......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 274858

79. YIL ONURUNU YAŞIYORUZ

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 1 ay önce / | Görüntüleme : 803
 79. YIL ONURUNU YAŞIYORUZHatay’ın anavatana katılışının 79. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün “Kırk asırlık Türk yurdu ecnebi elinde esir kalamaz” diyerek başlattığı bağımsızlık mücadelesi ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı devlet olmaya tercih eden bir vatanseverlik sonucunda serhat şehrimiz Hatay, tam 79 yıl önce farklı kökenden milletvekillerinin oybirliği ile anavatanın bir parçası oldu.

79. yıldönümü vesilesiyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlama törenleri Atatürk Anıtı’nda Gürcistan Halk Dansları Ekibinin kısa bir folklor gösterisi ile başladı. Hatay Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na konulması ile süren program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

Antakya Şehitliği'nde devam eden tören, Şehitler Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı.

Ardından Şehitlik Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Erdal Ata, “Hatay’ın ana vatana katılışının 79’uncu yıldönümü vesilesi ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canlarını bu topraklar için veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

Sonrasında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’ın anavatana katılışının yıldönümü vesilesi ile gönderdiği mesaj okundu.

Başkan Erdoğan mesajında “Kararlı bir şekilde yürütülen barışçı ve akılcı politikalar sayesinde 79 yıl önce Hatay’ın ana vatana katılması, Cumhuriyet’in ilanından sonra aziz milletimizin en önemli kazanımlarından biri olmuştur. Bu anlamlı gelişme siyasi ve diplomatik bir başarı olarak ülkemizin tarihinde önemli yer edinmiştir.

Bağımsız Hatay Parlamentosu’nun Hatay’ın kaderini ana vatan kaderiyle birleştiren kararıyla, Yurtta sulh, cihanda sulh ilkesini şiar edinen ülkemizin uluslararası camiadaki saygınlığı ve etkinliği artmıştır.

Tarih boyunca kadim medeniyetlerin merkezi olan farklı dinleri, kültürleri ve anlayışları bünyesinde barındıran Hatay, kardeşlik ve barış içinde bir arada yaşama idealimizin sembollerinden biridir.

Hataylıların hür iradesiyle gerçekleşen kucaklaşma, aziz milletimizin birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tuttuğunun göstergesi olmuştur.79 yıl önce olduğu gibi bugün de, ortak değerlerimiz etrafında kenetlenerek, geleceğe aynı azim ve kararlılıkla yürüyoruz.

Hatay’ın ana vatana katılmasının yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yâd ediyor; Hataylıları ve bütün vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.” dedi.

Programın devamında Vali Ata, il protokolü ile birlikte şehitliği gezerek şehit kabirlerine karanfiller bıraktı ve şehit yakınları ile sohbet ederek herhangi bir talepleri olup olmadığını sordu.

Milletimizin birliği, devletimizin bekası için hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ruhu için Kuran-ı Kerim okunması ve şehitlerimizin ruhuna dualar edilmesinin ardından şehitlikteki program, saygı atışı ile sona erdi.

(Haber Merkezi)