......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 274858

HASSA ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN TEMELİ ATILDI

Yazar : | Tarih : 3 ay, 2 hafta önce / | Görüntüleme : 173
HASSA ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN TEMELİ ATILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), temiz çevre ve sağlıklı yaşam için projelendirdiği Hassa Atıksu Arıtma Tesisi’nin temelini atarak Hatay’a 9’uncu atıksu arıtma tesisini kazandırdı.

Avrupa Birliği’nin sağladığı hibe kaynağından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nca(UNDP) ihale edilen tesisin temel atma törenine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, UNDP Türkiye Direktör Yardımcısı Sukhrop Khojimatov, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Hassa İlçe Başkanı Haydar Ergüneş, HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, daire başkanları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

 “AMİK OVASI’NI ATIKSULARDAN KURTARIYORUZ”

Her gün sahada olduklarını ve dertleri çözmek için mücadele verdiklerinin altını çizen Başkan Savaş, 5 yıl içerisinde 1200 tane proje bitirdiklerini ve yapılan yeni projeleri hayata geçirdiklerine dikkat çekerek, “Göreve geldiğimizde ovaya hiçbir şekilde temiz su akmıyordu. Hassa’dan tutun Antakya’ya kadar bütün ilçelerimizin ya kanalizasyonu yoktu ya da atıksu arıtma tesisleri yoktu. Kanalizasyonu olan ilçelerimizin de arıtma tesisi yoktu” dedi.

Görevimize gelmemizle birlikte durmadan ve yorulmadan çalışmaya başladıklarına vurgu yapan Başkan Savaş, ovayı atık sulardan kurtarmak için Kırıkhan, Reyhanlı, Antakya(Serinyol) ve Küçükdalyan-Narlı Atıksu Arıtma Tesislerini bitirip faaliyete aldıklarını ifade etti.

 

OVAYA 5. TESİS YAPILIYOR

Seçime dönük değil, sağlığa yönelik hizmetler yaptıklarının altını çizen Başkan Savaş, “Bizim bu ovada yaptığımız 5’inci atıksu arıtma tesisi, bu tesisin şimdiden Hassamıza hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

GÜNDE 4 BİN M3 SU ARITACAK

Arıtma tesisine yönelik teknik bilgiler aktaran Genel Müdür Çaparali, maliyeti 3 milyon 279 bin TL olan Hassa Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı’nın Suriye krizine yanıt olarak Avrupa Birliği’nin sağladığı hibe kaynağından finanse edildiğini ifade ederek, tesisin yapımı HATSU, UNDP ve İller Bankası işbirliğinde yürütüldüğünü ifade etti.

 

ARITMA TESİSLERİ HİJYEN VE SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

UNDP Türkiye Direktör Yardımcısı Khojimatov yaptığı konuşmada ise; Türkiye’de bu tesisin öneminin çok büyük olduğuna inandıklarını vurgulayarak, “cömert bir şekilde Suriyelileri ağırlayan Türkiye Cumhuriyeti’nde Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ve Hassanın bu cömertliğe karşılık vermesi, bu büyük tesisin burada bulunmasına çok önemli olduğuna inanıyoruz. 60 kişinin çalıştığı bu tesis Eylül ayında tamamlandığında hem hijyen hem de sağlık açısından çok ciddi faydaları olacak bir tesis olacak. Bu tesisin, ilçe sakinleri için de çok önemli bir tesis olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

Başkan Savaş’ın mücadelesi ile 5 yıl boyunca Hassa’daki eksikliklerin tamamlandığını belirten CHP İlçe Başkanı Ergüneş, arıtma tesisi yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek,  hizmetleri kesintisiz bir şekilde devam ettirmek için mücadele edeceklerini vurguladı.

 

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından protokol mensupları ve vatandaşlar, butona basarak Hassa Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı’nın temelini attı.