......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 321510

Adana Karataş Müftüsü Mehmet Taciddin Okuyucu; HER İBADETİN ÖZÜNDE TAKVA BULUNMALI

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 10 ay önce / | Görüntüleme : 1403
Adana Karataş Müftüsü Mehmet Taciddin Okuyucu;  HER İBADETİN ÖZÜNDE TAKVA BULUNMALIAnadolu Gençlik Derneği (AGD) Hatay Şubesi’nin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği “Şuur Dersleri” etkinliğine bu hafta konuşmacı olarak Adana Karataş Müftüsü Mehmet Taciddin Okuyucu Hoca katıldı.

  Antakya’da AGD Hatay Şubesi Konferans Salonu’nda yapılan programda Müftü M. Taciddin Okuyucu “İslam’da Takva” konusunu anlattı.

Takva’nın dinimizde çok önemli bir yeri olduğunu belirten Mehmet Taciddin Okuyucu, Yüce dinimiz İslâm'ın emir buyurduğu her hususta Takva ruhu bulunmalıdır. Bir ibadette takva mayası bulunursa şüphesiz o ibadet makbul olur. Özünde takva bulunmayan her ibadet ve hareketin şekilden öteye geçemeyeceği bilinmelidir. Bu sebeple Yüce Rabbimizin bizlere bahşetmiş olduğu bu kısa hayatımızda amellerimizi takvalı yapmamız gerektiğini unutmayalım. Takvalı ibadet yapanlara ne mutlu.

Yüce Allah (C.C.) Kur’an-ı Kerim’in çoğu yerinde kendisinden hakkıyla korkmaya davet ediyor. Bir ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler Allah'tan korkun ve doğrularla beraber olun."(Tevbe Suresi 119)

Takva; İhlâslı davranmaktır.  Sevgili peygamberimiz (S.A.V.) e söz ve fille bizzat uymaktır. Kişiyi Yüce Allah'tan uzaklaştıracak olan her şeyden uzak durmaktır. Nefsin arzularını terk etmek ve nehyedilen günahlardan sakınmaktır. Şüpheli şeylerden kaçmak, ibadetlerini vaktinde eda etmek, hayrın her türlüsüne koşmaktır. Kesinlikle başkalarına muhtaç olmamaya azami derecede özen göstermek gerekir.

Bizler hem dünya ve hem de ahiret mutluluğuna talip kimseleriz. İşte bu iki mutluluğun mihenk taşı, özü tamamen takva köprüsünden geçmektedir. Bunun için aşırılıktan uzak, orta yolu tutacak, istikrarlı bir şekilde, şuurlu ve huşu içinde ibadetlerini yaparak, iyilik üzere olmak gerekir.

Yüce Allah cümlemizi takva üzere bir hayat yaşayan, takva üzere vefat eden, dünya ve âhiret mutluluğuna nail olmuş bir şekilde temiz ve pâk alınla huzuruna varan, cemaliyle müşerref olan kullarından eylesin” Amin.” dedi.

(Haber Merkezi)