......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 267710

STRESİN TEMELİNDE GELECEK KAYGISI VAR

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 1 ay önce / | Görüntüleme : 435
STRESİN TEMELİNDE GELECEK KAYGISI VARHatay Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Kamu Hastaneler Birliği Eski Genel Sekreteri Asr-ı Saadet Sohbetlerinin bu haftaki konuğu oldu.

 

Antakya Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve yoğun ilginin olduğu programda Dr. Ömer Akın “Din ve Sağlık” konulu sohbette stres ve stresten kurtulmanın yolları üzerine durdu.

Stresin temelinde gelecek kaygısı var diyen Hatay Devlet Hastanesi Başhekim Yard. Dr. Ömer Akın konuşmasında şunları söyledi; “20. yüzyıl, insanlık tarihinin en hızlı zenginleştiği, en hızlı büyüdüğü, en çok teknolojik buluşların yapıldığı çağda stres gibi sorunlarla karşı karşıyayız. Stres çağın hastalığı deniliyor. Aslında stresin kaynağında, kişinin içyapısıyla dış yapısı ne kadar bir birinden farklıysa, yani rol yapmaya çalışıyorsa bu durum, insanda iç çatışma, sıkıntı, kabz hali gibi tıpta anksiyete bozukluğu dediğimiz psikolojik rahatsızlık doğuyor.

Çevremiz, bir takım ilaçlar, kimyasallar, yapmacık şeylerle kuşatılmış halde. Elbise giyiyoruz polyester dediğimiz naylondan, duvar boyuyoruz plastikten, yani bizim yaratılmış olduğumuz toprakla irtibatımız kesilmiş vaziyette. Bu da insanı hasta yapan en önemli faktörlerden biridir.

Bir insan hastaysa kendi kendini sorgulanmalıdır. Ben neden hasta oldum. Her insan biraz kendi kendisinin hekimdir. Bizim ecdadımız geçmişte önce hastayı bir hafta takip ederlermiş.  Bu adamın tabiatı nasıl?  Asabi mi, yumuşak huylumu?  Çabuk karar değiştiren biri mi?  gibisinden gözlemledikten sonra ona göre tedavisini uygularlarmış. Esas hekimlik budur.

Stres zengin toplumlarda daha fazla görülüyor. Stresten kurtulmak için fakir gibi yaşamak tavsiye ediliyor. Avrupa’da ciddi ciddi vakaları var. Stresle başa çıkmak için adam gidiyor ormanda, Hindistan’da vs yaşıyor. Bizler de köyde ev yapmıyor muyuz? Şehirden kaçıyoruz. Şehir hayatı çok stresli, gider biraz kafa dinleriz demiyor muyuz?

Birçok sorunun çözümü bizim medeniyetimizde. İnşallah yakın gelecekte Müslüman bilim adamların sesi daha gür çıkar” diye konuştu.

(Haber Merkezi)