......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 263712
YORUM MANŞET
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ
ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ

ATSO MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMLERİNE HIZ VERDİ04 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş., Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında imzalanan Mesleki Yeterlilik Belgesi protokolü ilk meyvelerini verdi.

 ATSO tarafından 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan personellere belgeleri teslim edildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz diyen ATSO yönetimi, yaptığı açıklamada “İmzalanan protokol kapsamında tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları arasında olan metal, asansör, makine, oto alım satım, inşaat sektörlerinde, 4 Eylül’den bu yana gerçekleştirdiğimiz sınavlarda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan değerli personellere belgeleri teslim edilmek üzere bugün Antakya Mobilya Ortak Üretim Merkezi binası Rifat Hisarcıklıoğlu Toplantı Salonunda, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ercan Yıldırım, Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İmrek’in yanı sıra bölgenin öncü firmalarının kurucuları ve firma temsilcilerinin de katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Odamıza bağlı Öziş Metal Bamak Metal, Savkar Asansör, Dapsan Asansör, Uzman Asansör, Yurtas Asansör firmalarının çalışanları Mesleki Yeterlilik Belgelerini Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek ve Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım’ın ellerinden aldılar. Hep birlikte daha iyisini yapmak ve firmalarımızı günümüzün şartlarına uygun hale getirmek için işbirliklerimiz devam edecek olup, Mesleki Yeterlilik Belgesi alan tüm firmalarımıza ve çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI
YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCI

YÖNETİCİLER YOLCU, GAZETECİLER HANCISaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni (HGC) ziyaret etti.

 Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır diyen Çalışkan, gazetecilerin halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumunda olduğunu ifade ederek “Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ile görüşen Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, basın mensuplarının önemli bir mesleği icra ettiğini belirterek, “Bugün maalesef ülkemizde hem basın özgürlüğü hem de gazetecilerin çalışma şartları iyi bir noktada değil” dedi.

Çalışkan, konuşmasının devamında “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, basın özgürlüğü ve bayramı gibi kutlansa da son yıllarda basına uygulanan abluka ile gazetecilerin yıldırılma ve bir tarafa özgü yayın yapma projesiyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

Bendeniz de bir basın emekçisi olarak da şunu ifade etmeliyim ki bugün ülkenin kalkınması adına özgür medyaya ihtiyaç var. Basının özgür olmadığı yerde ülkenin özgür olduğunu söylemek mümkün değildir. Basın rahat konuşuyorsa o ülke özgürdür.

Siyasetçiler, yöneticiler iktidarlar geçici ama gazeteciler her dönem ayaktadır. Halkın eli, ayağı, gözü, kulağı konumundadır. Yöneticiler yolcu, gazeteciler hancıdır. Bu bilinçle hareket etmek durumundayız ve bu günün gerçek manada bir bayram olarak kutlanmasını arzu ediyoruz. Umarız, emeklerinin karşılığını aldığı ve saygınlıklarının tekrar kazanıldığı gün olsun.

Yerel basının da linçe maruz kalarak, basın ilanlarının kısıtlanması, matbaa/baskı anlamında son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılarla, matbaaların büyük mali sıkıntılar yaşadığını kâğıt dahi ithal edildiği için maliyetlerin pahalı durumda olduğunu görüyoruz.

Saadet partisi Hatay teşkilatı olarak geleneksel iftarla basın buluşmaları gibi etkinliklerimiz diğer siyasilere de örnek olduk. Bu tür çalışmaları sürdüreceğiz. Bugün de olacağı gibi bundan sonra da gerek belediye başkanlığı gerek iktidar gibi yönetimde olduğumuzda basına her türlü desteği vereceğimizi taahhüt ediyorum.

Bu günümüzün hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm gazeteci meslektaşlarımızın vefat edenlerini de rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun, mekânları âli olsun” diye konuştu.

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’a Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İl Başkan Yardımcısı F. Serdar Özal ve Defne İlçe Başkanı Mehmet Aydoğan eşlik etti.

