......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 294470

YASALAR, DERHAL UYGULANMALI

Yazar : | Tarih : 8 ay, 5 gün önce / | Görüntüleme : 437
YASALAR, DERHAL UYGULANMALIHatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Sosyal Sorumluluk ve Toplumsal Farkındalık Komisyonu, ülkede gündemden düşmeyen çocuk istismarı ile kadına şiddete karşı yasaların etkin bir şekilde ve derhal uygulanmasının sağlanmasını istedi.
Toplum çökerken hiç birimizin ayakta kalamayacağının farkındayız diyen Hatay SMMMO Sosyal Sorumluluk ve Toplumsal Farkındalık Komisyonu açıklamasına şöyle devam etti: “Geçen yıl 624 çocuk istismarı kayıtlara geçti. Sadece Eylül ayında 53 kadın alçakça öldürüldü. Bu bir cinnet halidir. Yaşanan bunca cinayet, taciz, tecavüz, çocuk istismarı karşısında duyarsız kalamayız. Artan şiddet hepimizi kendi yaşamımızdan ve sevdiklerimizin yaşamından endişe duyar hale getirdi.
Toplum huzuru için; dayanağı anayasa, medeni kanun, TCK, 6287 sayılı kanun ve uluslararası sözleşmeler olan yasaların etkin bir şekilde ve derhal uygulanmasının sağlanması yetkililerin sorumluluğundadır. Her türlü ayrımcılığa karşı kültürel ve geleneksel baskıların son bulması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önlenmesi, çocukların, kadınların ve güçsüzlerin korunması devletin sorumluluğundadır. Bununla birlikte, meslek ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile olumlu sonuçlara ulaşılabileceği kanaatindeyiz.
Bu tür olayların önüne geçmek üzere yetkililerin yapabileceği ve istemimiz olan; Ceza Sisteminin adil işletilmesi, eşitlikçi ve özgürlükçü temellere dayanması, yalnızca sebeplerinin dikkate alınmaması, olayların yarattığı sonuçların ve yıllarca sürecek etkilerinin yargı mensuplarınca göz önünde bulundurularak, kamu vicdanını rahatlatacak kararların alınması.
Medyadaki şiddet görüntüleri ve şiddet içerikli dizilerin örnek oluşturmaması için gereken tedbirlerin alınması, Şiddet içerikli, ayrımcı ve eşitlikçi olamayan, eğitime katkı sağlamayan bilgi ve içeriklerin müfredattan çıkartılması, basın ve yayında yer verilmemesi, şiddet içeren, çocukları ve gençleri ve toplumu agresifleştiren bilgisayar oyunlarının yasaklanması, gittikçe artan bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi.
Bütün kursların denetime tabi tutulmasını, ilköğretim çağındaki çocukların yatılı kurs hizmetlerinin sadece devlet kurumları tarafından yürütülmesini, kadın sığınma evlerinin arttırılması, hakkında şikayet olan şiddete eğimli kişilerle ilgili elektronik takip yapılmasını, topluma liderlik edenlerin, örnek olmak üzere öfke ve şiddet dilinden uzaklaşmasını talep etmekteyiz.
Bizler Hatay SMMMO olarak bu süreçte üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzu bildirirken, tüm sorumlu ve yetkilileri de göreve çağırıyoruz. Bu alanda çalışmak yapmak isteyen kurum, kuruluş ve topluluklara katkı sunmaya hazırız.” dedi.
(Haber Merkezi)