......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 328548

AMİK OVASI’NIN TOPRAKLARI SU İLE BULUŞUYOR

Yazar : | Tarih : 2 hafta, 22 saat önce / | Görüntüleme : 115
AMİK OVASI’NIN TOPRAKLARI SU İLE BULUŞUYOR

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletin hizmetine sunuyor.

Hatay ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “Hatay’ımıza son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Hatay’ın münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Hatay ilinde inşa edilen 13 sulama tesisi ile 85 Bin 010 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Hatay topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 65 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

Hatay’ımız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 19 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 19 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 716 bin 680 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Hatay zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.

HATAY’A 7 BARAJ, 4 GÖLET VE 2 YERALTI DEPOLAMA TESİSİ

Akdeniz’in ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Hatay’ımızda ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda Hatay’da 116 adet Tesis ile 3 Milyar 400 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ Hatay’da son 19 yılda 7 baraj ve 4 gölet ile 2 adet yeraltı depolaması inşa ettik” dedi.

HATAY’A MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU

Genel Müdür Yıldız; “Diğer taraftan son 19 yılda tamamladığımız 5 adet içmesuyu tesisi ile 800.000 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 47,01 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.

Ayrıca; Hatay’da taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 83 adet taşkın koruma tesisi ile Hatay şehir merkez, 88 adet yerleşim yeri ve 2 bin 204 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 4 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)