......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 261150
YORUM MANŞET
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER
HGC’DEN SERİ ZİYARETLER

HGC’DEN SERİ ZİYARETLERHatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Antakya Kaykakamı, Defne Kaymakamı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenecek olan etkinlikler için davetiye dağıttı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in önderliğinde ilk olarak Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli makamında ziyaret edilirken, yeni görevinde hayırlı olsun temennisinde bulundular. Orhan Mardinli Hatay’da görev yaptığı dönem boyunca basınla sürekli iç içe çalıştığını ifade ederken, basının kamunun vicdan sesi olduğunu söyledi.

Daha sonra Defne Kaymakamlığına geçen Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyeleri burada Kaymakam Nevzat Şengök’ü makamında ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetiyesini bıraktı. Kaymakam Şengök yerel basının gelişen ve değişen teklonoji ile özellikle yazılı basın olarak zor dönemler geçireceğini söylerken, Hatay’daki yerel televizyon azlığına dikkat çekti. Şengök HGC üyeleriyle bir hatıra fotoğrafı çektirirken ziyaretlerinden ötürü Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür etti.

Ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya’yı makamında ziyaret eden HGC üyeleri burada üniversitelerin gelişimi hakkında Rektör Kaya’dan bilgi aldı.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen özellikle iletişim bölümlerinin arttırılması gerektiğini iletirken, Rektör Kaya da şuan Türkiye’de 7 milyon üniversite öğrencisi olduğunu bu sayının azaltılması gerektiğini ileterek öğrenci alımının azalacağı iş imkânının olduğu bölümlerin kalitesinin artırılacağı mesajını verdi. Rektör Kaya daha sonra cemiyet üyelerine yemek ikramında bulundu.

(Haber Merkezi)

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik ilgiyle gerçekleşirken, programa katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;  “Engelsiz yaşam için tüm engelleri birlikte aşacağız” sözleriyle önemli mesaj verdi.

Dün sabah Hatay Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer ve yönetim kurulunun organizasyonuyla kahvaltılı toplantı gerçekleşti. Başkan Ateşer tüm engelli vatandaşların bu özel gününü kutlarken her konuda kendilerine yardımcı olan engelli dostu Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

HBB Başkanı Savaş’ta engelli vatandaşların daima yanında olacağını, destek vereceğini belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Her şeye rağmen birlikte engellerin aşılacağının altını çizen Başkan Savaş, “Sporda, eğitimde, kültürde yapılacak çalışmalarda engelli arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz. Sosyal ve sportif aktivitelerde engelli vatandaşlarımızın katılımı onları daha çok hataya bağlayacaktır. Bu konuda engelsiz yaşam için herkesi çalışmalarımıza davet ediyoruz” dedi.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ
AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİ

AK PARTİ’DE “GÜLER” DOPİNGİAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayının İbrahim Güler olarak açıklanması özellikle parti teşkilatında ve AK Parti tabanında sevince yol açarken, Güler ismi teşkilata adeta doping etkisi yaptı.

   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının İbrahim Güler olduğunu açıklamasının ardından Hatay’da geniş yankı uyandırdı.

Bu arada AK Parti’nin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Büyükşehir belediye Başkan Adayı olarak gösterilen İbrahim Güler ile birlikte Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu ve Sabahat Özgürsoy Çelik ve kadın ile gençlik kolları başkanları platforma çıkması ve fotoğraf çekilmesi birlik ve dayanışma tablosu oluşturdu.

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayın İbrahim Güler, yaptığı açıklamada “Hatay'ımızı seçime kadar değil seçkin ve hakettiği yerlere getirene kadar; durmak, duraksamak, yorulmak bize haram olsun. Haydi Bismillah!” dedi.

HATAY AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜLER'İ KARŞILIYOR

AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler'i karşılamak üzere bugün saat 14:00’da Topboğazı’nda buluşma gerçekleştirilecek.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Güler, karşılamanın ardından 15.30’da Milletvekillerinin de katılımıyla Kapalı spor salonunda karşılama programı yapılacak.

