......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 344648

SİYASİ AHLAK! VE SİYASİ İLETİŞİM!

Yazar : Cengiz Yıldız | Tarih : 1 yıl, 3 hafta önce / 07.12.2021 15:36:22 | Görüntüleme : 1060
Siyaseti; belli toplumsal alanlarda birey ve gruplarca geliştirilen farklı önlem ve problem çözme arasındaki yarışmalar şeklinde başka bir ifade ile yönetim sanatı olarak ta tanımlayabiliriz.

 

                 Tabiki bunu yapabilmek için de; toplumsal sorunların çözümü noktasında geliştirilen farklı önlemlerden birinin uygulanabilirliği, siyasi iktidar kullanımını ve egemen konumda bulunmayı da gerektirdiği hepimizin malumudur.

                Peki, Siyasetimizi, fikirlerimizi iktidar yapmanın yolunun, siyasi ahlakla yakın bir ilişkisi var mıdır? Elbette ki var.. Hepimizin altına imza atacağı üzere, her iki unsun yani siyaset ve ahlakın birbirini etkilemesi her daim söz konusudur..

                Bu konuya girmemin sebebi; son zamanlarda toplumun lideri, öncüsü konumundaki siyasetçilerin üzülerek belirtmek gerekirse, ellerine ve hassaten dillerine hakim olamayışları, hem inancım, hem de medeni bir insan olarak beni derinden incitiyor..

                Bir baba olarak, dayı, amca, enişte, işveren ve Tabiki siyasetle alakadar birisi olarakta şahsımı ve benim gibi düşünen milyonları incitiyor ve mahcup ediyor..

                Siyasette ve her konuda “usul, üslup” inanın çok önem arz etmektedir. Nezaket ve zarafet içerisinde de meramını rahatlıkla anlatabilir ve kitlelere aktarabilirsin.. Ama heyhat! Yakın zamanda bir Ana Muhalefet liderinin, herkesin yakinen tanıdığı ve milletin kürsüsünde, hem diline hem de eline hâkim olmadan, tüm ahlak kurallarını yerle bir ederek, karşısında kadınların, beyefendilerin, gençlerin, milletin olduğunu unutarak! El kol hareketleriyle hepimizin başını öne eğdiren bir hitap ve beden dili gösterdi..

                Kınıyor ve özür dilemesini bekliyorum.. Hani “Helalleşme” diyor ya.. Ben şimdiye kadar yapılan kul haklarından ve bizleri aile olarak, milletin bir evladı olarak rencide ettiğinden dolayı “Helal etmiyorum”

SİYASAL İLETİŞİM..

                Vakit; hepimizin bildiği üzere siyasi partilerin ve siyasetçilerin yapılanları uygun bir dille topluma kırmadan dökmeden ifade edebilme vaktidir.

                Maalesef algılar ve gerçeklikler, devamlı karşılıklı etkileşim halindedir.  Bazen algılar, gerçekliğin yerine geçebiliyor. Bu da Tabiki bir takım maliyetleri de beraberinde getirebiliyor.

                Mesela; 19 yıldır mevcut iktidar muhteşem projelere imza attı. Hem içeriden hem de dışarıdan her türlü engellemeler, negatif algılar oluşturulmaya çalışıldı. Projelerin yapılması sürecinde ne fırtınalar koparıldı.. Ama inanın neticesinde kamu menfaatine yönelik proje haline dönüşünce hepimiz çok sevindik ve göğsümüz kabardı. Bir taraftan bakıyorsunuz halen birileri olumsuz yönlerini algı olarak sağda solda cevapları verildiği halde konuşmaya devam ediyor.

                Özetle; sadece üretmek ve olumlu işler yapmak yetmez.. Yapılan güzellikleri milletle paylaşmak, anlaşılır bir dille ifade etmek ve sürekli en doğru ve sağlıklı “İletişim stratejisi” ile “Siyasal dilin” en uygununu anlatmanın yöntemleri ile gündemi çalışanların, iş yapanların belirlemesi gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum.

                Yakın zamanda küresel anlamda ki üretim/tedarik zincirlerinin kopmasıyla, enflasyon artışı, fiyat artışları, maliyet artışları tüm dünyayı ve Tabiki ülkemizi de etkilemiştir. Büyüyen Türkiye üzerindeki olumsuz estirilen, iyi niyetli olmayan algılar, saldırılar, ekonomik saldırıların, işin uzmanlarınca, siyasetin önde gelenlerinin öncülüğünde; makul bir dille EKONOMİDE; ÜRETİM, YATIRIM, İSTİHDAM, BÜYÜME VE İHRACATA dayalı bir modelin, yüksek faiz ve düşük kurla değil, milletin emeğini, geleceğini sömüren, kemiren faizle mücadelenin yöntemlerini halk adına anlatmak elzemdir.

