......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 274858

EĞLENCENİZE KURŞUN SIKMAYIN

Yazar : | Tarih : 11 ay, 4 gün önce / | Görüntüleme : 342
EĞLENCENİZE KURŞUN SIKMAYIN
Altınözü Kaymakamlığı, eğlencelerde ateşli silah kullanımını yasakladı.

  Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, yaptığı açıklamada düğün, nişan asker uğurlaması vb. törenlerde ateşli silahların kullanımının günden güne yaygınlaşarak adeta bir gelenek halini aldığı gözlendiğini belirterek düğün, nişan, eğlence ve benzeri programlar sırasında, ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilemeyeceğini söyledi.

Düğün, nişan ve benzeri programlarda İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı personeli arasından sivil güvenlik görevlisi görevlendirileceğini belirten Kaymakam Uygur, açıklamasına şöyle devam etti: “Mahalle ve sokak gibi açık alanlarda yapılacak düğünlerde giriş ve çıkışların kontrollü olması için fiili ehliyete sahip ve 18 yaşını doldurmuş en az üç kişi, düğün sorumlusu olarak program saatinden 48 saat önce ilgili güvenlik birine yazılı olarak bildirilecektir. Yapılacak bildirimde düğünün yeri, tarihi ve saati, düğünü düzenleyen kişilerin kimlik ve iletişim bilgileri yer alacaktır.

Kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinin (C) fıkrasının verdiği yetkiye istinaden, düğün, nişan, eğlence ve benzeri programlar sırasında, ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmeyecektir. 

Düğün, nişan ve benzeri programlarda havai fişek gösterisi yapılabilmesi için kaymakamlıktan izin alınacaktır. Kaymakamlıktan verilecek izin belgesinde, havai fişeği kullanacak kişi veya şirket ile düğün sahibinin ismi ve açık adresi belirtilecektir.

Bu kararda belirtilen esas ve usullere aykırı hareket edenler hakkında, ilgisine göre Kabahatler Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Çevre Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan Çevresel Gürültünün Önlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılacaktır. Düğün, nişan ve benzeri programlarda İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı personeli arasından sivil güvenlik görevlisi görevlendirilecektir.

Bu konuda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyetleri göstermelerini önemle rica ederim.” dedi.

(Haber Merkezi)