......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 300787

İMDADA SELİM YETİŞTİ

Yazar : | Tarih : 9 ay, 3 hafta önce / | Görüntüleme : 721
İMDADA SELİM YETİŞTİ(ayhandirlik@hotmail.com,twitter/@ayhndrlk, instagram/ayhndrlk)

 Geçen hafta Keçiören deplasmanında son dakikada alınan üç puan Doğu Akdeniz’de doğalgaz bulmak kadar değerli oldu. Hem bu galibeyeti anlamını pekiştirmek hem de haftaya Bursa’ya psikolojik puan avantajı ve güveni ile gitmek için Adanaspor maçını kazanmamız gerekiyordu. Maça girerken etraftaki konuşmalara kulak misafiri oldum. Efendim bahis sitelerinde Hatayspor banko favori gösterilmiş, oranlara bakılırsa Hatayspor maçı en az 4-5 gollü kazanacak. Ancak kadro açıklanınca buna güvenenler eyvah demişlerdir herhalde. Çünkü golcülerimizden hem Mirkan hem Hamza yokken bir de Gökhan’ın olmamasının hücum gücümüzü aşağı çekeceği çok net bir durum olup, elimizde ön tarafta tabela değiştirebilen, güveneceğimiz sadece Selim kalmış oldu.

Adanaspor’un oyun anlayışı ve dizilişi ile bu maça bir puan için geldikleri çok açık olarak görüldü. Kazanma inançları olmadığından bizim alanımızda maçın son dakikaları dışında hiçbir zaman çoğalmadılar. Bunun bir de başka anlamı da var; Hatayspor’un önemli takım oluşu. Maça hızlı ve tempolu başlamak istesek de Hatayspor’un makine düzeni şeklindeki oyun sisteminin ofans anlamındaki önemli parçalarının eksikliği hücum akışımızı ve üretkenliğimizi etkiledi. Kanatların her ikisini de etkili kullanamadık. Bunda en büyük payın çabuk oynayan, tempomuzu ve atağa çıkış ritmimizin ayarcısı Gökhan’ın olmayışı olduğunu söyleyebiliriz. Böylece ilerleyen anlarda tempo ister istemez düştü. Bokila elinden geldiğince iyi niyetli mücadele etmeye çalıştı ancak bu sistemde ayaklarına hakimiyeti ve becerisi biraz eksik kalınca rakip kaleyi hiç göremedik.  Sezon başından beri beklentileri bir türlü karşılamayan Barbosa’dan bu maçta da parlamasını, sorumluluk almasını göremedik. O kadar ki, zaten Aabit de çok öne doğru oynamakta cesur olmayınca bir şeyler yapma adına stoper Yusuf’un rakip ceza sahasına topla girdiğini gördük. İkinci devre tempoyu artırmak istedik ama kalabalık rakip sahada yine istediklerimizi tam olarak yapamadık. Sıkışmaya başladığımız anda imdada Selim yetişti. Zaten Caner’le birlikte hücumda en potansiyelli isim tabi ki Selim’den başkası olamazdı. Tamamen bireysel becerisi ve vuruş tekniği ile herkesi rahatlatan golü attı. Ancak öne geçtikten sonra tam da Caner’in etkili olacağı ve boş alanlar bulacağı biçimde oyunun şekilleneceği belliyken bu oyuncuyu dışarı almasak farkı ikiye çıkarmamız hiç de zor olmayacaktı.

Bu maçı kazandık ama bazı şeyleri de aramadık değil. Mirkan’ın ayaklarına hakimliğini, topu indirmesini, dağıtmasını, düzgün vuruşlarını aradık. Hamza’nın çalışkanlığını, cesur yüreğini, mücadelesini aradık. Gökhan’ın top alışını, adam eksiltmesini, üçüncü bölgede oyunu nasıl yönlendirdiğini aradık. Maalesef ama forvette Bokila orta alanda Barbosa bu anlamda ilk onbire değil girmek zorlamaktan bile uzaklar. Bu nedenle bu maç ortaya çok net olarak şunu çıkardı ki, girdiğimiz yolda kadro genişliği ve derinliğimizi artırmamız gerekiyor. Kulübeye bakıyoruz sıkıştığımız anda oyunu etkileyecek, ateşleyecek, hamle anlamında iki veya üçten fazla oyuncumuz yok. Bu yolda, bu anlamda gerekli ekleme ve takviyeleri yapma zorunluluğu doğuyor. Bunun için devre arasında gerekli adımlar atılmalıdır. Gelelim hakeme! Abuksubuk kararları için yanlış değerlendirdi, pozisyonu süzemedi denir, kabul. Ancak Hatayspor’lu oyunculara kart göstermek için sudan sebepler buldu ki, Yusuf’un neden kart gördüğüne sebep ortada su da yoktu. Allah aşkına Yusuf neden kart gördü? Sadece gözünün önünde kaş var diye mi?. Yazık ki bu önemli oyuncumuz haftaya Bursa’da cezalı duruma düştüğünden oynayamayacak.