                Bu süreci hep beraber, içinde bulunulan durumlarda dikkate alınarak, anlayarak, fedakârlıkla, akılla, sistemli ve samimi bir ekip çalışmasıyla rahatlıkla atlatacağımıza olan inancım tamdır.  Hürmetle..                                                                        07.12.2021                 Cengiz YILDIZPANDEMİ SÜRECİNİN, ARZ-TALEP DENGESİZLİĞİ, AKARYAKIT FİYATLARI..

Yazar : Cengiz Yıldız | Tarih : 1 yıl, 1 ay önce / 01.12.2021 07:36:22 | Görüntüleme : 1104

Covid-19 yani korona virüs Pandemi süreci her geçen gün boyutlarını değiştirerek devam ediyor maalesef..

Tabiki bu süreç devam ederken de piyasalarda, hayatta bir takım arz-talep dengelerini allak bullak ettiğini de hep beraber görüyoruz.

Bu dengesizliklerin etkilediği alanlardan, sektörlerden birisi de akaryakıt fiyatları .. ki fiyatlar akaryakıtta rekor seviyelere ulaştı..

Pandemi sürecinden etkilenen birçok ülke acilen tedbirler almaya başladıklarını müşahede ediyoruz. .

Mesela Almanya da 1 litre benzinin 1,69 Euro  (TL olarak 24,5 TL), hemen yakınında ki Çekya’da 1,41 Euro (20,4 TL)

ABD’de Benzin fiyatının % 64 oranında zamlandığını sizlerle paylaşmak isterim. ABD Başkanı Biden bu konuda suçun Petrol şirketlerinde olduğunu belirtmiş ve bunun üzerine petrol şirketleri 50 milyon varil petrol rezervini vatandaşlarını kullanımına olmak üzere açıldığı görülmüştür.

Yine ABD yönetimi, petrol stoklarının halka kullandırımı, arzı hususunda Japonya, Çin, Güney Kore, İngiltere vb. ülkeleri desteğe çağırmıştır.

Fransa’da Depoyu doldurma maliyetinin yine rekor kırdığını görüyoruz. Benzinin litre fiyatı Fransa’da 1,70 Euro yani 25 TL..

İngiltere ‘de tedarik sorunları, dünyada geçerli ifadesiyle tedarik zincirlerinin kopmasıyla birçok Akaryakıt istasyonun kapandığı, gazete manşetlerinden paylaşılmıştır.

PEKİ, TÜRKİYE’DE AKARYAKIT KRİZİ NE DURUMDA!

Yukarıda arz etmeye çalıştığım üzere, batılı ve gelişmiş olduğu iddia edilen ülkelerde fiyatların Pandemi sürecinden nasıl etkilendiği şeffaf bir şekilde arz edilmiştir.

Akaryakıt krize hamd olsun sürecin dikkatli takibi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamu adına, menfaatine olmak üzere Akaryakıt vergisinden feragat edildiği ve fiyatları belli bir seviyede tutulduğunu, bu konuda talimatının olduğunu ve yerine getirildiğini görüyoruz.

Küresel anlamda FİYAT ARTIŞLARININ, ENFLASYONUN YÜKSELİŞİNİN olduğu halde, 2021 yılı itibariyle Elektrik maliyetinin yarısı düzeyinde vatandaşlara verildiği (17 Milyar TL devlet tarafından), ayrıca Akaryakıtta Eşel Mobil Sistem ile Akaryakıtta (60 Milyar TL devlet tarafından yüklenilen maliyet)

Türkiye’de yukarıda birçok ülkede benzin fiyatlarını özetledik. Biz  de an itibariyle ne kadar derseniz söyleyeyim 1 litre Benzin: 9,82 TL 0,67 Euro..

Özetle; Hükümet vatandaşlara yönelik ortalama yıllık 1600,00 TL lık bir maliyeti, vatandaşın ceplerinde kalacak şekilde üstlenmiş ve takdir edilecek şekilde bir Enerji Desteği vermiş bulunmaktadır. Müteşekkiriz. .

Yukarıda arz ettiğim üzere küresel anlamdaki sıkıntıları, Büyük ve Güçle bir Türkiye’yi zor durumda bırakacak hamleleri ve oyunları boşa çıkartacak girişimleri hep birlikte sabırla ve bir müddet dahi olsa da fedakârlıkla göğüsleyeceğiz…  YATIRIM, ÜRETİM, İHRACAT, BÜYÜME, İSTİHDAM…

Hürmet ve selamlarımla,   30.11.2021

                                                                                                              Cengiz YILDIZ

                                                                                                              Bağımsız Denetçi/Mali Müşavir

 KÜRESEL SALDIRILARA, OYUNLARA RAĞMEN GÜÇLÜ TÜRKİYE!

