......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 294471

BİZ SADECE HAKKIMIZI İSTEDİK

Yazar : | Tarih : 8 ay, 5 gün önce / | Görüntüleme : 527
BİZ SADECE HAKKIMIZI İSTEDİKBüro Memur-Sen Hatay Şube Başkanı Mürsel Güler ve yönetim kurulunun ev sahipliğinde, Genel Başkan Metin Yılancı’nın katılımı ile sendika üyeleri ile bir araya geldi. Hatay Gastronomi Evi’nde bir araya gelen sendika başkanı ve üyeleri, istişarelerde bulundular.
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Metin Yılancı, toplu sözleşme sürecini anlatırken, bakan ve bakan yardımcıları ile defalarca görüşmeler yaptıklarını ancak istedikleri zammı alamadıkları için üzgün olduklarını dile getirdi.
Biz Büro-Memur-Sen olarak devletin omurgasını temsil ediyoruz diyen Genel Başkan Metin Yılancı, sendikanın tüm haklarını gözetlemeye devam edeceklerini ifade etti.
İstişare programında konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Metin Yılancı, “Biz genel başkan olarak değil, sizlerin yol arkadaşı, çalışma arkadaşı olarak buradayız. Başkanlıklar gelip geçicidir. Gönüllerde kuracağımız iyilikler kalıcıdır. Toplu sözleşme sürecinde anlatmak istediğimiz var. 7 aydır genel başkan olarak hizmet etmeye çalışıyoruz. Son 3 ay toplu sözleşme sürecinde tüm bakanlıklarla görüştük. Biz Büro-Memur-Sen olarak devletin omurgasını temsil ediyoruz. Sahadan aldığımız çalışmaları bakanlıklarımıza ilettik. Masada görüşürken, Dış İşleri bakan yardımcımız bizi çok savundu. Biz toplu sözleşme masasına oturduğumuzda 81 ilde nerede sıkıntı varsa hepsini anlattık. 96 madde ile toplu sözleşme masasına gittik. Biz 8 Bakanlık temsil ettiğimizi ifade ederek 2 gün boyunca görüşmeye başladık. Nedense bizim anlattıklarımızı anlamayan insanlar vardı orada. Bakan Hanım, bizi bir türlü anlamadı. İstediğimizi alamadığımız için üzgünüm. Bize 4+4’ü diretmekten başka bir şey yapmadılar. Bizim maaşımız 4+4 ile olmuyor. İş kollarımıza göre kazanımlarımız üzerinden oluyor. Biz sadece hakkımızı istedik.” diyerek sendikanın tüm haklarını gözetlemeye devam edeceklerini ifade etti. 
Büro Memur-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Mürsel Güler ise hükümetin kamu emekçileri çalışanlarının hak ve taleplerinin görmezden geldiğini vurgulayarak “Sendikamız kamu çalışanı üyelerimizin hak ve menfaatlerini özellikle gelir düzeyinin yükseltilmesinin yanında sosyal ve özlük haklarını iyileştirilmesi konularında toplu sözleşme öncesinde kamu kurumlarını KİK toplantılarında bakanlıkların üst düzey yöneticileri ile gerekli görüşmeler yapılarak tutanak altına alınmıştır. Sendikamızın yetkili organlarında görevli başkanlarımız da toplu sözleşme öncesi her alanda gerekli görüşmeleri yapmış yoğun bir çalışma sonrası toplu sözleşme masasına oturulmuştur. Ancak üzülerek söylemek isterim ki hükümetin biz kamu emekçileri çalışanlarının hak ve taleplerinin maalesef görmezden gelmiştir. Bu görmezliğin karşı tarafa ilahi adalet adına hakkaniyet olarak ta mutlaka bir faturası olacaktır.8 bakanlık hizmet kolunda temsili bulunduğumuz sendikamız bakan ve bakan yardımcıları ile defalarca görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler olumlu sonuçlanmış ise de toplu sözleşme sorumlu bakanı yaklaşımı bizleri hayrete düşürmüş hayal kırıklığına uğratmıştır.
Genel merkezimiz de bu duyarsızlığa tepkisiz kalmamıştır. Ankara’da her alandı işi bırakma çalışma bakanlığı önünde cüzdan bırakma 81 ilde eş zamanlı basın açıklamaları yapılmıştır. Bu süreçte büro memur sen dimdik ayakta durmuştur. Ne yazık ki diğer sendikalar kamu sen ve KESK aynı masada olmalarına rağmen kendi tekliflerinin arkasında durmadıkları gibi günah keçisi olarak Memur-Sen’i gösterme nezaketsizliğini yapmışlardır. Bildiğiniz üzere toplu sözleşme uyuşmazlığın sonunda hakem heyetine gitmiş maalesef üzülerek söylüyorum hakem heyeti de hiçbir irade ortaya koymadan Noter görevi üslenmiş hiçbir değişiklik öngörmeden onaylamıştır” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından sendika üyeleri ile karşılıklı istişarelerde bulunularak program devam etti.
Hatay Gastronomi evinde gerçekleşen istişare programına sendika üyeleri tarafından geniş bir katılım olurken, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Metin Yılancı’nın yanı sıra Büro Memur-Sen Hatay 1.Nolu Şube Başkanı Mürsel Güler, Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar, Bayındır Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hüseyin Tutar, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, STK temsilcileri ve Büro Memur-Sen üyeleri katılım gösterdi. 
(Haber: Hasan KAYA)