(Haber Merkezi)

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA
YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDA

YELOĞLU, HATAY’IN HER NOKTASINDAHatay Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yeloğlu, ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor. Hatay’ın her noktasına ulaşmaya çalışan, Yeloğlu, gittiği her yerde büyük bir teveccüh ile karşılanırken, Hatay’ı hak ettiği noktaya getireceğini belirtiyor.

 İlçeleri tek tek ziyaret eden Yeloğlu bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olarak Yayladağı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Salih Kuş'u ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve neler yapabileceğini konuştu. Yayladağı AK Parti İlçe Başkanı Doğan Gürlen ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret eden Yeloğlu teşkilat mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Yeloğlu, “31 Mart’ta Türkiye tarihi yeni bir dönemecin eşiğinde olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. AK Parti’nin çağdaş yerel yönetim anlayışını Hatay’ın her sokağına taşımakta kararlıyız. Hatay için çıktığımız bu yolda destek ve dualarınızı bekliyorum. Allah hepimiz için hayırlısını versin, yar ve yardımcımız olsun” dedi.

AK Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder’i ve ilçe yönetim kurulu üyelerine de ziyaret eden Yeloğlu burada kendisini sıcak karşılamaları ve samimi sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti. Hassa’yı da ziyaret eden Yeloğlu AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a, İlçe Yönetim Kurulu üyelerine, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel sıcakkanlı sohbetleri dolayısıyla teşekkür etti.

Yeloğlu, son 10 yılda başta Antakya’nın olmak üzere Hatay’ın geriye doğru gittiğini ve kendisinin döneminde Antakya’da ilkleri gerçekleştirdiğini belirterek “2004-2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı dönemim oldu. Geldiğimiz noktada Hatay’ın Antakya’nın ilerleme kaydetme yerine geriye doğru gittiğini gözlemliyorum. Geçmiş projelerden çok bahsetmek istemiyorum ama biz Hatay’da ilkleri yapma fırsatı bulduk. Çünkü o yönde gayret gösterdik. Burada katı atık depolama tesisinden, imar planına, Asi Nehri projesinden, mezarlık kompleksine, Mehmet Yeloğlu köprüsü gibi projelerimiz oldu. O dönem ortak öneri ile benim adım oraya verildi. Oylama da bütün meclis üyelerinin oy birliği ile adım verildi. Demek ki insanlar arasında ayrım yapmadan tarafsız hizmet etmişiz” dedi.

Yeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim kurulu üyelerini, AK Parti Dörtyol İlçe Başkan vekili İsmail Çetin Baytar’ı ve Yönetim Kurulunu samimi sohbetleri için çok teşekkür etti.

Hep birlikte “önce memleket “dediklerini dile getiren Mehmet Yeloğlu Hatay’ın tüm ilçelerini tanıyan bilen biri olduğunu, memleketin çağdaş hizmetler alabilmesi gerektiğine dikkat çekerek “kendi üzerimde bir görev vebali hissettim. Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı olmaya karar verdim. Memleketimizin çağdaş bir hale gelmesi, hizmetlere kavuşması lazım. İnsanımızın huzur ve refahı arttırılması lazım. Burada Büyükşehir Belediyesi’ne çok iş düşer. Çünkü İlçe belediyelerin elinde ki birçok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Daha önce Antakya’da 10 yıl Tedaş Müdürlüğü yaptım. Dolayısı ile Hatay’ın tüm ilçelerine, köylerine, beldelerine hizmet vermiş bir insanım. Doğal olarak oraları tanıyan bilen biriyim. Geçmiş tecrübem, bilgi ve birikimim ile bu sorumluluğu yerine getirebileceğime yürekten inanıyorum. Tedaş’ta başarılı bir dönem geçirdim ve o başarı beni Antakya Belediye Başkanlığı’na yönlendirdi. Antakya Belediyesi’nde de birçok hizmete imza attık. Daha sonra da hep belediyecilikle iştigal ettim, belediyelere işler yaptım. Başkanlığım bittikten sonra da Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin yönetimindeyim. Bütün belediyelerle temasımız var” dedi.