Yazar : Cengiz Yıldız | Tarih : 1 yıl, 1 ay önce / 23.11.2021 10:26:57 | Görüntüleme : 1127

Evvela şunu ifade etmeyim ki; ülkemiz bu tarz badirelerin çok daha büyüklerini tarih boyunca atlatmış ve tekrar atlatacaktır. Yeter ki; bir olalım, diri olalım, iri olalım ve hep birlikte TÜRKİYE olalım yeter..

 

Küresel saldırılar her taraftan kendini hissettiriyor.. Her ne kadar Pandemi sürecinin vermiş olduğu sıkıntı ile dünyanın tüm ülkelerinde ekonomik daralmalar ve bunun etkisinin şimdiye kadar enflasyonla tanışmamış olan gelişmiş ülkeler dâhil iliklerine kadar hissettiler ise de, gel de sen bunu bizim muhalefete anlat!

Değerli okuyucularım; uzun yıllar hemen hemen tüm ülkelerde uygulanan ve bizim ülkemizde de yaşatılan ekonomi yöntemlerinden absürt! bir uygulama vardı.. Nedir bu uygulama diyeceksiniz?

Düşük kur-Yüksek Faiz, Düşük yatırım-düşük ihracat, Yüksek İthalat-Yüksek borçlanma-Düşük Üretim döngüsü…!

İşte Sayın Cumhurbaşkanımız yerli ve milli bir duruşla bu anlamsız ve ülkemizi yerinde değil, gerisin geriye götüren bu uygulamayı rafa kaldıran açıklamalar yaptı arka arkaya…

Yüksek Faiz ve neticesi olan Enflasyonla mücadele ile tüm yanlış telkinatları bir tarafa iterek, risk alarak, Yüksek faizden çok para kazanan yabancı yatırımları ve ülkeden giderken dövizleri de beraber götüren tabiri yerinde ise soygun anlayışının karşısında durdu…

Birilerinin özellikle bankacılıktan prim kazananların, faizden kazananların her daim dillendirdikleri ve “Doların ateşini indirmek istiyorsanız, Faizi Yükseltin” talep ve önerilerini kabul etmemiş, resmen şimdiye kadar oturmuş bu ülkemize, milletimize yönelik ard niyetli anlayışı elinin tersiyle yitmiştir.

Türkiye’nin 2001 Ekonomik krizini hemen hemen herkes az çok bilir.. Onların mimarlarını da tanır.. Kim di bunlar… Kemal Derviş ve öğrencilerinden Faiz Öztraklar, Önceki dönem Merkez Bankası Başkanlarından Durmuş Yılmazlar vs.. Batı dünyasının menfaatlerine uygun olan, ülkemizi, milletimizi resmen soyup soğana çeviren FORMÜL OLAN “YÜKSEK FAİZ, DÜŞÜK KUR” anlayışı..

Tek çare; ÜRETİM, YATIRIM, İSTİHDAM, İHRACAT.. ki yıllar itibariyle samimiyetle sayısız yatırımlar yapıldı, ülkemiz kalkındırıldı ve çalışmalar kesintiye uğramaksızın devam ediyor…

Türkiye Elektrikli Otomobillerinin Elektrik İhtiyacının An İtibariyle % 80 İni Öz Kaynaklarıyla Karşılıyor.

Toplam Elektrik Üretiminin % 50 Sini Yenilenebilir Enerji Yani Rüzgar, Güneş Ve Jeotermal İle Karşılıyor Çok Şükür..

220 Milyar Dolarlık İhracat, Altık Stoklarının 600 Tona Ulaşması..

Ben Umutluyum Ve Emeği Geçen Başta Cumhurbaşkanımız Olmak Üzere Tüm Emektarları Takdir Ve Tebrik Ediyorum.

HAYAT PAHALILIĞI!

İnanın ben de sizler gibi bir vatandaşım ve benim de gelirlerim süreç gereği azaldı, dövizin kur artışını fırsat bilen birileri, zincir marketler ve tedarikçi firmaların bir kısmı fahiş fiyatlarla vicdansızca fiyatları etiketlere yansıtıyorlar..

Bundan etkilenen  elbette Asgari Ücretliler, dar gelirliler vb.. Hayat devam ediyor.. Ne oldu dan çok, nasıl ve neler yapmalıyız? Sorusuna tatmin edici ve bilgilendirici cevaplar vermemiz gerekir.

Asgari ücretlinin örneğin 2001 yılında aylık ortalama net asgari ücret 122 lira 18 kuruştu. Dolar kurunun da yıllık ortalama 1 lira 23 kuruş olduğu bu senede asgari ücret aylık 99,3 dolara denk düşüyordu.

2008 yılında 390 dolar, 2021 ve doların arttığı şu zaman diliminde 256 dolar… Gördüğünüz üzere her halükarda 20 yıl öncesine göre, bunca badireye, saldırılara, darbe girişimlerine, ekonomik saldırılara, Pandeminin verdiği zarara rağmen  daha iyi bir durumda..

