......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273339

KAMUDA AYRIMCILIK, DEVAM EDİYOR

Yazar : | Tarih : 9 ay, 1 hafta önce / | Görüntüleme : 257
KAMUDA AYRIMCILIK, DEVAM EDİYOR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı gündeme dair açıklamada bulunarak Liyakat konusunda birkaç cılız örnek dışında bir şey göremediklerini söyledi.

Başkan Şahin, açıklamasında kamuda yaşanan sendikal ayrımcılık ve baskı konularına değinerek “Kamuda ayrımcılık, baskı ve adam kayırmacılık devam ediyor.” dedi.

Türkiye Kamu-Sen olarak Türkiye’nin yaşadığı zorlu süreçte milli birlik ve beraberlik adına çok çilelere katlandık, sabrettik diyen Şahin, açıklamasına şöyle devam etti: “Memleketi yönetenlerin ısrarla birlik ve beraberlik vurgusunu yapmasına rağmen, kamuda halen ayrımcılık, baskı, adam kayırmacılık ve liyakati es geçme gibi uygulamaların sürdüğünü görüyoruz. Kamuda bu ihanete bir son verilmesi gerekir. Türkiye Kamu-Sen olarak defalarca bu konuyu dile getirmemize rağmen birkaç cılız örnek dışında bir düzelme göremedik. Siyasetten beklentimiz kamudaki ayrımcılığa, adam kayırmacılığa bir son vermesidir. Mademki bu trende hepimiz varız. Hepimizde bu devletin çalışanıyız. Öyleyse eşitlik ve liyakat ilkelerine göre kamu dizayn edilmelidir.

Ek gösterge tüm kamu çalışanlarının sorunu o halde burada da bir ayrımcılığa gidilmeden tüm çalışanların ek göstergeleri yükseltilmelidir. Hiçbir kamu çalışanı bu düzenlemeden mahrum bırakılmamalıdır. Ayrıca enflasyon dikkate alındığında acil olarak ek bir zam yapılması gerekliliği ortadadır. Memura zam için ocak ayı beklenmemelidir. Çünkü yıllık enflasyonun %24,5’e yükselmesiyle memur maaşlarının son üç ayda %6,4 oranında erimiştir. Bu ek zam hem memurlarımızın ekonomilerinin rahatlamasını hem de piyasaya bir canlılık gelmesini sağlayacaktır.

Sağlık çalışanları 3 TL, % TL gibi kabul edilemez döner sermaye ücretleri alıyorlar. 5-6 yıl önce ücretlerin bile mumla arandığını düşünürsek yaşanan kayıp çok önemlidir. Bu nedenle acil olarak döner sermaye sistemi değiştirilmeli ve çalışanlara makul ücretler ödenmelidir. Bakanlık yöneticileri ile yaptığım görüşmede bu konuda hazırlıklara başladıkların söylediler. Bizde takipçisi olacağız, çalışanı memnun edecek, emekliliğe de yansıyacak bir döner sermaye sistemi kurulması için mücadele edeceğiz.

Yıpranma payı maalesef bedelli askerlikle birlikte apar topar TBMM’den geçirildi. Çalışanların beklentilerini karşılamaktan çok uzak kalan bir yasal düzenleme oldu. Bazı sağlık meslek mensupları ve diğer kamu çalışanları kapsam dışında bırakıldı. Geçmiş çalışmalar dâhil edilmedi ve 5 yıla 1 yıl söz verilmesine rağmen fiilen bakıldığında 9 yıla 1 yıl gibi bir durum ortaya çıktı. Bu konuda SGK’nın yıpranma payının nasıl verileceğini düzenleyen yazısı ile ilgili bir başvuruda bulunduk, yanlışların düzeltilmesini istedik. Makul ve kabul edilebilir bir yıpranma payı için tüm Türkiye’de dilekçe kampanyası başlattık. Çalışanların isteklerini TBMM’ye ileteceğiz. Mücadelemizi hız kesmeden sürdüreceğiz.” dedi.

(Haber Merkezi)