......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 254817

EMEK KESİMİ, ADALET BEKLİYOR

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 2 hafta önce / | Görüntüleme : 520
 EMEK KESİMİ, ADALET BEKLİYOR

Eğitim-Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, MTV’de yapılacak artışın aşağı çekilmesi çalışmasını doğru fakat yetersiz bulduklarını ifade ederek, “Bu çalışmanın kapsamında gelir vergisine ilişkin bir çalışma yapılmamasını ise hem adaletsizlik hem de duyarsızlık olarak görüyoruz” dedi.

Açıklanan ve yeniden değerlendirilmesi gündemde olan Orta Vadeli Program hakkında bir açıklama yapan İsmail Bayrakdar, “Esasen Orta Vadeli Program’daki artışların makul seviyeye çekilmesi yönünde değil, Orta Vadeli Program’daki vergi artış hamlelerinin bütünüyle geri çekilmesi gerekiyor” diyerek açıklamasına şöyle devam etti:  “Orta Vadeli Program’da başta gelir vergisi ve MTV olmak üzere çeşitli vergilerde oran artışı öngörülmüştü” diyen Bayrakdar, şunları söyledi: “Bu kapsamın 2018 yılına mahsus olacağı açıklaması ile gündeme düşen bu vergi artışlarında, çalışanların gelir vergisinin 3. diliminde yüzde 27 oranının 3 puan (yüzde 11) artırılarak yüzde 30’a yükseltileceği de belirtilmişti. Söz konusu artışlara dönük toplumun genelinden verilen tepkilerle örtüşecek şekilde, Konfederasyonumuzca ‘Orta Vadeli Program Memuru Hedef Almamalı’ başlığıyla tepkimizi kamuoyuna duyurmuştuk.

Fakat gerek bu açıklamanın gerekse bu kapsamdaki çalışmanın MTV ile sınırlı olduğu anlaşılmaktadır. Bir başka ifadeyle, aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu gelir vergisi mükelleflerinin 3. dilimde ödeyecekleri oranın yüzde 30’a yükseltilmesi iradesinden vazgeçilmediği görülmektedir.

Esasen orta vadeli programdaki artışların makul seviyeye çekilmesi yönünde değil, orta vadeli programdaki vergi artış hamlelerinin bütünüyle geri çekilmesi gerekiyor. Siyasi iradenin MTV’ye dönük çalışma yapıp, gelir vergisine ilişkin adım atmamasını; bir yönüyle sermayenin gelir kaybını engelleme, emeğin ise gider artışını ve gelir kaybını önemsememe olarak değerlendiriyoruz. Eşyadan alınan vergi düşürülürken, emekten alınan verginin yükseltilmesinin ya da düşürülmemesinin, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ kurgusu ile nasıl örtüştürüldüğü konusundaki merakımızın giderileceğini umuyoruz. Diğer taraftan, gelir vergisindeki artışa ve bu nedenle kamu görevlilerinin maaşlarındaki azalışa sessiz ve tepkisiz kalmamızı kimse beklememeli, emeğin gelirini azaltma yönündeki adımlardan vazgeçilmelidir” dedi.

(Haber Merkezi)