Yakın zamanda yapılacak asgari ücretliye,  dar gelirliye artışla tekrar asgari ücret yaşanabilir bir seviyeye gelecektir..

Mutlaka her şeyin en iyisini hak eden vatandaşımıza, insanımıza bize yakışan bir nefes aldırmak, olmazsa olmazımızdır. Herkesin az çok bildiği bir kısım önerilerimiz;

Verilecek kredilerin mutlaka adrese teslim ve kontrol edilerek verilmesi, Piyasaların denetimi,

Ara malların ithal edilebilir olanlarını kendimizin üretmesi teşviki,

EYT (erken emeklilik yaşına takılınlar) adil bir şekilde çözüme kavuşturulmalı,

2000 sonra İNTİBAK sorununu hallederek emekliler rahat bir nefes aldırtmalı,

Düşük Faiz ve Enflasyonla mücadeleden asla taviz verilmemeli,

İnsan odaklı bir anlayışla, tamamen millet odaklı ve çözüm/sonuç odaklı çalışmalar 2023 ve ötelerini bizlere kazandırtacaktır. Milletin hayrına, menfaatine dokunacak her konuda tereddütsüz yanındayız vesselam..

Allah yar ve yardımcımız olsun..

Hep beraber TÜRKİYE’YİZ…..    23.11.2021

                                                                                              CENGİZ YILDIZ

                                                                                   Bağ. Denetçi/Mali Müşavir

 

 TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI İZLENİMLERİM!

Yazar : Cengiz Yıldız | Tarih : 1 yıl, 1 ay önce / 19.11.2021 09:56:17 | Görüntüleme : 1116

Yakın zamanda yani 12 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilen Türk Konseyi 8. Zirvesini hep beraber takip ettik. Şahsen muhteşem bir zirve idi ve Türk Dünyası adına önem arz eden bir dönüm noktasıydı.

Önceki ismiyle Yassıada olan şimdiki adıyla Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndan hakikaten birbirinden önem arz eden mesajlar verildi..

Bu mesajları önemine binaen sizlerle paylaşmak ve köşeme almak istedim..

Bu zirvede “Birlikten kuvvet doğar” atasözünün gereğinin yerine getirilmesi adına büyük bir adım atıldığını, Türkiye ve Azerbaycan’ının dünyada yalnız olmadıklarını bu zirve pekiştirmeleri kayda değerdi.

Bu zirve ile;

Türk Konseyi, Türk Devletleri Teşkilatı haline, statüsüne kavuşturuldu.

Yaklaşık 30 yıldır işgal altında olan topraklarını kurtaran Azerbaycan lideri Aliyev’e, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teklifiyle “Türk Dünyası Ali Nişanı” ünvanı, nişanı çok anlamlı ve yerinde idi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Karabağ zaferinde gösterdiği katkı takdire şayan. Konseye, Teşkilata üye Türk Devletleri Teşkilatı, burada göstermiş oldukları duruş ve dirayeti ötelere taşımaları gerekmektedir.

Ki ilk adım olarak; Teşkilatın 2040 Vizyonunun imzalanması, Türk Devletleri Sivil Koruma Mekanizmasının kurulması muhteşem..

Sayın Cumhurbaşkanımız üye ülkelerle, ticaret hacminin önünün açılması gerektiğini, kara, hava ve deniz yolu marifetiyle birbirlerine daha sıkıca bağlanmalarının şart olduğunu ifade ettiler.

Nüfus açısından;

Türkiye; 84 Milyon, Özbekistan; 34 Milyon, Kazakistan:19 Milyon, Azerbaycan: 10 Milyon, Türkmenistan: 6 Milyon, Kırgızistan: 7 Milyon,

Gözlemci ülkelerden Macaristan: 10 Milyon.

Yaklaşık 170 Milyon Nüfus ile bir güç..

Bu bir güçtür, dosta güven ve düşmana korku salmaktır. Ekonomik faaliyetlerin kendi içinde geliştirilmesi ve birlik beraberlikle birçok yeni imkânlara, üretime kapı aralayacağı şüphesizdir.

Türk Devletleri ailesinin genişletilmesi adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de bu aile fotoğrafında görülmesinin arzu edilmesi, Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın 4 yılda bir düzenlenen Teknofest’i 2020 ‘de Azerbaycan’da gerçekleştireceğini, terör örgütleriyle ortak mücadeleye devam edileceğini vurgulaması dikkat çekici idi..

Her Türk Devletinin kendine mahsusu yeraltı kaynaklarının ne kadar zengin olduğunu bilmeyenimiz yoktur sanırım.

Siyasi irade ve iradenin sahaya yansıtılması ..

Durmak Yok, Samimiyetle, irade, cesaret ve erdem ile Yola Devam..

Kalın sağlıcakla… 19.11.2021

 SON ZAMANLARDAKİ GÜNDEMLER VE ANALİZİ!

