......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 267775

Hatay’ın kurtuluş bayramı

Yazar : | Tarih : 9 ay, 1 hafta önce / | Görüntüleme : 540
Hatay’ın kurtuluş bayramı5 TEMMUZ

 

 

Hatay’ın birçok özel ve önemli günleri vardır. Bunlardan biride 5 Temmuz günüdür. Müstakil Hatay devleti kurulduktan sonra, Hatay meclisi 18.05.1939 tarihinde toplanarak, Türkiye’nin resmi bayramlarının kutlanmasının yanında, Türk ordusunun Hatay’a girdiği “5 Temmuz” tarihini Hatay’ın “Kurtuluş bayramı” olarak kabul etmiştir.

1918 yılı Osmanlı devleti için toprak bütünlüğünün büyük bir kısmını kaybedildiği yıldır. Bu toprak kaybı içerisinde de ne yazık ki Hatay’da bulunmakta idi.   imzalanmıştır.

Anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından Hatay toprakları Önce İngiliz birlikleri daha sonrada Fransız birlikleri tarafından işgal edilmiştir. Hatay o günden 5 Temmuz 1938 tarihinde Türk askerinin Hatay’ girmesine kadar ıstırap dolu günler geçirmiştir. Hatay halkı hiçbir zaman Anavatandan kopmamış ve ümidini de yitirmemiştir.

15 Mart 1923 tarihinde Atatürk’ün Adana’ya yaptığı ziyaret Hatay halkı için bir fırsat, bir ümit ışığı olmuştur. Atatürk “Hatay benim şahsi meselem” dediği Hatay için ”KIRK ASIRLIK TÜRK YURDU DÜŞMAN ELİNDE ESİR KALAMAZ” diyerek Hat ayın kurtuluş vadinde bulunmuştur. Bu aynı zamanda Türk ordusuna verilen bir emirdi. Bu emri yerine getirmek üzere Albay Şükrü KANADLI’YI görevlendirmiştir.

Albay Kanadlı Komuta etiği 48. Dağ alayı ile 5 Temmuz 1938 günü Hataya gırmış ve Atatürk’ün emrini yerine getirmiş Hatay halkıda 20 yıl çektiği ıstıraplı günlerini sevinç ve coşkuya bırakmıştır. Hatay halkına bir hayal gibi gelen Türk askerinin Hatay’a ayak basmasıyla bu kutsal topraklar artık “kurtuldum ”diye dile gelmiştir. Kutlu olsun.

YAŞASIN ATATÜRK YAŞASIN TTÜRK ORDUSU