(Haber Merkezi)

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ
Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ

Z-KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİAntakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Z-Kütüphane (Zenginleştirilmiş Kütüphane) Kur’an-ı Kerim tilavetiyle ve görkemli bir açılışla hizmete girdi.

   Açılışı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Ramazan Alpaslan, AK Parti Antakya Belediyesi Başkan Aday Adayı Cengiz Yıldız, çok sayıda davetli, öğretmen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşen kütüphane ile Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Antakya’da Z-Kütüphane bulunan üç okuldan biri oldu.

Farklı bir konsept kazandıran Z-Kütüphane büyük emekler sonucunda faaliyete hazır hale getirildi.

Son sistem bilgisayarları, modern ve ferah ortamının yanı sıra bin adetlik kitaplığı ile öğrencilerin istifadesine sunuldu.

Z-Kütüphane, öğrencilere internet kullanma fırsatı verirken aynı zamanda en geniş ve en gelişmiş kütüphane olma özelliğine sahip oluyor.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi özellikle de Antakya Habibi Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Saffet Yazıcı Yurttagül'ü tebrik ederiz.

(Haber: Betül Kırmızıoğulları)

MUHTARLAR GÖNÜL KÖPRÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ TEMSİLCİLERİDİR

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci:
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Kimyeci yayınladığı kutlama mesajında şu görüşlere yer verdi; “Muhtarlık sistemi ilk defa Osmanlı Padişahlarından 2. Mahmut Döneminde 1829 yılında hayata geçirilen bir sistemdir.

   Muhtarlık toplumumuz için çok önemli bir gelenek olup, aynı zamanda vatandaşımızın devlete açılan ilk kapısıdır. Vatandaşımız ilk muhtara derdini anlatır.

Bundan dolayı muhtarlarımız çok önemli bir görev ifa etmektedir. Şehrimizin 95 mahallesinde birlik ve beraberliğin sağlanmasında muhtarlarımızın çok önemli bir rolü vardır. Bizler hizmetlerimizi yaparken değerli muhtarlarımızla istişare ve fikir alışverişini çok önemsedik. Elbirliğiyle, omuz omuza vererek şehrimize hizmet sunduk, sunuyoruz.

Vatandaşlarımızın teveccühü ile iş başına gelen kıymetli muhtarlarımız, halkımız ile yerel ve merkezi yönetim arasındaki iletişimi sağlamakta ve halk ile devlet arasında bir köprü görevi üstlenerek son derece önemli bir görevi ifa etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Hükümetimiz, biz yerel yöneticiler değerli muhtarlarımıza ayrı bir önem vermektedir. Nitekim bu itibarla da 2015 yılında Hükümetimiz tarafından alınan karar doğrultusunda 19 Ekim gününün ‘Muhtarlar Günü’ olarak ilan edilerek muhtarlarımıza verilen değer bu şekilde taçlandırılmıştır. Bunun yanında değerli muhtarlarımızın idari ve ekonomik statülerinin güçlendirilmesine ilişkin birçok düzenleme de yine hükümetimiz tarafından hayata geçirilmiştir. Bizler yerelde görev süremiz boyunca, değerli muhtarlarımızın ev sahipliğinde Antakyamızın 95 mahallesini karış karış dolaşmak suretiyle, değerli muhtarlarımızın taleplerini, halkımızın beklentilerini, mahallelerimizin ihtiyaçlarını tespit ederek, bugüne kadar gerekli hizmetleri yaptık, yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

Çünkü değerli muhtarlarımız yerel yönetimlerin temel taşı, vatandaşlarımızla olan gönül köprümüzün en önemli temsilcisi konumundasınız. Muhtarlarımızın her isteğini emir telakki etmeyi kendimize ilke edindik, çünkü muhtarlar bizim başımızın tacıdır. Bu duygu ve düşüncelerle değerli muhtarlarımızın '19 Ekim Muhtarlar Günü'nü kutluyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 3 hafta önce / 19.10.2018 09:17:30   