(Haber Merkezi)

TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ

  TARİHİMİZ IŞIĞINDA KUDÜS DAVAMIZ
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şubesi tarafından “Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız“ konulu konferansı düzenlendi.

 

Hatay Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan ve TRT’de yayınlanan Payitaht Abdulhamit dizisinde Tahsin Paşa olarak oyunculuk yapan Araştırmacı –Yazar, Hukukçu Bahadır Yenişehirlioğlu katılırken, vatandaşlar programa yoğun katılım gösterdi.

Tarihimiz Işığında Kudüs Davamız Konferansına Hatay Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Kültür Müdürü Hüsnü Işıkgör, AK Parti Antakya İlçe Başkan Vekili Alper Neşeli, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, Memur Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri sendika üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Konferans öncesinde Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar kısa bir konuşma yaparak “Mehmet Akif İNAN tarafından kurulmuş ve yoluna milletiyle barışık bir şekilde devam etmiş bir sendika olarak eğitimcilerin hak mücadelesini yaparken, bir taraftan da kültürel davamız konusunda yol almak istedik. Hem öğretmenlerimize hem velilerimize hem öğrencilerimize yardımcı olmak istedik. Bizim, bugünkü değerlerimizi yarınki kuşaklara anlatacak olan değerlerimizi doğru şekilde aktarmak için kültürel etkinlikler yapıyoruz. Bunların başında BİR BİLENLE BİLGE NESİL kitap dağıtımı ve ödüllendirmesi etkinliği yer almaktadır. Aynı zamanda biz bir iyilik hareketiyiz. Erdemliler hareketiyiz. Arakan’dan Doğu Türkistan’a nerede kanayan bir yara varsa Eğitim Bir Sen –Memur Sen orada olmaya devam etti” dedi.

Konferansa konferansa konuşmacı olarak katılan Bahadır Yenişehirlioğlu konuşmasından önce özçekim yaparak resmiyeti pek sevmediğini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP
Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖP

  Güler; öncelikli bu üç sorunu çözeceğini açıkladı  ÇAMUR – ÇUKUR - ÇÖPAK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni kalabalık bir heyetle ziyaret ederek basın mensuplarıyla bir araya geldi.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu üyeleri Sadullah Ergin, Sabriye Sönmez, Cahit Aşkar, Tuncay Damlar ve çok sayıda gazetecinin karşıladığı Güler ve AK Parti heyeti, uzun bir süre samimi sohbet toplantısında bulundu.

Hatay’ın tüm ilçelerinde projeler hazırladıklarını ve bahane üretmeden Hatay’ı hak ettiği yere taşıyacaklarının altını çizen Güler “Şu anda biz Hatay’ımız için 15 ilçe de projelerimizi hazırlıyoruz.” dedi.

Biz yapabileceklerimizi vatandaşlarımıza anlatacağız, bunları da 5 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz diyen Güler, “Hatay’da çukur, çamur, çöp kalmayacak. Bizim ilk önceliğimiz budur. Vatandaşlarımız yürüyebilecekleri, araçlarını kullanabilecekleri yol istiyor. Vatandaşlarımız öncelikle bizden görevimizi yapmamızı istiyor. Bunu yaparken, millete ahkam kesip, bir lütuf ihsan ediyormuşuz gibi bir tavra girmemizi istemiyor. Biz vatandaşlarımız, STK’larımız ile birlikte, önce Hatay’ın ihtiyaçlarını belirleyip imar ve inşa edeceğiz. Bahane üretmeyeceğiz, birilerini suçlamayacağız, Hatay hak ettiği yere gelmek istiyor. Bunun yolu da toplumla hareket etmek. Projeler halkın talepleri doğrultusunda şekillenir. Hatay’da projeler yapılıyor, şehir yapılan projeye göre şekillendirilmeye çalışıyor.

5 yıldır Hatay’da Ulaştırma Master planı yapılmamış. Dolmuşçularımızın,  servisçilerimizin yaşadığı sıkıntıların sebebinde Büyükşehir’in Ulaştırma Master planını yapmamış olması yatıyor. Sebze halini görüyoruz, ilk icraatlarımızdan biri sebze halini yapmak. Yer tespiti ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, esnafımızla da istişare edeceğiz. Trafik akışı ile alakalı çalışmalarımız devam ediyor. 45 gün, 60 gün gibi sürelerde Battı-çıktılar yapacağız. Bunları planlayıp trafik akışını rahatlatacağız.

