......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 273294

BAŞARMAK

Yazar : | Tarih : 2 yıl, 3 ay önce / | Görüntüleme : 2159
 BAŞARMAKKainattaki bütün varlıkları yaratan, yaşatan, sonunda hesaba çekecek olan Yüce Allah Tin usresinde “İnsanı en güzel surette yarattığını, yaratılış gayesine uygun davranmadığında da, Esfelessafiline “En alçak yere” attığının haberini vermektedir.” Demek oluyor ki, İnsan, en üstün ile en alçak yere layık olandır. Allah’a kulluk yaptığında, Eşreful mahlukattır. Kulluk yapmadığında da, en alçak yere layıktır.

Halk arasında melek gibi adam, şeytan gibi insan denilmesinin sebebi de bu olsa gerek. İnsan denen varlık hem meleklerin yaptığını yapar ve hem de şeytanın işlediğini yapabilendir.

Kötülük işleme gücü olmasına rağmen işlemeyip de uzak durduğunda melekten üstün görülmüştür. Şeytanın yaptıklarını yapma gücü olmasına rağmen de ondan uzak durup yapmadığında da haliyle şeytandan üstün görülmüştür.

O halde insan denen varlık melekle şeytan arasındadır. Yani hem şeytani davranışları hem de meleklerin işlediği ameli işlediğinde haliyle üstünlük ortaya çıkıyor.

Samimi bir tarzda kulluk vazifesini yaparda üstün sayılmıştır. Üstün olduğunda haram işlemez, yalan konuşmaz, hile yapmaz, isyan etmez, daima itaat eder. Emri Bil Maruf, Nehyi Anil Münker de bulur. İyilikleri işlerken kötülüklerden kaçınır. Yani Müslüman yaşar.

Kur’anda “İnsan için çalıştığında başkası yoktur” buyrulmuştur. İlahi adalette haksızlık yoktur. Çalışıp üretmek kuldan, yaratmak da Allah’tandır. Özetle toparlamak gerekirse, kul ister Allah da yaratır.

O halde istemek kuldan, yaratmak Allah’tandır. Vesselam.