Yazar : Cengiz Yıldız | Tarih : 1 yıl, 2 ay önce / 02.11.2021 09:50:08 | Görüntüleme : 1214

Bugün son haftalarda, günlerde neler oluyor? Şöyle sözlerle bir fikir teatisi şeklinde bir köşe yazısını kaleme alayım dedim..

 

Öncelikle Hatay yerel yönetimlerde kayda değer neler var? diye baktığımıza geçen hafta Altınözü ilçemizde 5. Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi festivali düzenlendi ve çok başarılı bir performansla, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar beyefendinin, bir çok siyasetçinin, Hatay ve Türkiye’nin dört bir tarafından katılım sağlayan vatandaşların ve Tabiki şahsımın da katılım sağladığı muhteşem bir hafta sonu oldu.. Emeği geçen başta Altınözü Belediye Başkanımız Rıfat Sarı ve değerli ekibine, katkı sağlayan ve destek olan Altınözü Kaymakamlığına, kurum ve kuruluşlara gönül dolusu teşekkürler..

Hatay Büyükşehir Belediyesi  10 Aralık 2021 de açılışını yapacağı EXPO 2021 Covid 19 gerekçesiyle 1 Nisan 2021 tarihine ertelendi. Şahsen beklediğim bir erteleme idi. Ertelemelere alıştırıldık!

Bu arada bu hafta içinde kıymetli hukukçu kızım Av. Saliha Betül Yıldız geçen yıl açtığı, fakat bir türlü açılışını yapamadığı hukuk bürosunun açılışını coşkun bir kalabalıkla, başta Baro Başkanı ve yönetimi olmak üzere, yakınlarımız, akrabalarımız, sevenlerimiz, MKÜ Rektörü, Ak Parti İl Başkanı ve yönetimi, işverenler, Ticaret Oda Başkanı, Esnaf odası Başkanı, Tarım İl Müdürlüğü, Hatay Vergi Dairesi Başkanlığı ve birçok kurum kuruluşun temsilcilerinin katılımıyla açılışı yapılmıştır. Katılım sağlayarak destek olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Taksim’de Yeni Atatürk Kültür Merkezi’ni açılışını gerçekleştirdi. Hakikaten muhteşem bir yer..  AKM 5 bloktan oluşmakta, içinde bin kişilik konferans salonu, opera ve sineme salonu ile 95000 metrekarelik kapalı alana sahip.. Hayırlı olsun..

Yine Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı topraklarda ilk havalimanı olan Fuzuli Uluslararası Havalimanı’nı açılışını yapmışlardır.

İhracatın ithalatı karşılama oranı Eylül 2020 ‘de % 76 iken aynı ay yani Eylül 2021 tarihinde % 89’a yükselmiştir. Yine aynı aylar baz alındığında İHRACAT %30 artmış, İTHALAT ise % 12 artmıştır.

Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından yapılan oylamada, İSTANBUL HAVALİMANI “Avrupa’nın en iyi Havalimanı” seçilmesi doğrusu göğsümüzü kabartmıştır.

18 Ekim 2021 tarihinde ABD, Fransa ve Almanya büyükelçilerinin de yer aldığı on büyükelçi, Casusluk suçundan tutuklanan Osman Kavala’nın serbest bırakılması hususunda sosyal medya hesaplarından bildiri yayınlamış, bu talihsiz ve diplomatik açıklamaya Ankara “Türk yargısına baskıyı reddediyoruz” ifadeleriyle gerekli tepkiyi vermesi neticesinde, geri adım atarak on büyükelçi bir açıklama yaparak özür dileme aşamasına gelmişlerdir. İç meselelere karışma amacı taşıyan bu bildiri, Viyana Sözleşmesinin yaptırımlarından birisi olan büyükelçilerin “İstenmeyen adam ilan edilmesi” talimatını verdirtmiştir.

Bu tarz milli bir duruşun hep beraber, siyaset üstü bir anlayışla olunması gereken zamanlarda, muhalefetin “10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesi emrini, milli çıkarları korumak değil de, ekonomiye suni gerekçeler oluşturma çabası” olduğuna dair mesajlar verebilmektedirler.

Doğrusu bu bakış açısını bu süreçte yadırgadım ve kınadım. Bu kadar önemli bir meselede büyükelçilerin milli çıkarlarımıza yönelik aykırı söylemlerine bir şey söylenmemesi, fakat Sayın Cumhurbaşkanının tutumunu iç siyaset malzemesine  dönüştürerek, kutuplaştırıcı ve tarafgir bir yaklaşımlarda bulunmaya devam etmeleri hayret verici doğrusu..

