......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294

RAMAZAN AYI YAKLAŞIRKEN

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 3 ay önce / | Görüntüleme : 2055
 RAMAZAN AYI YAKLAŞIRKENMüslüman madden ve manen kendini Ramazan ayına ve oruca hazırlamalıdır.

Peki nasıl bir hazırlık içine girmelidir. Madden etrafını, üstünü başını düzeltmeli ve kendine çeki düzen vermelidir ki, hazırlık yaptığı belli olsun. Nasıl bir toplantıya veya düğüne gideceği zaman hazırlanıyor da özen gösteriyorsa aynen daha fazlasını gayret ederek hazırlık yapmalıdır.

Allah Resulü buyurur: “Oruç tutunuz ki, sıhhat bulasınız. Oruç tutmak Allah’ın emri. Farz oruç, ayla ve günle sınırlıdır. Ramazan ayının dışında farz oruç yoktur. Sağlığı ve sıhhati yerinde olan her Müslüman üzerine borçtur. Hileye kaçmadan samimiyetle Allah için orucunu tutanlar, Allah’a kulluk ederler.

Şuurlu müslümanın yapması gereken iç temizliği de şarttır. Kalbini kötü düşüncelerden arındırmalıdır. Tevbe ve istiğfar yapmalıdır. Allah Resulü Efendimizin günde en az 70 defa istiğfar ettikleri haber verilmiştir. O, bu kadar yaparsa bizim ne kadar yapmamız gerektiğini siz düşününüz. Günahlardan korunmuş ve Allah tarafından Peygamber seçilmiş biri bunca tevbe ve istiğfar ederse sıradan ve günahkar birisi ne kadar tevbe ve istiğfar etmelidir? Sayısını ve yapılışını siz düşünün artık.

Hiçbir Müslüman İslam’ın beş şartını kendi kendine konuşmasın. Onların hepsi bizim içindir. Allah’ın bizim yaptıklarımıza ve kıldıklarımıza ihtiyacı yoktur. Çünkü Allah muhtaç değildir. İşlediklerimizin faydası ve zararı bizedir. Muhtaç olan müminlerdir. Haşa Allah ihtiyaçtan beridir. Bu düşünce içerisinde hazırlık yapılmalıdır.