......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 311462

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLAMIYOR

Yazar : | Tarih : 2 hafta, 3 gün önce / | Görüntüleme : 782
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLAMIYORHatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu.

Başkan Dönmez, Hukuk devletine, laik Cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine olan bağlılığımızla; kutsal mesleğimiz uğruna canını veren meslek şehitlerimizin anısı önünde ve savunma tarihi boyunca mesleğimizi ayakta tutmaya çalışan tüm meslektaşlarımız önünde saygı ile eğiliyoruz dedi.

5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olamıyor diyen Başkan Dönmez, açıklamasına şöyle devam etti: “Tam bir yıl önce Avukatlar Günü vesilesiyle yayınladığımız mesajımızda; “Bu salgın bittiğinde dünya için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak; Coronavirüsün yarattığı küresel salgın sebebiyle, toplanan vergilerden, devlet yönetim sistemlerine, devletlerin bütçelerine, sağlık, eğitim ve adalet yatırımlarına kadar birçok şeyin sorgulanmasına yol açacak demiş ve içinde bulunduğumuz küresel salgının, yurttaşlarımızın tamamının ve devletlerin işbirliğiyle ve en az hasarla ülkemizden ve dünyadan tamamen geçip gittiği ve devletlerin dersler çıkararak sistemlerini, bütçelerini buna göre düzenlemelerini dilemiştik” Böyle mi oldu bunun takdirini kamuoyuna sunuyoruz.

Ancak Avukatlar Gününde Avukatlara değil ama sağlık sisteminin çalışanlarına başta bir teşekkürümüz var. Canını hiçe sayarak yurttaşlarımızın sağlığı ve salgının önlenmesi için uğraşan tüm çalışanlara teşekkürlerimizi sunuyor, canını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyoruz.

Bu Avukatlar Gününde; Hak üstündür kavramı yerine menfaat üstündür kavramına tanıklık ediyoruz. Bu Avukatlar Gününde; Zorunlu alternatif uyuşmazlık çözümü altında adaletin özelleştirildiği ve yurttaşlarımız ve avukatın hak alanlarının daraltılıyor. Bu Avukatlar Gününde; Davaların ve avukatlar tarafından takip edilen işlerin tarafı gibi görülüp saldırıya uğruyoruz, öldürülüyoruz. Sorduk, tekrar soruyoruz, daha ne kadar ölürsek, avukatın sizin haklarınız için ve her şeye inat sizin haklarınıza sahip çıkmanız için öldürüldüğünü anlayacaksınız?

Bu Avukatlar Gününde; Cübbelerimizin altında çocuğa, kadına ve tüm canlılara yönelen şiddetle mücadele var. Tüm yurttaşlarımızın adil yargılanması için mücadele var. Avukat demek, yurttaşlarımızın adil yargılanmasının teminatı demek, ifade özgürlüğü demek, adalet arayışında her yurttaşın sesi demek, çocuğun sesi, kadının sesi ve bağımsız savunma demek.

Bir gün adil yargılanma ihtiyacınız olursa ki biliyoruz herkes için ve her zaman, hep olacak, Avukat cübbesiyle hep yanınızda olacak.

Biz avukatız, savunmasının sesi kısılırsa yurttaşlarımızın nefesi kısılır. Kısılmak istenen de avukatların sesi değil, tam da yurttaşlarımızın sesidir, nefesidir. Bu gerçekler karşısında yıl da 5 Nisan Avukatlar Günü"nü kutla(ya)mıyoruz!” dedi.

(Haber Merkezi)