Cumhur İttifakı ne AK Parti’nin ne de MHP’nin daha fazla belediye çıkarmak için yaptığı bir ittifak değil. Cumhur ittifakı 15 Temmuz gecesi kıyama kalkanların ittifakıdır. Partimiz de İlçe belediye başkan adayları da kısa süre içerisinde açıklanacak. CHP’nin adayı açıklandı, şu an saha da çalışıyor. AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkanı açıklandı, saha da çalışıyoruz. Antakya’da CHP’nin bir adayı çalışıyor, AK Parti’de 17 aday adayı da çalışıyor. Yarın bir aday açıklandıktan sonra da yine diğer aday adaylarımız adaymış gibi çalışacaklardır. Genel merkezimizden adayın açıklanması için bir tarih yok ama ben bu hafta içerisinde açıklanacağını düşünüyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

SAADET’TEN COŞKULU KONGRE
SAADET’TEN COŞKULU KONGRE

SAADET’TEN COŞKULU KONGRESaadet Partisi, Hatay İl Kongresini Genel Başkan Karamollaoğlu’nun katılımıyla coşkulu bir ortamda gerçekleştirdi. Güven tazeleyen Mustafa Eğe, yeniden il başkanlığına seçildi.

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Hatay’da partisinin 6’ncı Olağan Kongresi’ne katılarak Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu’na, Saadet Partisi Genel Başkan yardımcıları Mesut Doğan, Şerafettin Kılıç ve GİK üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan eşlik etti.  

Antakya HATMEK Salonu'nda gerçekleşen kongrede konuşan Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, ülkede adalet, kalkınma, liyakat, ekonomi ve işsizlik sorunu olduğunu belirterek, “Adalet mülkün temelidir. Herkes bir adalet arayışı içerisinde. Adaletle oynanmaz, şahıstan şahısa değişmez. Adaleti adeta hapsettiler gibi geliyor. Bunu da görüyorlar mı görmüyorlar mı bilmiyorum. Bazılar bir öç alma vasıtası gibi kullanılmasını doğru bulabilir ama eğer adalet yerine gelmezse devlet zedelenir.

Biz geçmişte de ittifaklar yaptık, bu ittifaklardan dolayı da hiç pişmanlık duymadık. Çünkü biz Türkiye'deki kutuplaşmanın o ittifaklarla önünün kesildiğine inanıyoruz. Şimdi mahalli seçimlerinde hükümet yine kamplaştırma yolunda, cumhur ittifakı ‘vatan millet Sakarya’ geriye kalanla hain. İktidarda bulunanlar ve destekçileri kendileri gibi düşünmeyen insanlara hain diye itham ederse bu memlekette huzur olur mu? Allah yardımcımız olsun.

Biz yerel seçimlerde bütün partilerin ayrı ayrı girilmesinin daha doğru olacağı düşüncesiyle hareket ediyoruz. Burada da adaylarımız olacak. Her yerde en iyisini yapmak için gayret edeceğiz. Yeri geldiğinde dirsek temasında bulunuruz dedik. Bunu söylerken hep mahalli yönetimlere intizar ettirdik yani bu gelişmeleri oraya bıraktık. ” diye konuştu.

DİK DURMAYA DEVAM EDİN

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da konuşmasında; “Bugün ülkemizde istikamet, dava, ilke denildiği zaman Saadet Partililer akla gelir diyerek şunları söyledi; Ey Sadet Partililer! Dik durun, dik durmaya devam edin. Çünkü bu millet dik durmayı, omurgalı olmayı ilkeli davranmayı, dünya ve iktidar nimetlerini elinin tersiyle itmeyi sizden öğrendi.