Son olarak şunu söyleyebilirim ki; Yakın zamanda 26 Ekimde amacı tamamen ülkemize yönelik sınır ötesi terör tehditlerine karşı uzun yıllardır devam eden rutin bir uygulama olan “Irak ve Suriye Tezkeresi” Ak parti, MHP ve İyi Partinin Evet oylarıyla kabul edilmiş, fakat CHP ve HDP’nin Hayır oylarıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, terör örgütlerinin sınır ötesi operasyonlarına devam etmesine karşı çıkmıştır.

Kamuoyu bilgi kirliliği ile yanıltılmaya çalışılmış, fakat ortak akılla Milli savunma ve çıkarlarımız için Tezkere çok şükür meclisten geçmiştir.

Muhalefetten talebimiz ve beklentimiz; lütfen Türkiye’nin milli güvenliğini, bekasını engelleyecek, zora sokacak tavırlardan, söylemlerden bir an önce uzaklaşması ve mesafe koymasıdır. Milletimizi her şeyi aşikar şekilde görmektedir. Hürmet ve muhabbetle..  01.11.2021

Cengiz YILDIZYERLİ VE MİLLİ SANAYİNİN ŞAHLANIŞININ MİMARI, BABASI Özdemir BAYRAKTAR!

Yazar : Cengiz Yıldız | Tarih : 1 yıl, 2 ay önce / 19.10.2021 11:08:30 | Görüntüleme : 1244

Kimden bahsettiğimi anladığınızı düşünüyorum. Yakın zamanda 72 yaşında vefat eden Baykar İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin (İHA) Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir BAYRAKTAR’ DAN bahsediyorum.

                Mekânı cennet olsun… Hakikaten Milli Sanayiinin %15 lerden %75 lere ve daha yukarılara gelmesinde müthiş bir payı olan, gayretiyle, samimiyetiyle, inancından, değerlerinden asla taviz vermeden, yılmadan, usanmadan, pes etmeden, o muazzam araştırmacı ruhuyla ömrünü ülkesine, milletine, insanlığa adadı.. Adam gibi adam merhum Özdemir BAYRAKTAR…

                Hani bizim Anadolu kültüründe, inancımızın, ecdadımızın yapısında  var ya “Ahilik prensipleri” ..İşte tam da o Ahilik prensiplerini iliklerine kadar yaşayan, yaşatan ve uygulayan bir mucit..

                O Ahilik prensipleri dediğimiz aslında ahlaki yaşantının ta kendisi olan bir büyüğümüz.. Maddi, ilmi, teknik birikimin yanı sıra manevi, ahlaki, etik kuralları birleştiren ve hayata geçiren numune bir şahsiyet..                          

                O bu birikimini sadece kendisiyle bırakmamış, eser bırakmış, kendisi gibi çıtayı daha da yukarılara çıkartacak hayırlı, ahlaki yönden bozulmamış, kendilerini vatana, millete, ülkesine adamış, ilmi teknik yönden de teçhizatlı evlatlar bırakmış.. Maşallah.. Rabbim emsallerini çoğaltsın..

                Selçuk ve Haluk Bayraktar kardeşler, inanıyorum ki; merhum babalarının bıraktığı bayrağı Allah rızası için, insanlığın faydasına olacak şekilde en yukarılara taşıyacaklardır.. Ne mutlu o babaya, ne mutlu o evlatlara, ne mutlu ki onlara bu fırsatı tanıyan devlet büyüklerimize, Sayın Cumhurbaşkanına ve onlara sahip çıkan aziz milletimize..

                Sosyal Medyada twıtter hesabında Sihaların mucitlerinden, Türkiye’mizin düşmanlarının korkulu rüyası, yerli ve milli evladımız Selçuk Bayraktar kardeşimiz hislerini şu şekilde paylaşmış:

“Babam, canım, arkadaşım, rehberim, dava yoldaşım Hakkın rahmetine yürüdü, Kanını, canını, sağlığını, varlığını milletimizin tam bağımsızlık mücadelesine vakfetti. İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun. O’ndan geldik O’na döneceğiz.” 

                Maşallah.. Bu ifadesiyle Tam Bağımsızlık yolundaki mücadeleye vurgu yapılırken, bir yandan da manevi yönden teslimiyeti en güzel şekilde anlatan mü’mince bir duruş.. Rabbimden sabır diliyorum.

                Savunma sanayinde dışa bağımlılığa neşter vuran, Merhum Özdemir Bayraktar abimiz ve değerli evlatlarının hayat hikâyeleri ibretliktir.  Hep bir mücadele ile 7/24 çalışarak, gayretle, bu millet için ne yapabiliriz koşturmacası.. Gecikmiş ilerlemenin, hak edilen yere ulaşmanın beyin fırtınaları, araştırma geliştirme ve sabırla, samimiyetle sonuçlara ulaşma… Tebrik ediyorum.  Hedefleri ve vizyonları olan bir aile, bir milli duruş..

                İHALARIN, SİHALARIN babası olan merhum Özdemir BAYRAKTAR büyüğümüze Allah’tan rahmet ve değerli evlatlarına, Türkiye’mize sabır diliyorum.

