......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 276589

ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

Yazar : | Tarih : 7 ay, 1 gün önce / | Görüntüleme : 354
ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANINKarayolları Trafik Kanunu’nda 2018 yılında yapılan değişiklikle; araç sürücüleri, görevli kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmasa da kavşaklarda, yaya geçitlerinde yavaşlamak, geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak geçiş hakkını vermek zorunluluğu getirildi.

 Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde olduğu gibi Hatay İlimizde de farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

Künefeciler Meydanı karşısında bulunan yaya geçidinde Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ATB Meclis Başkanı Veliş Bahadırlı, kurum il müdürleri, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu “Hayatımızda trafik önemli. 2019 yılı İçişleri Bakanlığımızca “Yaya Öncelikli Yıl” ilan edildi. Bugün “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla ülkemiz genelinde eş zamanlı olarak trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturması kampanyasını başlatıyoruz. Tüm vatandaşlarımızın bu kampanyaya desteklerini bekliyoruz. Hep birlikte kampanyayı başlatarak farkındalık yaratalım.” dedi.

Daha sonra konuşan İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ise “ İçişleri Bakanlığımız Türkiye genelinde trafik kazalarının önüne geçilmesi amacıyla “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” isimli bir kampanya başlatmıştır. Amacımız sürücülerin kavşak, yaya geçidi ve okul önlerine yaklaştıklarında hızlarını azaltarak önceliği yayalara vermeleri konusunda farkındalık oluşturmaktır. Biz de Emniyet ve Jandarma ekipleri ile birlikte ölümlü ve yaralanmalı trafik kazlarının azaltılması için tüm gücümüzle mücadele edip bu konudaki denetimlerimizi artırarak farkındalık yaratmaya çalışacağız” dedi.

Etkinlik kapsamında protokol ve öğrenciler tarafından yayalara ve kavşaktan geçmekte olan araçlara broşür ve karanfil dağıtıldı.

(Haber Merkezi)