Saadet Partililer dünyanın her hangi bir noktasındaki her hangi bir olaya karşı doğru, ferasetli bakış nedir? Denildiğinde ilk akla gelen topluluktur. FETÖ, Ergenekon, Suriye, Arap baharı denildiğinde nerde durulması gerekiyorsa orada durdunuz. İşte bu ilkeli duruş, merhum Erbakan hocamızla başlayan, bugün Muhterem Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu ile devam eden çizgidir.

Sayımıza aldırış etmeden herkes, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bu konuda Saadet Partililer ne diyor? Saadetliler acaba ne yapacak, hangi olayı nasıl karşılayacak, hep bunun peşinde olacaklar. Ne mutlu sizlere ki bu görüşü bu duruşu sağlıyorsunuz. Bu duruşunuzla önümüzdeki seçimlerde başta Payas’ımız olmak üzere tüm Türkiye’de en hayırlı müjdeli sonuçları alacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından delegelerin oylarıyla mevcut başkan Mustafa Eğe güven tazeleyerek yeniden seçilirken yeni yönetim kadrosu da oluştu.

(Haber Merkezi)

YAMAN: RAMAZAN BAYRAMI ÜLKEMİZE BARIŞ GETİRSİN

Defne Belediye Başkanı Op. Dr İbrahim Yaman, Ramazan Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Bayramların birleştirici gücüne vurgu yapan Başkan Yaman: “Kardeşliğin, paylaşmanın, sevgi ve saygının yoğun olarak yaşandığı Bayramlarımız, geleneklerimizin yaşatıldığı, birlik beraberlik duyguları ile hep bir arada olduğumuz kıymetli günlerdir.

Ramazan (Şeker) Bayramı’nın tüm ülkemize sevgi, kardeşlik, barış, adalet ve şans getirmesini diliyor; halkımızın huzur, ve barış dolu bir ortamda, sevdikleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmesini temenni ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


7 ay, 3 hafta önce / 14.06.2018 09:58:06   

HADO, YOLA ÇIKTI

Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin ilk gemisi, Yunanistan'ın Kos Adası'ndan Türk Loydu ve Mtu tam yol deneme seferi, mekanik ve elektronik motor testleri için yola çıktı.

   Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, geminin İskenderun Limanı'na vardıktan sonra Türk Loydu Class işlemleri, hukuki süreç, seyir raporları ve Türk Bayrağı'na geçiş işlemleri sonrasında kiralama yoluyla HADO'nun ilk yüksek hızlı gemisi olması hedeflendiğini söyledi.

Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin ilk gemisinin mekanik ve elektronik motor testleri için yola çıktığını belirten Başkan Savaş, açıklamasına şöyle devam etti: “Uzun süredir üzerinde çalışılan başta Hatay olmak üzere bölge illerinin de merakla beklediği deniz yoluyla bölgesel kalkınma projesi Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin ilk gemisi, Yunanistan'ın Kos Adası'ndan Türk Loydu ve Mtu tam yol deneme seferi, mekanik ve elektronik motor testleri için yola çıktı.

Geminin İskenderun Limanı'na vardıktan sonra Türk Loydu Class işlemleri, hukuki süreç, seyir raporları ve Türk Bayrağı'na geçiş işlemleri sonrasında kiralama yoluyla HADO'nun ilk yüksek hızlı gemisi olması hedefleniyor.” dedi.

(Haber Merkezi)


7 ay, 3 hafta önce / 14.06.2018 09:59:45   

HBB SPOR AİLESİ, BAYRAMDA BULUŞTU

Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde faaliyet gösteren altyapı futbol takımları ile bayan futbol takımı, 17 Haziran Pazar günü düzenlenen anlamlı etkinlikte hep birlikte Ramazan Bayramını kutladı.

   HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın manevi desteğinde sporun bir çok alanında başarılı spor faaliyeti gösteren HBB Spor Kulübünün yöneticisi Ramadan Sever başkanlığında yapılan bayram buluşmasına takımın teknik heyetinde bulunan Abdullah Bayraktar, Necip Aydın, Cemil Can, kadroya yeni dahil edilen Ali Yolcu, Ahmet Şahan, Hüseyin Şaker, futbol altyapı takımı futbolcuları, bayan futbol takımı oyuncuları ile sporcuların aileleri katıldı.

