......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 271371

ORUCUN ŞARTLARI

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 1 ay önce / | Görüntüleme : 2056
 ORUCUN ŞARTLARIOruç ile mükellef olmak için İslam’da akil Baliğ olmak şarttır. Akil olmamışsa oruç tutmak farz değildir. O yaşta tutturulan oruç varsa asla boşa gitmez. Nafile oruç olarak değerlendirilmiştir.

Orucun edasının şartı da vardır ki o da (sıhhat ve İkamet şarttır). Bundan dolayı hasta ve seferde olanlara sonradan tutmak şartı ile oruç tutmama ruhsatı tanınmıştır.

Oruç Vakti: İkinci fecrden başlar, güneş batıncaya kadar devam eder. Fecrde ve güneşin doğuşunda ve batışında şüphe edilmemelidir. Kendi gücü nisbetinde araştırma yapılmalıdır. Bu açıdan Ramazan ayındaki Hilal’in görülmesi önemlidir. Hilal görülür oruca başlanır ve yine Hilal görülür Bayram edilir, denilmiştir.

Ramazan ve diğer aylarda Hilal’in görüntülenmesi oldukça önem taşır. Ramazan ayı bazen 30 olurken bazen de 29 olduğu bilinmektedir. Havanın kapalı olduğu anlarda çıplak gözle görülme imkanı bulunmadığı gün ve aylarda astronomi bilgilerinden faydalanmak hiç yoktan yeterli olur, görüşündeyim. Fakat asıl olan Hilal’in çıplak gözlerle gözlemlenmesidir.

Havanın kapalı olması halinde ise bir önceki aya bakılır. Ondan faydalanılır. Niyeti sağlam olanlara Allah bir çıkar kapı yol gösterir.