......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 271308

ORUÇ BİRÇOK HASTALIĞI ÖNLER

Yazar : | Tarih : 2 ay, 1 hafta önce / | Görüntüleme : 157
ORUÇ BİRÇOK HASTALIĞI ÖNLER

 Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi’nin düzenlediği “Şuur Dersleri” programına bu hafta Semerkand Vakfı Hatay Temsilcisi Dr. Ömer Akın katıldı.

Antakya AGD Konferans Salonu’nda düzenlenen ve yoğun ilginin olduğu programda Dr. Ömer Akın  “Nebevi Tıp” konusu anlattı.

Dr. Ömer Akın konuşmasında Sağlık, insanlık tarihi boyunca herkesi çok yakından ilgilendirdiğini belirterek, “tarih boyunca Tıp ilmi kadar ilgi ve öneme mazhar olan başka bir ilim dalı olmadığı söyleyebiliriz.

AÇ OLANIN KAFASI ÇALIŞMAZ SÖZÜ İLMÎ DEĞİLDİR

Oruç üzerinde duran Dr. Ömer Akın, “orucun birçok hastalığı önlediğini belirterek aç kalmak zihnin iyi çalışmasına, iyi bir hafızaya vesile olur. Aç olanın kafası çalışmaz sözü ilmî değildir” dedi.

Dr. Akın Orucun bazı faydalarını şöyle sıralayarak tek tek açıkladı; “Oruç obeziteyi (şişmanlığı) önler. Oruç kolesterolü (kan yağları) düzenler. Oruç hücresel hasarı ve yaşlanmayı önler, oruç kanser oluşumunu önler. Oruç nöronlarda hasar oluşumunu önler. Oruç kalp damar hastalığı ve diyabeti önler. Oruç  insan psikolojisini düzeltir, egzersiz verimini artırır.

Müslüman atletlerde Ramazan ayında yapılan bir çalışmada, oruç tutmanın egzersiz performansını etkilemediği, kan yağ düzeylerinde de olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Açlıkta, oruç tutarken egzersiz yapıldığında, daha fazla yağ yakılmakta, böylece vücut toplam yağ oranı azalmakta ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmektedir.

Yapılan bir bilimsel çalışmada, her iki, üç, dört günde bir 24 saat aç bırakılan deney farelerinde, hayvanların büyümelerinde bir yavaşlama olmaksızın, yaşam sürelerinin uzadığı gösterilmiştir.” diye konuştu.