......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 328549

SAĞLIK İŞÇİSİ EMEĞİNİN HAKKINI İSTİYOR

Yazar : | Tarih : 1 ay, 2 hafta önce / | Görüntüleme : 337
SAĞLIK İŞÇİSİ EMEĞİNİN HAKKINI İSTİYORÖz Sağlık-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Fehmi Azboy, hekimlere yapılacak olan maaş zammı tüm sağlık çalışanları kapsayacak şekilde genişletilmesi, sağlık personelleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini belirtti.

Hekimlerin maaşına yönelik düzenleme yapılacağı ancak zammın tüm sağlık çalışanlarını kapsamaması hayal kırıklığına yol açarken konu ile ilgili Öz Sağlık-İş Sendikası Hatay Şube Başkanlığı, İskenderun Devlet Hastanesi (Eski SSK) önünde basın açıklaması ile karara tepki gösterdi.

Başkan Azboy yaptığı açıklamada Sağlık işçisi emeğinin hakkını istiyor diyerek şu görüşlere yer verdi: "Bizleri sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz, alkış değil, hakkımızı istiyoruz, sağlık işçisi de emeğinin hakkını istiyor. Hepinizin yakından bildiği gibi kamuoyunda “hekim zammı” olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakılmıştır. "Salgının kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var" denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan açıklamalarla, sağlık işçisinin 'sağlık çalışanı' olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur. Tek sıkıntı, ayrıştırılmakta, ötekileştirilmekte, “sağlık ekip işidir” sözünün boşa çıkartılmasında, çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde.

Öncelikle bilinmelidir ki, sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz. Salgın koşullarında gösterilen fedakârlıktan söz edilirken, ambulanslarla Covitli hasta taşıyan  112  ambulans işçi sürücülerinden, hasta karşılama personelinden, Covitli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden, sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakarlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini 'sağlık personelinden saymamak' şeklindeki bir anlayışı kabul etmiyoruz.

Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin  sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak; sağlık işçisinin emeğinin hakkını istiyoruz, bizlerin de sağlık çalışanı olduğumuz gerçeğinin şartsız kabulünü istiyoruz. Bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin, bizler işyerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın." dedi.

(Haber Merkezi)