İŞ’TE ANNE PROJESİ” HAYATA GEÇİRİLİYOR

Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel, İŞKUR’un çalışan annelere yönelik hizmetleri olan 400 TL Kreş Desteği ve İş’te Anne Projesi ve Hatay ve İskenderun Hizmet Merkezi İş Kulüpleri faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

  İşkur,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı ile hayata geçirilmesi öngörülen eylemlerden birisi olan “Kadın İstihdamının İş’te Anne Projesi ile Desteklenmesi” eylemi kapsamında, kurum tarafından düzenlenecek istihdam garantili mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları ve İş Kulübü faaliyetlerine katılması uygun bulunan ve belirlenen gruplar içerisinde yer alan Türkiye genelinde 5000 anneye, kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 TL tutarında katılımcı gideri verilecektir diyen İl Müdürü Yüksel, yaptığı açıklamada “İş’te Anne Projesi kapsamında sunulan destekten 0-15 yaş arasında (15 yaş dahil) çocuğu bulunanlardan; sosyal yardım alan kadınlar, kadın sığınma veya konukevlerinde kalan anneler öncelikli olmak üzere, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü işbirliği kapsamında belirlenecek gruplar içerisinde yer alan anneler yararlanabilecektir. Bu şartlara uygun annelerimizin Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne gelerek “İŞ’te Anne Projesi” için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Sanayi Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına ve İmalat Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen İşbaşı Eğitim Programına Katılan çalışan annelere bilindiği üzere 400 TL bakım desteği verilmektedir. İş’te Anne Projesine katılan annelerimize, çocuk bakım desteğinden yararlanma şartlarını taşıyanlara (2-5 yaş arası çocuğunu bakımevi, kreş ya da anaokuluna gönderenler) ayrıca Bakım Desteği de ödenebilecektir.

Hatay’da faaliyetlerine yeni başlayan Hatay ve İskenderun Hizmet merkezi İş Kulüpleri; kadın, genç, engelli, Roman vatandaşlar, uzun süreli işsizler, göçmenler, madde bağımlıları, sosyal yardım yararlanıcıları gibi özel politika gerektiren bireylere danışmanlık hizmeti yoluyla, iş arama motivasyonu kazandırmak ve yöntem desteği vermek maksatlı yoğunlaştırılmış bir iş ve meslek danışmanlığı programıdır.

Bu duruma uygun annelerimizin İl Müdürlüğümüze gelerek İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetinden faydalanabilir ve kendilerine uygun kurs,  programlarımız ve İş Kulübü faaliyetlerimizden yararlanabilirler.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 3 hafta önce / 19.10.2018 09:20:40   

ALTINÖZÜ ZİRVEDE

Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi’nin ilçede yapmış olduğu hizmet ve icraatlarla zeytin diyarı Altınözü, makus talihini yenerek farklı yönleriyle zirvede yer alıyor.

   Altınözü ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenecek olan "Zeytin ve Zeytinyağı Festivali" 27-28 Ekim'de gerçekleşecek.

Altınözü ilçesinin tarım ekonomisinde önemli bir yeri olan zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi’nin organizasyonu ile 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda gerçekleşecek.

Dün festivalin tanıtım toplantısında basın mensupları ile bir araya gelen Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Altınözü ilçesinin adını tüm Türkiye'ye duyurabilmek, zeytini ve zeytinyağını ülkeye tanıtmak amacında olduklarını söyledi.

Zeytincilik OSB ile alakalı çalışmalarımız da devam ediyor diyen Altınözü Kaymakamı Uygur yaptığı konuşmada “Daha önceleri Hatay'da zeytin var mı diyorlardı ama artık markalaşması yolunda önemli yol kat ettik. Sadece zeytin üzerine 15 adet proje var. Bunlardan en önemlisi olduğuna inandığım Altınözü Zeytin Belgeseli'ni tamamladık ve festivalde izleteceğiz.” dedi.