Kalabalık bir topluluğun oluştuğu bayramlaşma toplantısında birlik, beraberlik ve dayanışma tablosu oluştu. HBB Spor Kulübü yöneticisi aynı zamanda HBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ramadan Sever, düzenlenen bayramlaşma törenine katılan sporculara ve ailelere teşekkür etti.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


7 ay, 2 hafta önce / 19.06.2018 09:21:27   

ERGİN MEDYA TV’DEN FLAŞ TRANSFERLER

Bir süre önce internet üzerinden yayın hayatına başlayan Ergin Medya TV, önemli programlara imza atmak adına kadrosunu güçlendiriyor.

Spor camiasının yakından tanıdığı Ömer cihangir ve Hasan Yetmez, Ergin Medya TV’de yayınlanacak spor programları için kadroya dahil oldu.

Ergin Medya TV sahibi Sadullah Ergin, uzun yıllardır gerek Hatayspor’a gerekse tüm spor kamuoyuna hizmetler veren Ömer Cihangir’in “Ergin Medya TV’de Spor Saati” programının yapımcısı ve sunucusu, Hasan Yetmez’in Ergin Medya TV spor koordinatörü görevine getirildiğini belirtti.

Düzenlenen protokol töreninde imzalar atan Ömer Cihangir ve Hasan Yetmez, bundan böyle Ergin Medya TV çatısı altında spora hizmet verecek olmalarından dolayı mutluluk ve heyecan duyduklarını ifade ettiler.

Ergin Medya TV haftada iki gün canlı spor programıyla gerek Hatayspor gerekse sportif gelişmelerle ilgili kamuoyuna önemli bilgiler verecek.

(Yorum Haber Merkezi)

 

Not: Sevgili meslektaşlarım, sizlerin desteğiyle geliştirmeyi umduğumuz Ergin Medya TV ile ilgili bu haberi değerlendirmenizi rica eder, sizlere de yayın hayatında başarılar dilerim.

(Sadullah Ergin-Ergin Medya TV)


7 ay, 2 hafta önce / 19.06.2018 09:22:21   

HBB Başkanı Savaş’tan heyecanlandıran açıklama: HATAYSPOR’LA HEDEFSİZ YOLA ÇIKMAM

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Bordo-Beyazlı taraftarların yüreğine su serpen açıklamada bulunarak yeni sezonda 1.Ligde mücadele edecek olan Hatayspor’un hedefinin yine şampiyonluk olduğunu belirtti.

Başkan Savaş, Pazar günü Hatay Gazeteciler Cemiyetinde basın mensuplarıyla buluştuğu toplantıda bir soru üzerine taraftarlarımızın gönlü rahat olsun gereken transferler yapılara iddialı bir takım oluşacağını ifade etti.

Hedefsiz hiçbir zaman yola çıkmadığını vurgulayan Başkan Savaş, Hatayspor’un yapılacak takviyelerle güçlü bir takım olacağını belirterek şu açıklamada bulundu;

“Öncelikle iç transferde şampiyon kadroyu koruyarak 14 futbolcu ile yola devam ediyoruz. Çarşamba gününden itibaren dış transfere yönelerek 5’i yabancı, 5’i yerli olmak üzere 10 futbolcuyu kadromuza dahil edeceğiz. Taraftarlarımızın gönlü rahat olsun arkadaşlar çalışıyor Hatayspor’a yakışır en iyi futbolcuları alacağız.
Benim olduğum yerde her zaman hedef vardır. Ben hedefsiz hiç bir yola çıkmam, dolayısıyla Hatayspor’da da hedefimiz şampiyonluktur" dedi.

Bu arada Hataylı sporseverlere  çağrıda bulunan Başkan Savaş, passolig kartlarını almalarını yakında satışa çıkarılacak sezonluk kombine ile Hatayspor’a destek vermesini dileyerek hedefin ilk etapta 5 bin kombine olduğunu söyledi.

