......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 344640

TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ POZİTİF GELİŞMELER

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 2 ay önce / | Görüntüleme : 3677
 TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ POZİTİF GELİŞMELER
Türkiye ekonomisi malumunuz geçen hafta itibari ile yaşadığı pozitif gelişmelerin akabinden, geleceğe daha bir Müspet, daha bir Pozitif bakmaya başladı.. Öteden beri normalleşme adımları ile beraber piyasalarda ciddi bir toparlanma bir disiplin, bir değişim hamleleri yapılmaktaydı.

 

Geçen hafta içerisinde; ekonomik kurmaylarda, yönetiminde yenilenme ile beraber #Hazine ve Maliye Bakanlığına getirilen Lütfü Elvan ve #MerkezBankası başkanlığına getirilen Naci AĞBAL'IN pozitif değerlendirmeleri AÇIKLAMALARI, piyasaların Beklentisine olumlu anlamda cevap vermiştir. Katkı sunmuştur. 
Sayın Cumhurbaşkanımızın da kararlı mesajlarıyla ekonomide şu anda küresel anlamda ve ülkemizin de içinden geçmiş olduğu süreçlerde dikkate alınarak yeni bir yaklaşımla birçok kesimde yakın diyalog ve işbirliği içerisinde, HUKUK ve EKONOMİ alanlarında YENİ bir REFORM dönemini, Yeni bir İSTİKRAR BÜYÜME ve İSTİHDAM ODAKLI bir seferberliğin başlatılacağını ifade etmiştir. 
Ekonomik politikalarımızı, FİYAT İSTİKRARI, FİNANSAL İSTİKRAR ve makroekonomik istikrar olmak üzere üç sac ayağı üzerinde inşa edip hedeflere ulaşılacağını dile getirmiştir. 
Tabii bizlerin de talebi; ENFLASYONUMUZUN hızlı bir şekilde tek haneli rakamlara ve ardından da Orta vadeli programda da ki seviyeye çekilmesidir. 
En önemli başlıklardan birisi de; İSTİHDAMIN ARTTIRILARAK Vatandaşlarımızın AŞ ve İŞ endişelerini kaygılarını ortadan KALDIRMAK, YATIRIMLARI yeniden BEREKETLENDİREN, harekete geçiren bir olumlu atmosfer, ortam tesis edilmesini sağlanmasıdır. 
Hepimizin yakından takip ettiği gibi yeni dönem parametrelerinin açıklanmasıyla gerçekten de piyasalarda gözle görülebilir tarzda bir toparlanmanın başladığını görüyoruz.. Örneğin; durduk yerde bir anda aşırı bir şekilde yükselen Döviz KURLARININ dizginlendiğini ve haftalık bazda gerilemenin yüzde10 civarında olduğu, dolar 8.30 lardan 7.50 lara, euro ise 10 TL iken 9 liraya kadar çekildiğini görüyoruz. Borsalarun rekorla  kapandığını görüyoruz. 
Tabii ki bu da yeni dönemdeki güçlü ekonominin kokusunu alan yabancı yatırımcıların yeniden Türkiye'ye dönüş anlamında bir sinyal verdiğini hep beraber müşahede ediyoruz. Örneğin geçen hafta 1 MİLYAR DOLARLIK bir yabancı yatırımın piyasalara girdiğini gördük. 
Bu pozitif havanın devamı için; Ekonomi kurmayların, Türk lirasını destekleyip para politikasındaki sadeliği sağlayacak ENFLASYONU DURDURACAK , FİYAT İSTİKRARI ve FİNANSMAN öngörülebilirliği SAĞLAYACAK ADIMLARIN sağlayacak adımların atılması şarttır. 
Katkısı olanlara teşekkür ediyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun .
#BİRLİKTEBAŞARACAĞIZ 
#BÜYÜKVEGÜÇLÜTÜRKİYE
Selam ve dua ile
Bağımsız DENETÇİ MALİ MÜŞAVİR  Cengiz YILDIZ