......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 272914

2017 Hatay Kitap Fuarı

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 2 ay önce / | Görüntüleme : 2081
 2017 Hatay Kitap FuarıYıllar önce, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, Hatay İl’imizin tarihini, kültürünü, doğal güzelliklerini en iyi şekilde tanıtma ve ilimizle ilgili yayınlarımızı en geniş kitlelere ulaştırabilme amacıyla ilk defa Adana Eğitim Fuarına katılmıştık. İzlenimlerimizi 15.01.2008 ve 24.04.2008 tarihli yazılarımızda kısaca şöyle dile getirmiştik:

            “15-20 Ocak 2008 tarihlerinde TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından eş anlamlı olarak organize edilen “Çukurova Kitap” ve “Eğitim Fuarı” Adana Uluslar arası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenmişti. Bu mekânda bayram havası esiyordu. Alışılmışın dışında bir bayram… Bunun adı: Kültür Bayramı, Kitap Bayramı ve Sanat Bayramı.

Mini minnacık çocukları her zaman luna parklarda ve eğlence yerlerinde görürdük. Ama bu defa şaşırttılar bizi. ‘Biz burada da varız’ demişler ve koşuşmuşlar kitap ve eğitim fuarına. Doldurmuşlar her yanı. Cıvıl cıvıl sesleri renk katıyordu kitap reyonlarına. Anonslar duyuluyordu zaman zaman, “Filan okulun öğrencileri şurada toplansınlar” diye. Öğretmenlerinin rehberliğindeki bu ziyaretleri unutulmaz seyahatleri arasında yerini almıştır, eminim. Bunlar arasında İskenderun İstiklâl Makzume Anadolu Lisesinin öğrencileri, Dörtyol’dan bir takım öğrencilerin oluşu göğsümüzü kabartmıştı doğrusu.

Yetkililer, yaptıkları açıklamada, ‘Kitap Fuarlarının Taksim’de bir zemin katta başladığını ve bugünlerde çok büyük fuar alanlarında devam ettiğini’ belirttiler.

Bir kültür armonisinde, bir kültür şenliğinde ve ziyafetinde Hatay olarak yer aldığımız için cidden mutluyuz ve bahtiyarız.

Birçok yazarımızın eserleriyle birlikte Hatay’ı tanıtan broşür, kitap ve dokümanları götürdük ve sergiledik. Ziyaretçilerin biri gitti, onlarcası geldi. Bitimsiz ilgi gördük. İlimizin her zaman bu türden organizasyonlarda yerini almasını diliyorum. Kültür ve sanat adamlarımız da olsaydı yanımızda, daha da mutlu olurduk. Orada hissettiğimiz en büyük eksiklik, hemen hemen her ay, değişik illerde gerçekleştirilen bu organizasyonların İlimizde olmayışı. Neden olmasın ki? Çok mu zordu, bunu gerçekleştirmek? Zemin katta başlayan bu kıvılcım, neden bizim İlimize sıçramasın?

İstendiği takdirde, olacağına olan inancımız tamdır. Bu şöleni, bu bayramı İlimize taşıyabiliriz. Biraz gayret…” 

Emekli Edebiyat Öğretmeni ve TYS Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu, Çukurova Kitap Fuarı ile ilgili olarak “Fuarda biz de vardık…” diyor ve şöyle devam ediyordu, 26 Ocak 2008 Hatay Özyurt Gazetesindeki yazısında:

“(…) Fuarda Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de güzel bir stant açtı. Hatay’ı tanıtan broşür, dosya ve kitaplarla, Hatay’da çıkan dergiler, Hataylı yazarlara ait kitapların yer aldığı standı on binlerce sanatsever izledi. İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Nizamettin Duran, gelen sorulara büyük sevecenlikle karşılıklar verdi. Bence Hatay bu olanağı daha güzel değerlendirmeli”

9-10 yıl önce hasretini çektiğimiz ve büyük eksikliğini hissederek ilimizde de olmasını istediğimiz kitap fuarının geçekleşmesi, nihayet 12-21 Mayıs 2017’de kısmet oldu. Her şeyden önce, büyük bir içtenlikle ve samimiyetle minnet duygularımı belirtmeliyim. İl’im adına bunu gerçekleştiren herkese teşekkür ediyorum.