27-28 Ekim 2018 tarihlerinde yapılacak Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne herkesi davet eden Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı “Zeytin diyarı Altınözü ilçemiz, birçok tarihi mekânı içinde barındırmaktadır. Altınözü Yunushan Roma Nekröpolü, Koz Kalesi, Doğu Akdeniz’in tek zeytin müzesi, Kırkgöz Mağaraları, Altın Zeytin Cam Seyir Terası ve inanç turizmiyle Altınözü ilçemizi ülkemizde hızla gelişen turizm sektöründe daha ön plana çıkararak turizm alanında hak ettiği noktaya getirmek festivalimizin hedefleri arasındadır.

27 Ekim 2018 Cumartesi günü festival programı Atatürk Anıtına çelenk bırakılması ve festival kortej yürüyüşü ile başlayacak olup, sezonun ilk zeytin hasadı, Altınözü Belediyesi yeni hizmet binası açılışı, "Altınözünde Zeytin Hasadı" konulu belgesel film gösterimi, Altınözü Müftülüğü Yatılı Hafızlık Kuran Kursu temel atma töreni, Canan Karatay ile Sağlıklı Yaşam Söyleşisi ve Zeytin Tadında Yaşam programıyla devam edecek.

28 Ekim 2018 Pazar günü festival programı Türkiye Bisiklet Federasyonu programında yer alan Altınözü Zeytin Kupası Dağ Bisikleti Yarışması ile başlayacak olup Altınözü Zeytin temalı fotoğraf yarışması, çeşitli aktiviteler ve yarışmalarla devam edecek, Zeytindalı korosu solo konseri ile festival programı sona erecek" dedi.

Festival tanıtım toplantısına Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, HGC Başkanı Ahmet Yetişen ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

(Yorum Haber Merkezi)


1 ay, 3 hafta önce / 19.10.2018 09:21:45   

ALTYAPI HATLARINDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

 Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), çevre kirliliğini önleme adına kent genelinde kanalizasyon bakım ve temizlik çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Kanalizasyon ana muayene bacalarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesi için 7/24 kapsamlı temizlik çalışmalarını sürdüğünü belirten HATSU, ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi’ne gelen bildirimler sonrasında tespit edilen noktalarda temizlik çalışması yapıldığını bildirdi.

Genel Müdürlük, muayene ve parsel bacalarında oluşan tıkanıklıklar, çevre kirliliği ve koku problemlerini gidermek amacıyla vidanjör aracıyla temizleme gerçekleştirerek sorunların önlendiğini bildirdi.

Yetersiz gelen kanalizasyon hatları ile muayene bacalarında yenileme çalışmalarının da yapıldığını hatırlatan İdare, Hatay genelinde yağmur suyu hatları ile mazgallarında da bakım onarım çalışması yapıldığının altını çizdi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 3 hafta önce / 23.10.2018 09:11:50   

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASINDA HEDEF; 8,5 MİLYON HEKTAR

 ‘’DSİ Genel Müdürlüğü Ülkemizin 2023 hedeflerine paralel olarak öncelikle ekonomik olarak sulanabilen 8,5 milyon hektar alanda modern sulama projeleriyle birlikte ve eş zamanlı olarak arazi toplulaştırma projelerini de hayata geçirerek, kırsal kalkınma hedeflerinin gerçekleşmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Ülkemizdeki tarım alanlarının 14.2 milyon hektarı arazi toplulaştırması yapmaya uygun alanlardan oluştuğunun altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘2018 yılına kadar değişik kurum ve kuruluşlar tarafından 8.2 milyon hektar alanda sürdürülen arazi toplulaştırma çalışmalarında bu zaman kadar 3.2 milyon hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır. Türkiye’de arazi toplulaştırması çalışmalarına ilk defa 1961 yılında Konya ili Çumra ilçesinde başlanmıştır. Bu gün itibari ile 3,2 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. 

Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir. Daha önce yürütülen 356 adet arazi toplulaştırması ve tarla içi drenaj projesinin DSİ’ye devri gerçekleştirilmiş ve süratle çalışmalara başlanmıştır.

Devir işlemlerinin gerçekleştirildiği 28 Haziran 2018 tarihinden itibaren bu zamana kadar 90 milyon TL ödeme harcama gerçekleştirilerek 66 000 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır.

Genel Müdürlüğümüz, Ülkemizin 2023 hedeflerine paralel olarak öncelikle ekonomik olarak sulanabilen 8,5 milyon hektar alanda modern sulama projeleriyle birlikte ve eş zamanlı olarak arazi toplulaştırma projelerini de hayata geçirerek, kırsal kalkınma hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise; parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır.

Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önlenmektedir. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az 2 kat artmaktadır.  ‘’dedi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 3 hafta önce / 23.10.2018 09:13:23   

YENİ SANAYİ SİTESİ’NDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI

 Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Güzelburç Mahallesi Yeni Sanayi Sitesi’nde sorumluluk alanında bulunan 2., 3., 5. ve 6. İnişlerde bakım, onarım ve temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin talimatıyla gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Güzelburç Mahallesi Yeni Sanayi Sitesi’nde sorumluluk alanında bulunan 2., 3., 5. ve 6. İnişlerde kaldırımlar onarıldı, çukurlar kapatıldı, kırık bordürler onarıldı, genel temizlik çalışması yapıldı ve ot biçme çalışması yapıldı.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; Antakya Belediyesi Fen İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince ortak yürütülen çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Çalışma yapılan alanlarda bulunan esnaflar, duyarlılığından ve ilgisinden dolayı Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye ve Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerine teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


1 ay, 3 hafta önce / 23.10.2018 09:14:50   

DEFNE’YE İKİNCİ SEMT PAZARI

Defne Belediyesi, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu Çekmece Mahallesi’nde vatandaşların pazar alışverişlerini daha elverişli şartlarda yapabilecekleri;  pazarcı esnafının da ticaretini modern bir ortamda sürdüreceği Semt Pazarı Projesini hayata geçiriyor.

Bir adet oyun parkı içeren, çelik konstrüksiyon taşıyıcı sisteme sahip yaklaşık 1200 m2 lik alanı ile ilçeye yeni bir semt pazarı kazandırmaya hazırlanan Defne Belediyesi; Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri ile temel hafriyat çalışmalarına start verdiklerini duyurdu.

Çekmece Mahallesinin yanı sıra çevre mahalle sakinlerinin de yararlanabilecekleri; Defne’ye kazandırılacak olan ikinci semt pazarını hayata geçiriyor olmaktan ötürü mutlu olduklarını ifade eden Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman: “Defne Belediyesi olarak mahalle muhtarlarımız ve mahalle sakinlerimizden gelen talepler doğrultusunda mahallelerimizin sorunlarını teker teker çözüme kavuşturuyoruz. Nüfusun yoğun olduğu Çekmece Mahallemizin önemli bir eksiğini tamamlamak üzere semt pazarı çalışmalarına start verdik. Kent kimliğine artı değerler katacak olan ikinci semt pazarımızı hizmete sunarak halkımızın daha rahat bir ortamda alışveriş yapmalarına olanak sağlamış olacağız. Kaliteli, nitelikli ve modern yatırımlarımızın sayısını her geçen gün artırıyoruz. Defne her türlü hizmetin en iyisini hak eden bir ilçedir.” ifadelerine yer verdi.

