......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 272915

ABA GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI TAMAMLANDI

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 3 hafta önce / | Görüntüleme : 1831
 ABA GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI TAMAMLANDIHatay’ın anavatana katılışının 78. yıl dönümü münasebetiyle Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) tarafından düzenlenen etkinlikler vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı.

Toplu nikâh ve sünnet törenleri, en güzel balkon yarışması ve künefe şöleni gibi birbirinden renkli etkinlikleri Hatay halkıyla buluşturan HBB, Türk kültürünün 5000 yıllık öz sporlarından olan aba güreşini Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı.

50 kiloda Kurban Güven, 55 kiloda Hüseyin Çakıt, 60 kiloda Fatih Önalan, 65 kiloda Hatay Büyükşehir Belediyespordan Şükrü Uygan, 70 kiloda Enver Sedat Yolcu, 75 kiloda HBB’li Oğuz Doğruer, 80 kiloda Mevlüt Çolak, 90 kiloda Enes Kaya ve +90 kiloda Ahmet Çağtay rakiplerini birer birer yenerek mutlu sona ulaştılar.

Şampiyonaya Hatay Büyükşehir Belediyespor ve Hataylı güreşçiler damga vurdu. 9 farklı kategoride yüzlerce sporcunun kıyasıya mücadele ettiği güreşler adeta nefesleri kesti. Birbirinden güçlü ve başarılı sporcuların şampiyon olmak için verdiği mücadele görülmeye değerdi.

Adana’dan İstanbul’a Hakkari’den Konya’ya kadar çok sayıda güreşçinin katıldığı turnuva renkli görüntülere sahne oldu. HBB Mehteran Takımı'nın gösterisi ile başlayan program, İbrahim Öztek’in Başkan Savaş’a aba güreşine yaptığı katkıdan ötürü şilt takdim etmesi ile devam etti.

Güreşlerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Öztek, “Hatay, tarihin hiçbir zamanında düşman elinde kalmadı, kalamazdı. Anavatana katılışımızın 78. yılı hepimize kutlu olsun” diyerek Hataylıların bu güzel bayramını yürekten kutladı.

8. Uluslararası Aba Güreşi Dünya Şampiyonası’nın 3 Eylül’de yapılacağının müjdesini de veren Öztek, dünyanın farklı coğrafyalarından gelecek sporcuların Hatay er meydanında kıyasıya yarışacaklarını belirtti.

Şampiyona öncesi düşüncelerini ifade eden Başkan Savaş, aba güreşinin artık dünyanın her yerinde tanındığını belirtti. Tüm sporculara başarı dileklerini ileten Lütfü Savaş, hemşehrilerinin de bayramını kutlamayı ihmal etmedi.

Şampiyonlara ödüllerini HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve HBB idarecileri takdim etti. Ödül töreni sonrası şampiyon sporcular Başkan Savaş’ı omuzlarına alarak sevgi gösterisinde bulundular.

23 Temmuz Pazar günü HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi mersahında gerçekleşen güreşlere HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile beraber CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Eşbaşkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, HBB idarecileri ile birlikte çok sayıda sporsever vatandaş katıldı.

(Haber Merkezi)