......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 267890

HATAY’DA 30 AĞUSTOS COŞKUSU

Yazar : | Tarih : 7 ay, 1 hafta önce / | Görüntüleme : 613
HATAY’DA 30 AĞUSTOS COŞKUSUTarihimize altın harflerle yazılı olan 30 Ağustos Zaferi’nin 96. yıl dönümü, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.

Milli mücadeleyi eşsiz bir zaferle taçlandıran, Türk milletinin bağımsızlık destanını ve yeniden doğuşunu barındıran 30 Ağustos Zaferi’nin 96. yıl dönümü kutlamaları Atatürk Caddesi’nde düzenlenen törenle devam etti.

Program, Hatay Valisi Erdal Ata’nın 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Selim Matkap ile birlikte Atatürk Caddesi’ni dolduran ve bu coşkuya alkışlarıyla ortak olan Hataylı hemşerileri selamlaması ile başladı.

Yaşlısı, genci ile kutlama programına katılan Hataylılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören, Mly. Ütğm. Saadet Karanfil’in günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam eden kutlama programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen kutlama mesajının okunması ve ardından Hatay Valisi Erdal Ata’nın konuşması ile sürdü.

Şanlı tarihimizin büyük zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferinin 96. Yıl dönümünü hep birlikte büyük bir coşku ve gurur ile kutlamak üzere bir arada olduğumuzu belirten Vali Ata,” Vatan söz konusu olduğunda canını, malını hatta evladını hiçe sayarak fedakârlıkta sınır tanımayan büyük Türk milleti, 96 yıl önce bugün, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yönettiği Büyük Taarruz’la, kurtuluş mücadelesini kesin bir zaferle sonuçlandırmıştır.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da anılan 30 Ağustos Zaferini büyük yapan; dünya savaşından büyük kayıplarla çıkmış, işgale uğramış ve toprakları paylaşılarak tarihten silinmeye çalışılmış olan aziz Türk milletinin yokluklar içinde ama büyük bir imanla birleşip başlattığı mücadeleyi adeta küllerinden doğarak kazanmasıdır.

Vatanı kutsal bilen milletimizin bağımsızlık tutkusu, ordumuzun kahramanlığı ve cesareti ile büyük önder Atatürk'ün üstün komutanlık ve liderlik yeteneğinin birleşmesi kurtuluş savaşını taçlandıran bu eşsiz zaferi getirmiştir.

Bu sebeple 30 Ağustos zaferi, tam bağımsızlığa ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden yolda atılmış çok önemli bir adımdır. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan ve çok büyük fedakârlıklarla kazanılan 30 Ağustos zaferinin başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarını bugün bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.”  dedi

Vali Ata’nın konuşmasının ardından 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama töreni, lise öğrencilerinden Mahmut Aydın Çelik ve Feride Beyazgül tarafından okunan şiirler ile devam etti.

Kutlama törenleri, programa katılan gaziler, asker ve polisler, sporcuların HBB bandosu eşliğinde Vali Ata, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Selim Matkap’ı selamlaması ve Hatay Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının katılımcılara duygu dolu anlar yaşatan marşları ile sona erdi.

Törene Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur,  2’nci Hudut Alay Komutan Piyade Albay Ahmet Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selim Matkap, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Resul Ceritoğlu, MKÜ Rektör Vekili Prof.Dr.Yusuf Önlem, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları Bilal Ölmez, Aydın Tetikoğlu, Meral Batı Demirbaş, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Vekili Yarbay Ali Ergüçlü, İl Emniyet Müdür Vekili Sait Doğruer, kurum müdürleri, askeri erkan, gaziler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

(Haber Merkezi)