......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 271308

TEÇ-SEN EŞİTLİK İSTİYOR

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 1 hafta önce / | Görüntüleme : 391
  TEÇ-SEN EŞİTLİK İSTİYORTüm Eğitim Çalışanları Sendikası, vaatlerde üvey evlat durumuna düşmüş bir milyon kamu çalışanın ortak sesi olmak adına 81 ilde aynı anda basın açıklaması yaptı.

TEÇ-Sen Hatay Şube Başkanı Cuma Karagön, sendika üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında geleceğe dönük olarak açıklanan vaatlerde iki buçuk milyon memurun tamamını ilgilendiren ortak konularda bir tane düzenleme veya iyileştirme dahi olmadığı gördüklerini ifade etti.

Kamuda ücret adaletini sağlayacak, memurlar arasında oluşan üvey evlat muamelesine son verecek, kurumsal güveni yeniden tesis edecek talepleri sıralayan TEÇ-SEN Şube Başkanı Karagön, açıklamasına şöyle devam etti: “Ek Gösterge artışı sadece bazı unvanlar ile sınırlı tutulmamalı, 657 tabi personelin tümüne, eğitim durumlarına göre verilmelidir. Çünkü ek ödeme artışı sadece bazı unvanlara yapılırsa emekli maaşları arasında farklılıklar orantısız bir şekilde açılacaktır. 3600 ek ödemeye kavuşan personellerden emekliliği gelmiş olanlar daha rahat emekli olabilecek ve yerlerine yeni istihdam yaratılabilecek bir alan oluşacaktır. Bu artış aynı zamanda kamuda emekli sayısını artırarak, gençler için yeni istihdam alanları açılmasını da sağlayacaktır.

Yine emeklilerimize verilen bayram ikramiyesi, toplumun neredeyse her kesimini memnun etmiştir. Ama çalışanlarımız bu konuda bayram edememiş buruk kalmıştır. Emekli vatandaşlarımıza yaşatılan çifte bayramın bu bayramdan başlayarak memurlara da yaşatılmasını istiyoruz.

Eğitim Çalışanları olarak biz, ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısını ihtiva eden kurumların tümünün adil ve hesap verebilir bir yapıya kavuşmasını istiyoruz. adalet eğer mülkün temeli ise bugün ki haliyle ve her türlü denetimden ve adaletten uzak sözlü sınav uygulamasının kamunun tümünden arındırılmasını istiyoruz.

Son yıllarda yapılan başarısız toplu sözleşmelerle memur maaşları maalesef enflasyona yenik düşmüştür. Memur maaşının alım gücü gözle görülür bir şekilde azalmıştır. Bir de bunlara ilave olarak memur maaşlarında Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren diğer yılın Ocak ayına kadar geçen sürelerde gelir vergisinden kaynaklı maaş kesintileri olmaktadır. Memur maaşlarından kesilen gelir vergisi rakamının güncellenerek, günün şartlarına uygun hale getirilmesi artık elzem hale gelmiştir. Bununla ilgili sendikamızın talebi; %15 Gelir vergisine tabi 14,800 TL'nin 30,000 TL olarak güncellenmesi ile memur maaşlarında yaşanan suni azalma önlenecektir.

Emeklilik için aranan yaş şartı özellikle 2001 yılından sonra işe başlamış kamu görevlileri için adeta bir ceza haline gelmiştir. Söz konusu düzenleme; kamu çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarını ve ülkenin ortalama yaşam süresi gibi birçok unsur dikkate alınmadan yapılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığında Şef kadrosunda görev yapan eğitim çalışanlarının özel hizmet tazminatlarının Adalet Bakanlığı ve Belediyelerde olduğu gibi %67’den % 117 ‘ye, ek ödeme oranlarının ise %150’ye çıkarılmalıdır.

Bugün burada sizlere kamuda ve milli eğitim bakanlığı özelinde görev yapan eğitim çalışanlarının sorunlarını, geleceğe dair beklentilerini, çözüm önerileriyle birlikte aktarmaya çalıştık, inşallah taleplerimiz iktidara ve namzetlerine ulaşır, kamu çalışanları için yapılacak çalışmalara da önümüzdeki dönemde ışık tutar.

Bu vesileyle 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin ülkemize, milletimize, kamu ve eğitim çalışanlarına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)