......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 267775

HATAY’A MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU

Yazar : | Tarih : 9 ay, 1 hafta önce / | Görüntüleme : 212
 HATAY’A MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU

 

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Hatay’daki şantiyelerde incelemelerde bulundu.

Genel Müdür Acu, Hatay şehir merkezi, Samandağ ilçe merkezi ve 16 mahalleye geçen yıl hizmete alınan Büyük Karaçay Barajı ile 35,32 milyon m³ menba kalitesinde içmesuyu sağlayacaklarını söyledi.

Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı ve Asi Güvenlik Seddesi yapım işi kapsamında devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

İnceleme ve ziyaretlerin ardından açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Murat Acu; ‘’Bugün ekibimiz ile birlikte bir dizi toplantılar düzenleyerek projelerimizin durumunu masaya yatırdık. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak Hatay iline yaptığımız yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz. Hatay ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projelerinden Hatay ilimizde nasibini aldı.

Hatay şehir merkezi, Samandağ ilçe merkezi ve 16 mahalleye geçen yıl hizmete aldığımız Büyük Karaçay Barajı ile 35,32 milyon m³ menba kalitesinde içmesuyu sağlayacağız.

Büyük Karaçay Barajı’ndan alacağımız suyu inşa etmekte olduğumuz 94 km’lik isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi ile şehre ileterek Hatay’ın 2050 yılına kadar içmesuyu ihtiyacını karşılayacağız.

Asi Nehri kenarına Dostluk Barajı mansabından Suriye sınırımızı oluşturan kısımda;  yasadışı geçişlerin, terör unsurları ve kaçakçılık faaliyetleri için geçişlerin engellenmesi, ülke güvenliğinin teminine katkı sağlanması açısından Asi Nehri kenarına 12 km boyunca 3 m yüksekliğinde ve 8 m platform genişliğinde sedde imalatı yapılmaktadır.

Bu sedde tamamıyla DSİ’nin makine ekip ve ekipmanı imkânları ile yapılmaktadır. Güncel olarak 38 adet çeşit tip ve kapasitelerde makine çalışmaktadır. 5.100 m’lik kısmı tamamlandı.” dedi.

(Haber Merkezi)