......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 235213

OKULLAR AÇILDI

Yazar : Selim DEMİRLİ | Tarih : 5 yıl, 8 ay önce / 20.09.2012 11:01:45 | Görüntüleme : 1249


İnsan ömrü hayal edemeyeceğimiz bir hızla tükenmekte, fani dünya hayatı sona ermektedir. İlklerin bulunduğu yerde sona ulaşmak kaçınılmazdır. Fani olan insan her daim bir şeyler öğrenmek ister. Bu nedenle bir öğreticiye ve mürebbiye muhtaçdır.

Önemine binaen mukaddes dinimiz İslam`ın ilk emri “OKU” olmuştur. Okumadan öğrenmek olmaz. Kur`an`da Alak süresinin ilk beş ayetinde “Seni yaratan Rabbinin adıyla oku” ile başlar ve Zümer süresi (9) ayetiyle “Deki hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”sualiyle bilenle bilmeyenin bir olmayacağı ifade edilmiştir.

Dikkat edilirse bu ilahi emirlerle İslam dini eğitim ve öğretime çok önem vermiştir. Ayrıca ana ve babalara da sorumluluk yükleyerek onların yetişmelerinden mesul tutmuştur.

Dünyaya gözünü açan çocuk ilk kez ana ve babasını görmektedir. Bu nedenle ilk muallime ve muallim ana-babadır. Allah Resulü efendimiz de “Sürüsünden sorumlu tutulan çoban gibi çocukların gelişmelerinden ebeveynleri sorumlu tutmuştur.

Toplumda sorumluluk yapılan vazifeye göre değişmektedir. Okuldaki müdür ile hizmetlinin öğrenci ile öğretmenin sorumluluğu aynı olmaz. Dairelerde amir ile memurun yönetici ile yönetilenlerinde mesuliyetleri de eşit değildir. Önemli olan herkesimin üzerine düşen vazifesini hakkiyle yapması lazımdır. İdareci idareciliğini, öğrenci öğrenciliğini bilecek haddini aşmayarak burnunu başkasının işine sokmayacaktır. Herkes işinin ehli olma gayreti içinde olmalıdır. Yetiştirilecek öğrenciler sevgiyle yetiştirilmelidirler.

Ana-baba ve çocuk arasında büyüyen sevgi yumağı okulda öğretmen ve öğrenci arasında gelişerek devam etmelidir. Öğrenci, öğrenmek aşkıyla yanıp tutuşmalı, öğretmen de öğretme k aşkıyla tutuşmalıdır. Niyet böyle olursa akıbet (sonuçta) iyi olacaktır.

Dinimizde niyet önemlidir. Ameller niyete göre değerlendirilmiştir. Başlangıçta niyet hayırsa, akıbette hayırdır. Kötü bir niyetle akıbetin hayır olmasını beklemek ham hayalden ibarettir.

Tamamen dünyalığı hedef alan materyalist bir eğitimden geçen öğrencilerden ne beklenmelidir? Her insan bu dünyada yaptıklarının karşılığını önünde hazır bulacaktır.