(Yorum Haber Merkezi)


7 ay, 2 hafta önce / 19.06.2018 09:23:32   

BAYRAM DÖNÜŞLERİ BAŞLADI

Ramazan Bayramı'nı ülkesinde geçirmek için Türkiye'nin farklı illerinden gelerek Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden ülkelerine geçiş yapan Suriyelilerin dönüşleri başladı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'na gelen Suriyeli ailelerin Türkiye'ye girişleri, pasaport, ön kayıt belgesi ve geçici koruma kimlik kartı/yabancı tanıtma kartıyla sağlanıyor.

Suriyelilerin dönüşlerinin başlamasıyla Cilvegözü Sınır Kapısı'nda da yoğunluk oluştuğu görüldü.

Öte yandan, Türkiye'nin farklı ilinde yaşayan bazı Suriyelilerin de ülkesine dönüş yaptıkları gözlendi.

Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen yaklaşık 83 bin Suriyeli sığınmacı, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmıştı. (AA)


7 ay, 2 hafta önce / 19.06.2018 09:24:40   

RAMAZAN BAYRAMI BİRLİK İÇİNDE KUTLANDI

Ramazan Bayramı dolayısıyla bir araya gelen Hatay ilinin önemli isimleri, birlik ve beraberlik mesajı vererek bayramlaştı.

Ramazan Bayramı’nın birinci günü Antakya Atatürk Parkında gerçekleştirilen bayramlaşma törenine ilimiz milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi, Orhan Karasayar, Serkan Topal,  2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay  Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Üniversitesi Rektör Vekili  Doç.Dr. Yakup Kutlu, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Mahmut Hersanlıoğlu, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez ve Meral Batı Demirbaş, Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domenico Bertogli, Musevi Cemaati Temsilcisi Şaul Cenudioğlu,  Alevi Cemaati Başkanı Nasrettin Eskiocak, İlçe Kaymakamları,  İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, İlçe Belediye Başkanları, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, kanaat önderleri, dernek ve oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, siyasi partiler adına seçime girecek milletvekilleri adayları ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Bayramlaşma programında, Vali Ata ve ilimiz protokolü vatandaşlarla tek tek bayramlaşarak bayramın ülkemize, milletimize, kentimize sağlık, huzur ve esenlik getirmesi temennisinde bulundu.

Bayramların insanî ve dinî güzelliklerin birlikte yaşandığı, birlik, beraberlik, sevgi ve saygının güzel örneklerinin sergilendiği, toplumun bütün kesimlerinin birbiriyle kaynaştığı paylaşma ve dayanışma günleri olduğunu bir kere daha bize gösterdi.

Hatay Valiliği tarafından düzenlenen bayramlaşma töreni; günün anısına, ilimiz protokolünün stk, dernek ve oda başkanları, siyasi parti il temsilcileri ile hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

 

 


7 ay, 2 hafta önce / 19.06.2018 09:26:03   

HATAYSPOR KONGREYE GİDİYOR

Sezonu şampiyon olarak tamamlayıp TFF 1. Lige yükselen Hatayspor, kongreye gidiyor.

4 Temmuz Çarşamba günü yapılacak kongrede çoğunluk sağlanamadığı takdirde kongre 11 Temmuz tarihinde çoğunluğa bakılmaksızın yapılacak.

Hatay Büyükşehir Belediyesi HATMEK salonunda yapılacak kongre sat: 17.30’da yapılacak.

Hatayspor Kulübünden yapılan açıklamada “Hatayspor yönetim kurulu başkanı Mehmet Maden başkanlığında dernek merkezinde toplandı.

Derneğimiz olağanüstü seçimli genel kurulu 4 Temmuz 2018 tarihinde Hatay Büyükşehir Belediyesi HATMEK salonunda saat: 17.30’da çoğunluk sağlanamadığı takdirde 11 Temmuz 2018 tarihinde çoğunluk aranmaksızın yapılmasına karar verildi.

