terk etmedi.

İsrail karadan, havadan, denizden bombalıyor, yaralıyor, öldürüyor. Yakıyor, yıkıyor yok ediyor. İnsanların üzerine ölüm bombaları yağdırıyor. Filistinli olmanın, Gazze`de yaşamanın İsrail tarafından öldürme gerekçesi yapıldığına şahitlik etmiyor, sadece seyrediyor insanlık.

Filistin`i devlet olarak tanımayanlar, İsrail`in eylemlerini de vahşet olarak tanımlamaya yanaşmıyor. İşte Filistin, bu yüzden soykırımı yaşıyor. Filistinliler bu yüzden çocuklarına, yeni doğan bebeklerine doyamıyorlar. Arap dünyası, Körfez sermayesi, Ortadoğu`nun güçlü devletleri Avrupa taktiği kullanmaya kararlı gözüküyor. Bana dokunmayan, kazancımı azaltmayan, menfaatlerimi arttıran eylem; kan akıtsa da, vahşet ya da soykırım olsa hatta İsrail`den de gelse benim için sorun oluşturmaz diyen bir devlet kitlesi ve insan toplumu var artık Avrupa`da.

İsrail, Gazze`de sadece çocuk öldürmüyor, Sadece müslüman öldürmüyor. Sadece kadınları, erkekleri ya da yaşlıları öldürmüyor. İsrail, Gazze`de ve Filistin`de doğrudan insanı ve insanlığı hedef alıyor. Çünkü, dünya seyrediyor. Çünkü, BM, seyrediyor. Çünkü, Ortadoğu ve Arap Dünyası seyrediyor. Çünkü, İsrail`in gizli hamisi İngiltere ve suç ortağı abisi ABD, İsrail`e ses çıkarmak yerine ölümlere sessiz kalmanın daha makul olduğunu düşünüyor.

Büyük Memur-Sen ailesi olarak, katil ve zalim İsrail yöneticilerini kınıyor ve lanetliyoruz. Allah`a olan imanımız ve inancımız; zalimlerin mutlaka kahrolacağı konusunda zerre miktar şüpheye düşmemizi engelliyor. Biz biliyoruz ki; İsrail mutlaka yaptıklarının hesabını verecek. İsrailin eli kanlı, boynu kravatlı katil şahsiyetleri mutlaka sanık kürsüsüne çıkacak ve Filistinli kardeşlerimizin tanıklığıyla yargılanacaklar ve mahkum edilecekler. ALLAH, zalimleri mutlaka kahr eder. İsrailin kandan beslenen yöneticileri mutlaka kahrolacak.

Filistin, ümmetin yüz akıdır. Filistin, direnişin simgesidir. Filistin, izzetin zillete hakim olduğu mekandır. Filistin, zulmetin aydınlığa kavuşma arefesidir. Filistin, halkı ve devletiyle zalimlere karşı dik duruşun sembolüdür. Filistin, Müslümanların ilk kıblesidir. Biz bu yüzden Filistin konusunda tarafız. Biz, Filistin`de Filistin halkını ve haklarını savunacak güçlü bir devlet için bütün İslam dünyasının sorumluluk alması gerektiğine inanıyoruz. Filistinde devletleşme süreci tamamlandığında İsrail`in Filistine yönelik işgal çabaları ve Gazze`ye yönelik zulüm uygulamaları tarihe karışacaktır.

Filistin`den yana tarafız. Filistin devletinin yanındayız Gazze`den tarafız. Filistinli kardeşlerimizin yanındayız. İnşallah meydanlar Gazze`ye manevi destek olacak, güç olacak. Gazze direnecek ve kazanacak. Gazze`yle birlikte milletimiz kazanacak, ümmet kazanacak, insanlık ve insanlık vicdanı kazanacak.

Çünkü; Mescid-i Aksa ümmetin onurudur. Kudüs ümmetin yurdudur, vatanıdır. Kudüs, insanlığın ortak tarihinin emanetidir. İsrail, Filistin ve Gazze`ye yönelik bütün askeri eylemlerine son versin. İsrail, Mescid-i Aksa`daki ablukayı kaldırsın. İşgal ettiği tüm topraklardan çekilsin. İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinliler özgür bırakılsın. Filistin`e uygulanan abluka kaldırılsın.Filistin devleti tüm dünya tarafından tanınsın. İsrail katliamları durmaz ise, dünya İsrail ile ilişkisini kessin. Ekonomik ambargo uygulansın. İsrail`in tüm uluslar arası kuruluşlardaki üyeliklerine son verilsin. Mısır Filistin ve Gazze`ye nefes aldıran tüm kapıları açık tutsun. Uluslar arası barışı güçlendiren ve diyalogu artıran spor, kültür ve müzik organizasyonlardan çıkarılsın. BM üyesi ülkeler İsrail`deki büyükelçiliklerini geri çeksin.” dedi.

(Haber Merkezi)

5 yıl, 4 ay önce / 23.7.2014 10:54:12