......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 338580

HELAL-HARAM BELİRLEME YETKİSİ, ALLAH’A AİTTİR

Yazar : | Tarih : 7 ay, 2 hafta önce / | Görüntüleme : 645
HELAL-HARAM BELİRLEME YETKİSİ, ALLAH’A AİTTİRSaadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, günlerdir nasla başlayıp faiz tartışmalarıyla devam eden bir süreç yaşandığını ve bu süreçte, bu alanda konuşmanın hakikaten tehlikeli olduğunu belirtti.

Çalışkan; son dönemdeki bu tür tartışmalarda, şüpheli şeyler üzerinde değil İslam’ın apaçık haram kıldıkları hakkında konuşmak, hatta bunları tecviz (caizmiş gibi lanse etme) gibi bir durum söz konusu olduğunu ifade etti.

 Günlük hayatta yaşadığımız maddi ve manevi krizlerin temel sebeplerinden biri faizci kapitalist sömürü sistemi olduğunu söyleyen Çalışkan, “bugün kamu garantili banka mevduatındaki faize “ama kur endeksli kâr; helaldir” demek -affınıza sığınarak- olsa olsa domuz etinin sosunu zemzemle hazırlamak caiz midir değil midir tartışması yapmaktır.”  dedi.

İslam dinine göre şâri (hüküm koyucu) Hz. Allah olduğunu ifade eden Çalışkan,” faiz; mevduatlı, hibeli, hediyeli, teşvikli, korumalı her ne kılıfla sunulursa sunulsun katiyen haramdır, tevil götürmez. Faiz, Allah’a harp ilan etmektir.” dedi.

(Haber Merkezi)