Hatayspor’un kongredeki gündemi şöyle:  Açılış ve yoklama, divan seçimi saygı duruşu ve İstiklal Marşı, Faaliyet raporu ve gelir gider raporunun okunması görüşülmesi ve ibrası, denetleme kurulu raporunun okunması görüşülmesi ve ibrası, tüzük değişikliğinin görüşülmesi 10. Madde ve kabulü, organ seçimleri, dilek ve temenniler ve kapanış.

(Haber Merkezi)


7 ay, 2 hafta önce / 19.06.2018 09:31:29   

HATAY HALK BİLİMİ KİTABI TANITILDI

Hatay Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden, Mithat Kalaycıoğlu’nun emeğiyle ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla hazırlanan Hatay Halk Bilimi kitabı 17 Haziran Pazar günü Hatay Gazeteciler Cemiyeti binasinda gerçekleştirilen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Kitabın içeriğine ilişkin açıklamalarda bulunan Kalaycıoğlu, “Hatay’ın yemeklerini, edebiyatını, zanaatlarını, unutulmaya yüz tutmuş sanatlarını genişletilmiş bir şekilde baskıya sunduk. Bu kitabın basımında emeği geçen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür ederim” dedi.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın kültürünü tanıtan bu kitabın hazırlanmasında emek harcadığı için Mithat Kalaycıoğlu’na teşekkür etti. Hatay kültürünün geleceğe aktarılmasına vesile olacak yayınlara Antakya Belediye Başkanlığından bu yana destek verdiklerini ifade eden Başkan Savaş, kültürel faaliyetlere destek olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

(Haber Merkezi)


7 ay, 2 hafta önce / 19.06.2018 09:32:55   

HGC’NİN KONUĞU BAŞKAN SAVAŞ HBB Başkanı Savaş, HGC’de gazetecilerle bir araya gelerek gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 17 Haziran Pazar günü Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde (HGC) düzenlenen ' Hatay Halk Bilimi' adlı kitabın tanıtım etkinliğinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

   Gerçekleştirilen etkinliğe HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ın yanı sıra, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, HGC yönetim kurulu üyeleri Sadullah Ergin, Rahmi Vardı, Sabriye Sönmez ve çok sayıda basın mensubu katılım gösterdi.

Konuşmasına tüm Hatay halkının Ramazan Bayramı'nı ve Babalar Günü'nü kutlayarak başlayan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, " Seçim yasağından dolayı açılışı seçim sonrasına erteledik. Kabotaj kanunları çok karmaşık ve yoğun. O yüzden HADO'nun ilk seferi yaklaşık bir ayı bulur. HADO'nun ücretleri de makul olacak. Samandağ'dan da seferlerin olması için iskelenin düzenlenmesi lazım. Tüm bunlar için çalışıyoruz. Şu anda ilk başlangıcı limandan yapacağız. Tüm mücadelemiz Hatay adına.  Normal şartlarda büyükşehir yasasına göre sahildeki iskelenin bizim olması lazım. Fakat dönemin valisi sayın Celalettin Lekesiz orayı keyfi bir kararla İskenderun Belediyesi'ne verdi. Onun mücadelesini 3,5 yıldır veriyoruz. Şu bir gerçek ki bu proje Hatay'ın vizyon projesi. Hatay'ın Akdeniz'de ticaret ve turizm merkezi olabilmesi için yapılmış bir proje. Uluslararası ehemmiyeti olan bu projede yük limanından yolcu indirip bindirilmesi Hatay'a da Türkiye'ye de yakışmaz. Bunun mücadelesini veriyoruz ve o limanı HADO'ya kazandırmak istiyoruz. HADO, Hatay'daki esnafımızın, tüccarımızın ve turizm sektörümüzün beklediği çok önemli bir proje. Bu projeye iktidardaki ve muhalefetteki tüm siyasetçilerin hiç düşünmeden destek vermesi lazım. Bizim deniz otobüsümüz Türkiye'deki deniz otobüslerinin en konforlusu en gelişmişi. 303 kişiyi taşıyacağız. 4 ton da yük taşıyacağız. Biz Hatay'ı turizm ve ticaret merkezi yapmak istiyoruz. Akdeniz'de 7 ilçemiz var, birçok ülkeye de komşuluğunuz var. Geçmişinde de Ortadoğu'nun ve Akdeniz Havzası'nın çok önemli bir ticaret merkezi olan Hatay'ın bu konuda bu kadar gerilemiş olması bizim için acı bir tecrübe. HBB, HADO ile geçmişte ihmal edilen Hatay'ı turizm ve ticaret konusunda hak ettiği yere ulaştırarak bir adım öne taşıyacak" ifadelerine yer verdi.

