......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 296707

AKILLI ŞEHRİ, İLK HATAY YAPACAK

Yazar : | Tarih : 1 ay, 2 hafta önce / | Görüntüleme : 3358
AKILLI ŞEHRİ, İLK HATAY YAPACAKHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, akıllı şehri ilk olarak Hatay’ın yapacağını belirtti.

Akıllı şehirle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Akıllı şehirde her şeyi akılla yapacaksınız. İnternet ortamında, cep telefonu ve bilgisayar aracılığı ile istediğiniz her şeye ulaşabileceksiniz. Çalışmalarımıza başladık. Akıllı şehri ilk olarak Hatay yapacak. Akıllı şehirler konsepti sadece bilgisayar ortamı değil, özgün ve özgür biçimde konuşmak için de geçerli” dedi.

Hatay Deniz Otobüsü (HADO) ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Başkan Savaş, istasyonda devam eden çalışmaların görüntülerini kamuoyuyla paylaştı.

ÜRETİCİ KADINLAR EXPO’DA ÜRETİME KATILACAK
Hatay’da hem tarım hem de hayvancılık faaliyetlerine katkı sağlamak amacıyla birden fazla uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Savaş, “250 kadın çiftçimiz Hatay’ın muhtelif alanlarında kullanılan çiçeklerimizi yetiştiriyor. Üretici kadınlarımız EXPO’da da üretime doğrudan katılacaklar. Bunun yanı sıra tırnak kesme makinemiz ile hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı önemli bir masraftan daha kurtardık. Zeytin üreticilerimize kasa dağıtımına geçen sene olduğu gibi bu sene de devam edeceğiz. Çünkü kasada taşınan zeytinlerde asit seviyesi düşük oluyor. Bu da zeytinin satışını arttırıyor” ifadelerine yer verdi.
“SANTRALLER BİZE YILDA 1 MİLYON 100 BİN TL PARA KAZANDIRACAK”
HATSU’nun elektrik enerjisine katkı sağlayacak Hatay Güneş Enerji Santrali’nin detayları hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Projeyi Bakanlık tarafından gelecek hibe ile yapıyoruz. Paranın % 15-20’sini biz veriyoruz. Bu santraller bize yılda 1 milyon 100 bin TL civarında para kazandıracak. Büyükşehir’e de 1 megabaytlık izin çıktı. 4-5 megabayt daha izin çıkıyor. Bunu da yap-işlet-devret ile ya da kredi bulup kendimiz yapacağız. Biz şu anda güneş, rüzgar ve hidro enerji üzerine çalışıyoruz. Mikro seviyede santraller var. O santralleri de Asi Nehri’nin belirli noktalarına koyabileceğiz. Güneş enerjisi santralleri şuanda faaliyete girmiş durumda. Bundan sonraki süreç içerisinde Topboğazı taraflarında rüzgâr enerjisi üreteceğiz” dedi.
HATSU’nun 370 milyon lira civarında borcu olduğunu belirten Başkan Savaş, kâra geçmek için yaklaşık dört yıl süreye ihtiyaçlarını olduğunu açıklayarak HATSU’nun borçlu bir şekilde Büyükşehir Belediyesine verildiğini dile getirdi.
Eski otogar ile alakalı soruları yanıtlayan Başkan Savaş, çalışmanın Anıtlar Kurulunda olduğunu ve dönüş alındığı takdirde kredi bulup yapılarak oradan para kazanacaklarını ifade etti.
Vakıf İş Hanı’nın son durumu hakkında bilgi veren Başkan Savaş,” Sayın Valimiz Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşmüş. Biz oranın şehir meydanı olmasını istiyoruz. Konserlerimizi orada veririz ve insanlarımızı oraya çeker yeşil alanlar da oluştururuz. Orası Anıtlar Kuruluna gönderildi. Anıtlar Kurulu vakıfları haklı gördü. Biz o bölgenin meydan olmasını mecliste de söyledik” dedi.

(Haber Merkezi)