                Bayraktar ailesi ve daha nice başarılı, hasbi, kalbi ve akli kendini milletine adayan nesillere ihtiyacımız var.. Başarılarının devamını canı gönülden diliyoruz. Her daim millet olarak maddi ve manevi destekçileri olmaya devam edeceğiz..

                Hürmet ve muhabbetle.. 19.10.2021                                    

                                                                                                              CENGİZ YILDIZCUMHURBAŞKANI ADAYI!

Yazar : Cengiz Yıldız | Tarih : 1 yıl, 2 ay önce / 13.10.2021 12:34:50 | Görüntüleme : 1198
Uzun bir süredir 2023 tarihinde Cumhurbaşkanının kim olacağı hususunda, kulislerde, televizyonlarda, radyolarda, gazetelerde, velhasıl herkesin dilinde bu konu… 2023 Cumhurbaşkanı kim olacak? Halkın % 52 lik oyuyla ikinci kez seçilen mevcut Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan mı? Yoksa diğer ittifak paydaşlarının adayı mı?

   

                İşte tüm mesele burada kilitleniyor.. Aslında kilitlenmişte değil.. Fakat birileri, özellikle Millet ittifakının paydaşları, bileşenleri ısrarla Cumhurbaşkanın kim olacağı ve erken seçim konusunda gündemi devamlı sıcak ve tartışmalı halde tutmaya devam ediyorlar..

                Cumhur İttifakının adayını bilmeyen yok.. Mevcut Cumhurbaşkanı aynı zamanda Ak Parti Genel Başkanı ve halkın oylarıyla seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan..

                Peki diğer Millet ittifakının paydaşlarının adayı var mı? Şahsım okuyan, izleyen, dinleyen, yazan, programlar yapan birisi olarak halen kim olduğu ve olabileceği hususunda bir fikir edinebilmiş değilim. Eminim toplumun ekseriyatı da aynı şekilde kafaları karışmış durumda..

                Bu kafa karışıklığını oluşturan kesimde, bizatihi Millet İttifakının ta kendisi! Kimi Ana Muhalefet lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu diyor, kimisi İyi Partinin Lideri Meral Akşener diyor, kimisi İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerini kazanan Belediye Başkanlarının olması gerekir diyor… Velhasıl her kafadan bir ses çıkıyor. Ama şöyle milleti tatmin edecek bir söylem, ortak bir ses ortak bir adayın kim olduğu hususunda kimsenin bir malumatı yok desem yeridir..

                Millet İttifakının Ana muhalefet lideri adayda olması gereken özellikleri sıralarken;

Bilgi birikimi, liyakatli, devleti tanıyan, ekonomiyi bilen, kavga etmeyen, nefsine hakim olan, başarı öyküsü olan birisi olarak özetliyor…

İyi de bu nitelikleri sıralayan parti liderinin başarı öyküsünü 11 seçimde, girdiği her seçimde mağlubiyet yaşayan birisi olarak bilinir,

Terörle, Türkiye’nin güçlenmesi, bağımsız bir duruşun daha da ileriye taşınması hususunda, ekonominin pandemiye, küresel salgına, darbe girişimlerine, iç ve dış mihrakların saldırılarına, piyasaların manipüle edilmesine karşı nasıl  mukavemet edilebileceği, ne tür çözümlerin formüllerin olduğu konularında henüz bir tatmin edici söylem, dosya göremedik..

Yine önem arz eden bir konu Güçlenlendirilmiş Parlamenter sistem.. Ne demekse?

Geçmişte yarım asır boyunca ortalama 1-1,5 yılda bir hükümetlerin el değiştiği, dünyadaki tüm bu sistemle hükümet olanların eyvah eyvah! Dedikleri, pişmanlıklarını dile getirdikleri, resmen çökmüş, işlevi olmayan, zararı faydasından çok olan bir sistem.

Parlamenter sisteme geçiş için öncelikle 360 vekil sayısına ulaşmanız gerekiyor… Hayallerle makam beklentileri, olmayacak duaya amin demenin topluma, partinize ve hassaten Türkiye’mizin geleceğine bir faydası, bir katkısı olmayacaktır..

Hepinizi hürmetle ve muhabbetle selamlıyorum… 13.10.2021

                                                                                                                             CENGİZ YILDIZ

 

 19 YILLIK İKTİDARIN 2002-2021 ARASI İCRAATLARI, YATIRIMLARI.. -1-

Yazar : Cengiz Yıldız | Tarih : 1 yıl, 3 ay önce / 06.10.2021 08:52:07 | Görüntüleme : 1147

Ak Parti 2002 yılından yani iktidara gelişinden bu yana tam 19 yıl geçti. Şimdiye kadar yapılan yatırımları, katkıları birkaç yazıda sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Takdiri elbette sizlerin olmak kaydıyla, lütfen elimizi kalbimize, vicdanımıza ve aklımıza götürüp değerlendirme yapmanızı rica ediyorum. Öz eleştiriler ve daha yapılması gerekenler için de elbette ihtiyaçların henüz bitmediğini ve daha yapacak çok şeylerin olduğunu ifade ederek yazıma başlıyorum.