Asi Nehri ile ilgili çalışmaların hangi aşamada olduğuna dair sorulan soruyu yanıtlayan Başkan Savaş, "Asi, 4 yıl öncesine kadar mülkiyetinin Devlet Su İşleri'nde (DSİ) olduğu bir nehirdi. Ama 4 yıldır HBB'nin de dahil olması gereken çok önemli bir konu haline geldi. Sular çekilmediği için çalışmalarımızda yavaşlama oldu ancak önümüzdeki haftalarda hızla ilerleyeceğiz. Artık eski beldelerden kanalizasyon suyu akmayacak. Dünyanın 5. Avrupa’nın 2. Türkiye’nin 1. büyük arıtma tesisini yaptık. Kanalizasyon suyunu yüzde 99 oranında temizliyor. Bunların yanı sıra Asi Nehri’nde estetik bir ışıklandırma çalışması gerçekleştiriyoruz. Asi Nehri’nin kenarında Antakya’ya özgü mozaikleri sergileyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Haşereyle mücadele kapsamında 63 bin noktada lavra mücadelesi gerçekleştirildiğinin altını çizen Başkan Savaş, yararlı canlıların ölmemesi açısından haşere ile mücadeleye Haziran ayından önce başlamanın ilgili bakanlık tarafından da doğru bulunmadığını açıkladı.

Şiddetli yağışlar dolayısıyla Uzunçarşı’da yaşanan su baskınlarına da değinen Başkan Savaş, Anıtlar Kurulu’nun kararıyla kanalizasyon çalışması gerçekleştirilemediğini baskınların da bu nedenle yaşandığını ifade etti.

Hatay’ın eksiklerinden bir tanesi olan kültür merkezini en iyi şekilde inşa etmek için çalışma yürüten Başkan Savaş, “Avrupa’da da kültür merkezi şehrin merkezinde konumlandırılır. Herkesin faydalanması planlanır. Her kesime hitap edecek bir yapı inşa edeceğiz. Çalışma yerimizi değiştirdik parktaki otopark alanına yapmaya karar verdik. Mevcut nikah salonunu da yıkıp, bu alanı yeşil alan olarak değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

ÇÖPTEN ELEKTRİK İLE 15 BİN HANELİK ENERJİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Gazeteciler Cemiyetinde gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda kentin en gözde projelerinden biri olan çöpten elektrik projesini anlattı.

“Projemiz 3 üniteden oluşuyor. Türkiye’nin en modern tesislerinden biri olan projemiz 15 bin evin elektrik ihtiyacını giderecek kadar elektrik üretiyor. Bu doğal elektriği dağıtıcıya veriyor ve hanelerde kullanılmasını sağlıyoruz.” dedi.

ULAŞIMDA KONFORLU BİR DÖNEM

İlçelere ulaşım kolaylığı sağlamak adına planlanan yeni ulaşım sistemiyle alınacak otobüsler hakkında merak edilen soruları yanıtlayan Başkan Savaş; “Hatay genelinde ulaşım sağlamak adına 90 otobüs alacaktık. Meclisteki anlaşmazlıklardan dolayı bu projemizi biraz daha sığlaştırarak gerçekleştireceğiz. Şuan tahmini olarak 50 otobüs almayı planlıyoruz. Ulaşım konusunda metrobüs tarzında bir ulaşım yapmayı da düşünüyoruz. Böylelikle Hatay’ın ulaşımını kolaylaştırarak hemşerilerimize konforlu ulaşım imkânı sağlamak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

(Haber Merkezi)


7 ay, 2 hafta önce / 19.06.2018 09:33:51