......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 256865

Kütüphane idi şimdi hela oldu

Yazar : | Tarih : 1 yıl, 5 ay önce / | Görüntüleme : 1097
 Kütüphane idi şimdi hela olduAntakya’da M.Ö.195 yıllarından itibaren kütüphanelere ayrı bir ilgi gösterilmiştir.

Roma döneminde daha da ileri götürülen kütüphanecilik, Osmanlı dönemine kadar önemini yitirmeden gelmiştir. Osmanlı döneminde Yurt genelinde olduğu gibi Antakya’da da medreseler kurulmuş, bu medreselerde büyük âlimler yetişmiştir. Medreselerde yetişen âlimlerin el yazması kitapları medreselerin bir bölümünde toplanmış ve Antakya’da “İslam Darül’ulumu” adı altında bir kütüphane oluşturulmuştur.

 Antakya’da bazı kişiler ellerinde bulunan kitaplardan başka insanlarında istifade edebilmeleri için kitaplarını medreselere vererek, medreseler adeta bir kütüphane haline getirilmiştir. Bu medreselerden biri de günümüze kadar gelmiş olan Nakip cami içinde bulunan medresedir. 1938 yılında Bekir Efendi medrese içinde resmi olarak bir kütüphane kurmuş ve bu kütüphane Hatay devletinin resmi kütüphanesi olmuştur.

Antakya’da 16 yüz yıllarında, Zenginler mahallesi 40 Asırlık Türk Yurdu Sokak 493 parsele  inşa edilen Nakip camisinin avlusu içinde yer alan medreselerle birlikte, cami ve medreselerden ayrı bir köşede bulunan kütüphane ne yazık ki günümüzde hela olarak kullanılıyor. Bir zamanlar cami imamının depo olarak kullandığı kütüphane, 5.6.1975 yılında vakıflar bölge müdürlüğü tarafından bir onarım sonucu cami içinde yapılan tadilatlara ek olarak kütüphanede de bazı tadilatlar yapılarak, cami cemaatinin istifadesi için helaya dönüştürülmüştür. Kullanılmayan bir odanın, hela veya başka bir ihtiyaç için kullanılmak üzere tadilat görmesi doğal. Ancak İslam dini temizlik dinidir. Bu hela ne yazık ki hiçte İslami kuralların yerine getirilmesi için uygun bir durulmada değildir.

ZAFER SARI