(Haber Merkezi)


1 ay, 3 hafta önce / 23.10.2018 09:15:41   

ANTAKYA KORUYUCUSU (tyche)

 Antakya ”Bütün dünyada ünlü olan Antakya’ yı ne topraklarının bereketi, ne ticaretteki zenginliği bakımından geçecek başka bir kent vardı”  Böylesine önemli bir kent, tarih boyunca çeşitli devletlerarasında el değiştirip durmuştur. Ayrıca geçirdiği büyük deprem ve yangınlarla da yerle bir olmuş yeniden inşa edilerek yeni bir Antakya kurulmuştur. İmparator JUSTİNİSAN yıkılan şehri yeniden inşa ettikten sonra adını değiştirerek, tanrının lütfuna yönelik bir jest olsun diye adını Theopolis (Tanrının Şehri)  adını vermiş ve Şehrin koruyucusu ve bereket ilahi olan TYCHE heykelini kentin meydanına dikmiştir.

FORTUNA (Tyche) heykel; Silpiyus (Habib Naccar)dağını temsil eden bir kaya üzerine 0turmuş sol eli ile dağa dayanmaktadır. Sağ elinde tutuğu buğday başağı kentin arazi zenginliğini, bolluğu bereketi, başındaki taç şehrin surlarını ve tepedeki kaleyi simgelemektedir. Sağ ayağının bastığı yerde bulunan nehir tanrısı şeklindeki çocuk figürü Asi (Orontes) temsil etmektedir. Orontes adı TYCHE ye izafeten verilmiş asi nehrinin adıdır. Yaldızlı tunçlardan yapılmış heykel, M.Ö 301 yılında kentin meydanına dört sütunlu bir kaide üzerine oturtulmuştur. Bu heykelin orijinali günümüze kadar gelmiş Antakya müzesinde muhafaza edilmektedir.. Kopyaside halen Vali Ürgen Paşa bulvarında dikili durmaktadır.

Rivayete göre “Antakya kurulurken rivayete göre, harcı yoğrulurken içine biraz uyku tozu, birkaç damla zevki sefa, bir kadeh gözyaşı ve bir şişe hıyanet şerbeti katılmış” Bu nedenlerde Antakya kıyametten 40 yıl öce batacağı şeklinde yorumlanmaktadır.


1 ay, 3 hafta önce / 23.10.2018 09:16:56   

KURNAZ REKLAMCI ÇOCUKLARLA BULUŞTU

 Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ‘Kurnaz Reklamcı’ adlı eğitici ve öğretici çocuk oyunu ile yeni sezona merhaba dedi.

20 Ekim Cumartesi günü Hatay Kültür Merkezi’nde sahneye yansıtılan, Adem Atar’ın kaleme aldığı çocuk oyununda; televizyon reklamlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi, gereğinden fazla para harcanmaması ve tutumlu olunması gerektiği eğlenceli bir dille anlatıldı.

Oyunun sonunda çocukların ilgi odağı olan şehir tiyatrosunun başarılı oyuncuları miniklerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. HBB Şehir Tiyatrosu yetkilileri, eğitici ve öğretici oyunların sezon boyunca devam edeceğini belirtti.

(Haber Merkezi)


1 ay, 3 hafta önce / 23.10.2018 09:17:47   

ARMUTLU PARKINDA OYUN GRUBU HAZIR

 Defne Belediyesi, üzerinde hassasiyetle durduğu parklar konusunda özenli çalışmalarını sürdürüyor.

Defne Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri; geçtiğimiz hafta Armutlu Mahallesi’ndeki park revize çalışmalarının ardından çocuk oyun grubu montajı gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Bakım, peyzaj ve yeni kurulan bankların ardından montajı gerçekleşen oyun grubu ile bambaşka bir hale bürünen Armutlu Parkı vatandaşlar tarafından da beğeni ile karşılandı.

Daha yeşil, daha temiz ve yaşanılabilir bir Defne hedefi ile ilçedeki her mahalleyi parkla buluşturmak adına dört koldan çalıştıklarını ifade eden ekipler, yeşil alan ve parklarda yenileme ve bakım çalışmalarını sürdürecekleri bilgisini verdiler.

(Haber Merkezi)


1 ay, 3 hafta önce / 23.10.2018 09:18:45