......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 334354

EXPO HATAY, HERKESİ HAYRAN BIRAKTI

Yazar : | Tarih : 1 ay, 3 hafta önce / | Görüntüleme : 371
  EXPO HATAY, HERKESİ HAYRAN BIRAKTIHatay halkının yarınlarına umut olacak, şehri geçmişindeki gibi eski parlak günlerinde döndürecek Expo 2021, olimpiyatları aratmayan açılış seremonisi, sürprizlerle dolu sahne gösterileri ve tüm ihtişamıyla kapılarını tüm dünyaya açtı.

Herkesin merakla beklediği, baharın gelişini kutladığı dev organizasyonda çiçekler rengârenk açtı, barış rüzgârları bir kez daha Hatay’dan esti.

Şehrin geleceği için yapılan en büyük yatırım olan Expo’nun ilk gününde şehir ve yurt dışından gelen konuklar, Hatay’ın kadim tarihine, sevgi ve kardeşlik bağlarına ve bir arada barış içinde yaşama kültürüne şahit oldu.

TABAN MOZAİĞİNİN SON TAŞINI KILIÇDAROĞLU VE SAVAŞ YERLEŞTİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hatay halkıyla bir araya geldiği günde ilkler yaşandı, uzun yıllar unutulmayacak anlara imza atıldı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, şehrin kadim kültürünü yansıtan ve bin 600 metrekare büyüklüğüyle dünyanın en büyük taban mozaiği olma özelliğini taşıyan Ortak Varoluş Mozaiği’nin son parçalarını birlikte yerleştirdi.

DÜNYANIN GÜZELLİKLERİ HATAY’A TAŞINDI

Expo 2021 Hatay’a ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından gelen şehirlerin bahçe ve kültürleri renk kattı. Aydın’dan Madagaskar’a, İstanbul’dan Kırgızistan’a, Aalen ve Kiel’den Gaziantep’e kadar onlarca şehir ve ülke kendi bahçesini Hatay’a taşıyarak Expo’ya güzellik kattı.

Antalya’nın düğmeli evleri, Ankara’nın kedisi, tavşanı, Eskişehir’in UNESCO korumasındaki Odunpazarı evleri, Gaziantep’in heykelleri, Aydın’ın inciri, bahçe bitkileri, Mersin’in palmiye ve muz ağaçları, İzmir’in karakılçık bahçesi ve üzüm bağlarıyla renklenen Antakya Expo alanı adeta botaniğin, tarımın, gastronominin, kültürün merkezi oldu.

ALMAN KARDEŞLER HATAY’I YALNIZ BIRAKMADI

Arsuz’daki Expo alanında yer alan uluslararası şehir bahçelerinin yıldızları Hatay’ın Almanya’daki kardeş şehirleri Aalen ve Kiel oldu. Hatay’ı hiçbir zaman yalnız bırakmayan, iyi günde, kötü günde hep yanında olan iki şehir, kardeşliğin sadece kâğıt üzerinde olmadığını bir kez daha kanıtladı.

HATAY’IN EFSANELERİ HERKESİ BÜYÜLEDİ

Hatay’ın çağlar boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden ve efsanelerinden yola çıkılarak oluşturulan hikâye kurgusu, bu proje için özel olarak seçilen 50 kişilik profesyonel dans topluluğu ve sirk sanatçılarının performansları izleyenleri adeta büyüledi.

Resmi açılış gecesindeki Göksel konseri eğlenceyi doruklara taşıdı. Sevilen şarkılarını Arsuz’daki Expo alanında binlerce hayranı ile seslendiren Göksel, enerjisi, sahne performansı ve güzel sesiyle alandaki binlerce Hataylıya baharın coşkusunu yaşattı.

Expo alanının Pazartesi günleri hariç 16.00-24.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

UMUDUN IŞIĞI EXPO İLE YANDI

Lütfü Savaş, Expo için Hatay’ın bayramı dedi. Expo ile çiftçi, tüccar, esnaf, iş insanı kısacası Hatay kazanacak dedi. Savaş, geleceğe umut olacak Expo’nun ilk ışıklarını yaktı. Şehrin iki bölgesinde bulunan alanlar Hatay’ın geleceğine ışık tutacak.

EXPO 2021 Hatay resmi olarak 6 ay açık kalacak ancak alanlardaki hiçbir yapı sökülmeyeceği için on yıllarca Hataylılara hizmet verecek.

(Haber Merkezi)