......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254817

CAMİLER, HAYATIN MERKEZİ

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 1 hafta önce / | Görüntüleme : 215
 CAMİLER, HAYATIN MERKEZİ“Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle Hassa İlçe Müftülüğü konferans düzenledi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Ka’be’nin yeryüzündeki şubeleri, Allah’ın evleri olan camiler, Müslümanlığın ve istikbaliin simgesi olarak yükselen huzur, bilgi, birlik ve ibadet mekânları olduğunu belirterek “Tarih boyunca da camilerimiz hayatın merkezi olmuştur” dedi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açış konuşmasını Hassa İlçe Müftü Vekili Halil İbrahim Çopur yaptı.

Akabinde İl Müftüsü Kavillioğlu “Cami, Şehir ve Medeniyet” konulu konferans verdi.

İl Müftü Kavilloğlu konuşmasında; “Ka’be’nin yeryüzündeki şubeleri, Allah’ın evleri olan camilerimiz, Müslümanlığımızın ve istikbalimizin simgesi olarak yükselen huzur, bilgi, birlik ve ibadet mekânlarımızdır.

Yeryüzündeki ilk mabed Kabe-i Muazzamadır. Sonra Mescid-i Aksa, sonra Kuba Mescid’i ve sonra da Mescid-i Nebevi’dir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) Medine’ye hicret ettiğinde yaptığı ilk işlerden birisi Mescid-i Nebevi’i inşa ettirmek ve inşaatında da bizzat çalışmak olmuştur.

Tarih boyunca da camilerimiz hayatın merkezi olmuştur. Bu sebeple; Diyanet İşleri Başkanlığımız 1986 yılından beri her yıl ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanmaya başlamıştır. 2003 yılından itibaren de bu hafta “Camiler ve Din görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır. Son yıllarda da hafta için bir tema belirlenmiş ve belirlenen tema çerçevesinde etkinlikler düzenlenmiştir. Bu temalardan bazıları; “Cami ve Çocuk”, “Cami ve Kitap”, “Cami ve Genç”tir. Bu ve bu gibi temalarla toplumsal bir bilinç oluşturmak amaçlanmaktadır. Bu sene için belirlenen tema ise; “Cami, Şehir ve Medeniyet” olmuştur.” dedi.

İl Müftüsü Kavilloğlu konuşmasını; “Bu haftanın ülkemiz, milletimiz ve tüm meslektaşlarım için hayırlı, başarılı hizmetlere vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim.” diyerek sonlandırdı.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, kurum müdürleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

(Haber Merkezi)