 

Son zamanlarda tarafıma; “Değerli kardeşim, samimiyetinize inanıyorum ama 19 yıldır bu ülkeye ne tür katkılarda bulunuldu? Şeklinde sorular yöneltildi. Ben de içtenlikle yapılan yatırımların, katkıların artılarını ve varsa eksilerini, yapılması gerekenleri dilimin döndüğünce, aklımın ve bilgimin yettiğince cevaplamaya çalıştım. Şöyle ki;

 • Öncelikle PKK vb. tüm terör örgütlerini hezimete uğrattığını ve ülke sınırları içinde bellerinin kırıldığını, eylem yapamaz hale getirildiğini,
 • Kahraman askerlerimizin sınırlarda, emniyet teşkilatımızın yekvücut şehirlerde, istihbaratımızın her yerde 7/24 aziz milletin huzuru, mutluluğu için gece gündüz vazifesinin başında olduğunu,
 • Mahalli idarelerin yerel problemlerin giderilmesi için, mevzuattan kaynaklanan düzenlemelerin ve aksaklıkların talepleri dikkate alarak giderilmeye çalışıldığını, yerel yönetimlerin güçlendirildiğini,
 • 2002-2021 arası 950 milyar TL geçen yatırımların ülkemize kazandırıldığını,
 • Karayollarında ulaşımda 2002 de 6 bin KM iken, 2021 yılı itibariyle bunun 29000 KM ulaştığını,
 • Otoyol uzunluğunun 1714 kilometreden an itibariyle 3523 Kilometre olduğunu,
 •  Karayolları tünel sayısı 83 iken 438 âdete eriştiği,
 • Karayolları tünel uzunluğu toplam kilometre iken 595 kilometre
 • Hakikaten göğsümüzü kabartan projelerden birkaç tanesi;

-         Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Nissibi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli, Erkenek, Cankurtaran, Sabuncubeli, Ovit Tünelleri

 • 1213 kilometrelik demiryollarında hızlı tren ağı
 • 11590 km uzunluğundaki mevcut demiryolu ağını sıfırdan yeniden inşa ederek hizmete alınması,
 • HAVAYOLLARINDA HAVALİMANI SAYISI 2002 de 26 iken 56 sayısına eriştiğini,
 • Yurtdışı uçuş noktası 60 iken 2021 itibariyle 329 olduğunu,
 • Uçuş yapılan ülkesi sayısı 50 iken 126 ya erişildiğini,
 • Tüm bunların KÜRESEL SALGIN PANDEMİYE rağmen gerçekleştiğini, büyüme trendlerinin hızla iyileşme yolunda seyrettiğini izah etmeye çalıştım.
 • İletişim alanında 2002 yılında 3000 geniş bant ağı var iken, abone sayısının 85 milyona ulaştığını,
 • E-Devlet kullanıcı sayısının 54 milyon ile dünyanın en önde ülkeleri arasına girdiğini,
 • 2002 yılında 37 milyar olan Tarımsal gayri safi yurtiçi hasılatı, 2020 sonu itibariyle 333 Milyar TL ya ulaştığını,
 • Tarım ve gıda ürünlerinin ihracatının 20 milyar TL olduğu,
 • ÇİFTÇİLERE ödenen toplam tarımsal Desteklerin 160 Milyar TL. Ya yaklaştığını,
 • Ülkemizin, Türkiye’mizin iklim/coğrafi koşullar nedeniyle üretimi sınırlı olan bazı ürünler dışında, tarımda dışa bağımlılığının kesinlikle söz konusu olmadığı,
 • 19 yıllık süreçte tarla ve sebze üretiminin % 20, meyve üretiminin % 67 süt ve et üretiminin iki katına yakın artış gösterdiğini,
 • ORMAN varlığı: 21 milyon hektardan 23 milyon hektara, 16 olan tabiat parkı sayısının 250’ye çıkartıldığını,  Baraj sayısının 2002 yılında 276 iken 2021 tarihi itibariyle 876 olduğunu
 • İçme suyu tesislerinin sayısının 84 iken 346 rakamına ulaştığını,
 • Sulama tesislerinin 1764 ten 3221 adete ulaştığını,

Not: Diğer yazımda EKONOMİ, SOSYAL YARDIMLAR, ADALET ALANINDA, SPOR ALANINDA, SAĞLIK ALANINDAKİ İCRAATLARI PAYLAŞACAĞIM. Hürmet ve selamlarımla,     05.10.2021

                                                                                                              Cengiz YILDIZ