Ankara’da sekiz yıldır Kitap Fuarı’nı yaşatmaya çalışan Eylül Fuarcılık’la Hatay Büyükşehir Belediyesinin düzenledikleri bu fuarın, “Akdeniz Bölgesinin En Büyük Fuarı” olarak tavsif edilmesi ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Bu fuara, Hataylı yazarlar olarak biz de davet edilmiştik. İLESAM standında Hatay’ımızın bu kültür ve şenlik gününde beraber olmak üzere Ankara’dan gelerek katıldık. İLESAM Hatay İl Temsilcisi Adil Çetin’in, HAŞYAD Başkanı Ali Parlak’ın gayret ve ilgisi için teşekkür ediyorum.

Pek çok yayınevi ve tanınmış yazarın katıldığı Kitap Fuarında, Mehmet Akif ve Eşref Edip’in çıkartmış oldukları ve günümüzde değerli araştırmacı ve gazeteci yazar Fatih Bayhan tarafından yaklaşık bir yıldır yeniden yayın hayatına başlatılan ve büyük bir teveccüh gören Sebilürreşad Dergisi, stantta adeta kapışıldı. Bunun yanında yine Fatih Bayhan tarafından kaleme alınan Asım ve Safahat kitapları da gençler tarafından büyük bir ilgi gördü. Fatih Bayhan’ın, Hatay Fuarına katkısı bağlamında yayın hayatına soktuğu Sebilürreşad’la katılması fuar adına büyük bir onurdur. Kendisine ve Sebilürreşad ailesine teşekkür ediyoruz.

Benim için, Hatay Kitap Fuarının en önemli konuğu, Sosyal Bilimler, Lisansüstü derslerinde beraber olduğumuz araştırmacı, yapımcı ve televizyoncu olmanın ötesinde çok değerli bir insan olan Sayın Hulki Cevizoğlu’nun İlimize misafir oluşudur. Esprili, şakacı, cana yakınlığı ve tevazuuyla fuarımıza renk kattığını belirtmeliyim. Fuardan ayrılacağım zaman ona uğramıştım. Bana, “Künefeyi yedirmeden nereye?” diye takılmıştı.

İstediği künefe olsun, Sayın Cevizoğlu’nun, Habib Neccar’ın memleketi, misafirlerini ağırlamaktan şeref duyar.

Son bir not: Bir yazıda bazen “Şiir Dünyasının Yıkıcı Tanrısı Şükrü Erbaş”  bazen de “Şiirin yaşayan tanrısı” diye tanımlanan Şair, -tanrılığı konusunda karar verilmiş de hangisi olduğu konusunda verilememiş- fuarın onur yazarı olarak takdim edilmiş… Tanrılaşmaya kalkışan zavallı düşüncenin düşüşü ilk değildir, elbet. Biliyorum haddini bilerek “insan” olmanın zorluğunu! Ama illa da örnek istiyorsanız fuarın tam orta yerinde duruyor, yeter ki siz görmek isteyin. Hulki Bey’e, filanca yazarın kuyruğu ta dış kapıya kadar uzanmış, sizinkiler nerde? diye şaka yollu takılmıştım. Ancak onun verdiği cevap da şaka yolluydu, ama tabir caizse tam Nasreddin Hoca gibi bilgeceydi: “Benim kuyruğum yok ki!”

Gördüğünüz gibi, büyük ve saygın olmak için illa da tanrılığa öykünmek şart değilmiş! Bunun için “adam” olmak, “insan” olmak yeter de artarmış! İşte bu sebepten dolayıdır ki, Bizim nezdimizde adam gibi adam olan ve eskilerin deyimiyle “Haza insan” denilen Hulki Cevizoğlu, fuarı bilmem, ama Hatay’ın onur konuğuydu.

Bir dahaki Hatay Kitap Fuarında buluşmak ümidi ve dileğiyle…