......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 311461

BAŞKAN SAVAŞ VE BÜYÜKELÇİLER İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU

Yazar : | Tarih : 2 hafta, 3 gün önce / | Görüntüleme : 722
BAŞKAN SAVAŞ VE BÜYÜKELÇİLER İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTUTürki Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığının 30. Yıl dönümü münasebetiyle Hatay’a gelen TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve beraberindeki büyükelçiler 10 Aralık’ta dünyaya kapılarını açacak olan EXPO 2021 Hatay’ın Antakya ve İskenderun’daki alanlarını inceledi.

Gerçekleştirilen inceleme gezisine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Özbekistan Büyükelçisi Alisher Agzamhodjaev, Kazakistan Müsteşarı Ashat Davutov, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, HBB Genel Sekreter Yardımcısı ve EXPO Hatay Genel Sekreteri İhsan Çakar, HBB Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları katıldı.

BAŞKAN SAVAŞ EXPO ALANI HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

Expo 2021 projesinin Hatay’ın uluslararası alanda tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirten Lütfü Savaş, “EXPO alanımızda bahçelerimiz ve lokantalarımız olacak. İsteyen misafirlerimiz burada mutfağını sergileyebilecek. Çocuklar için 15 dönümlük bir yer ayırdık. Burada hem oynayabilecekler hem de öğrenebilecekler. Dünyadaki 23 medeniyetin 13’ü burada yaşamış. Hatay’da yaşayan 13 medeniyeti tasvir eden bahçemiz olacak. Hatay’ın bitkilerinin toplandığı müzemiz de alanımızda yer alacak. Hatay’daki tıbbı aromatik bitkilerimizi de burada sergileyeceğiz. Çiçeklerimizin üretildiği seralarımız olacak. Bizim sit alanı olmayan bölgede 5. yüzyılda yapılan Hristiyanların tapınağı olan ve aynı zamanda din adamlarının yetiştirildiği şapel bulduk. Şapeli buraya taşıyarak tarihi bir park yapıyoruz. Alanımızda tiyatroların ve konserlerin yapılabileceği 3500 kişilik amfi tiyatromuz da var. Sanat köyümüzde de el sanatları yapılacak ve misafirlere satışlar yapılabilecek” dedi.

Teknik gezi sırasında HBB Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları tarafından proje hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Heyetin yanı sıra Başkan Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ise Büyükelçilerin eşleri ile birlikte alanı gezmelerine eşlik etti.

(Haber Merkezi)