......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 294470

VALİ DOĞAN, ÇİLEK HASADI YAPTI

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 1 ay önce / | Görüntüleme : 631
VALİ DOĞAN, ÇİLEK HASADI YAPTIHatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar, Yayladağı Geçici Barınma Merkezinde kalan Suriyeli Türkmenlerin ekip yetiştirdiği çilek ve mantar hasadına iştirak etti.

Yayladağı İlçesinde hasat esnasında basın mensuplarına bir açıklama yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, yapılan proje ile 2017 yılından önce 100-150 dönüm civarında olan üretim alanının bu yıl 900 dönüme yükseldiğini ifade ederek "2014 yılında hayata geçirilen ve Yayladağı ilçemizde üretimine başlanan çilek, ilçemizin tarımsal potansiyeline olumlu bir katkı yapan katma değeri yüksek bir ürünüdür. Burada yürütülen proje ile 250 civarında Suriyeli Türkmen aile geçimini sağlayabiliyor. Bu yolla hem üretime katlı yaparken hem de ekonomik gelir elde etme ve kendi geçimlerini ikame etme imkanı buluyorlar’ şeklinde konuştu.

Vali Doğan, hasat öncesinde Suriyeli yetim çocuklarının eğitim gördüğü merkezi de ziyaret ederek çocuklarla sohbet etti. Gördükleri eğitim ile ilgili bilgiler alan Vali Doğan ve Hanımefendi Doğan çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı.

Açıklamanın ardından çilek tarlasına girerek ilk hasadı yapan Vali Doğan ve Hanımefendi Doğan, daha sonra yetiştiriciler ile bir süre sohbet etti.

Projelerde 250 Suriyeli aile tarımsal üretimde bulunmaktadır. Mantar ve çileğin yanı sıra 350 dönüm alanda Kapya Biber yetiştirme projeside devam etmektedir.

Sonrasında ihracata yönelik üretilen çileklerin muhafazası için yapılan soğuk hava deposunu inceledi.

Ardından Yayladağı Kaymakamlığı tarafından ilk kez bu yıl “Kültür Mantarı Yetiştiriciliği” projesi kapsamında hazırlanan 100 er m2’lik 25 çadırda üretilen mantar seralarını inceleyen Vali Doğan, buradaki hasada katılarak mantar çadırlarında incelemelerde bulundu. Vali Doğan buradaki üreticilere bereketli hasatlar diledi.