......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 259742

ENGELSİZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ BULUŞMASI

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 1 hafta önce / | Görüntüleme : 226
 ENGELSİZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ BULUŞMASIMustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle üniversitede öğrenim gören engelli öğrencilere yönelik “Engelsiz Üniversite: Öğrenci Buluşması” isimli etkinlik düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye gelen Engelli Öğrenci Birim Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Şükran Öz, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin bir mozaik olduğunu, bu mozaiğin içinde akademik personelin, idari personelin ve öğrencilerin olduğunu, öğrencilerin içerisinde öğrenme ve çalışma şekilleri çok farklı birçok öğrenci bulunduğu, kiminin bir ay önceden kiminin ise final gecesi çalıştığını söyledi.

Bu özel günde mozaiğin parçalarından sadece birine odaklanmak istediğini söyleyen Ayşegül Şükran Öz: “Bugün özel gereksinimi olanlar ile ilgili parçaya daha yakından bakalım istedim. Bugün bizim için kıymetli olan kısım o. Bu mozaik parçası içine bakacak olursak en renkli parçasını fiziksel yetersizliği olan öğrencilerimiz oluşturuyor. Onu kronik hastalıkları olanlar ve işitme ve görme engeli olanlar takip ediyor. Öğrencilerim okudukları bölümlere bakacak olursak öğrencilerimiz açık ara Antakya Meslek Yüksekokulunu tercih ettiğini görüyoruz. Onları sırasıyla Fen Edebiyat, Ziraat ve Eğitim Fakülteleri takip ediyor.” dedi.

Mustafa Kemal Üniversitesinin karşılıklı hoşgörü içerisinde çok kültürlü yaşamın en güzel örneklerinden birini sunan bir şehirde kurulduğunu belirten MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya “Şehrimizdeki bu doğal yaşam şekli içerisinde gelişen üniversitemiz, farklı inançlar, diller ve kültürel geçmişe sahip bireylerin yarattığı zenginliğe, çeşitli engelleri veya üstün yetenekleri olan kişilerin de katkıda bulunduğuna inanmaktadır.  Ancak gerekli düzenlemeler yapılmadığından pek çok özel gereksinimi olan birey sosyal, iş ve okul gibi çeşitli ortamlarda sahip oldukları potansiyeli ortaya koyamamaktadırlar.  

Bu gerçekten hareketle üniversite senatomuz 22.12.2010 tarihinde yapılan toplantıda Mustafa Kemal Üniversitesi Engelli Öğrenci Koordinatörlüğünün kurulmasına oy birliği ile karar vermiştir.  Ancak, Mustafa Kemal Üniversitesi olarak üniversite yaşamının yalnızca eğitimle sınırlı bir konu olmadığını biliyoruz.  Bu nedenle engeli olsun olmasın tüm öğrencilerimizi bütün farklılıkları ile birlikte üniversite yaşamının sosyal, kültürel her alanında görmek, başarları ile gurur duymak istiyoruz.” dedi.     

Özel gereksinimleri olan bireyleri sadece bir gün için hatırlamanın yaşanılan problemleri çözmediğini ifade eden Kaya Mustafa Kemal Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde bu sorunlarla ilişkili farkındalık yaratmak ve çözüm yolları üretebilmek amacıyla çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Görüşmede engelli öğrencilerin ihtiyaç ve taleplerini dinleyen Rektör Kaya talepleri ilgili daire başkanlarına ileterek kampüsün öğrencilerin yaşam şartlarına uygun hale getirilmesini istedi.

(Haber Merkezi)